Proto jsme přece nezvonili klíčema na náměstích, pane Voltaire…?

10. Květen, 2011 – 22:32
Nick ve svém anonymitě... Foto: Břetislav Olšer

Nick ve svém anonymitě... Foto: Břetislav Olšer

Ne že by mě to překvapilo, když jsem si přečetl na čtyři stovky sprostých a hloupých diskusních příspěvků nickovitých rowdies za mým blogem o protiruské hysterii. Naopak, spíš by mě překvapilo, kdyby ty komentáře byly pozitivní. Tolik Ferdyšů Pištorů bych asi opravdu nečekal.

Byli i stateční jedinci, co ve svých šesti destkách dali doporučení, že můj blog stojí za to přečíst. Jen jsem si s povzdechem připomněl citát pana Voltaira: „Nesouhlasím s tím, co říkáš, ale do poslední kapky krve budu bránit tvé právo to říci…“ Třeba i to, že Havlát a Průcha byli zraněni. Zase ti Rusáci? Kdepak Němci, ale ti jsou hodní. Ti nás nikdy neokupovali, jen vyhladili šest milionů Židů a dvacet milionů Rusů, ale těm to patří. Za Arťuchina…

Inkriminovaní rowdies mi však spíš připoměli Jaroslava Haška, jeho Švejka a strážmistra Flanderku z jižních Čech, který přišel na to, jak si zajistit tajného spolupracovníka předchůdkyně StB – tajné rakousko-uherské policie. Jaroslav Hašek o něm napsal:

“…Nejvíce mu dala starostí instrukce, jak získati z místního obyvatelstva placené donášeče a informátory, nakonec, poněvadž uznal za nemožné, aby to mohl být někdo z místa, kde začínají Blata a kde je ten lid taková tvrdá palice, připadl na myšlenku vzít na tu službu obecního pasáka, kterému říkali “Pepku, vyskoč!” Byl to kretén, který vždy na tuto výzvu vyskočil. Jedna z těch ubohých, přírodou a lidmi zanedbaných postav, mrzák, který za pár zlatek ročně a za tu nějakou obživu pásl obecní dobytek.

…“když někoho uslyšíš mluvit, když chodíš po obědech od domu k domu, že je císař pán dobytek nebo podobné, hned přijď ke mně a oznam mně to. Dostaneš šesták, a když uslyšíš někoho vykládat, že to nevyhrajeme, zas půjdeš, rozumíš, ke mně a řekneš, kdo to říkal, a dostaneš zas šesták…. A teď vyskoč!” nařídil mu strážmistr Flanderka. Když Pepek vyskočil, dal mu dva šestáky a spokojené napsal raport na okresní četnické velitelství, že již získal informátora Josefa Vyskočila.

Co ale čekat od anonymního davu fanatiků, kteří využívají svého práva zabalit zbaběle své skutečné jméno a příjmení do slova „nick“ z anglického „nickname“ – krycí jméno. A co ječí: „Kdo neskáče, není Čech!“ Musím však vyjádřit uznání pěti diskutérům, kteří napsali svůj názor přímo na můj e-mail, a panu Dušanu Streitovi, který tak učinil ve svém blogu.

Asi nějak tak si představuji charakterní lidi. Jak o tom zpívá Jarek Nohavica ve své písni „Pane prezidente!“ – …“pro co jiného jsme přece zvonili klíčema na náměstích…?“ No přece proto, aby konečně mohli lidé říkat a psát, co si myslí…

A nechovali se zbaběle, jako pominutý dav xenofóbních rowdies. Nejde o žádnou sebereflexi, ale o možnost říkat si svoji pravdu, ať je jaká je. Mít zkrátka právo na svůj vlastní názor. Mudrlanti… Proč?

Inu, přece proto, pane Voltaire…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *