Jak si Drobil svoji kauzu do ztracena rozdrobil…

21. Červen, 2011 – 10:02
Co koberec, to zametená kauza, aneb stokrát nic umořilo osla...   Foto: Břetislav Olšer

Co koberec, to zametená kauza, aneb stokrát nic umořilo osla... Foto: Břetislav Olšer

Je to typicky česká povaha – vyčůranost; skoro osmdesát procent občanů si nepřeje Nečasovu slepenou trojkoalici z nezvolitelných Věcí veřejných bez mandátu, ale když odbory vyhlásí občanskou neposlušnost, jsou hystericky proti stávkujícím.

Charakteristický je postoj zejména blogerů. Napsali během stávky na její téma přes dvě stovky blogů, z nichž jen jedno promile stálo na straně odborů. Přitom jeden a ten samý autor napsal o tom, že je na čase odvolat Nečase, aby hned nato přirovnával odborářské bossy k fašistům a dalším pomatencům, jiný se jim smál, a nebyl to jen prezident Klaus, že prohráli a žádnou slibovanou škodu nezpůsobili, když si brali dovolenou a náhradní volno.

Mediální schizofrénie; vzápětí se totiž opět ti samí blogeři, co špinili odboráře, zle naváželi rovněž do Kalouska, Johna, Bárty, zkrátka nepřišel ani Dobeš a Vondra. A kritika jejich sociální a zdravotní reformy, zvyšování DPH. Ke všemu obvinili Nečasovu vládu ze lži o reformách… Ne levice, ne pravice, ale jednotná kritika vlády, co prý jen krade pravicové ideje. Tak si vyberte, který z blogerů ví, co vlastně chce… Je jasné, že kam vítr, tam plášť. Co líp přiláká čtenáře, to se počítá.

A svorně velebili disidenty, bratry Mašínovy či Havla a přitom o smrt Jeleně Bonnerové ani pohledem nezavadili, zkrátka část neupřímných a falešných nicků, co jsou opět pouze jako fotbaloví rowdies, kteří nechodí na kopanou fandit, ale využít anonymního davu, aby mohli řvát, nadávat a rvát se. V tomto případě sice jen verbálně, ale i toho s mírou vrchovatou. Vyhlédli si po Paroubkovi jinou oběť socanského ražení – Bohuslava Sobotku, který schizofrenním blogerům za svojí veřejnou dehonestaci vysloužil vždy vysoké karmy.

Ale proč tito „nezávislí pravdomluvci“ mlčí i v případu zcela zjevného pokusu o korupci. Na ministerstvu životního prostředí přece nedávno vypukl finanční skandál. Připomeňme si, jak ministrův poradce Martin Knetig a náměstek Státního fondu životního prostředí Dušan Fibingr připravovali manipulaci výběrových řízení. Dokazuje to ředitel Fondu Libor Michálek a předkládá zvukové nahrávky jejich společných schůzek. Ministr Pavel Drobil žádal zničení důkazů, které tajně natočil Michálek. Ten na to z vysoka…

Tak se stalo, že ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) z Ostravy odvolal šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka, který odmítl navrhované manipulace s veřejnými zakázkami, mimo jiné výběr právní poradenské firmy za 80 miliónů korun. Nechtěl ani slyšet, aby jeho fond uložil pět miliard korun u předem určené banky. A nemínil ani zničit nahrávky, jež sám o těchto všech machinacích pořídil.

Tvrdí se v nich mj., že rekonstrukce pražské čistírny odpadních vod měla být účelově předražena o tři miliardy korun, přičemž 500 milionů z této částky měla směřovat právě do pokladny ODS. Drzosti nikdy dosti: Zde je přepis části nahrávky, kterou Michálek poslal do iDnes. Poradce Knetig v ní hovoří též o tom, že peníze mají být určeny pro Drobilovu politickou kariéru: “Pro toho Pavla, aby měl někdy šanci být prostě premiérem, tak on bez toho, že pro tu stranu mimo jiné i vydělá peníze… aby jinými slovy ta strana mohla být dál. A teď si samozřejmě říkám: Ano, není to správný… opravdu je to loupež za bílýho dne…”

To bylo před několika měsíci. A dnes…? Ještě že zbyl nějaký ten koberec. A šup, už je to zameteno. Policie totiž minulý týden odložila případ údajného podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka bývalým ministrem životního prostředí Pavlem Drobilem (ODS). Policie případ prověřila, ale nezjistila, že by Drobil zlého Michálka vybízel ke zničení důkazů o nezákonné činnosti SFŽP na úseku zadávání veřejných zakázek a nabízel mu v této souvislosti lukrativnější pracovní zařazení náměstka.

Podle kriminalistů nejde o podezření ze spáchání trestného činu. S tím však protikorupční útvar nesouhlasí. Jeho šéf Tomáš Martinec uvedl, že kriminalisté jednali na pokyn státní zástupkyně, sami však dospěli k jinému názoru. Alibistické přehazování „horké brambory“ mezi policií a státním zastupitelstvím. Lessy-Zeman, Zeman-Lessy… Drobil sice odstoupil, ale kdoví, jestli se nevrátí, zatímco Michálek se slíbeného návratu možná nedočká. Tak je to v českém panoptiku, v němž Drobil tak dlouho svoji kauzu drobil, až ji docela úspěšně do ztracena rozdrobil. Už někdy někdo viděl odehnat svini od plného koryta?

A jsme tam, kde jsme nechtěli být. Tedy my, co nám už leze na nervy to věčné zametání podivných kauz pod koberec. Těch musí být už mraky. Zase mám vyjmenovávat bezpočet kauz, za nimiž jsou tajná konta plná špinavých korupčních peněz? A nikdo nic nedělá, jen ruší rozhodnutí, odkládá případy, dochází se k jinému právnímu názoru a tak dál a tak dál. Opěvovaný hrdiny Michálek, jemuž fond vyplatil pulmilionovou cenu za statecnost, byl dáván Johnem za vzor boje proti korupci, Bárta mu dokonce nabízel místo u sebe na ministerstvu dopravy a najednou se karta obrátila a z žalobce bude obviněný…?

V sobotu jsem měl přednášku o Izraeli pro členy ČSPI a ICEJ v Přerově, jejich představitel Jindřich Kimler, mi řekl: „Libora znám osobně, je to čestný a spravedlivý muž se zkušeností v bankovnictví (ČSOB), ekonomii, politice, a především v otázce svědomí – je věřící a praktikující křesťan. Jeho manželka je z Hranic na Moravě, znám i tuto část jeho rodiny. Jsou to čestní a spořádaní lidé, kterých si nesmírně vážím. Pod jeho tchánem se vyučil a nějaký čas i pracoval můj nejstarší syn Petr…“

Michálkům přišlo i několik anonymních výhrůžek. Akutní nebezpečí snad pominulo, ale tvrdá averze od vládní ODS přetrvává. A to se Liboru Michálkovi pod tlakem veřejnosti omluvil i premiér Nečas, jenž se přitom osobně zasadil o Liborovo odvolání, stejně jako o to, aby se nemohl vrátit. Kam a ke komu? Současná zastupující ředitelka SFZP ing. Radka Bučilová již propustila téměř všechny pracovníky, s nimiž byl kompetentní tým…

Způsob, který použil Michálek, zasáhl korupční systém na tom nejcitlivějším místě. Rozkryl jakým způsobem je vysáván státní rozpočet – předražené zakázky, poradci ministrů – bílí koně, únik informací od policie a nakonec vše zamést pod koberec… Drobilem a jeho miliony to začalo, přes Vondrovo ozvučení za 750 milionů pokračovalo a rozdáváním Bártových milionů svým „chudobným“ kolegům skončilo. Vlastně jaképak skončilo? Metastáze pokračuje, Bárta se očistí a vrátí do vlády. Kubiceho zpráva je zapomenuta, možná sebou do vlády přinese nějakou novou.

Inu, dneska jeden nikdy neví, co se té v ulhané vládní koalici může přihodit. Tajné odposlechy, vzájemná trestní oznámení, bujaré večírky, uplácení a nový způsob formulování podstaty lži – co víc můžeme chtít…? A šéf čety fekálního vozidla hlásí: „Zrušte poplach. Žádná havárie; kanály se neucpaly výkaly, ale ministry, co chodí z práce raději kanálama…“

Nové elektronické vydání knihy: „Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi“ – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135).

Reklama:
  1. 2 reakce na “Jak si Drobil svoji kauzu do ztracena rozdrobil…”

  2. Souhlasím s hodnocením blogerů je to žvanírna.Jako by nikdo ani nemyslel.Vláda prohlásí stávkující si berou občany za rukojmí.Proč by to dělali oni chtějí poškodit vládu.Všichni na to skočí a radostně vykřikují jak jsme jim to překazili.Vládě zřejmě ekonomické ztráty nevadí hlavně že vládnou.Jsou účelově vypouštěny pseudokauzy aby se v nich ztatilo to podstatné.Páni blogeři poslušně štěkají jako smečka poslušných ohařů.Málokdo myslí a napíše něco vlastního.Jsem rád že jsem si to přečetl alespoň tady.Bárta mi tolik nevadí alespoň nerozdává kradené peníze ale svoje.

    od emeritni samec v Čer 21, 2011

  3. V tom je největší problém – vládě vadí jen to, že by jí někdo zakázal vládnout. Obrozenečtí Staročeši prosazovali své státoprávní ideály pouhou neúčastí na říšské radě a zemském sněmu. Po nich přišli Mladočeši, kteří jednání sněmovny blokovali zpěvem lidových písniček, třískáním kuchyňských pokliček a rozbíjením poslaneckých lavic. Obě seskupení však neměla odvahu provést defenestraci…

    od olser v Čer 21, 2011

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *