Abu Ammár-Otec stavitel a jediný terorista s Nobelovou cenou míru?

9. Srpen, 2011 – 11:47
Nafukovací Jásir Arafat na tržnici ve východní Jeruzalémě...   Foto: Břetislav Olšer

Nafukovací Jásir Arafat na tržnici ve východní Jeruzalémě... Foto: Břetislav Olšer

Takže žádný Mossad nebo CIA, ale had z vlastních řad, jehož si hřál Jásir Arafat desítky roků na své hrudi? Arabský server maannews.net s odvoláním na zdroje ve vyšetřovací komisi al-Fatahu včera uvedl, že otrava jedem byla příčinou smrti palestinského vůdce Jásira Arafata.Tím zlosynem, který by však měl na rozdíl od Arafata získat Nobelovu cenu míru za to, že zbavil svět teroristy číslo jedna už v době, kdy Usámo bin Ládin byl ještě oddaným spolupracovníkem CIA v Afghánistánu, byl patrně Muhammad Dahlan, Arafatův bývalý spolustraník a vysoký činitel strany al-Fatah. Proslýchá se, že Dahlan byl spojen s pokusy zavraždit další palestinské vůdce a plánoval převrat na v Samaří a Judei – na Západním břehu Jordánu.

Jásir Arafat, vlastním jménem Mohammed Abdul-Rahman Abdul-Ra’ouf Qudwa Al-Husseini, by měl v v těchto dnech 83 roky. To znamená, že už sedm let ve čtvrtém muslimském ráji obcuje s dvaasedmdesáti černookými pannami a napájí se z řek plných mléka, medu a vína…

Narodil se 24. srpna 1929 matce, která měla být z rodu proroka Muhammada. Otec byl zase spřízněn s rodem palestinského klanu Husseiní, v němž Hajj Amin el-Husseiní jako jeruzalémský muftí úzce spolupracoval s Hitlerem. Od roku 1948 se stal členem palestinských milicí, bojoval proti Židům a byl vysídlen do Gazy, odkud šel studovat do Egypta, kde se na káhirské univerzitě neúspěšně snažil získat titul elektroinženýra.

Nakonec dostal práci v Kuvajtu a od kuvajtského emíra obdržel za své neidentifikovatelné služby jako dar třinácti miliónů dolarů, které použil na publikování novin svého hnutí, Falastinunu (Naše Palestina) a vytvoření podmínek pro své stoupence a jejich paravojenský výcvikový program. V říjnu 1959 založil v Kuvajtu teroristickou organizaci, “Haraqat at-Tahrir al-Watani al-Falastini” (Organizace pro osvobození palestinského národa). Použil obrácený akronym, FaTaH, aby vytvořil jméno el-Fatah (průlom, vítězství). Akronym HaTaF ale znamená v arabštině náhlá nebo neočekávaná smrt.

Po dalším studiu na vojenské akademii už jen bojoval, většinou v barvách teroristů Organizace pro osvobození Palestiny, kterou založil egyptský diktátor Gamal Abd el-Nasser v květnu 1964, na počátku v jejím čele s Ahmedem Shuqeirim. Brzy ale převzal vedení Jásir Arafat a OOP stala se věhlasnou u světových pokrytců, včetně OSN.

Po Arafatově snaze o puč v Jordánsku a dvou jeho pokusech zabít krále Husajna, bylo 16. září 1970 asi tisíc jeho příznivců jordánskými vojáky zabito a on sám musel uprchnout do Libanonu. O rok později založil příležitostní teroristickou skupinu Černé září, která provedla v Mnichově atentát na izraelské olympijské atlety, z nichž jedenáct bylo zabito, a dva nepodařené pokusy o vraždu izraelské premiérky Goldy Meirové. Stal se duchovním otcem únosů letadel. Lidová fronta za osvobození Palestiny jich na Arafatův pokyn unesla desítky, mimo jiné též jedno švýcarské a dvě americká letadla, která přistála v Jordánsku, byla vyhozena do vzduchu a cestující byli drženi jako rukojmí…

Ne mír, ale teror však začal prosazovat. Teroristé OOP podnikali útoky na civilní cíle, včetně střední školy v Ma’alotu v květnu 1974, kdy zemřelo 21 dětí a 65 bylo zraněno, ve městě Kiryat Shemona v prosinci 1974 zemřelo 52 lidí a více než sto bylo zraněno, bomby v centru Jeruzaléma a hotelu Savoj v Tel-Avivu v březnu 1975 za sebou nechaly 11 mrtvých a mnoho zraněných…

Otec Petera Bachracha pocházel z Hranic na Moravě, matka z Opavy. Z transportu Židů ze Slovenska do Osvětimi ve věku jedenácti roků uprchl dírou v dobytčáku a dal se k partyzánům. Přežil a v roce 1948 se jako sedmnáctletý přestěhoval do právě vzniklého státu Izrael, kde už šedesát roků žije v Haifě. V roce 1952 se oženil. Jeho ženě se narodil syn Doron, hebrejsky “dar králům”. Měl s ním své plány, jako většina izraelských mladíků však musel na vojnu. Padl přičiněním Arafatových hord při bojích na libanonské frontě ve válce “Mír pro Galileu”. Někde mezi Bejrútem a Damaškem.

“Byl jsem v té době v Bejrútu a odpovídal za transporty vojáků naší jednotky. Doron narukoval také do Libanonu. Měl jsem volno, tak jsem za ním zajel na návštěvu. Jeho velitel mi ale řekl, že mu dal dovolenou na 24 hodin. O pár minut jsme se minuli….” vzpomínal s pietou, když jsme spolu byli v Haifě na specialitu jídelníčku falafel. Když se vrátil k jednotce zavolal si ho na druhý den velitel do své kanceláře, v níž už byli i dva Peterovi nejlepší kamarádi. Pochopil a jen ze zeptal: Který? Rami nebo Doron? Tak se dozvěděl tu strašnou zprávu, že jeho prvorozený syn byl ihned po návratu zasažen přímo ve svém tanku…

Peter začínal v roce 1948 jako voják jednoho z tří prvních praporů izraelské armády, končil jako její podplukovník v záloze. Každý otec v Izraeli, který ztratil ve válce svého syna, má právo svého druhorozeného už do bojových linií neposílat. Záleží pouze na otcově rozhodnutí. Přesto druhý i třetí syn Petra Bachracha si na tátovi vymohli, aby si mohli jít také oni splnit si svoji vojenskou povinnost. A ne někam do skladu nebo jinam do zázemí, ale přímo k tankistům na frontu.

“Můj vnuk, mladší syn Ramiho, musel přerušit studium a okamžitě narukovat, protože v záloze též patří k elitní bojové jednotce. I starší syn čeká na předvolání…” Všichni chodí pravidelně s pietou na vojenský hřbitov v Haifě i na břeh moře, kde otec učil své syny lovit ryby. Kousek dál stojí žulový pomník Doronovi s nápisem:

“Pokolení za pokolením bude chválit tvoje činy a o tvých hrdinstvích bude vyprávět…”

„OSN je zvláštní instituce,“ usmál se Vladimír Galuška, tenkrát velvyslanec české mise při Spojených národech v New Yorku. „Jednou vystoupil brazilský zástupce a kritizoval byrokracii OSN tím, že spočítal, kolik to všechno zbytečné papírování zničí amazonských pralesů. Bez okolků se tady též představil Jásir Arafat jako nový palestinský pozorovatel OSN, kdy na tribuně Valného shromáždění máchal ve vojenské uniformě a s arabským šátkem na hlavě olivovou ratolestí, přitom měl za pasem v pouzdře berettu…“ Teprve když Arafatovi teklo do bot, zrušil v Chartě OOP body, v nichž bylo zakotveno odmítání práva Izraele na svoji existenci. Izrael to akceptoval a dal OOP legalitu.

(Vláda České republiky na svém zasedání dne 13. dubna 2011 schválila poskytnutí mimořádného jednorázového peněžního daru ČR do Fondu pro nový sarkofág reaktoru v Černobylu ve výši 2,6 milionu EUR v roce 2012. O poskytnutí daru informoval prezidenta Ukrajiny Janukoviče náměstek ministra zahraničních věcí ČR Vladimír Galuška, s nímž jsem v New Yorku jako s velvyslancem ČR při OSN připravoval v roce 1993 reportáž o české misi při OSN…)

Ve stejný rok vznikly mírové dohody v Oslo, jež byly završeny podpisem mírové smlouvy 13. září 1993 ve Washingtonu. Za to obdržel zmíněnou Cenu míru. Mír však nikdy nenastal, během následujících dvou let bylo při sebevražedných atentátech během intifády – vzpoury kamení – zabito 213 Izraelců.

Jásir Arafat, přezdívaný Abu Ammár – Otec stavitel, zemřel v Paříži 11. 11. 2004. Newyorský Daily News přinesl zprávu, potvrzující, že skonal na AIDS. Ihned se vyrojily spekulace, že zemřel na otravu jedem. „Nemáme důkaz, že Arafat byl otráven. Nemáme ale ani jednoznačný důkaz, že otráven nebyl,“ řekl těsně po Arafatově smrti jeho synovec Násir Kidva, který od lékařů převzal výsledky toxikologických testů.

Dahlan do svého vyloučení z vedení Fatahu letos v červnu zastával vysoké posty v palestinské samosprávě. Některé kruhy ho ale podezíraly z práce pro americké tajné služby. Za peníze Bílého domu údajně vytvořil soukromou milici, která měla svrhnout vládu konkurenčního hnutí Hamas v Pásmu Gazy. Dahlan se podle časopisu Vannity Fair nejméně třikrát sešel s tehdejším prezidentem USA Georgem W. Bushem.

Už za Arafátova života se objevovaly spekulace, že i když ženatý, udržoval četné homosexuální styky s mladými chlapci. Nasvědčoval tomu i fakt, že jej na jeho cestách vždy doprovázelo několik velmi mladých „spolupracovníků”. To se ho asi nebeské hurisky moc týkat nebudou, zato mladičkých mučedníků tam ale bude mít přehršli… Inu, ne každá mírová cena má cenu… i když je Nobelova. Navíc ta Arafatova je ještě ke všemu ukradená. Doslova.

Ozbrojenci Hamasu vyhodili do vzduchu hlavní vchod do jeho domu v Gaze a vtrhli dovnitř. Vyrabovali mnoho Arafatových dokumentů a dárků, které dostal od světových vůdců a dokonce i jeho vojenské obleky. Ukradli i jeho medaile Nobelovy ceny za mír a před rokem byla vojenská uniforma bývalého předsedy Palestinské správy a vůdce teroristické organizace Fatáh prodána na trhu ve městě Gaza za 200 šekelů, což bylo méně než 1.000 českých korun.

Výstavba jeho mauzolea stála okolo dvou milionu dolarů. Jedenáct metrů dlouhé hrany stavby ve tvaru kočky připomínají datum Arafatovy smrti – 11. 11., stejně jako 11 let jeho života po podepsání Dohod z Oslo s Izraelem. Stavba je postavena ze skla a béžového jeruzalémského kamene a je ze tří stran obklopena vodou. Vedle mauzolea stojí mešita…

“Byl to skvělý muž. Dokázal udržet hrdost Palestinců a jejich sen o samostatném státu, který chtějí Izraelci vymazat z našich pamětí. Myslí si, že počkají, až vymřou všichni, kdo si pamatují, jak nás vyháněli do uprchlických táborů. My ale nezapomeneme a vrátíme se s kalašnikovy do Jeruzaléma!” zatínal pěstě muslim Salim Malik, vystudovaný inženýr v Bratislavě a nyní žijící v Betlémě.

Inu, jiná země, jiný mrav, jiné geny, jiný vztah k Arafatovi…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135).

Reklama:
  1. 16 reakce na “Abu Ammár-Otec stavitel a jediný terorista s Nobelovou cenou míru?”

  2. npasal:I kdyz jsme meli prednasky povetsinou rozdilne, ten obecny pohled jsi vystihl velmi dobre. Taky jsem byl poprve a take nelituji.

    od Marta v Úno 26, 2012

  3. Jsem rád…

    od olser v Úno 27, 2012

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *