Zrušit název ulice Krasnoarmějců? Jedině přes moji mrtvolu…!

20. Září, 2008 – 16:52

Myslel jsem si, že už je těm nesmyslům konec. Už to tady přece bylo před lety. Přejmenovávat ulice jen proto, že mají ruské názvy, navíc ne po ledajakých lidech, ale obětech těch nejhrůznějších bojů, jaké si kdo dokáže představit. Bojů o Stalingrad, v nichž padly skoro dva miliony Rusů a ruských vojáků.

„Ty ještě žiješ na ulici Krasnoamějců? To je hrůza, já myslel, že ta okupační jména už jste dávno vymazali!“ šokoval mě můj známý , který si ze zahraničí jen odskočil na levnější operaci do Česka. Po čtyřiceti letech emigrace.

„Tak to jedině přes moji mrtvolu!“ zaprotestoval jsem rezolutně. „Tady to není Zlín, který byl přejmenovaný na Gottwaldov. Tady se postavilo po válce úplně nové sídliště, dostalo jméno Stalingrad a jeho ulice jména po skutečných hrdinech…“ chrlil jsem ze sebe vztekle s neřízených valašským patosem.

A dodal jsem ještě, že v té době se všichni sice báli gruzínce Josifa Vissarionoviče Džugašviliho a jeho kultu osobnosti, ale přesto věděli stoprocentně, že padlí obránci města Stalingrad zachránili svými životy naši planetu před Hitlerovým hrůzným fašismem.

Během několika měsíců stalingradských bojů byla zničena německá 6. armáda pod velením generála Friedricha Pauluse, která byla obklíčena a z Hitlerova rozkazu se nesměla probít zpět.

Celkový počet obětí bitvy byl na straně Němců a jejich spojenců více než 250.000 padlých. Na ruské straně během několikaměsíční bitvy zemřelo nebo bylo mezi nezvěstnými na 1,7 milionu osob.

Ostrava v březnu roku 1945 představovala více než třetinu průmyslové výroby Německa, jemuž západní spojenci obsadili všechny průmyslové oblasti a Ostrava byla posledním městem, v němž ještě fungovaly doly, hutě, zkrátka těžký průmysl, který vyráběl pro německou zbrojní oblast.

A to byl důvod, proč Němci tak urputně bránili tuto svoji poslední průmyslovou zónu.

A za nepředstavitelnou obětavost ruských krasnoarmějců, jichž padlo během Ostravské operace na třicet tisíc, v bojích o samotnou Ostravu přes tisíc, bychom se jim měli odvděčit tím, že zboříme pomník v podobě středoevropského sídliště s jejich jmény…?

Je zvláštní, že Rusům budeme neustále vyčítat jejich okupaci z konce šedesátých let, ale v případě amerických vojáků takové předsudky nemáme, přestože pořád mají své ,neokupační´ vojáky ve více než 150 zemích světa.

Během bojů o Československo bylo z US Army 408 vojáků zajato, 282 jich zahynulo, 9 zůstalo nezvěstných, 40 mužů se vyhnulo zajetí buď úkrytem u civilního obyvatelstva, nebo přechodem na Slovensko

Celkem při bojích mimo území SSSR – v Polsku, ČSR, Rumunsku, Maďarsku, Německu, Rakousku, Jugoslávii, Norsku, Bulharsku, Koreji a Číně zahynulo 1 099 465 sovětských vojáků a 2 790 221 jich bylo zraněno.

Padlých krasnoarmějců na území ČSR tak bylo kolem 140 tisíc, zraněných přes 410 tisíc.

Moje současná rodina se do bytu na ulici Krasnoarmějců nastěhovala zhruba před půl stoletím. Jako jedna z prvních se stala členem Stavebního bytového družstva Nová huť, jež vzniklo v roce 1959 a o rok později už vlastnilo 600 bytů v 16 domech.

Dnes má několik stovek domů a tisíce bytů a zásadní podíl na tom, že městský obvod Ostrava – Jih je svými více než 150 tisíci obyvateli největším obvodem v Ostravě. Proto budu vždy vášnivým zastáncem názvů jeho ulic.

Když mohou být ulice Pinocheta či bratří Mašínů, proč by nemohly existovat ulice pojmenované po skutečných hrdinech z bojů ve městě na Volze…

…ulice Asejevova, Čujkovova, Gerasimova, Kosmonautů a inkriminovaná a mým srdcem jednou provždy i po čtyřiceti letech pořád milovaná ulice Krasnoarmějců…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *