A rázují si dál v okovaných holínkách Ády Hitlera, svého rodáka…?

2. Červen, 2011 – 15:05
Jak se rakousští exekutoři nazobávají na českém zrní...Foto: Břetislav Olšer

Jak se rakousští exekutoři nazobávají na českém zrní...Foto: Břetislav Olšer

To možná platí o Rakušanech, když zabavují česká umělecká díla, jako nedávno ve vídeňské Galeriii Belvedere. Od válečných dob Hitlera se totiž v této renomované rakouské galerii nic podobného nestalo. Brát si umění jako rukojmí? Jsou ale velkorysejší než Adolf, to je fakt.

Hitler se neptal, ukradl, co se dalo, soud nesoud. Ani obrazy nedal pečlivě do depozitáře a jejich majitele pak nahnal do koncentračních táborů a spálil v krematoriích. Narodil se v rakousko-uherském Braunau am Inn. Nedokázal však nikdy systematicky pracovat a dodržovat kázeň, a proto se ani nedostal k maturitě. Strašně toužil stát se umělcem, hlavně malířem. Zvládl však jen malovat pokoje. Proto asi bral Židům veškerá umělecká díla a je samotně udusil Zyklonem B v plynových komorách Osvětimi.

Závist je zlá věc, zvláště když je dědičná. Rakousko o tom něco ví. Když jsem nedávno napsal v souvislosti s exekutorským braním české lokomotivy a obrazů či soch jako rukojmí za údajné české dluhy, mnozí se na mě vrhli jako vosy. Prý s tím nemá rakouská vláda nic společného. Kdo ale vytváří zákony a sestavuje soudy, co nařizují zabavovat česká umělecká díla?

Byl to přece Okresní soud ve Vídni, který předminulý týden rozhodl o tom, že nároky firmy Diag Human proti České republice jsou oprávněné a nařídil exekuci majetku ČR v Rakousku. Konkrétně šlo o obrazy Tanečnice od Vincence Beneše a Dvě Ženy od Emila Filly a bronzovou plastiku Objetí od Otto Gutfreunda, které byly vystavovány v Galerii Belvedere na vídeňské výstavě Dynamik!

Co by dělali hrdí Španělé, kdyby jim obraz Diega Velázqueze z madridského Museo del Prado zapůjčený do Rakouska někdo zabavil a vzal jako rukojmí? Nebo Francouzi, kteří by z pařížského Louvre zapůjčili Monu Lisu a nějaký Šťává s Kalvodou, co se mstí, že musel s ostudou mazat z české vlády za to, že si vymýšlel své tituly, ji nechali zabavit, protože Napoleon se nechoval slušně ve Vídni.

Napřed zabavily rakouské úřady novou lokomotivu Škoda 109E. Důvod? Celá událost se stala jen týden poté, co v rámci příprav tendru na dodání 300 lokomotiv pro německé dráhy skončil audit plzeňského závodu Škody Transportation. Stodevítka byla největším favoritem; má vysokou rychlost a zároveň silný výkon, takže může být univerzálním strojem pro nákladní i osobní dopravu. Záměr? Aby tendr lokomotiva nevyhrála, tak ji zabaví, okopírují z ní pro sebe, co budou chtít…?

Nacistické manýry mají mnozí Rakušané zřejmě ve svých genech. Každý třetí muž Rakouska ve věku od 17 do 45 let šel ochotně bojovat za Hitlera a Třetí říši. Proto chtěli skoncovat též s duševně chorými dětmi a dětmi Svědků Jehovových. Přišli na to, že na každého dětského mrzáka, říkali jim „zatěžující existence“ či „nežádoucí životy“, doplácejí denně skoro pět marek. S přispěním morfio-hydro-chloralu a totálního vyhladovění je usmrcovali a potom naložili přes osm tisíc těchto dětských mozků do formalinu, aby posloužily vědě a oni ušetřili tisíce.

Inu, podivné jsou osudy závistivých lidiček v tyrolských kloboučcích, co jódlují jak o dušu a hrají si na novodobé loupežníky…

Reklama:
  1. 16 reakce na “A rázují si dál v okovaných holínkách Ády Hitlera, svého rodáka…?”

  2. Tento článek se strefil i do mých názorů a v dnešní době vyžaduje i trochu odvahy ho uveřejnit.Mám jen připomínku-Hitler možná nebyl tak špatný malíř jak se do omrzení uvádí.Na YouTube jsou jeho obrazy a lidem se líbí.Nejsem odborník na umění dnes je to konečně nemožné protože umění nám někam odešlo ale jeho obrazy by se asi prodávali dobře.Jinak se vším souhlasím.

    od emeritni samec v Čer 2, 2011

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *