Moje odpověď na otevřený dopis pana George Novotneho…?

30. Červen, 2011 – 21:25
Na Chrámové hoře v Jeruzalémě...   Foto: Břetislav Olšer

Na Chrámové hoře v Jeruzalémě... Foto: Břetislav Olšer

„Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat…“ řekl francouzský filosof, básník a spisovatel Voltaire, vlastním jménem François Marie Arouet. V tomto duchu jsem dostal osobní dopis od pana George Novotneho z USA. Týkal se mého blogu na základě odtajněné zprávy The Pentagon Papers. http://olser.blog.idnes.cz/c/198322/Jak-John-Kennedy-Lyndon-Johnson-a-Richard-Nixon-lhali-o-Vietnamu.html

Spíš ale šlo o jeho blog, který, jak doufám, konečně ukončil naše vzájemně nenávistné vztahy, jež nebyly hodné tohoto blogu iDnes. Určitě se ani nyní neshodneme, ale alespoň budeme spolu jednat korektně, bez invektiv a urážek. Jsem spokojený, že nejsem levičák, ani pravičák a tak si můžu psát jen pravdu, resp. nebýt na hony vzdálený objektivitě.

George Novotny mi napsal mj. …“Vážený pane Olšere. I když často nesouhlasím s Vaším pohledem na válečný konflikt ve Vietnamu, v jednom jsme asi zajedno – válka byla zbytečná a neuvěřitelně krutá. Jako každý rozumný člověk považuji to, čeho se dopustili američtí vojáci ve vesnici My Lai za válečný zločin…“ http://georgenovotny.blog.idnes.cz/c/198735/Fotografie-z-valky-ve-Vietnamu-nastroj-propagandy.html

Jsem rád, že toto uznává, určitě ne jen účelově v tomto blogu, ale že je to jeho životní přesvědčení, i když hlavní viník poručík Calley se po My Lai mohl jen smát… Časně ráno 16. března 1968 vkročili američtí vojáci při běžné kontrolní hlídce do vesnice My Lai. To ještě nikdo netušil, že se stanou iniciátory barbarského masakru, při kterém přijde o život více než 500 civilistů. Též asi stovka starých lidí a dětí, včetně kojenců.

Jedním z důvodů tohoto krvavého řádění mělo být zabití seržanta US Army Georga Cocksa v okolí vesnice My Lai, ležící v Jižním Vietnamu v provincii Son My. Vojáci pod velením poručíka Williama Calleyho, vstoupili do vesnice a začalo zabíjení. Mise “Search and Destroy” (vyhledej a znič) se prostě zvrhla. Několik starých mužů bylo probodnuto bajonetem, prosící ženy a děti byly zezadu zastřeleny do hlavy, jedna dívka byla znásilněna a potom zabita. Poručík Calley přikázal skupině vesničanů, aby šli do chatrče a potom je zběsilou palbou z kulometu všechny sám zabil.

Zprávu o masakru se americká veřejnost dozvěděla až na konci roku 1969, když novinář Seymour Hersh publikoval příběh veterána Rona Ridenhoura. Vojenské vyšetřování dokázalo vinu Calleyho a ten byl obžalován z vraždy. Poručík William Calley pocházející ze střední vrstvy, byl nezaměstnaný student, který odešel z vysoké školy a podařilo se mu roku 1967 absolvovat důstojnickou školu ve Fort Benning v Georgii. Byl odsouzen k doživotnímu trestu vězení, ale po několika měsících za mřížemi byl v roce 1974 propuštěn a začal úspěšně podnikat.

Pan Novotny si asi neuvědomuje, že Vietnamci byli doma, zatímco vojáci US Army se ocitli v počtu někloika milionů v roli okupanta, proti němuž lze přece použít jakoukoli obranu. Píše o masakrech Vietkongu na civilistech v v obci Dak Son a městě Hue. Musím ještě dodat, že i já jsem byl, kromě sedmi desítek jiných zemích, koncem 70. a začátkem 80. let rovněž čtyřikrát ve Vietnamu,. kam nebyla nutná výjezdní doložka ani vízum, jako člen přírodovědné expedice, projížděl jsem obcí Dak Son a bydlel v Hue, takže tyto věci jsou mi známé odjakživa. Nevím, že by je ve Vietnamu někdo tajil.

Navíc podle oficiálních zpráv britského časopisu War, byly počty mrtvých poněkud menší. Vše se stalo 5. prosince 1967, kdy příslušníci ozbrojených sil Viet-Congu, což byli nekomunističtí jihovietnamští partyzáni. Když jsem s některými z nich mluvil a řekl jsem, že Viet-Cong byl severo-vietnamský partyzánský odboj, urazili se. Byli hrdí, že po buddhistech to byli právě oni, bez politické příslušnosti, kdo se postavil agresorovi na odpor. Viet-min byli komunisté a Vietnamská lidová armáda VLA vznikla až později spojením všech těchto složek jižního a severního Vietnamu.

Obec Dak Son, ležící asi 90 km severovýchodně od Saigonu, později Ho Či Minova Města, měla asi dva tisíce obyvatel, mnoho z nich uprchlíci z jiných částí země. Asi 600 příslušníků Viet-Congu tuto osadu 5. 12. 1967 přepadli, srovnali ji se zemí, přičemž plamenomety spálili asi 250 místních obyvatel, často žen a dětí, ale nejvíce mužů, skrývajících se jihovietnamských vojáků. Vraždění v jihovietnamském Hue nastalo 31. ledna 1968 a trvalo 28 dní. Viet-Cong pozabíjel ke třem tisícům lidí, považovaných za kolaboranty. Následný americký protiútok, při němž byly hojně použity bomby a další raketové střely jihovietnamských jednotek zničily velkou část města. V důsledku této události zemřelo okolo 10 tisíc lidí.

Devátého ledna 1968 zřídil Westmoreland předsunuté velitelské stanoviště MACV v Phu Bai pod velením generála armády Spojených států Creightona W. Abramse ml., bývalého zástupce náčelníka štábu armády. A Westmoreland požádal o dalších 206 000 vojáků k těm 535 000, kteří už ve Vietnamu byli. Celkem se jich ve Vietnamu během deseti roků vystřídalo na dva miliony. Proti necelému 600 tisícům stálých jednotek VLA.

Nejdůležitější otázka zněla: co dosáhl nepřítel ofenzívou Tet? Američtí vojenští činitelé tvrdili, že nepřítel nezískal žádné nové území ani širokou podporu lidových mas a jeho bojová síla byla narušena. Ofenzíva Tet těžce zranila nepřítele. Severo-vietnamská armáda a Viet-Cong ztratily na 32 000 mužů a 5800 zadržených v období mezi 29. lednem a 11. únorem 1968. Přišli dále o 7000 ručních zbraní a téměř 1300 těžkých zbraní. Během krutých bojů bylo obě stranami zabito 165 000 civilistů.

Proč byla vůbec tato válka, jak říká sám George Novotny, mimořádně krutá a zbytečná? Boj proti hydře komunismu? Dobrá? Proč ale po pěti milionech mrtvých Vietnamců, Laosanů a Kambodžanů, 58 tisíci zabitých Američanů a dvou tisících nezvěstných vojáků US Army, už nebyl komunistický jenom sever, ale také jih země? A to nemluvím o 72 milionech litrů herbicidů Agent Orange a 12 milionech tun bomb shozených na Vietnam. Několik tisíc amerických vojáků zemřelo na infekční choroby ještě dřív, než se vůbec zúčastnili bojů…

A ještě pár slov k fotografiím, které měly sloužit jako prokomunistická propaganda. Třeba ta nejslavnější fotografie, kterou ve Vietnamu pořídil fotograf Eddie Adams. Znázorňuje generála Nguyen Ngoe Loana – šéfa saigonské Policie, kterak na ulici popravuje dopadeného příslušníka Viet-Congu, kapitána Bay Lopa, který měl údajně vyvraždit jeho rodinu. Hrůza, ovšem kdo viděl filmový dokument, ten ví, že pár kroků od této dvojice stojí po zuby ozbrojení američtí vojáci, fotorteportéři, kameramané… Proč nezakročili…? Mít nejlepší fotku historie a v kameře vraždu v živém přenosu, to přece počítá…? Zvláště, když proamerická loutka a pobočník prezidenta Diema, zabíjející buddhisty na počkání a posmívající se jim, že se můžou grilovat, tedy upalovat. Krutý Diem, později Američany zavražděný. Kapitán Lopa vystřílel Loanovi rodinu. Obdoba, jako když londýnský výsadek zastřelil v Praze SS-Obergrupenführera a generála policie Reinharda Heydricha, zastupujícího říšského protektora.

A co kdyby USA v roce 1954 nepřekazily celonárodní volby z obav, že v celém Vietnamu zvítězí Ho Či Min? Nebyla by tato prokletá válka, ani miliony mrtvých a ekologická katastrofa způsobená defolianty a komunistické zřízení by neuškodilo Indočíně, tak jak to činí podnes… Když muslimové z Čečenska vraždí od Moskvy po Beslan, je to OK, stejně jako když kubánsko-američtí žoldáci s podporou CIA napadnou Kubu v Zátoce sviní, ale když si Vietnamci brání svoji domovinu před cizími armádami, to je zle, skandál a masakr…?

A také mě zajímá, jaká odtajněná zpráva se objeví za dalších 44 roků o atentátech na Manhattan z 11. září 2001, o válce v Afghánistánu, Iráku, když Kubánskou krizi už máme odtajněnou. A co Libye, kde se s tyranem Kaddáfím objímali všichni státníci světa včetně Condoleezzy Riceové a dnes ho chtělí soudit v Haagu…? Pokud to do té doby neodtajní největší nepřítel USA Julian Assange na svém serveru WikiLeaks.

Vždycky jsem psal ve svém jednadvacetiletém novinaření podle možná zprofanované floskule: Padni komu padni! Odjakživa nestraník jsem prosazoval, prosazuji a prosazovat budu apolitičnost nezávislého novináře. Píši nejen o Vietnamu, ale také o Izraeli, který jako křtěný katolík z Valašska miluji a vím, že bez podpory USA by již asi neexistoval. Proč bych tedy měl mít nenávistný vztah ke Spojeným státům? Přitom také židovskému státu ve svých textech nic nedaruji. Viz odkazy na své blogy: Nečiň jinému to, co tobě nemilo, aneb Židovský extrémismus pod lupou, nebo Kdyby Židé vyvraždili Berlín a Norimberg, byli by válečnými zločinci?

Nic nedaruji pravici ani levici. Píši o ČSSD i ODS, o Klausovi, Johnovi či Kalouskovi. Za rámeček si mé blogy nedají, ať zleva nebo zprava. Psychopat, paranoik nebo jen nešťastný člověk…? Komunismus jako ideologie je neuskutečnitelná, protože nepočítá s lidskou podstatou. Kromě toho je postavena na antagonismu “tříd”, na “třídním boji”, což pak nutně a zvrhle implementovali Lenin a Stalin. A po nich mnozí další. A dnes? Komunisté na počátku třetího tisícíletí jsou naopak nejbohatšími kapitalisty, stačí se podívat na Čínu či ruské oligarchy. Kdo z nich by chtěl, aby mu byly zabavovány majetky, aby přišel o své soukromé bohatství? Dávno už mají svůj tržní katechismus, marxismus-gateismus…

Děsí mě totiž i fakt, že skoro tři miliardy nejchudších obyvatel planety si za rok vydělají míň, než čtyři 400 (slovy čtyři stovky) těch nejbohatších. Můžou za to pouze komunisté? Kteří? Kolik jich je dnes ve světě, pokud ovšem nepočítáme další světovou totalitu, kterou je islám se dvěma miliardami svých příznivců. Jak řekl jistý filosof: “Majitelé kapitálu stimulují proletariát ke koupi stále většího množství a stále dražšího zboží. K tomu využívají půjček, které sami poskytují. Zvrat nastane ve chvíli, kdy se tyto půjčky stanou nesplatitelnými. Nesplacené půjčky nutí banky k půjčkám u státních institucí. Rozhodující role státu v půjčkách soukromým firmám bude prvním znakem nástupu nové éry…” Dějinná paralela, aneb Strakova akademie dobyta…?

Inu, ještě jednou bych chtěl poděkovat panu George Novotnemu za jeho korektní přístup k mé osobě, jež v sobě nezapře valašského cholerika. Jeho shovívavost mě opravdu potěšila. Voltaire by měl též radost… Lžete, pane ministře. Ne, to vy lžete, pane poslanče…

Paroubek právě prohrál volby, aneb Jak lze prokaučovat preference?

Socialisté mají jeden černý puntík za druhým; je to samo sebou…?

Už zase lžou, podvádějí lidi a mažou všem jen med kolem huby…?

Nové elektronické vydání knihy: “Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135).

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *