Zvolte si stranu mejdanů, alespoň bude v našem Kocourkově sranda…

15. Květen, 2011 – 15:18
Tak tady bydlím, když jsem ředitel světa... Foto: Břetislav Olšer

Tak tady bydlím, když jsem ředitel světa... Foto: Břetislav Olšer

V poslední době se dívám s potěšením na Otázky Václava Moravce. Zjistil jsem, že je to jeden z nejzábavnějších pořadů ČT. Nepočítám-li film „S tebou mě baví svět“. Vlastně bych dal tento název právě OVM. Nejvíc mě vždy upoutá divadlo jednoho herce Radka Johna a jeho klišé o tom, jak se ročně v Česku rozkrade sto miliard a jak jeho VV jsou nejlepší a mají finanční kriminalitu jako svoji prioritu.

Jen jsem nepochopil, zdali ona priorita spočívá v kradení nebo ve snaze zlodějny odhalovat. Patrně se mu v noci neustále zdává o jeho bilboardech, na nichž hlásal, jak zatočí s korupcí a nemravnými zakázkami. Zřejmě měl na mysli svůj „Svět pojištěnjce“ za sto milionů ročně a vyjádření znalců, že tento plátek Všeobecné zdravotní pojišťovny byl předražen nejmíň o polovinu. Podle složení vládní trojkoalice by se dalo předpokládat, že voliči už rezignovali na vážné řešení problémů.

Zřejmě vsadili na to, že budou alespoň mejdany a sranda. Fraška a panoptikum. A tak spatřily světlo světa Věci veřejné, ojedinělý experiment naší politické scény s jelimánky, co však mají za ušima. A to nemluvím o mentálně ratardovaných individuích jako Kočí, Škárka či Huml. Nositel nejvyššího svazáckého vyznamenání řídil ministerstvo vnitra, šátečkový narcis a Ferda Mravenec, práce všeho druhu, zase s Kočí kočíroval dopravu a zbytek zastuzených teenagerů, co si svými dary předplatili jiná ministerská křesla, se vyřádil na patetických billboardech. Kdo kdy viděl třeba farářku v plavkách? Nebyla náhodou chyba zvolit si stranu mejdanů jen proto, aby byla sranda v Kocourkově…?

Z volebních programů zbyla zásluhou dinosaurů jen ubohá torza, tak se alibistická politika schovala za floskuli zvanou reformy. Hlavně mít skvělé příjmy a lebedit si na účet daňového poplatníka. Vše ale moc škodí, tak se občas jedna tradiční strana (ODS) a druhá jako klon s přeběhlíků (TOP 09) rozhořčí na maléry a trapasy vládních adolescentů, ale to jen proto, aby ukázali svým voličům, že jsou charakteři, co se drží svých konzervativních hodnot. VV zkrátka vyrostly zatraceně rychle a teď neví, co s tím? Budou následovat Stranu zelených, Unii svobody a KDU-ČSL…?

Všechny tři straničky si jsou však především vědomy, že musí držet za všech okolností při sobě, jinak se jim koaliční domeček z falešných karet sesype jako pískový hrad. A tak se drží koaliční sinusoidy – jednou nad propastí, pak zase hned na výsluní a tak dál si dělají šoufky z blbejch daňovejch poplatníků. Povolební preference mluví jasnou řečí – v případě mimořádných voleb, by se některé ze straniček vůbec do Sněmovny, natož do vlády nedostaly. Čím víc stran, tím víc programů, aby si voliči mohli vybrat. Když si však vyberou hrstky voličů malou stranu, ani to není nic špatně, jelikož když se dá dohromady korunka ke korunce, partička takových straniček, můžou mít bystře i mandát skoro půlky republiky. Když se dá do kupy hrstka k hrstce, ono se pak dílo podaří.

Volič nakonec zjistí, že jeho strana se i s počtem pár tisíc hlasů dostane do vlády a může být na sebe patřičně hrdý, přestože populistická strana jako ČSSD, i když si ji přála za vládnoucí stranu většina národa, je jen otloukánek v opozici. A puberťáci s nálepkou politických amatérů si dál pořádají mejdany s těžkým francouzským vínem, tam si někoho z plezíru natočí, prásknou nebo podrazí, v opilosti pak plácají nesmysly, pokorně se všem omluví a nakonec se na ně ani pantatínek premiér moc nezlobí. Hlavně, že jsou parta, v níž to ani nezaskřípe, a že mají dost hlasů, jak převálcovat opozici, zvláště při hlasování o důvěře.

Mimořádné volby? Nemalujte čerta na zeď! ČSSD má přece dvakrát tolik vyšší preference než druhá ODS a „véčkaři“ by se ke korytu ani nedostali, přestože mají úspěchů na tři stránky. Být ovšem volby dnes, ČSSD s KSČM by měly většinu 104 hlasů, zatímco stávající ruská trojka by jich měla jen 96. Podle Johna je to především vina okopávání jejich kotníků. Tak je třeba sekat občas dobrotu. Jako na Slovensku.

Také tam vyhrál s gigantickým náskokem Ficův Smer, ale co z toho, když se vytvořila umělá koalice a pět ministraniček překonalo jednu velikou. Směr proti pěti straničkám, mj. Sloboda a Solidarita, co chce odkriminalizovat maihuanu, tedy něco, co tvrdě odmítají slovenští křesťané, nebo Most-Híd, partaj milované maďarské menšiny. Důležité je, že jsou parta hic a z opozice si nedělají nic… Poliačik spolu s poslaneckým kolegou Jurajem Drobem si při otázce, jestli někdy kouřili marihuanu, pomohli citátem amerického prezidenta Obamy „inhaloval jsem mnohokrát“…

Inu, hlavně, že se máme rádi a že nám i přes všecka trápení pořád chutná francouzkoje červenoje…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 14, 2016: hampton bay

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *