Znamená „der wolf“ vlka nebo opruzeninu…?

8. Červen, 2011 – 22:06
Torontští Romové pějí oslavné písně na počest docenta Wolfa... Foto: Břeislav Olšer

Torontští Romové pějí oslavné písně na počest docenta Wolfa... Foto: Břeislav Olšer

Ostravský krajský soud začal dnes projednávat obžalobu exposlance Doc. Ing. Petra Wolfa, CSc. a jeho manželky Hany z jedenáctimilionového dotačního podvodu. Oč jde obžalobě? Mj. o nezákonné statisícové mzdy pro Wolfa a jeho ženu. Wolf podal před dvěma roky stížnost proti vznesení obvinění, kterou však Vrchní státní zastupitelství v Olomouci v prosinci 2009 zamítlo.

A dále; o téměř 300 tisíc korun za konzultace od firmy, která vůbec neexistovala. Přes 200 tisíc za expertní zprávu, která se ukázala jako pouhá směs internetových zpráv a článků. Policie detailně zmapovala, jak bývalý poslanec Petr Wolf kouzlil se státními penězi určenými na podporu výzkumu. Nyní čelí obžalobě z dotačního podvodu ve výši 11 milionů, jeho manželka Hana Wolfová ve výši 1,9 milionu.

Jaké byly osudy docenta Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě? Ing. Wolf (předseda mariánskohorské ČSSD a poslanec) podepsal v létě roku 2006 předvolební koaliční dohodu s předsedou mariánskohorské ODS Ing. Michniakem, že tyto dvě strany si rozdělí posty a budou společně vládnout na radnici v Mariánských Horách a Hulvákách. Což se stalo, když nerespektovaly vítěze voleb Ing. Janáčkovou. Jako úlitba ze strany ODS (měla o mandát více) bylo pronajmutí – za hubičku – části prvního patra radniční budovy na poslaneckou kancelář pana Ing. Wolfa.

Láska jako trám. Láska, která mezi těmito zcela protichůdnými stranami trvá dodnes i poté, co ČSSD Wolfa zlikvidovalo, Paroubek mu dal nůž na krk a novým předsedou mariánskohorské organizace byl zvolen Bc. Tomáš Sucharda -mladík a intrikán ve věku 30 let, který to už dotáhl na radního města Ostravy. Všechno zná, všechno ví, všude byl a plete si koalici s kolikou…

Poprvé na sebe Wolf výrazněji upozornil, když se následně z naprosto nevolitelného místa kandidátky ČSSD prosadil v roce 2006 do Parlamentu, čímž byly nabourány ambiciózní plány Jiřího Paroubka s jinými a mnohem výše postavenými oranžovými moravskoslezskými kandidáty. Pak došlo na první vážné lámání chleba; hlasovalo se o vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě a o státním rozpočtu.

Petr Wolf se ale svým stranickým kolegům omluvil, že je v nemocnici, jelíkož prodělal vážnou srdeční příhodu a nemůže se hlasování zúčastnit. Vyšlo ale najevo, že poslanec ČSSD Petr Wolf v době hlasování neúspěšně obhajoval na VŠB-TU profesuru. Děkanovi sdělil, že nemocnici opustil na vlastní žádost, když opravdu v ostravské fakultce byl kvůli nestabilní angině pectoris, jež však nebyla tak vážnou, nebo vůbec, jak sám prezentoval.

Svoji divnou “loajalitu” projevil následně tím, že napřed vystoupil z poslaneckého klubu ČSSD a vzápětí i ze strany socialistů. Prý proto, že byl vystaven vydírání a vyhrožování. “Hrozí mi smrtí a tvrdí, že na mě mají složku…” chabě se hájil.

“Tak jestli mu měli vyhrožovat esemeskami údajní členové ČSSD, že mu zapálí dům, tak teď po tomto jeho zdivočelém kroku mu to můžou klidně provést doopravdy… Pokud by to ovšem byla pravda…,” nechal se slyšet jeden z členů ČSSD. “To bychom ale byli sami proti sobě…” Ale co čert nechtěl, jak šel čas, někdo ukradl z Wolfových tří místností poslanecké kanceláře notebook.

„Jsem přesvědčený, že pracovali na politickou objednávku a souvisí to s událostmi posledních týdnů. Do poslaneckých kanceláří se přeci nikdo nevkrádá kvůli šperkům nebo penězům,“ měl říct telefonicky Wolf ze zahraničí, kde byl se svými syny na dovolené.

Prý dva neznámí, kultivovaní, sebevědomí a dobře oblečení muži mu ukradli notebook, s údajně zkopírovanými textovými zprávami a dopisy, kterými mu i jeho manželce někdo před časem vyhrožoval. Nemaskovaní zloději si napřed sedli na schody a počkali, až je majitel a správce domu spatří, dobře si je prohlédne, zapamatuje a prohodí s nimi pár vět, aby následně zavolal panu Wolfovi, čímž mu zajistil tisíciprocentní alibi, zatímco zloději sami sebe uvrhli v podezření, že přišli zničit důkazy o své nekalé dopisovací činnosti…

Krátce poté, co na podzim 2008 Wolf při hlasování o nedůvěře vládě podpořil Topolánkovu koalici, dohodlo se s ním v lednu 2009 ministerstvo vedené tehdy Martinem Bursíkem ze Strany zelených na tom, že se úřad vzdá vrácení peněz ze zneužité dotace pro Wolfovu firmu UT 2002. Zběhnutí Wolfa se ale nakonec Topolánkově vládě nevyplatilo. Když vyšlo najevo, že chtěl blízký spolupracovník tehdejšího premiéra Marek Dalík v České televizi zařídit, aby nevysílala reportáž o Wolfovi a zneužité státní dotaci, vyvolal Paroubek další hlasování o nedůvěře vládě. A tentokrát uspěl, když se na jeho stranu přidali dvě poslankyně zvolené původně za zelené a dva poslanci zvolení za ODS.

Dnes se zdá, že politická kariéra přeběhlíka Petra Wolfa asi skončila. Už není poslancem a protikorupční policie ukončila prošetřování jeho firmy UT 2002. Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že jako obchodník mj. s pneumatikami nakládal s penězi hodně svévolně: například je ve výší několika set tisíc použil na fiktivní služební cesty. Také vyšlo najevo, že společnost zaplatila tři čtvrtě milionu ruské firmě Gexana za studii, která byla volně dostupná na internetu. Navíc se zjistilo, že na moskevské adrese Gexany se nikdo nezdržuje. A podle Interpolu taková firma údajně není ani v Rusku vůbec registrovaná.

Kriminalisté proto navrhli obvinit poslance Petra Wolfa z úvěrového podvodu a porušování autorského práva. Jde totiž o zřejmé zneužívání dotací. Teď se dostal k soudu, hrozí mu až osm let vězení. Více než čtyři miliony, kvůli kterým policie poslance Petra Wolfa obvinila, však nebyly zdaleka jedinou dotací, kterou jeho firma dostala; k tomu to mělo být od roku 2003 ze státního rozpočtu dalších jedenáct milionů.

Ne že by bylo jasné, že pan docent něco ukradl. On sám se hájí, že při čerpání dotace se jeho firma údajně dopustila jen “rozpočtové nekázně”. Presumce neviny je prostě presumce neviny a dokud rozsudek eventuálního soudu nenabude právní moci, je třeba se dívat na pana docenta jako na zcela nevinného.

Petr Wolf vstoupil do ČSSD v roce 2002, před rokem 1989 byl členem KSČ. „Chtěl jsem studovat, získat titul CSc., proto jsem vstoupil do strany,“ vysvětlil… “Je to inženýr, docent, kandidát věd a kdovíco ještě, ale místo toho, aby dělal kariéru ve vědě, dá se na politiku… Asi ho na báňské nechtěli nebo nebyl taková “šajba”, jak si o sobě myslel…?” říká jeden z radních. Ovšak pozor: Slovo “der wolf” znamená v němčině “vlk”, nebo “strojek na maso” či “opruzenina”….

Jak iDnes bilancovala po dnešním soudu s Wolfem, v roce 2005 Wolfova UT 2002 od ministerstva obdržel dotaci ve výši 2 420 000 Kč, přitom podle obžaloby neoprávněně fakturoval. Přes 480 500 Kč byla mzda pro Petra Wolfa a Hanu Wolfovou za práce, které jen zčásti souvisely s projektem ministerstva životního prostředí. O rok později obdržela Wolfova UT 2002 od ministerstva obdržel ve výši 2 155 000 Kč, přitom podle obžaloby neoprávněně fakturoval kromě platu za práci jen zdaleka pro projekt.

Navíc dvě faktury skoro za půl milionu si vybral manželský pár za analýzy od externího dodavatelé, které kontrola označila jako kompilát zpráv z internetu. A aby toho nebylo málo, více než 576 tisíc Kč tvořily cestovní náhrady za „služební cesty“ Petra Wolfa, jeho manželky a syna. Hana Wolfová jako jednatelka UT 2002 uzavřela s MŽP smlouvu o poskytnutí další finanční částky ve výši 1 876 000 Kč, přitom ji podle obžaloby neoprávněně fakturovala…

Inu, nyní je na tahu v protestech proti ODS a dalším vydírání zase TOP 09 a Věci veřejné. Každý chvilku tahá pilku. Vlk i opruzenina… Nebo je snad docent Wolf jen obětním beránkem, který má dát zapomenout na korupčníky jako jsou Bárta, Babák, Vondra, Drobil, Kopřiva, Barták, Gross a další…?

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *