Hamas: Zrušíte dohodu s Izraelem o jeho právu na existenci…!

5. Květen, 2011 – 22:45
Izraelské dívky ve zbrani vědí, kde je jejich místo... Foto: Břetislav Olšer

Izraelské dívky ve zbrani vědí, kde je jejich místo... Foto: Břetislav Olšer

Mám poměrně velkou výhodu, že většinou píši zásadně pouze o místech, kde jsem osobně byl, a všechny politiky, s nimiž jsem hovořil mám vyfotografovány. Co může být autentičtějšího? O Kanadě, JAR, Ukrajině a Černobylu i Blízkém východu to platí dvojnásob. Zvláště o Izraeli, o kterém jsem napsal sedm knih…

“Nyní vás sionisté chrání, jakmile však ochrana sionistů skončí, naši lidé z Hamasu vstoupí do vašich ústředí a vykopnou vás,“ tak před pěti roky vyhrožoval šéf Hamasu Chálid Mišal v prohlášení, určeném silám Palestinské správy v Judeji a Samaří.

A ejhle, arabská revoluce nabírá na obrátkách. O vládu v Egyptě se uchází Islámské bratrstvo, navíc USA zabily bin Ládina a vztek Al-Kájdy proti západnímu satanovi a Izraeli graduje. To je ideální čas, jak zakopat válečnou sekeru. Rozhádaní šéfové Fatahu Mahmúd Abbás a Hamasu se neviděli od roku 2007. Pak 4. května 2011 slavnostně podepsali smírčí dohodu mezi oběma palestinskými stranami. Ty by podle ní měly vytvořit společnou vládu a do roka uspořádat volby.

“Katolící a křižáci hlásají nenávist k islámu a nasadili bratry prasat a opic do Palestiny za účelem oslabení islámu, jak to dělali kdysi v Cařihradě. Jejich území se stane předsunutou výspou islámských dobyvatelů, odkud se pak rozšíří do celé Evropy. Pak se obrátíme k Severní a Jižní Americe a nakonec do východní Evropy…“ řekl před pěti lety přední duchovní Hamasu Junis al-Astal.

A exilový vůdce Hamasu Mišal včera uvedl, že Hamas je připravený zaplatit za palestinskou jednotu jakoukoli cenu. Prohlásil, že si přeje vznik nezávislého státu Palestina v Předjordánsku i v Pásmu Gazy, jehož hlavním městem by byl Jeruzalém. Jde mu prý o stát bez židovských osadníků, který se nevzdá jediné pídě země. Příkázal Fatáhu: Zrušíte dohodu s Izraelem o jeho právu na existenci…!

„Oznamujeme Palestincům, že jsme navždy otočili černou stránku našeho rozdělení,“ řekl šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás na ceremonii v Egyptě, který dohodu zprostředkoval. Další čítankové obrácení Ferdyše Pištory. Vlastně se ti dva kohouti pokusili o stejnou dohodu už 15. března 2007. Další sňatek z rozumu…? Nebo snad z absolutního nerozumu…?

Generální konzulát Izraele v New Yorku uspořádal v říjnu 2008 u sídla Organizace spojených národů happening, při něž bylo do vzduchu vypuštěno 4.200 rudých balónků. Každý z nich symbolizoval jednu raketu Kassám, která byla na Izrael vystřelena Palestinci z Pásma Gazy od léta 2005, kdy proběhlo stažení izraelský vojáků a osadníků z této části Palestinské autonomie. Akce se uskutečnila ve chvíli, kdy probíhalo zasedání Rady bezpečnosti OSN, která jednala o situaci v Pásmu Gazy. Konzul pro média a veřejné záležitosti David Saranga k tomu dodal, že smyslem akce bylo upoutat pozornost amerických médií, které se zabývají převážně jen utrpením v Gaze v reakci na izraelské kroky a ne utrpením Židů.

S Davidem Sarangou jsem se seznámil v Jeruzalémě na ministerstvu zahraničí, kde pracoval jako tiskový mluvčí tehdejšího ministra Benjamina Netanjahua. Jeho názory na blízkovýchodní situaci byly pragmatické, ale spíš mi připadaly až příliš letargické, jakoby i on už byl z toho mnohaletého marného zápasu unavený. Přiznal však, že politici si židovské loajality všímají, až když potřebují jejich hlasy. Jako ostatně všude ve světe. I když se o Židech říká, že se cítí nadřazení, ve vztahu k Američanům, možná k bohatým americkým Židům, jsou až příliš submisivní a konformní, jako by se zase chtěli někým nechat jen ovládat.

Jen pro představu, jak to může mezi Fatáhem a Hamasem dopadnout i tentokrát. Před čtyřmi roky byla představena vláda národní jednoty Fatahu a Hamasu v čele s Haníjou. Nová vláda jednoty však měla jepičí život – březen až červen 2007, konkrétně 14. června 2007 Hamas prakticky ovládl Pásmo Gazy. Abbás vyhlásil na palestinských územích výjimečný stav a rozpustil společnou vládu. Boje tak vypukly nanovo a v červnu 2007 byl palestinským prezidentem Abbásem vyhlášen výjimečný stav a odvolána vláda jednoty.

Abbás následně jmenoval novým premiérem Salama Fajjadu. Jeho kabinet doposud spravuje Západní břeh Jordánu, zatímco v Pásmu Gazy si Hamas dokázal udržet moc a premiérem byl zvolen Ismail Hanejja. Fatáh, který ovládá území Palestinské správy v Judeji a Samaří, tam zatkl stovky příslušníků a vůdců Hamásu a uzavřel podniky, školy a instituce s Hamasem spojené. Nakonec už to vypadalo, že vzniknou místo tolik oplakávané Palestiny dva ministáty – Fatáhstan a Hamástan…

Po několika měsících napětí mezi poraženým Fatáhem a radikálním Hamasem vypukl otevřený konflikt. Rozbuškou se staly události z konce roku 2006, kdy palestinské bezpečnostní síly začaly střílet na shromáždění Hamasu v Ramallahu. První bilance byla varovná: devět mrtvých, včetně čtyř dětí a sto zraněných. Poté milice Hamasu, které střežily budovu parlamentu v Gaze, odpověděly na házení kamenů protestujících ručními granáty a odpálením protitankových střel do davu. Další mrtví Palestinci přibyli i v Ramalláhu, kde zase stoupenci Fatáhu vtrhli do vládní budovy a zapálili její druhé patro. Z oken vyházeli úřední listiny a nábytek.

“Kdysi jsem běžně jezdívala autem do míst Palestinské autonomie ošetřovat tamní slepice, když se šířila ptačí chřipka. Dnes už bych tam nejela. Strach z únosů nebo lynčů je silný. Za dobrotu na žebrotu. Kolik jsme jim tam pomohli, kolik živobytí jsem jim zachránila a oni teď likvidují osady, které nařídila naše vláda vystěhovat,” vzpomíná veterinářka MVDr. Rachel Bock z Kiron Hashikma.

Napětí by se před pěti lety dalo krájet, animozita mezi Židy a muslimy narůstala. A aby měl vůdce organizace Fatáh Mahmúd Abbás pofiderní jistotu, že se mu Hamas podřídí, vydal dekret, který zásadně změnil volební zákon do Palestinské zákonodárné rady tak, že buď donutí Hamas k zásadním programovým ústupkům, nebo mu znemožní účast ve volbách. Podle tohoto nového “prezidentského dekretu“ musí každý kandidát do palestinského autonomního parlamentu akceptovat program Organizace pro osvobození Palestiny. To znamená uznání všech dřívějších dohod, které OOP uzavřela s Izraelem, včetně uznání práva Izraele na existenci…

Hamas ale už obsadil Pásmo Gaza a zadarmo tak získal i tisíce automatických pušek M16 a Kalašnikov, spoustu dělostřeleckých granátů a raket, včetně velkého množství výbušnin, nášlapných min, tun munice i spousty ozbrojených džípů a transportérů. Ty Fatáhu v průběhu uplynulých let v rámci “nobelovských” dohod dodaly Egypt, USA a Izrael, aby si jeho policie udělala sama pořádek s teroristy.

Mluvčí Hamasu navíc trval na své filozofii čistek a potvrdil svoji výzvu k zavraždění všech vedoucích představitelů Fatáhu, které označil za „psy, poslušné svých izraelských pánů.“ Rozšiřuje seznam se jmény několika desítek vedoucích představitelů Fatáhu, které má za přisluhovače amerického satana a za spiklence USA, s cílem svrhnout Hamás. První z předáků Fatáhu už byli popraveni, i když se skrývali třeba v Egpytě a převlékali se za ženy…

“Vysmívají se nám, Izraelcům, že kdyby nás nechali deset roků na pokoji, že se zlikvidujeme svými vnitřními problémy sami. To ale bezpečně platí obráceně – sotva dostali kousek mizerné moci, už se o ni rvou, jako vzteklí psi o kost. A to jejich vládnutí netrvalo ani rok…” řekl mi hořce Tomi Shved z Tel Avivu.

Těžké boje opět propukly během prvního srpnového víkendu 2007 v Gaze, kde Hamas udeřil na klan spojený s rivalským Fatáhem, vedly k přílivu uprchlíků z řad Fatáhu do Izraele. V bojích mezi muslimy zahynulo devět osob – 3 z Hamásu a 6 z Fatáhu – a dalších nejméně 88 bylo zraněno. Izrael otevřel hranici s Pásmem Gaza pro prchající čelné představitele Fatáhu a přijal řadu jejich zraněných…

Americký prezident George Bush prohlásil, že jeho vláda nebude finančně podporovat teroristickou organizaci a zastavil kvůli Hamasu finanční pomoc celé Palestinské autonomii ve výši 234 milionů dolarů. Evropská unie, která ročně dávala palestinské samosprávě 500 milionů eur, zmrazila přímý finanční příspěvek palestinskému rozpočtu už před volbami kvůli sporu o vyplácení platů státních zaměstnanců.

Vláda Palestinské samosprávy premiéra Fajjáda, loajální k předsedovi autonomie a Fatáhu Mahmúdu Abbásovi, schválila zákon proti praní špinavých peněz. Chtěla jím zastavit financování Hamasu ze zahraničí. Podle ministra informací Rijáda Malkího měl nový zákon zavést kontrolu všech převodů peněz z ciziny na autonomní území. Hamasu tak mělo být znemožněno převádět z ciziny peníze, získané v „charitativních sbírkách“ a od zahraničních stoupenců na nákup zbraní a výbušnin.

Před zahájením dárcovské konference v Paříži přijal předsedu samosprávy Abbáse v Elysejském paláci francouzský prezident Nicolas Sarkozi. Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livni v tutéž dobu jednala se svou americkou kolegyní Condolezzou Rice v domě amerického velvyslance ve Francii. Veškeré jednání i finanční pomoc probíhala v duchu podpory Abbásova Fatáhu, aby mohl lépe vzdorovat Hamasu.

Fatáhu byly poskytnuty miliardy dolarů, stejně jako zbraně a výcvik, pod podmínkou, že zakročí proti Hamasu a dalším islamistickým teroristickým skupinám. Oficiálně uznávaná vláda Palestinské samosprávy, ovládaná hnutím Fatáh, nařídila ukončení činnosti celkem 103 z 2 400 registrovaných palestinsko-arabských institucí. Současně byly zmrazeny jejich bankovní účty na autonomních územích v Judeji, Samaří a Gaze.

To všechno se odehrálo v předcházejících pěti letech. Dnes jakoby na to Abbas zapomněl a klidně se nechal vtáhnout do zběsilého pokeru. A teď je s ním, jak můj s mojů… Velmi důvěryhodné… Jestli se bude situace opakovat i nyní, to se uvidí. Trumfy však má v ruce Hamas. Ty izraelské se pomalu vytrácejí…

Hebrejský deník Maariv včera napasl: „Není možné očekávat, že Stát Izrael bude převádět peníze Hamasu a tak financovat teroristické aktivity proti izraelským občanům. Ti, kdo označili bin Ládina za muslimského bojovníka za svobodu, jako hamasovský premiér Ismajl Haníja, a ti, kdo odmítají umožnit Červenému kříži návštěvu uneseného vojáka Gilada Šalita, nemohou být partnery při jednáních, ať už přímých nebo nepřímých.“

Inu, pokud se ovšem do čela egyptské vlády dostane Muslimské bratrstvo…?

PS: Jak napsal expert na Blízký východ Karel Orlík, duchovní jereuzalémské mešity Al Aksa pohrozil „západním psům“ pomstou za zabití Usámy bin Ládina. V poselství na videu prohlásil: „Západní psi oslavují zabití islíámsjého lva. Z mešity Al Aksa, kde s Allahovou pomocí vznikne budoucí chalífát, jim vzkazujeme: Psi se nebudou moc těšit ze smrti lva, psi zůstanou psy, ale lev je lvem i po smrti.“ Prezidentu Obamovi islámský kazatel vzkázal: „Jsi osobně odpovědný za pokyn k zabití muslima. Za to budeš brzy viset, spolu s Bushen juniorem.“ V Gaze demonstrovali proti zabití bin Ládina pod policejní ochranou.

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *