„No, tak vidíš Máňo, přece jsme tě lízli…“

6. Květen, 2011 – 19:36
Hanibal by si užil... Foto: Břetislav Olšer

Hanibal by si užil... Foto: Břetislav Olšer

Všichni zuřili, když bin Ládin neustále unikal. Teď ho zabili a je z toho poprask, málem na hranici lidských práv, když během půl hodiny Američané zastřelili pět teroristů, včetně Usámy. Nejprve byl zasažen do hrudi, a protože se dál pohyboval směrem ke zbraním, dostal kulku nad levé oko.

Prý dva z mrtvých nebyli ozbrojeni a střílel jen jeden. A proč Usámu hned pohřbili a nechtějí ukázat jeho fotky… Hrůza. Opět útlocit tam, kam vůbec nepatří. A jak bylo ozbrojeno několik tisíc zavražděných úředníků v newyorském Obchodním centru? Naštěstí to dopadlo přesně tak, jak se zpívá v české prostonárodní písni podsvětí: „No, tak vidíš, Máňo (bin Ládinova), přece jsme tě lízli, tohle jsi nám, holka, dělat neměla, zradila jsi partu, chodila jsi s fízly, teď dostaneš ránu do čela…“

Podíl na odhalení bin Ládina měl opět pes. Dostane slíbenou odměnu 50 tisíc USD na špekáčky? Nasazení nejrůznějších zvířat ve válkách je běžnou záležitostí. A to nemyslím jen savce z říše fauny, Hanibalovy slony ani Džingischánovy koně, ale jejich lidské protějšky. Žádné tvor se sám od sebe nechová v duchu pejorativního vyznění jako zvíře, kromě člověka. Co navíc ani neumí podat pac a panáčkovat… Žádná zvířata nikdy nebyla tak zvrhlá jako vojáci. Tři sta mrtvých v My Lai nebo vyvraždění svatebních hostů u Kandaharu.

Co to je genocida nevěděly ani židovským Bohem na Egypt seslané miliony všežravých kobylek, poštovní holubi, co nosili i granáty, cvičení protiponorkoví delfíni a spousta dalších živočichů ve službách rozličných armád. Zvířecí tvorové bez výjimky jednají jen instinktivně, nikoli jako člověk, promyšleně odhodlaný zabíjet jeden druhého. Zřejmě navždy zůstane nejdiskutovanějším storry nalezení a poprava nejhledanějšího zločince novověku Usámo bin Ládina. Češi vědí, jak hrát na city, viz. Kajínek a další zloduši.

Jména členů tajného komanda SEAL, elitní jednotky amerického námořnictva (US Navy), nasazované na speciální bojové úkoly, se asi nikdy nedozvíme. Kvůli jejich bezpečnosti. Ovšem pro historický zápis do knihy Guinnessových rekordů by si mohl vysloužit alespoň belgický vlčák, který spolutvořil výsadek do moře. (SEALs je zkratka pro SEa, Air a Land, což reprezentuje prostředí, v nichž tato komanda operují (voda, vzduch, země). Zároveň anglické slovo „seal“ znamená v překladu tuleň, což také naznačuje podmořskou specializaci těchto jednotek.)

Statečných pejsků máme bezpočet, včetně Rintintina. Byl to legendární německý ovčák, kterého našel během první světový války ve Francii americký pilot Le Duncan. Rin Tin Tin nebyl jen obyčejný psí miláček, ale i odvážný záchranář v nebezpečných situacích. Také proto se stal nejznámějším zvířecím filmovým hrdinou Hollywoodu, kde účinkoval ve více než 25 filmech.

Soužití se psy je také možnost pro izraelské dívky, jak prožít období povinné 22měsíční vojenské základní služby, je práce v Oketz. Jde o izraelskou psí jednotku, jejíž lidští členové trénují své čtyřnohé spolubojovníky hledat drogy a výbušniny, zneškodňovat teroristy, pátrat po uprchlících, odhalovat infiltrace podél izraelské hranice a podílet se na záchranných misích. V posledních letech se tato z určité části dívčí jednotka stala integrální součástí velkých vojenských operací v Judeji a Samaří (na tzv. Západním břehu Jordánu), v Gaze i během Druhé libanonské války. Děvčata se psy procházejí rovněž výcvikem u smíšené záchranné vyprošťovací jednotky Šavit a nebo je čeká průzkumná výzvědná jednotka Nachšol.

Dodnes používá třeba izraelská armáda nejrůznější havěť, včetně jejich exkrementů. Nemyslím psů Šarika či Rexe a Lasie. Izraelští vojáci nedávno našli způsob, jak předcházet falešným poplachům, které vyvolávala na severní hranici židovského státu různá zvířata. Kolem pohraničního elektronického plotu proto pohazují lví trus, který zvířata zahání, jak už to vyzkoušeli izraelští zemědělci. Vojáci, kteří měli od neustálých poplachů bezesné noci, nakonec odjeli do zoologické zahrady v Tel Avivu, přivezli pytle se lvím exkrementy a byl klid.

Známé je též používání delfínů námořnictvem americké armády k odminování v iráckém přístavu Umm Qasr je jen jedním z mnoha využívaných druhů. Lvoun hřivnatý se používá k průzkumu pod hladinou, psi pomáhají hledat zbraně a výbušniny. Do války v Iráku byly z Maroka dovezeni opice, vycvičené k odminování země. Zvířecí vojáci jsou nuceni obětovat své životy kvůli lidem. Jen v USA je každým rokem zabito při testování pro válečné účely přes tři sta tisíc zvířat.

Proti radikálnímu šíitskému hnutí Hizballáh, které ovládá jih Libanonu, vysadila izraelská armáda skupinu osmi antilop losích. Důvod je hlavně pragmatický. Je známo, že tento druh kopytníků má mimořádný apetýt, takže podle Izraelců dokonale spasou porost, křoviny a jinou vegetaci mezi bezpečnostním plotem a mezinárodní hranicí, kde by se mohli ukrývat teroristé. Absurdní? Celý konflikt a mrtví na Blízkém východu jsou jako všechny války absurdní, zvláště že se zvířata stále častěji nedobrovolně zapojují do válečných vřav. Po delfínech, holubech, psech, slonech a koních jsou to i nebohé antilopy…

“Tyhle kopytníky a také některé další druhy jsme dodali armádě,“ říká hrdě zaměstnanec chovné stanice Nadav. “Jsou mimořádně žravé a vojáci je proto používají na základnách k likvidaci trávy a plevele, aby měli po celém areálu přehled.“ Osm půltunových antilop losích s obrovským apetitem spásá vegetaci a ničí tak přirozené úkryty pro případná komanda Palestinců či libanonského Hizballáhu, pokud by se pokusili o průnik do židovského státu. Přímo na horké linii libanonské hranice…

Přestože nikdy nebude zveřejněna identita 80 příslušníku jednotky SEAL, kteří se účastnili akce na dopadení Usámy bin Ládina, dělají si Američané naděje, že by mohlo být zveřejněno alespoň jméno psa, který byl s nimi vyslán do akce také. Podle všeho to byl německý nebo belgický ovčák. Detaily celé akce jsou přísně tajené, a tak i o účasti psa se mluví jen jako o nanejvýš pravděpodobné účasti. Pes mohl mít dvojí využití – rychlé ohledání prostoru a případné odhalení výbušnin a pak i nalezení samotného Usámy bin Ladina. Psi jsou velmi dobří při hledání osob uvnitř budov, mohou také rychleji zpozorovat a zastavit prchající osobu. Právě belgický ovčák dokáže běžet dvakrát rychleji než člověk.

Psi se stali žádanými pomocníky s ohledem na zkušenosti z Iráku a Afghánistánu. Pro boj jsou vybaveni schopnostmi, které lidé ani stroje nemají. Proto je jich zapotřebí mnohem víc, protože současných 600 psů je plně vytíženo. SEAL mají vlastní psy, ale i jejich výcvik a případné schopnosti jsou tajeny. Ven se například dostala jen informace, že jednotky SEAL nakoupily pro psy čtyři vodovzdorné taktické vesty za 86 000 USD. Jsou vybavené infračervenou kamerou a kamerou pro noční vidění, které umožňují vodiči psa sledovat ze vzdálenosti až kolem skoro kilometru. Psi speciálního komanda jsou pak navíc oproti svým běžným kolegům cvičeni pro výsadky z letadel a helikoptér.

Jsou také humorně laděné válečné příběhy zvířat. Za vším nehledej ženu, ale Izrael. Cherchez la Medinat Jisra’el. Egyptský guvernér Jižního Sinaje Mohamad Abdil Fadil Šuša opět vzbudil pozornost, když prohlásil, že za útoky žraloků v letovisku Šarm aš-Šajch, které si vyžádaly čtyři zraněné a jednu mrtvou ženu, může stát izraelská tajná služba Mossad. „Nelze vyloučit, že Mossad hodil žraloka zabijáka do moře, aby zasáhl turistický ruch v Egyptě“.

Palestinian Media Watch zase napsal jinou koninu, že Izrael vypouští krysy s mimořádnými schopnostmi, aby vyháněly arabské obyvatele z východního Jeruzaléma. A nejde jen o obyčejné krysy, ale o supermanky a supermutanty, imunní vůči jedu na krysy. Jsou ke všemu mnohem agresivnější, beze strachu z koček a vysoce plodné. Jejich samice prý rodí sedmkrát do roka a mají tak ročně až 140 mladých, což je čtyřikrát více než je obvyklý průměr. Navíc tito hlodavci nejsou alergičtí na Židy, jichž si proto vůbec nevšímají.

Poslední pomluvou z minulého týdne, která koluje mezi Araby v Samaří a Judei, je tvrzení, že Izraelci “trénují” hady, hlavně kobry, aby útočily na nevinné farmáře. Uvedla to betlémská palestinskoarabská tisková agentura Maan, blízká vládnoucímu hnutí Fatáh. Zpráva agentury Maan navíc obviňuje Izraelce, že znehodnocují arabskou zemědělskou půdu, že využívají k útokům na arabské farmáře a jejich pole cvičené vepře.

Inu, pes je nelepším přítelem člověka, i když poněkud změněného v brutálního tvora s mentální retardací…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *