Není těch rakouských podrazů nějak moc; kdy přibude další rukojmí?

25. Květen, 2011 – 8:25
Nacismus věčně v nich...? Foto: Archiv autora

Nacismus věčně v nich...? Foto: Archiv autora

Našim jižním sousedem je Rakousko a není to zrovna nejkorektnější sousedství. Má tolik másla na hlavě, že ho žárlivost a závist nutí k celým sériím protivenství, které trvají řadu let. Přitom by se o rakouské „počestnosti“ v historii daly psát romány. Budu naivní; že by „nerozběhaná“ msta za rozpad Rakousko-Uherska v roce 1918…?

Než přejdu k těm zásadním podrazům z minulosti, připomenu ty nejčerstvější. Minulý týden zabavily rakouské úřady novou lokomotivu Škoda 109E. Důvod? Celá událost se stala jen týden poté, co v rámci příprav tendru na dodání 300 lokomotiv pro německé dráhy skončil audit plzeňského závodu Škody Transportation.

Stodevítka byla největším favoritem; má vysokou rychlost a zároveň silný výkon, takže může být univerzálním strojem pro nákladní i osobní dopravu. Záměr? Aby tendr lokomotiva nevyhrála, tak ji zabaví, okopírují z ní pro sebe, co budou chtít…? Lokomotiva je totiž nezapečetěná a je v hale, kde má svůj stan i konkurenční německo-kanadská firma Bombardier. Proč by se za patřičný obolus nepokusili Rakušáci svým nesympatickým severním sousedům přidat další vrásku…? To vše pro zpochybněných 10 milionů Kč, když cena lokomotivy je mnohonásobně vyšší.

A ještě se Češi nevzpamatovali z jednoho podrazu a je tady další. Přímo únos, rukojmí v podobě artefaktů. Okresní soud ve Vídni rozhodl o tom, že nároky firmy Diag Human proti České republice jsou oprávněné a nařídil exekuci majetku ČR v Rakousku. Odnesly to české obrazy „Tanečnice“ od Vincence Beneše a „Dvě ženy“ od Emila Filly a bronzovou plastiku „Objetí“ od Otto Gutfreunda, které jsou už čtvrtý měsíc vystavovány na vídeňské výstavě Kubismus/Futurismus/Kinetismus.

Výkon exekuce určil Okresní soud Vídeň–vnitřní město na příští týden. Zabavená umělecká díla z počátku 20. století, které se nacházejí v jeho obvodu, vídeňský soud ocenil na 24 miliónů korun, což je jen zlomek pohledávky, kterou si v miliardách Diag Human nárokuje po českém státu. I za pomoci advokáta bez titulu JUDr., kdysi likvidátora strany ODA Jana Kalvody.

Není to divné, tolik zvláštních úkazů ze strany jedné země, vůči níž je naše vláda bezmocná? Soustavné vydírání státu státem… Kde jsou mezinárodní soudy, možnost dovolání v prokazatelně podlém jednání? Nový způsob execucí pomocí rukojmích? Jednou unesou tři artefakty, pak lokomotivu, přiště to může být třeba prezident, vědec… A za velikánské výkupné! Jak dlouho to má suverenní stát vydržet, než se stane poslušnou ovcí, submisivním nádivou…?

Kde hledat kořeny této šikany? Je to celá škála duševního bohatství, které Rakousko na rozdíl od Česka postrádá. Zatímco Rakousko zplodilo císaře Františka, Hitlera, Mengeleho či Waldheima, Češi se mohli pochlubit Karlem IV., Přemyslovci, Masarykem, Benešem, Havlem či Klausem. Faktem je, že Karel IV. třeba neměl zrovna českou krev, ale Mozart je Rakušany také považován za domácího, i když se narodil ve městě, které ve své době patřilo k německému Bavorsku, takže by jim nakonec zbyl pouze zamindrákovaný Saliery…

Ale pojďme v historii poněkud blíž. Každý třetí muž Rakouska ve věku od 17 do 45 let šel ochotně bojovat za Hitlera a Třetí říši. Proto chtěli skoncovat s duševně chorými dětmi a dětmi Svědků Jehovových. Přišli na to, že na každého dětského mrzáka, říkali jim „zatěžující existence“ či „nežádoucí životy“, doplácejí denně skoro pět marek. S přispěním morfio-hydro-chloralu a totálního vyhladovění je usmrcovali a potom naložili přes osm tisíc těchto dětských mozků do formalinu, aby posloužily vědě a oni ušetřili tisíce.

A co čert nechtěl, jak na potvoru, se dělníci loni při výstavbě nové části areálu psychiatrické kliniky v rakouském Hallu notně vyděsili, když odkopali zbytky 220 těl. Podle mluvčího firmy vlastnící tamější psychiatrickou kliniku jde o těla lidí pohřbených v letech 1942 až 1945. Za jejichž smrtí je pravděpodobně nacistický program zvaný “Eutanazie”, který předcházel holokaustu. Nacisté ve svém prvním hromadném vyhlazovacím programu zabili v rakouský zámku Hartheim celkem 30 tisíc mentálně a fyzicky postižených lidí.

A pak skončila válka a my jsme se znovu rozjeli. Dnes máme na svém kontě vlastní automobily značky Tatra či Škoda, motocykly Jawa a ČZ, také jsme vyráběli vlastní letadla L-410, bitevníky L-159, větroň Blaník či traktory Zetor, měli jsme své světové vynálezce, jako byl Wichterle, nositele Nobelových cen či filmových Oscarů. Světovou špičkou byli a podnes jsou filmoví režiséři Forman, Kadár, Klos, Menzel, Krejčík, hudební skladatelé Dvořák, Smetana, Martinů nebo Janáček, a když nám v tomto ohledu Rakousko konkurovalo, tak možná jen svým Arnoldem, terminátorem převlečeným za kalifornského guvernéra.

Suma sumárum; střed Evropy svými dovednostmi a intelektem jasně převálcoval své jižní sousedy, kteří se zmohli na jediné – protestovat pokrytecky kvůli našim jaderným elektrárnám, i když sami přijímali z okolních zemi většinu elektřiny právě z jádra. A jakoby jim nestačilo, že kvůli Temelínu protizákonně blokovali státní přechody na hranicích, dostali kuráž i na jiné provokace. Zrob susedovi dobře, osere ti plot.

„Poněvadž ty magory trošku znám, vím, že demonstrace budou pokračovati,“ řekl na adresu antijaderných aktivistů Karel Schwarzenberg, který v němčině používá jméno Karl Fürst zu Schwarzenberg, nebo Karl von Schwarzenberg, je plným jménem Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena von Schwarzenberg.

A ten není jen tak nějakým knížetem. Jeho bývalá manželka Tereza je potomek hraběcího rodu von Hardegg, V Československu vlastnil a “vlastní” jeho rod 11 zámků a 30.000 hektarů pozemků. A je údajně šance, že je dostane zpět. Nezapře šlechtického žoviála, když o sobě tvrdí, že jeho povolání je lesník nebo hostinský. Také se označuje za středoevropana se švýcarským pasem.

A přišel další šok; tisíce Rakušanů utíkaly zmateně do krytů, hasiči se snažily pomoci ozářeným a rozdávají všem jodové tablety. Hrůza třepe rakouským kurníkem, jen s tím rozdílem, že jde pouze o sci-fi dokument, který režíroval Andreas Prochaska, jenž se dosud živil především natáčením hororů. To jen rakouská veřejnoprávní televize ORF odvysílala jeho 90minutový film “První den”, který pojednával o fiktivní havárii v jihomoravské jaderné elektrárně Dukovany. Jakoby z oka vypadl americkému thrilleru “Den poté”…

Snímek byl součástí série pořadů ke 30. výročí referenda o jaderné energetice. Rakušané tehdy odmítli výstavbu jaderných zdrojů na svém území a rozestavěná elektrárna byla zakonzervována, i když už byla blízko svého dokončení. Opět rakouské pokrytectví. Rakousko má i zákon, který neumožňuje vystavět jadernou elektrárnu. Tato země sice bere energii z jádra z okolních zemí, ale u sebe atomové elektrárny nechce. Vy si riskujte, nám stačí zástrčka ve zdi. Zní klasická demagogie.

“Je to nepochybně rána pěstí, která poškodí vztah obou zemí,” řekl český velvyslanec v Rakousku Jan Koukal. Podle ředitelky českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové je film “mimořádně nešťastný”. Rozčílil se i prezident Václav Klaus, který své rozhořčení telefonicky sdělil svému rakouskému kolegovi – prezidentu Heinzi Fischerovi. Měl ho upozornit i na to, že pod svícnem bývá největší tma.

Nad jadernou bezpečností světa má totiž stálý dozor Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v rakouském Seibersdorfu nedaleko Vídně. A ejhle, z její laboratoře uniklo v minulých dnech určité množství radioaktivního plutonia. A opět stejný alibismus; veřejnost prý nebyla ohrožena a radioaktivita “nepřekročila bezpečnostní prostor střediska”, oznámilo rakouské ministerstvo životního prostředí. Vzorek plutonia uskladněný v laboratoři MAAE explodoval, což vedlo k rozptýlení radioaktivního materiálu uvnitř budovy. Radioaktivitu ve vzduchu údajně bezpečně zachytily filtry laboratoře a nikdo prý nebyl ohrožen… Inu, ve všem je bordel, jenom v mléku je radioaktivita…

A ještě byl poprask s tím, zda se objeví na českých letadlech srp s kladivem, komunistický symbol spojení dělnictva a rolnictva? Možná ano, pokud by Topolánkova vláda prodala České aerolinie firmě Aeroflot. Právě srp s kladivem, doplněný křídly, tvoří logo ruského přepravce. Je zvláštní, že největším kritikem tohoto byznysu je právě rakousko-uherský aristokrat, aniž by dal řeč o tom, že současný rakouský znak tvoří černá orlice se zlatou hradební korunkou a zbrojí, nesoucí na prsou červený štítek se stříbrným břevnem.

A v drápech drží tato orlice zlatý srp a zlaté kladivo, představující rolníky a dělníky, když hradební korunka zastupuje městský stav. Od roku 1945 má navíc na nohou roztržený stříbrný řetěz jako připomínku osvobození od nacismu. Že by dva diametrálně odlišné vztahy k rolnictvu a dělnictvu…?

Také jsme se dočkali článku z rakouských novin Die Presse o českém „masakru“ Němců v obci Budínka, kde měl být koncem loňského roku odhalen jejich hromadný hrob. Našly se v něm ostatky třinácti osob, zřejmě Němců, což však není ani po několika měsících od nálezu prokázáno. Naopak již bylo jasně řečeno, že na ostatcích nebyly zaznamenány žádné rány, jež by svědčily o násilné smrti, natož o projevu nekontrolovatelné msty. Presumpce viny ovšem pasuje víc, než presumpce neviny.

…“Jsem zneklidněn z toho, že s odstupem pouhých dvou či tří generací začíná být zamlžován kontext a že se začíná hovořit převážně jen o jednotlivostech vytržených ze souvislostí… Tyto individuální zločiny je sice třeba pojmenovat, odsoudit a také připomínat, nesmí se ale zakrývat jejich širší souvislosti… Genocidu židů a nacistické plány na likvidaci českého národa nelze relativizovat….“ řekl v minulých dnech prezident Klaus v rámci piety v Terezíně. Ihned zareagoval Rudolf Reimann, předseda sdružení Němců, kteří byli po válce vysídleni ze zemí střední a východní Evropy a nyní žijí v Rakousku, jenž obvinil českého prezidenta z údajného překrucování dějin.

Inu, a tak si tady žijeme, bohatý magor a bystří, byť chudobní Češi…

Reklama:
 1. 13 reakce na “Není těch rakouských podrazů nějak moc; kdy přibude další rukojmí?”

 2. To myslíte vážně? Jestliže ano, pak se obávám, že jste naprostý kulturní ignorant. Zkuste si najít něco o rakouském umění, snad zjistíte, že s absencí „duševního bohatství“ to byl těžký úlet.

  od Bohouš v Čer 2, 2011

 3. Milý Bohouši, stačí si zmapovat dějiny. Poté co nás okupovali nenávidění fašisté, zatímco Rakousko je s otevřenou náručí přijalo a drtivá většina Rakušanů stála svým přesvědčením víc za svým rodákem Hitlerem, než samotní Němci za svým vůdcem.

  A pak skončila válka a my jsme se znovu rozjeli. Dnes máme na svém kontě vlastní automobily značky Tatra či Škoda, motocykly Jawa a ČZ, také jsme vyráběli vlastní letadla L-410, L-159, větroň Blaník či traktory Zetor, měli jsme své světové vynálezce jako byl Wichterle, nositele Nobelových cen či filmových Oscarů.

  Světovu špičkou byli a podnes jsou filmoví režiséři Forman, Menzel, Krejčík, hudební skladatelé Dvořák, Smetana, Fibich nebo Janáček, a když nám v tomto ohledu Rakousko konkurovalo, tak možná jen svým Arnoldem, terminátorem převlečeným za kalifornského guvernéra. Mozart se narodil jako Němec a stejně skončil v hromadném hrobě.

  Také světové výstavy v Bruselu nebo Montrealu a Osace nás vynesly na piedestal světovosti, co se týkalo největší návštěvnosti jednotlivých pavilonů, v nichž cizinci v úžasu sledovali Laternu Magiku či Kinematograf. A to ještě nebyla řeč o Expu v Šanghaji, či o sportovcích. Co se týká mistrů světa jsme v přepočtu na počet obyvatel jasně nejlepší na světě.

  Ať šlo o hokej, atletiku, kolovou, volejbal, cyklokros, zápasnické a vzpěračské disciplíny… Jména Zátopek, Plánička, sourozenci Romanovi či Pospíšilovi, Železný, Šeberle, Jágr či Valenta jsou podnes světovými pojmy. Dokonce lyžařka Záhrobská zdolala i rakouské slalomářské legendy…

  Suma sumárum; střed Evropy svými dovednostmi a inteletem jasně převálcoval své jižní sousedy, kteří se zmohli na jediné – protestovat pokrytecky kvůli našim jaderným elektrárnám, i když sami přijímali z okolních zemi většinu elektřiny právě z jádra.

  A to všechno i navzdory tomu, že jsme žili skoro půl století v totalitě, zatímco Rakušené si celou tuto dobu mohli svobodně dělat, co chtěli. A to se muselo nějak projevit na duchu národa. Bohužel, též brutálními vraždami a násilnickými excesy.

  od olser v Čer 3, 2011

 4. Šmankote vy to myslíte fakt vážně. Takže jedeme pár příkladů. Hudba: Mozart, Haydn, Straussové, Schubert, Bruckner, Schoenberg, Zawinul…Malířství: Maulbertsch, Schiele, Klimt, Kokoschka; á propos, odkud že pocházel Matyýš Bernard Braun?:-)…Architektura: Hildebrandt, Fischerové z Erlachu, Wagner, Hundertwasser…Film: Lang, Haneke, Schneiderová, Brandauer…Literatura: Kraus, Musil, Zweig, Jelineková, Bernhardt…Filozofie: snad nemusím jmenovat.
  To bylo jen pár příkladů, které byste mohl znát i vy. Opravdu jste vedle jak ta jedle a tezí, že jsme „svým intelektem a dovednostmi jasně převálcovali své jižní sousedy“, jste ze sebe udělal s odpuštěním nevzdělaného moulu.

  od Bohouš v Čer 3, 2011

 5. Mozart byl původem Němec, a chcete jmenovat české malíře v čele s Muchou, Švabinským, Špálou, Tichým a dalšími? Ty nejdražší nejsou ještě vypovídající o hodnotě. Který z rakouských komponistů se může rovnat s Dvořákem, Smetanou a Janáčkem? A literatura? Nebuďte směšný s vašimi červenými knihovnami. Kolik Nobelovek a Oscarů… A to po půl století komunistických represí… Vy snad nečtete, co napíšu, prostě počet světových osobností kultury, umění, vědy a sportu na počet obyvatel je u nás bezkonkurenční…

  od olser v Čer 3, 2011

 6. Takže ještě jednou:
  Proč by se jmenovaní hudební skladatelé neměli rovnat těm našim?
  Nejdražší dílo českého malíře (Kupka) se prodalo za řádově 2 desítky milionu Kč, zatímco rakouského (Klimt) za cca 2 miliardy Kč. Rozdíl snad postřehnete i vy.
  Podle vás je Kraus, Musil či Jelineková červená knihovna? Máte prazvláštní měřítka…
  Oscary (za hlavní kategorii) máme 2,5 (dělený Kadár-Klos), Rakousko 1.
  Nobelovky pro Čechy 2, Rakousko 8.

  Suma sumárum máte naprosto zkreslené představy. Zkuste si pro příště dřív, než sesmolíte nějaký elaborát, zjistit základní fakta…

  od Bohouš v Čer 4, 2011

 7. Pane Bogouši, jste jak známý televizní bernardýn; ufuněný demagog, co sežere vše, kromě suchého chleba. Pro pět slov jste rozvinul kolosální polemiku. Kdybych např. napsal o tom, že za komunistů jsem se měli báječně, že jsem nebyli zavřeni v koncentráku a pod policejním dozorem, hlasitě byste mi oponoval a vyjmenovával s usilovností sobě vlastní všechny totalitní prokurátory, prezidenty, justiční omyly a vraždy a estébáky. Teď se vám hodí vychvalovat Rakušáky navzdory tomu, že my jsme dosáhli toho, čeho jsem dosáhli, právě za hluboké totality, zatímco Rakousko v pohodě a klidu. Tak si blázněte dál a hlavně se z toho neposerte…

  od olser v Čer 4, 2011

 8. Demagog? Kolosální polemika? Já jen předložil pár faktů…Jestliže po těch žlučovitých kolosálních pitomostech, co jste sepsal, nejste schopen ani ždibítku sebereflexe, vypovídá to jen a jen o vašem fanatismem zastřeném myšlení. Nebo nedostatku vzdělání. Nebo obojím:-)

  od Bohouš v Čer 4, 2011

 9. Bernardýne, pokud za své vzdělání považujete absolvování VUML, tak se moc omlouvám. Tento typ vzdělání mi nebyl dopřán…

  od olser v Čer 4, 2011

 10. Já mám své argumenty podepřené prameny, vy jste lhal jako když Kojzar tiskne. No nic, raději si něco přečtěte o dějinách umění a nositelích Nobelovek, ať se pro příště tak okatě neblamujete;-).

  od Bohouš v Čer 4, 2011

 11. Nic jste nepochopil, vumlisto…

  od olser v Čer 4, 2011

 12. Tady není moc k nepochopení. K očernění jiného národa používáte nestydatých lží. Infantilně se dovoláváte i pofiderních srovnání jako jsou sportovní úspěchy. (Takže kdybych přijal vaši stupidní argumentaci, tak napíšu, že Rakušani nás daleko „převyšují svými dovednostmi“, protože na zimních olympiádách získali 185 medailí, zatímco Češi ani ne 50. Že je to blbost? Ne tak pro pana Olšera:-).

  od Bohouš v Čer 5, 2011

 13. Osle, zřejmě jako absolvent VUML úmyslně přecházíte odpověď na moji otázku, za jakých podmínek jsme žili v ČSSR my a v jakých Rakušané? Že jsme svých úspěchů dosahovali za komunistické totality… A už těch svých „fundovaných“ připomínek nechejte, jste směšný a obtěžujete jimi nejen mě…

  od olser v Čer 5, 2011

 14. Poslyšte, vy jste jen velký mamlas a obtížný hmyz, ale klidně si založte vlastní stránky a zahnojte si je svými Augiášovými chlévy, ale nechci, aby moji čtenáři se museli po vašich debilních příspěvcích vždycky odvšivovat a deratizovat si z toho hnoje svoji duši…

  od olser v Čer 5, 2011

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *