Jak se „přemlouvání báby“ zvrhlo v domácí násilí…?

2. Květen, 2011 – 8:06
Alespoň na zobání pro ptáčky je nám ještě zbylo... Foto: Břetislav Olšer

Alespoň na zobání pro ptáčky je nám ještě zbylo... Foto: Břetislav Olšer

“Copak už jste zapomněli, jak to u vás vypadalo za čtyřicet roků komunistické vlády…?” Nějak tak se ptá své báby herečka Marta Issová v nedávném antigerontickém klipu “Přemluv bábu” o nejhorší vrstvě českých obyvatel, kterou tvoří zcela nepotřební důchodci, co zásadně volí levici.

Nakonec asi báby přemluvili možná i pod hrozbou násilí, takže nepotřební staříci a báby volili změnu. Jak vypadá, dokazují to Tluchoři z ODS, Kalousci z TOP 09 a Johnové z Věcí veřejných. Suma sumárum, za několik měsíců změny – tedy vlády trojkoalice, jsou jen rozkradené další miliardy a k tomu škrty, které postihnou nejvíc důchodce a zdravotně postižené. A hlavně se vůči starým lidem přiostřilo i v jednání. Ano, změnili přece osud této země a spoluproměnili ji v bordel na kolečkách. Dárek z lásky k prvomájovému polibku…

Na svého „přemlouvajícího“ syna, co si zřejmě vzal inspiraci ze zmíněného klipu, nikdy nezapomene 64letý Boleslav W. Jeho 33letý potomek ho za zdmi ostravského domku dlouhá léta bil, fackoval a kopal, většinou v opilosti. Po jednom z útoků dokonce přišel jeho otec o oko. Stále více přibývá násilníků, kteří jsou vykázáni ze společné domácnosti. Až čtvrtina z vykázaných musela opustit bydliště, protože ubližovala starému člověku. Naprostou většinu případů ale senioři ze strachu neoznamují. Klasický případ manipulace, zesměšňování a vydírání ke změně názoru.

Jak svobodomyslné; bez uzardění se v inkriminovaném klipu porušují lidská práva svobodného projevu. Rád bych zde parafrázoval klasika: S vaším názorem absolutně nesouhlasím, ale dám život za to, abyste ho mohl kdykoli svobodně prezentovat… Zelenkův klip „Přemluv bábu“ byl sprostý, vulgární i stupidní mj. vizuální metaforou starých lidí s jejich umělým chrupem i portréty tet, babiček a dědů, jež byly „obšlehnuty“ z materiálů z dob raného feudalismu, tedy zcela lživé a nesouměřitelné s dnešními důchodci a starými lidmi.

Když skončila totalita, na jejíž bídu a zvrhlost se na videu Issová odvolává, bylo jí osm roků. Chudinka malá, ta si musela za svůj život během čtyřiceti roků komunismu užit nezaměstnanosti, drog, kriminality, bídy, nesvobody a diskriminace… Hovoří zcela zasvěceně o těch zrůdných časech, k tomu jí přitakává človíček Mádl, oslík s podivným šklebem, jehož vrcholným dílem byli snouborďáci a rafťaci. Zřejmě ztráta paměti mu z mysli vymazala fakt, že ti odepisovaní staří dědové dřeli na polích, v dolech, ve fabrikách, zatímco Issová s Mádlem ještě byli na houbách…

Nyní antigerontickým klipem natočeným k českým volbám, dává Zelenka jako submisivní konformista najevo svoji neúctu ke starým lidem. Zajímalo by mě, co na tyto sprostoty říkají prarodiče i rodiče a staří příbuzní Issové a Mádla. Kde by byli, nebýt jejich prarodičů? Ti jsou z nich jistě nadšeni. Ale nejsem si jistý, zda si před nimi neodplivnou, jako to činím nyní já. Na organizaci Život 90 se loni obrátilo o pomoc 300 zoufalých seniorů, kteří se potýkali s násilím, zabavováním důchodu nebo nuceným převáděním bytů či domů. Inu, báječná inspirace super klipem.

Od ledna do března letošního roku muselo domácnosti opustit 296 násilníků. Čtvrtina z nich se dopustila násilí vůči seniorům. Transgeneračního násilí je čím dál více. Mnohokrát víc, než kolik ho bití důchodci oznámí. Podle psychologů je násilí na seniorech velmi těžko řešitelné, ale lze mu čelit. Už při prvních útocích by se lidé měli obracet třeba na tísňové linky nebo na poradny. Neměli by se nechat izolovat od společnosti. Řešením je třeba i využití pečovatelky. Jakmile do rodiny, kde se děje domácí násilí, vstoupí třetí osoba, tak je hodně pravděpodobné, že se to domácí násilí omezí nebo zastaví. Ovšem i pečovatelka něco stojí. Začarovaný kruh; důchodci si zvolili změnu a tím i krácení financí…

V poslední době podle statistik počet případů, kdy děti týrají své rodiče či prarodiče, narůstá. Má to různé formy a zdaleka to není jen násilí fyzické. Šidí je na jídle, berou jim důchody, odříznou je od přátel…Staří lidé se však často ani nechtějí bránit. Stydí se a chtějí, aby to zůstalo v rodině. Někdy nám i rozmlouvají vyšetřování. Postupně jako by se kamsi podělo vnímání seniorů jako lidských bytostí. Jim zbývá je bezmocnost a stáří. Mnohdy bez hygieny a prostředků. V moderní době, v níž se duchovní hodnoty postupně vytrácejí a nahrazuje je zběsilá konzumace a hromadění majetku.

Pro staré lidi, kterým je doma svými nejbližšími ubližováno místo toho, aby si v klidu užívali podzimu života, je velmi těžké s takovou věcí vyjít na veřejnost. Velmi častým důvodem, proč se v případě násilí na své osobě zdráhají nebo odmítají obrátit o pomoc, jsou obavy a strach, že agresivita ze strany násilníka se poté začne stupňovat. Dalším důvodem nezřídka bývá, že se stydí za jednání svých dětí, vnoučat, považují to za své selhání ve výchově a ostudu mnohdy pak považují za horší, než bití. Zvláště, kdy jsou na „eldéenkách“ nebo v chudobincích či hospicech a návštěv svých dětí a vnoučat se dočkají až v den výplaty jejich důchodů.

A staří lidé si postupně zvyknou na psychózu, že jsou jen nepotřebná přítěž pro své děti, vyžírky a koule na noze pro svá vnoučata. Po upotřebení odhodit. Vrať se do hrobu, starý plesnivý demente, což je nadávka, kterou také mě občas častují anonymní zbabělí nickové. Co asi dělají v reálném životě se svými rodiči…? Určitě nezůstává pouze u verbálních nadávek…

Třikrát po sobě se počátkem letošního roku vloupal do rodinného domu svých rodičů 22letý narkoman z Ostravy. Rodičům ukradl elektroniku, ale také platební kartu matky, ze které pak vybíral peníze. Násilí na starých lidech však nečiní pouze vlastní potomci. V Ostravě ukradl neznámý zloděj dvaaosmdesátiletému důchodci odkázanému na invalidní vozík rychlovarnou konvici. Muž si ji vezl na klíně. Zloděj k němu přiběhl a sebral ji. Pak zase zloděj ukradl invalidní vozík, který jeho majitel nechal stát před dveřmi bytu v panelovém domě. Policisté dopadli čtyřiadvacetiletého muže, který vozík za 20 tisíc korun prodal v zastavárně za 350 korun.

Jen namátkou z policejních svodek:V Jabloňově u Velkého Meziříčí byl okraden starší manželský pár o 19 000 korun. Jsou letos již patnáctým případem ohlášeným na Žďársku. Celková suma, o kterou v regionu byli důvěřiví senioři letos okradeni, se vyšplhala k částce 800 tisíc korun. Ve Vracově došlo k loupežnému přepadení dvou důchodců v jejich rodinném domě. Přepadení se dopustili dva, zatím neznámí pachatelé. V domě odcizili finanční hotovost v řádech několika desítek tisíc korun a poté uprchli.

Případ brutálního přepadení důchodců v Třinci-Oldřichovicích, v němž je obviněn teprve sedmnáctiletý mladík z Jablunkovska, byl natolik závažný, že si jej převzal ostravský krajský soud. Mladík zazvonil u dveří rodinného domu a jeho 81letou majitelku vylákal do sklepa. Na ženu zaútočil a srazil ji na zem. Při přepadení se oháněl nožem. Chtěl, aby mu prozradila, kde má peníze, žena mu ale nic neřekla. Lupič důchodkyni ve sklepě zamkl a šel prohledat dům. V jednom pokoji narazil na 89letého muže, kterého rovněž zbil. Odnesl si zhruba dvacet tisíc korun z životních úspor manželů a mobilní telefon. Zranění manželé skončili v nemocnici.

Brutální přepadení hned třinácti důchodců mají na svědomí dva čtrnáctiletí lupiči z okolí Prahy. Svým obětem ukradli dohromady kolem 40 tisíc korun, které utratili. Školáky v lednu po prvních šesti loupežích policisté dopadli. Kvůli věku je ale museli pustit. Ať si teenageři přepadávají dál…

Ne všichni penzisté však třou bídu s nouzí. Když půjde do důchodu pan Špidla bude mít jako exeurokomisař důchod přes sto tisíc měsíčně. Ani slavný důchodce z Vysočiny Zeman si nemůže stěžovat, o vládních rentiérech ani nemluvě.

Jak napsal Jan Schneider na www.ceskapozice.cz, Úřad pro vyšetřování finanční kriminality (Financial Crimes Enforcement Network, FinCEN) amerického ministerstva financí vydal 22. února varování před vykořisťováním starých lidí (Elder Financial Exploitation). Je určen především finančním institucím a obsahuje příznaky, jež mohou ukazovat na případy finančního zneužívání péče o seniory. Dopouštějí se ho stále častěji opatrovníci, pečovatelé a rodinní příslušníci.

Finanční instituce jsou vyzývány, aby soubor uvedených příznaků braly v potaz při posuzování finančních transakcí. Do příslušného formuláře hlášení podezřelé transakce mají uvést přímo název tohoto nově definovaného typu podezřelé transakce.

FinCEN uvádí následující příznaky podezřelého chování, kdy může jít o pokus či odcizení prostředků z účtů, respektive majetků starých lidí. Patří mezi ně zejména:

 • časté výběry větších peněžních částek z bankomatů, zejména na limitu denního výběru;
 • debetní transakce neodpovídající starému člověku;
 • pro klienta netypické pokusy o převody větších finančních částek;
 • pečovatel projevuje značný zájem o finance a majetky ošetřované staré osoby;
 • pečovatel nenechá jednat či mluvit starou osobu ve své vlastní záležitosti;
 • pečovatel se zdráhá opustit starou osobu, když jedná o svých finančních záležitostech;
 • ošetřovaná stará osoba projevuje strach či značnou submisivnost v přítomnosti ošetřovatele;
 • stará osoba se obává vystěhování ze sanatoria apod., nepředá-li ošetřovateli finanční prostředky;
 • finanční instituci je opakovaně znemožňováno hovořit přímo se starou osobou, vlastnící účet;
 • opatrovník či příbuzní staré osoby se snaží provést finanční transakce bez příslušných dokumentů či oprávnění;
 • stará osoba coby klient finanční instituce opustí zavedený způsob života a přebývá v nějaké zcela odlišné společnosti či komunitě;
 • stará osoba náhle začne měnit plné moci a oprávnění nakládat se svými prostředky jiným rodinným příslušníkům, nebo zcela novým osobám.

Pro případy ohrožení uvádím bezplatnou telefonní linku pro seniory v krizi: 800 157 157. Číslo funguje nonstop… Podobný typ služby již funguje v Jihlavě a Praze. V druhém největším městě republiky a vlastně na celém území jihomoravského kraje však podobná služba dosud chybí. Tísňová péče je komplexní službou a vyžaduje, aby ji poskytoval proškolený zdravotnický personál, který je schopen vyhodnotit krizovou situaci klienta a zvolit adekvátní formu zásahu. Senior či zdravotně postižený bude vybaven tísňovým tlačítkem, které mu dovolí v mimořádné situaci, například pokud upadne a nemůže vstát, přivolat pomoc.

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *