Sólista i dirigent pocházejí z Itálie

14. Březen, 2011 – 14:35

Původně ohlášeného německého dirigenta Justuse Frantze vystřídá z organizačních důvodů za dirigentským pultem při sedmém koncertu Velkého symfonického cyklu Janáčkovy filharmonie Alessandro Crudele.

Koncerty pod jeho vedením se uskuteční v Domě kultury města Ostravy 17 a 18. března 2011 od 19 hodin. Program koncertu zahájí předehra k Wagnerově opeře Mistři pěvci norimberští. Při vyslovení autorova jména se většině lidí vybaví slovo „Gesamtkunstwerk“, což je termín vyjadřující postoj Wagnera k hudebnímu dramatu coby uměleckému dílu jako syntéze všech druhů umění. Výjimkou tohoto pojetí není ani opera Mistři pěvci norimberští. Přesto je výjimečná. A to tím, že je to jediná autorova komická opera.

Další uvedená skladba pochází z dílny geniálního Mozarta. A přestože Mozart flétnu neměl moc rád, slíbil, že za 200 florinů napíše „tři malé, lehké a krátké koncerty a kvartety s flétnou“. Nakonec z časových důvodů napsal jen jeden flétnový koncert G dur (K 313) a hobojový koncert C dur transponoval do D dur jako flétnovou verzi. To se ale promítlo i do výše odměny, která se snížila na 96 florinů. A právě jediný flétnový Mozartův koncert zazní dnes večer v Ostravě.

Sólistou bude italský flétnista Massimo Mercelli. Hru na flétnu studoval tento Ital u slavných flétnistů Andrého Jauneta a Maxence Larrieua. V devatenácti letech se stal prvním flétnistou v Teatro La Fenice v Benátkách a následně vyhrál Premio Francesco Cilea, Concorso Internazionale Giornate Musicali a Concorso Internazionale di Stresa. Od té doby se představil již na mnoha prestižních světových pódiích.

Závěr koncertu pak bude Čtvrté symfonii e moll Johannese Brahmse, která zazněla premiérově v říjnu 1885 v Meiningenu za skladatelova řízení.

Vstupenky na koncert je možno zakoupit v pokladně DKMO nebo v pobočkách Ostravského informačního servisu.

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *