Ramadán; přes den se postí hlady, večer se střídmě nacpou…

8. Srpen, 2011 – 10:12
Cestou půstu k ramadanovým světlým nocím...   Foto: Břetislav Olšer

Cestou půstu k ramadanovým světlým nocím... Foto: Břetislav Olšer

Počátek letošního srpna je totožný se zahájením muslimského svátku ramadán, který je devátým měsícem lunárního muslimského kalendáře a ramadánový půst je jedním z pěti pilířů islámu. Nejde jen o to zdržet se jídla, ale také pití, kouření, požitků a sexu. Přes den, noc je časem neomezeného jídla a povyražení. Permanentní bakchanálie. Ovšeem střídmé…

O ramadánu se muslimové navštěvují. jsou noví a lepší, slaví též noc osudu, v níž byly podle jejich víry Mohamedovi seslány první verše Koránu. Postit se nemusí děti, staří lidé, těhotné a kojící ženy či chronicky nemocní. Ovšem ouha; na začátku měsíce bude v mnoha arabských zemích denní světlo skoro 15 hodin. Průměrné srpnové teploty dosahují 38 stupňů Celsia při 82procentní vlhkosti vzduchu. Proto mají v bytech klimatizaci a 17 stupňů Celsia, což ovšem vede k mj. revmatickým chorobám. To se líbí primátorovi Teplic Kuberovi, který prohlásil, že se modlí za výrobce „air conditioningů“. Čím víc, tím má během ramadánu v lázních víc petrodolarových Arabů.

Zažil jsem ramadán v Egyptě, Tunisku, Maroku či v londýnském Hyde Parku nebo v Izraeli. Kus-kus, telecí medailonky. falafel, chumus s pitou… Štěstí v neštěstí prožívají dnes muslimové v Norsku, kde paradoxně šílený vrah Breivik sblížil do té doby nenáviděnou muslimskou menšinu s domorodci, aniž by Norky musely z obav před znásilněním nosit hidžáby či burky. Ramadán se slaví také v Izraeli, kde jsou stovky mešit, v nichž muezzinové pětkrát denně vyzývají k modlitbě. Židovský stát tím dává bezvýhradně najevo, že náboženská svoboda je hlavním principem jeho existence v míru se všemi, kdož uctívají Boha. Hlavní město židovského státu Jeruzalém je sídlem nejsvětějších míst tří monoteistických náboženství – judaismu, křesťanství a islámu. Židé se klanějí hrobu krále Davida, křesťané zde mají Chrám svatého hrobu a v Betlémě Chrámu zrození, muslimové se modlí k Alláhovi v druhém nejsvatějším místě islámu po Mekce – v mešitě Al-Aksá na Chrámové hoře, původně židovské hoře Moria.

Izraelská vláda ukázala všem dobrou vůli. Ministr obrany Ehud Barak a náčelník štábu izraelské armády Benjmain Ganc se rozhodli, že uvolní některá omezení palestinského obyvatelstva v průběhu měsíce ramadánu, který začal v sobotu. Vojákům bylo nařízeno, aby jednali ohleduplně a zdrželi se jezení, pití a kouření na veřejnosti před palestinským obyvatelstvem, zejména v oblasti hraničních přechodů. Uvolnění pravidel by mělo ulehčit Palestincům průběh postního měsíce. Hraniční přechody u měst Ramalláh a Džanín by měly být otevřené až do půlnoci. Zbytek kontrolních stanovišť bude pokračovat v celodenním provozu jako dosud.

Co mi řekli přátelé v Izraeli o průběhu tamního ramadánu? Izraelští Arabové budou mít navíc možnost v určených hodinách vstoupit každý den kromě pátku do Džanínu přes přechod Sálim a zpět odjet autobusem. Pro Araby bude přístupný také Betlém přes přechod Rachel. Palestinské rodiny s příbuznými v Izraeli mohou obdržet týdenní povolení k návštěvě. Muži nad padesát let a ženy starší pětačtyřiceti budou vpuštěni na Chrámovou horu k pátečním modlitbám. Pracovníci civilní správy se sešli se zástupci palestinských waqfů a informovali se o přesných časech modliteb a náboženských událostí. Tato muslimská nadace Waqf má na starosti mešitu Al-Aksá, spolu s většinou důležitých muslimských svatyní v Izraeli, Civilní správa poté poučila o svátečních zvycích jednotky operující v oblasti a rozšířila informační letáky.

V měsíci ramadánu si muslimové připomínají zjevení Koránu proroku Muhammadovi. Celý měsíc se od úsvitu do soumraku postí a účastní se tradičních modliteb. Bezpečnostní jednotky byly také informovány, že před koncem ramadánu a při přípravách na svátek Íd al-Fitr mohou mít palestinské děti u sebe napodobeniny střelných zbraní a bouchací kuličky. (Íd al-Fitr je svátek ukončení půstu. Slovo „íd“ znamená v arabštině „slavnost“ nebo „doba štěstí“). A tak vše může proběhnout v souladu s učením proroka Mohameda, jemuž se právě o ramadánu před zhruba 1400 lety zjevil korán, rozhodne o začátku půstu okamžik, kdy se na večerním nebi objeví srpek nového měsíce. Podle islámských duchovních to je zrovna 1. srpna 2011.

Pásmo Gaza bude letos slavit tento svátek spojený s vírou a odříkáním, ale také s nočním hodováním, poprvé pod vládou radikálního Hamasu, který loni vyhnal z pásma hnutí Fatah a prezidenta Mahmúda Abbáse. Představitelé Fatahu a dalších skupin vyzvali k pořádání modliteb na ulicích, protože Hamas podle nich zneužívá mešity k politickým účelům. Hamas následně modlitby v ulicích zakázal, takže lze jako již v minulých dnech očekávat potyčky věřících s policií. V ulicích podle obyvatel ani nevisí lampiony a lidé neprojevují žádné nadšení. Další islámský paradox; zatímco „bezvěrci“ vycházejí muslimům vstříc, kde se dá, sami islamisté vyvolávají mezi sebou problémy.

Také v Iráku byl v posledních letech ramadán spíše synonymem růstu počtu násilností, ačkoli americká armáda nyní zdůrazňuje, že nová taktika začíná fungovat, o čemž svědčí i pokles krvavých incidentů v minulém měsíci. Důkazem jistého uklidnění situace byl v posledních dnech i ruch na bagdádských tržištích, kde místní obyvatelé nakupují pochoutky na oslavy. Zcela klidní nejsou ani Libanonci, pro něž ramadán koresponduje s napětím mezi protisyrskou parlamentní většinou a opozicí podporovanou Damaškem a Teheránem.

V Afghánistánu zase fundamentalistické hnutí Taliban ohlásilo, že v první den ramadánu zahájí novou ozbrojenou kampaň proti vládě a mezinárodním jednotkám, jejíž součástí by měly být sebevražedné a pumové útoky, stejně tak jako zesílené boje, především na jihu země. Slovo bylo dodrženo; počátkem ramadánu byl v Afghánistánu granátomety rozstřílen vrtulník US Army. V troskách stroje zemřelo 30 amerických vojáků z Isaf, tlumočník a sedm afghánských vojáků. Podle vojenských zdrojů agentury AP a televizní stanice ABC je mezi oběťmi více 22 příslušníků elitní protiteroristické jednotky amerického námořnictva SEAL Team Six, která zasahovala i proti Usámu bin Ládinovi.

v troskách stroje zemřelo 30 amerických vojáků z Isaf, tlumočník a sedm afghánských vojáků. Podle vojenských zdrojů agentury AP a televizní stanice ABC je mezi oběťmi více 22 příslušníků elitní protiteroristické jednotky amerického námořnictva SEAL Team Six, která zasahovala i proti Usámu bin Ládinovi.

Příležitost k oslavám se skýtá také Etiopanům, kteří podle svého upraveného juliánského kalendáře vstupují do nového milénia. Ačkoli úřady se na svátek horečně připravují a uchýlily se k řadě kontroverzních opatření jako trávení toulavých psů či vyhnání desetitisíců žebráků z ulic Addis Abeby, řadoví Etiopané nemají na nějaké veselí vzhledem ke své životní situaci ani pomyšlení. Vždyť třeba lístky na velkolepý koncert chystaný v metropoli vyjdou na dvojnásobek zdejšího průměrného měsíčního platu.

Svérázný ramadán postihl i londýnský Tottenham, v němž žije mnoho černošských a muslimských obyvatel. Celkem už je v Británii na pět milionů vyznavačů islámu. Čtvrt Tottenham byla v minulosti svědkem rasistických projevů a negativních nálad obyvatel vůči policii. V roce 1985 v Tottenhamu rozpoutal jedny z nejhorších pouličních nepokojů v dějinách země incident, kdy při policejní razii jedna tamní žena utrpěla infarkt. V těchto dnech tam opět hořela auta, byly rabovány obchody a došlo ke spoustě zranění jen proto, že byl při střetu s policí zabit místní zloděj.

Čtvrť Tottenham, v níž žije mnoho černošských obyvatel, byla v minulosti svědkem rasistických projevů a negativních nálad obyvatel vůči policii. V roce 1985 v Tottenhamu rozpoutal jedny z nejhorších pouličních nepokojů v dějinách země incident, kdy při policejní razii jedna tamní žena utrpěla infarkt. Násilnosti si tehdy vyžádaly smrt jednoho policisty a hospitalizaci dalších šedesáti.

Čtvrť Tottenham, v níž žije mnoho černošských obyvatel, byla v minulosti svědkem rasistických projevů a negativních nálad obyvatel vůči policii. V roce 1985 v Tottenhamu rozpoutal jedny z nejhorších pouličních nepokojů v dějinách země incident, kdy při policejní razii jedna tamní žena utrpěla infarkt. Násilnosti si tehdy vyžádaly smrt jednoho policisty a hospitalizaci dalších šedesáti.

Inu, Alláhu akbar, Bože odpouštějící a slitovný… „Prapor islámu zavlaje nad Bílým domem i nad sídlem britské vlády na Downing Street… Věřte mi, přijde den, kdy královna Alžběta II. bude nosit burku…“ kázal před ramadánem v Londýně muslimský kazatel Abu Waleed…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135).

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *