Znamenitý klavírista Babayan provede v Ostravě Brahmsův koncert č. 2

8. Duben, 2011 – 9:44

Janáčkova filharmonie Ostrava pod vedením svého šéfdirigenta Theodore Kuchara vystoupila 7. dubna 2011 na koncertě v historické budově Slovenského národního divadla v Bratislavě. Uvedla zde díla Brahmse, Martinů (Pocta Lidicím) a Šostakoviče (Symfonie č. 6). V Brahmsově Klavírním koncertu č. 2 se jako sólista slovenským posluchačům představil americký klavírista Sergei Babayan.
O Babayanovu interpretaci Brahmsova koncertu nepříjdou ani posluchači v Ostravě. Tentýž koncert uvede spolu s Janáčkovou filharmonií a jejím šéfdirigentem Kucharem v rámci 9. koncertu Velkého symfonického cyklu 14. a 15. května 2011 v 19 hodin v sále Domu kultury města Ostravy.

Babayan začal svá hudební studia ve věku šesti let u Luisy Markaryanové. Později byli jeho pedagogy na Moskevské konzervatoři Lev Naumov, Vera Gornostajeva a Michail Pletnev. Vzápětí po svém prvním výjezdu za hranice SSSR Babayan vyhrál několik prvních cen na významných mezinárodních soutěžích, včetně Robert Casadesus International Piano Competition (nyní Cleveland International Piano Competition 1990), Palm Beach International Piano Competition 1990, Hamamatsu Piano Competition 1991 a v roce 1992 Scottish International Piano Competition. Je také laureátem Queen Elizabeth International Piano Competition, Busoni International Piano Competition a Esther Honens International Competition v kanadaském Calgary.

Tyto úspěchy nastartovaly jeho četná turné (celá Evropa, Japonsko, Nový Zéland, Austrálie, Jižní Afrika, Jižní Amerika, Čína a pochopitelně USA). Jeho newyorské recitály v Carnegie Hall a Alice Tully Hall, koncerty s Cleveland Orchestra, Baltimore Symphony a Detroit Symphony se setkala s velmi pozitivním ohlasem u kritiky, stejně jako jeho další koncertní vystoupení ve všech hlavních městech v USA.

Je znám svou inovativní dramaturgii, včetně uvádění moderních děl skladatelů, jako jsou Lutoslawski, Ligeti nebo Arvo Pärt, čímž rozšiřuje hranice tradičního repertoáru, zárověň je stále uznávaný za interpretaci Mozarta, Beethovena, Brahmse a Schumanna, stejně jako ruských skladatelů Rachmaninova, Skrjabina a Prokofjeva. Vysoce jsou ceněny především jeho interpretace Bachových děl, jejichž studiu se intenzivně věnuje.

V uplynulém roce vystoupil mimo jiné v londýnském centru Barbican s London Symphony Orchestra pod vedením Valerije Georgieva. K další zaznamenáníhodným vystoupením patří např. účinkování na festivalu Pražské jaro s Janáčkovým komorním orchestrem nebo recitál v rámci 92Y v New Yorku.
Kromě uvedeného klavírního koncertu zazní na koncertu i Brahmsova Symfonie č. 3 F dur.

Vstupenky lze zakoupit v pokladně DKMO a pobočkách Ostravského informačního servisu.

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *