Stávka-mediální bomba v permanentní okurkové sezóně Česka…?

16. Červen, 2011 – 9:22
Pro změnu záběr, jak stávkuje krokodýl...   Foto: Břetislav Olšer

Pro změnu záběr, jak stávkuje krokodýl... Foto: Břetislav Olšer

Všechny televize a veškerá média Česka mají žně – monstrstávka. Kdo by čekal ty dary uprostřed okurkové sezóny? Štáby si rozparcovaly republiku a neustále nám připomínají, co, kdy, kde a proč. Tisíce novinářů jsou v ulicích, kde číhají na senzace, které hned s dramatickými hlasy prezentují do svých televizí.

Co kdyby se našel nějaký nový policista Čermák a lidumilka Kateřina Jacques Jau Jau, později spontánně pojmenovaná Biomasou…? Ä kudy půjde průvod demonstrace, co na to politici, občané, odboráři, bossové odborů, jak reaguje vláda, jak soudy a jestli je to podle české Ústavy. Tolik naše sdělovací prostředky záviděly zemím, co mají zemětřesení, tsunami, občanské války a konečně nějaká atrakce, která zaplní přední stránky, zvýší čtivost, sledovanost a přinese víc peněz, konečně pořádný zisk. Máme o čem psát, co vysílat, ó, my se máme; čím víc příloh a speciálů, tím víc reklam. Vaše neštěstí, naše peníze. K čemu by jinak novináři byli, kdyby nebylo špatnosti jiných?

Konečně jsme přestali závidět Japonsku, Francii, Velké Británii, Mexiku, Pákistánu či USA, kde se to teroristy a katastrofami jen hemží. Konečně se české události objeví v notickách na páté šesté stránce světových deníků a ve zkratce reportáží ze světa četných televizí. Redaktoři se budou chlubit, jak jejich stávku otisklo BBC, CNN či Times nebo Novosti… Konečně! Jednadvacet roků čekal tento národ na svoji další megaakci, žádné Reality show či SuperStar.

Jak málo potřebuji naši novináři ke štěstí, jak se rozplývají svým ostrovtipem Železní, Drtinové, Tachecí, Zuzany Bubílkové a další nenasytné bulváry. Od rána do večera a noci se živí komentátoři, politologové a politici koalice i opozice. Hrrr na ně… zní ze všech stran. Hrrr, na odboráře. Internet exceluje. Všichni mají své stránky, na nichž upozorňují na zákeřnosti stávky… Od Prahy, přes Ústí nad Labem, Brno, Ostravu, Olomouc… Přes kraje, hejtmany, dráhy… Mediální žně, buďte požehnány.

Zkrátka maso, konečně si česká scéna zasloužile užívá velké divadlo. Statisícový počet protagonistů, transparentů a těžkooděnců. Ideální fotogenická scéna. Fotoaparáty si proto přijdou na své. To bude výstav ze stávky, reportérských cen a Křepelek. A co říkají na stávku naše celebrity, vážení umělci, jak naruší stávka jejich tvůrčí úsilí? Zruší se předplatné, zrovna ve čtvrtek je přece tolik představení, koncertů… Hlasy celebrit zní rezolutně, s geniálností celebrit na jedno použití; máme volný pracovní trh, proč nejdou odboráři dělat něco jiného, když jim nevyhovuje dosavadní práce? Třeba, aby policisté šli řídit tramvaje a učitelé dělat svářeče, tramvajáci zase zelináře…

Všichni ve svých redakcích odpočítávali čas do zahájení stávky. Drama, blokády, zásahy policistů, varování, nač se má připravit hlavní město, co integrovaný záchranný systém… A co pořádková kriminální policie, antikonfliktní tým… Prostě nervy. Česko se zastaví za tolik a tolik hodin, minut, vteřin… Kolik bude autobusů, jestli v tom může figurovat armáda…? Drama houstne. Mimořádné vstupy redakcí z ulic, zkrátka šou s Maryšou… Kolaps, bezmoc, zoufalost… A co metro?

Jak se asi s tímto každodenním jevem vypořádávají v jiných zemích, kde jsou stávky, katastrofy a občanské války běžným zlem…? To nic není proti hlášení TV Nova, že stávkovat budou až čtyři miliony lidí… Proč odložil prezident Klaus oslavu svých 70. narozenin? je to ten samý prezident, co se nedávno odborům vysmíval, že si na stávku berou dovolenou a náhradní volno. Ten, co teď tvrdí, že odboráři vydírají občany a berou si je jako rukojmí. Proč se jim už nevysmívá? Pan Shakespeare byl skutečně nadčasový, když napsal taškařici: „Mnoho povyku pro nic…“ Komedii plnou zvratů, vtipů a důvtipu, odposlechů, pomluv a nečekaných odhalení.

Kdyby si pan Nečas zajel do Iráku nebo na Blízký východ či do Libye, věděl by, co je to skutečné používání živých lidských štítů… A co ve městech po celém světě, kde musí zatloukat skleněné výklady, okenice nebo se chystat k evakuaci před teroristy, násilníky, rabovači, hurikány a povodněmi…

Inu, hurá; okurková sezóna dostala ten pravý náboj. Děkujeme, odboráři, neodcházejte. Je s vámi sranda. Umíte pořádat megapikniky na státní útraty. Bezdomovci musejí hledat klíče, se kterými zvonili sedmnáctého na Letné, a tenkrát to byly ještě klíče od jejich auta, bytu, chaty, jachty a trezoru…

Nové elektronické vydání knihy: „izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi“ – (http://www.ereading.cz/cs/vyhledavani?searchtext=p3k&searchby=nakladatel&search=hledat).

Reklama:
  1. 2 reakce na “Stávka-mediální bomba v permanentní okurkové sezóně Česka…?”

  2. Musím poděkovat za kvalitní postřeh naší mediální scény.Je to stoprocentní.Já tam vidím ještě snahu o manipulaci.V podstatě věc v Evropě normální je používána k mediálním manipulacím.Pracovníci v dopravé vyjádřili protest.Občané si s tím poradili jako všude jinde.Proč ty lidi zesměšňovat stávkovali proti vládě a ne proti občanům.Je pravda že odbory nemají politický program ale to není jejich úkol.Můžeme si o tom myslet cokoliv ale nic s tím nenaděláme.Problém je skutečně v medializaci.Každý je chytrý a všemu rozumí.Úžasné divadlo předvedli poslanci z TOP09 kteří přišli do parlamentu v oranžových tričkách s nápisem odpovědní pracující.Já si pracující představuji jinak.Každý si ohřívá politickou polívku a je z toho divadlo jako ve všem.Ti lidé co nenastoupili do práce chtěli jenom říci že řidič nebo strojvůdce do 70let pracovat nedokáže.Co je kolem toho za divadlo je úžasné.Jsem rád že jste na to upozornil.

    od emeritni samec v Čer 16, 2011

  3. Děkuji za Váš přesný zásah. Postřehl jste to na rozdíl od jiných čtenářů dokonale.

    od olser v Čer 16, 2011

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *