Na politiky s „waterboardingem“ či ponořováním v pytli do Vltavy?

4. Červen, 2011 – 19:41
Společně s Agenturou bílého lva za lepší zítřky... Foto: Břetislav Olšer

Společně s Agenturou bílého lva za lepší zítřky... Foto: Břetislav Olšer

„Neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš… Ale je to marné, je to marné, je to marné… Všichni skončí u Chocholouška…“ Alespoň tak se to popisuje ve Svěrákově filmu „Jáchyme, hoď ho do stroje“. Proč to připomínám…? Jako bych totiž viděl ne autodílnu, ale některé stranické schůze, sjezdy, večírky a tajná jednání.

Mám návrh, z nouze ctnost, ale lepší něco než nic – navrhuji za premiéra pana Zdeňka Svěráka. Všichni ho známe, napsal a natočil moře trefných komedií. Je to charakterní, vzdělaný a bezkonfliktní člověk s přirozenou autoritou a přehledem. Zatím sice jen píše o tom, co by chtěl, ale proč by si to jednou nemohl zkusit doopravdy? Konečně by byly smysluplné interpelace, projevy a titulky v novinách. Bez blbostí, arogance a sprostých výrazů. Kam by se hrabaly bonmoty důchodce z Vysočiny.

Dovede rovněž kalkulovat. Chtěl si vydělat, ale v jeho branži se to začalo hemžit jen zlosyny, padouchy a úchyláky. Krev, tucty mrtvých v minutě filmů, kterých měl národ už plné zuby… Tak dal hlavu dohromady s panem Smoljakem. Ovšem proto, aby z diváků vytáhli peníze tím, že je pobaví a dají jim pohodu, ne proto, jak to činí naši korupčníci poslanci a vláda, aby lidi okradli a zbohatli jen oni sami. Pan Svěrák sice nakonec natočil mírně vykalkulovaný film „Kolja“. Ale taková kalkulace je přínosem, ba co dím, přímo výhrou umění a kinematografie.

Jednou se totiž podíval kolem sebe a zjistil, že globální svět je samá nepoctivost, mafie, americký thriller, horor a další akční hovadiny, co diváky jen stresují a vyčerpávají. Žádný cit, láska a pohodička. Proto udělal to, co bylo jediné možné – vymyslel zcela opačný scénář. Žádné násilí a vraždy, ale naopak jen lidskost, něžnost, ohleduplnost, vstřícnost a mírumilovnost. Trochu sci fi, ale bylo to to pravé ořechové. Kalkul mu vyšel; diváci nadržení na laskavost, obětavost a dobré činy natřískali kinosály. Dokonce i v Los Angeles sjihlo nejedno Oscarové srdce.

A kdyby takto kalkuloval ve vládě, řídil se lidskou dobrotivostí a ne jen úlisným chováním a podvody, bylo by nám jako za krále Miroslava, jehož jedinou povinností pro zvolení bylo, aby se nejmenoval Kalousek. V jeho zemi, když lidé řekli, že ze 70 procent jeho vládu nechtějí, bylo by mu to svaté a šel by od válu. Připadal by si naopak trapně, že jim proti jejich vůli poroučel, škrtal jim rozpočty a připravoval je o práci, iluze a zdraví. Pro nic za nic? Určitě ne, ale patřičná míra citu a racia je nezbytná i v krizových situacích.

Drzost českých politiků je už nehorázná. Nikdo je nechce, ale oni se dál tváří, že si ničeho nevšimli a dál s kanibalským úsměvem žijí z toho, že dělají, jak je zajímají reformy a úspory. Šrtají a škrtají cizím, přitom sami už chtějí platy kolem 250 tísíc za měsíc. Nesnáším takové slizké tichošlápky, co ze sebe dělají svatoušky a přitom kde můžou, tak lžou, kradou a podvádějí. Na hony vzdáleni realitě.

Co s nimi, když jsme si je zvolili? Zavést jejich odvolatelnost i mimo mandát. Dalo by se to řešit i poněkud drastičtěji, jak činívali naši předkové. Defenestrace byla jednou z možností, neškodilo ani právo útrpné nebo osvědčený rituál, kdy se zloděj a nepoctivec posadil do koše, nejlíp zavázal do pytle, a ponořoval se z Karlova mostu do Vltavy tak dlouho, až polykal andělíčky. Dneska se tomu říká “waterboarding,” mučení US Army, vyvolávající v člověku pocit, že se topí…

Pak jsou varianty jako občanská neposlušnost nebo sociální bouře, které nenápadně už v půlce světa vybuchají. Arabským světem počínaje a polovinou Evropy konče. Ticho před bouří, možná by na pana Svěráka už ani nedošlo a vše se spraví „samospádem“ nebo vyhnitím vředu. Stejně by to asi pan Svěrák odmítl. Kdo by se též s oblibou odvšivoval a deratizoval svoji duši…

Inu, jen aby to nebylo marné, nebylo marné, nebylo…

Reklama:
 1. 3 reakce na “Na politiky s „waterboardingem“ či ponořováním v pytli do Vltavy?”

 2. Vydat tento článek v blogu vyžaduje odvahu.Doufám
  že vás i.dnes nevyřadí.Je to dobře napsáno ale dle svého zvyku mám připomínku.Mám pana Svěráka rád každý národ takové lidi nemá ale nespoléhal bych na to že by něco vyřešil.Podle mých informací má peníze také rád a nijak mu to nemám za zlé.Je to přirozené.Problém není v osobách ale v systému.Pakliže dáte v tomto systému moc svatému Antonínovi padne nebo uteče.Jediná naděje je v totální změně ústavy.To ovšem politici neudělají a nikdo jiný nemůže.Jedině snad opravdová revoluce ale mám dojem že na to nemáme.Na Islandu se ale něco takového prý stalo a tak naděje umírá poslední.

  od emritni samec v Čer 6, 2011

 3. Díky za trochu optimismu, ale vidím to černě; zvonění klíčema už absolvovat nemíním… Co máme? Svobodu? Jaká svoboda, když děcka přepadají důchodce, člověk nemůže v noci vylézt na ulici, kriminalita, drogy, zloději, tuneláři, kam se na ty ukradené miliardy hrabe totalitní garnitura… A to mně komunisté vyhodili tátu z práce, protože jako učitel chodil do kostela a odmítl něco podepsat a někam vstoupit. Ať jdou ti naší korupčníci do prde.e…

  od olser v Čer 6, 2011

 1. 1 Trackback(s)

 2. Pro 15, 2017: business hotel wanchai

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *