Setkání s Jelenou Bonnerovou u prezidenta Litvy Landsbergise…

19. Červen, 2011 – 12:33
Jelena Bonnerová na mítinku v litevském Vilniusu...  Foto: Břetislal Olšer

Jelena Bonnerová na mítinku v litevském Vilniusu... Foto: Břetislal Olšer

Dnes jsem si s nostalgi a pietou připomněl svoji cestu do Litvy, kde jsem se před jednadvaceti roky zúčastnil také ceremoniálu skládání slibu věrnosti litevské domobrany. Jejich nepřítelem byly speciální jednotky sovětského Omonu, proti nimž postavili kolem Parlamentu ve Vilniusu mohutné barikády z mnohatunových betonových bloků. Přítomná byla i Jelena Bonnerová.

Vilnius se podobal městu v obležení. Na ulicích pusto, jen občas někde parkoval ruský tank, mosty byly zabarikádovány náklaďáky s účelově prořezanými pneumatikami a Parlament měl kolem sebe pětimetrové zábrany z betonových kvádrů, speciálně vytvořených pro tento symbol vzdoru. Vydali jsme se do nemocnice navštívit jednu z obětí, které pásy tanku přejely obě nohy. A pak mě napadlo udělat rozhovor s prezidentem Vitautasem Landsbergisem.

“Je to inteligentní, citlivá hudební duše a profesor hudby, jeho žena je skvělou klavíristkou. Třeba nás pochopí!” shodli jsme se s kolegou Mirkem Kačorem a našim průvodcem Audriusem Danilevičiusem a šli se zaregistrovat na sekretariát. Moc šancí jsme si nedávali; na chodbách už několik dnů bivakovali korespondenti z New York Times, Reutersu a BBC.

Byl to příjemný šok, když nás Vitautas Landsbergis přijal hned druhý den. Chvíli jsme čekali v předsálí jeho kanceláře. “Počkejte, prosím, malou chvíli. Pan prezident má nečekanou návštěvu…”

Zdvořilostní fráze. Za pár minut se ale otevřely dveře a z nich vyšla šedovlasá žena středního věku, silných dioptrických brýlích v kostěných obroučkách – Jelena Bonnerová, manželka sovětského disidenta akademika Sacharova a mírová aktivistka. Stačili jsme se jen pozdravit, na fotografie jsme se domluvili na další den, na mítinku, kde měla paní Jelena projev.

Vzpomněl jsem si na to též, když Vilnius oslavoval 20. výročí vítězství nad Moskvou. Exprezident Landsbergis byl u toho. Duchovní otec nezávislosti Litvy, která byla první ze sovětských republik, jež se postavily Moskvě na odpor, a člen Mezinárodního výboru pro demokracii. Dalším členem výboru je mezi jinými i Jelena Bonerová. Byla. Její dcera Taťjána Jankelevičová z prvního manželství oznámila, že jí matka zemřela ve věku 88 let v pátek v americkém Bostonu.

Odešla bývalá sovětská disidentka a vdova po známém bojovníkovi za lidská práva Andreji Sacharovovi, přezdívaného „otec ruské vodíkové bomby“, jenž zemřel ve věku 68 let v roce 1989. Bonnerová byla tvrdou kritičkou komunistického režimu od konce 60. let, odmítla mimo jiné podpořit sovětskou invazi do Československa v roce 1968. O čtyři roky později po sedmiletém členství vystoupila z KSSS.

Za akademika Sacharova se vdala v roce 1972, byl jejím druhým manželem. Posléze začala aktivně vystupovat na obranu lidských práv. Jejich byt v Moskvě se stal neoficiální štábem sovětského disidentského hnutí v 70. letech a znovu od druhé poloviny 80. let, když se vrátili z vyhnanství v Gorkém (dnes Nižnij Novgorod).

Tam byl poslán za kritiku sovětského vpádu do Afghánistánu v roce 1980 nejprve Sacharov, o čtyři roky později jej následovala Bonnerová, shledaná vinnou z urážek státu. Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 se Bonnerová stala členkou několika organizací na ochranu lidských práv. Pravidelně kritizovala také vládu bývalého prezidenta Borise Jelcina i jeho nástupce Vladimira Putina (2000-2008).

Paradoxně ale zásluhou špatnému zraku měla v roce 1975 možnost převzít Nobelovu cenu za mír pro svého manžela, kterému úřady nepovolily ze Sovětského svazu výjezd. Právě v té době se totiž podrobila na Západě operaci očí a mohla do Norska.

Bonnerová bude pohřbena po boku svého druhého manžela na hřbitově Vostrjakovo v Moskvě. Rodina vyzvala účastníky pohřbu, aby na obřad nenosili květiny, aby raději věnovali příspěvek Nadaci Andreje Sacharova. Tato organizace bojuje za lidská práva. Proto přijela také do litevského Vilniusu, aby se postavila proti útokům vojsk Omonu, které zavinily smrt dvou desítek demonstrantů též pod pásy sovětských tanků…

Inu, mnoho českých disidentů by bylo proti Jeleně Bonnerové jen směšnými figurkami…

Nové elektronické vydání knihy: „Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi“ – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135).

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *