Jéééé, tak to jsem tedy opravdu nečekal…

27. Duben, 2011 – 7:59
Ve znamení Agentury bílého lva...  Foto: Břetislav Olšer

Ve znamení Agentury bílého lva... Foto: Břetislav Olšer

Kdo by to tušil, že česká vláda v čele s premiérem Nečasem získá důvěru Sněmovny. Bylo to tak jasné, že to projedou. Těch průserů v trojkoalici, těch trestních oznámení, výhružných slov a slibů pomsty. Věci veřejné už toho měly plné zuby; bylo jasné, že tu vládu korupčníků nepodpoří.

To, co budete nyní sledovat, je pouze popis nenávistných kampaní. Ale ne opozice vůči koalici, ale jde o bratrovražedný boj uvnitř trojkoalice samotné. Napřed se přišlo na Vondrovo ProMoPro a ozvučení českého předsednictví v Radě Evropské unie za 750 milionů. ODS vyčetla prvnímu místopředsedovi TOP 09 a ministru financí Miroslavu Kalouskovi způsob, jakým finanční analytický útvar jeho úřadu zveřejňuje informace o aféře. Vondra politickou odpovědnost odmítl, opozice ho vyzvala k demisi.

Policie se začala zabývat trestním oznámením, podle kterého měly být práce na ozvučení akcí, souvisejících s předsednictvím, předraženy, a zakázka měla být zadána bez výběrového řízení. V médiích se objevila suma asi půl miliardy Kč. Až na ni se měla vyšplhat původní částka 85 milionů. Každopádně skoro 140 milionů si podnikavci ulili do rakouské banky. Vše pod dohledem šéfa a místopředsedy vlády Alexandra Vondry (ODS). Ten samozřejmě nic netušil, nic nepodepsal, neukradl ani korunu. A nejlepší obranou je tradičně i v české koalici útok…

„Domnívám se, že postup pana ministra Kalouska a šéfa finančně-analytického útvaru byl jednoznačně nezákonný,“ řekl Právu poslanec ODS Marek Benda, proslulý svým pofidérním studiem na plzeňských právech. Pražská organizace na jeho návrh přijala usnesení, v němž „odsuzuje nezákonný postup“ ministra financí a šéfa zmíněného útvaru. Další vážný konflikt v koalici.

A jedeme dál. Ministr školství Dobeš čelil nařčení, že jeho podřízení špehovali na dvacet vysoce postavených úředníků ministerstva školství. A k tomu ještě vedoucí svého kabinetu Janě Machálkové sepsal seminární práci na téma „veřejné vystupování Josefa Dobeše“. Navíc jí dal koncem roku stotisícovou odměnu…

MF Dnes zveřejnila informace, které naznačují snahu ministra životního prostředí Pavla Drobila přimět ředitele Státního fondu životního prostředí Libora Michálka, aby z fondu vyvedl peníze pro financování ODS a politické kariéry Pavla Drobila. Tak se stalo, že ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) odvolal šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka, který odmítl navrhované manipulace s veřejnými zakázkami, mimo jiné výběr právní poradenské firmy za 80 miliónů korun.

Nechtěl ani slyšet, aby jeho fond uložil pět miliard korun u předem určené banky. A nemínil ani zničit nahrávky, jež sám o těchto všech machinacích pořídil. Tvrdil mj., že rekonstrukce pražské čistírny odpadních vod měla být účelově předražena o tři miliardy korun, přičemž 500 milionů z této částky měla směřovat právě do pokladny Občanské demokratické strany.

Průšvih pro soud jak vyšitý. Ale hra na četníky a zloděje pokračuje, ovšem pro změnu s jinou partají. Když znovu vedení ODS varuje 120 svých členů prostřednictvím textové zprávy před komunikací s představiteli koaličních Věcí veřejných. Důvodem je, že by jejich hovor mohl být nahráván a zneužit. Potvrdil to i premiér Nečas. “Dobrý den, doporučuji, abyste při jednání s představiteli a činovníky Věcí veřejných počítali s tím, že hovor může být nahráván…“ řekl T. Bartovský, mluvčí ODS… To je ta vzájemná důvěra těch, co se kasají, jak jim leží na srdci blaho národa.

“Je zde důvodné podezření ze zneužití policie České republiky ke sledování ústavních činitelů a nezákonnému omezování jejich svobod a zásahu do výkonu jejich pravomocí,” řekl šéf poslaneckého klubu ODS Tluchoř na adresu Johna… A časopis Týden přinesl zprávu o tom, jak Kočí promyšleně jednala s ODS, aby véčkaře podrazila. Divil jsem se, jak mohla předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných žalovat svého šéfa Bártu. Podle Týdne se minulou sobotu setkala v kavárně Segafredo v centru Prahy se dvěma kolegy, kteří si ji prostě nahráli. A Kristýnka je patrně definitivně nahraná. Na záznamu se totiž mluví mimo jiné i o spolupráci s předsedou poslaneckého klubu ODS Petrem Tluchořem.

Abrakadabra – Radek John byl zbaven křesla ministra vnitra, Vít Bárta musel než se očistí zase pryč z postu ministra dopravy, také všichni ti, co byli zvoleni ABL se poroučeli. Takové ponížení véčkařů. Dusili je ve vlastní šťávě. Tak pokáleným nahoru to už dávno nebylo. Stal se ale zázrak jako v Jeruzalémě na Golgotě. Zmrtvých vstání. Přes Velikonoce na sebe nevytáhli tatary, ani studené sprchy, ale klid, mír a lásku. Jidáš už se mezitím pověsil. Najednou k sobě byli jako můj s mojů. Pravda a láska zvítězily nad lží a nenávistí… Vašík, co se na něj odvolávala Kočí, měl jistě radost. Jako z Odcházení… John byl vykopnut směrem k funkci místopředsedy vlády pro boj s korupcí. Kozel zahradníkem, aneb Ideální trafika.

Co se to odehrávalo za Kocourkov? Ve hře přece šlo o lukrativní posty – od 60 tisíc do 160 tisíc Kč. Kolik je to stálo v předvolebním období milionů na volební kampaň. Museli se zase zpátky odehrát. Kdo by to dokázal, vzdát se takových výhod, včetně statisíců za stranickou loajalitu a poslanecké náhrady. Také skoro třicet táců za předsednictví poslaneckého klubu jen tak na ulici neleží.

Nastalo vzkříšení Ježíše Krista i nových šancí pro trojkoalici. Odpusťme si, co jsme si. Tak to jsem „opravdu nečekal“. Poslanci na mimořádné schůzi svým hlasováním podrželi vládu Petra Nečase. Ze 198 přítomných hlasovalo 114 poslanců ODS, TOP 09, Starostů a VV proti nedůvěře vládě, 84 poslanců se vyslovilo proti vládě.

Tomu se říká přesvědčivé vítězství. Euforie ale dlouho trvat nebude. V boji se bude pokračovat. Každé příměří, zvláště to účelové, jednou skončí. Socialisté si vyzkoušeli sedmihodinové řečnické projevy, potrénovali slovní zásobu, pokusy o bonmoty i urážky svých protivníků a také pěvecké vložky.

Hlasování skončilo, zapomeňte. Socialisté nezapomenou. Mají své zkušenosti. Jsou urputní. Minule jim to vyšlo na popáté, kdy sundali Topolánkovu vládu. Sice nic to nevyřešilo, ale polaskali svá ega a s nimi pět minut slávy si odbyl Jiří Paroubek. Asi netušil, že vysněné křeslo předsedy vlády se mu tím definitivně vypařilo.

Inu, kdo chce moc, nemá obvykle nic, aneb Kdo se povyšuje, bude ponížen… A jedeme dál. Prý za reformy lepší a nejlepší, čtěte mezi řádky… za jejich koryta. Ty jsou přece vždycky tam, kde to smrdí Augiášovým chlévem…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *