Vít Bárta; Ferda Mravenec – práce vše druhu…

14. Březen, 2011 – 8:31
Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše... Foto: Břetislav Olšer

Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše... Foto: Břetislav Olšer

Tu historii znáte pozpátku. Napřed šéfoval největší české bezpečnostní Agentuře bílého lva, sledoval politiky, pak se rozhodl, že má vyšší ambice, tak se dal na politiku sám, protože už toho dost vyšpicloval, aby věděl, co to obnáší. Vlastně, předplatil si jako sponzor Věcí veřejných skoro třemi miliony svoje křeslo ministra dopravy.

Vít Bárta, podle kterého je lev nejenom symbol český, ale je to i symbol síly, kterou má moc rád. Ale dnes je zatím jen takový snaživý manekýn, s Napoleonsky česanými vlasy nad čelem do špčky, co si však zároveň vzal za svůj idol Ferdu Mravence. Práce všeho druhu. Dokonce si přisvojil i Ferdův šátek. Nemá ho sice standardně puntíkovaný, zato střídá rozličné líbezné šátečky kolem krku, jako Václav Klaus kravaty.

Ambiciozní Bárta svojí submisivitou asi něco sleduje. Že by chtěl využít a kout železo dokud je žhavé, když prezident Klaus prohlásil, že si ho váží pro jeho vzdělanost, a Vít mu hned poklonu vrátil? Ambice jsou svině. De facto je korunním princem VV, Johna nechce vyhodit ze sedla, co kdyby pošilhával po vyšším než předsednickém či ministerském postu? Klaus přece Nečase nemusí a neustále ho kritizuje. Anebo že by ho lákala přímá volba prezidenta…?

Jde mi mráz po zádech při zpytování svědomí, co bych dělal asi já, kdybych byl bohatý, úspěšný a měl politické ambice. Pak se hned uklidním, jelikož co o sobě stoprocentně vím, je fakt, že jsem naposled záviděl kamarádovi Láďovi jeho duhovou kuličku, poněvadž cvrnkal do důlku mnohem líp než já. A z odpovědnosti za víc než deset lidí, což je počet členů mé rodiny dostávám třesavku. O milionech na svém kontě ani nemluvě. Vít Bárta je prostě z jiného těsta.

Třeba právě proto se s ním prezident nedávno radil o zdravotnické reformě a jak umlčet „odcházející“ doktory, (Bártův dědeček byl prvním primářem vinohradské nemocnice a Rožnov není Praha), včera se zase mezi čtyřmi očima špitali, jak to udělat s důchodovou reformou. Aby prý vše, co vláda získá ze zvýšení DPH, šlo výhradně na důchody. To slibuje!

Řekl pan Bárta, největší „slibotechna“ současné koalice, a jen mě napadlo, kdy si dá s panem Klausem schůzku ohledně oprav českých komunikací. Na každé z nich je v průměru několik desítek výtluků na sto metrech. Slibovaní Číňané nikde. Jestli on pan Bárta kvůli svému manekýnskému zviditelnění náhodou nehoní až příliš mnoho zajíců najednou. Že by byl lepší jeden zajíc v pytli, než holub na střeše…?

Navíc ještě před týdnem to bylo 20 procent DPH, v pátek už jen 14 procent. Ke všemu ještě čerstvá Bártova manželka píše dopis vedení VV, že si to tak nepředstavovala, jelikož Vít Bárta, její muž, se chová autoritativně. Prý ji upřímně mrzí, ze ve VV funguje takováto totalita a že není dobře, že Vít Bárta absolutně ignoruje názory a nápady ostatních lidí ve VV, alespoň těch z nejužšího týmu… Holt, nafrněná Beruška, co chce pro Ferdu za harasment pětadvacet na holou…

Věci veřejné se zkrátka podobají urvanému vlečňáku, který se snahou být neustále na prvních stránkách podobá japonskému zemětřesení, s následným tsunami slibů. Výsledkem je naprostý chaos. VV se stávají směšnou populistickou stranou, proslulou svými veletoči: na jaře školné chceme, na podzim jsme zásadně proti.

Inu, jako kdyby Ferda Mravenec nepreferoval před Broukem Pytlíkem heslo: Ševče, drž se svého kopyta. Navíc existuje spříznění duší Bárty i Klause. Ale v případě pana Bárty lze těžko hledat to pravé kopyto. Jen aby nedopadl jako hrdinové českého filmu „Kopytem sem, kopytem tam…“ A z ABL nebylo politické AIDS…

Má to jednu malou výhodičku: On náš pan Vít totiž vymyslel mazanou zaklínací formulaci, jak pojmenovat čistokrevnou lež. Abychom se brzy nestaly svědky další otočky o 360 stupňů, jak je to u Věcí veřejných už veřejná obyčej. Ministr Vít Bárta totiž umí bezostyšně lhát i v přímém přenosu. “ABL nikdy nepřijala politickou objednávku na diskreditaci politiků.“ Přísahal na tiskovce.

Přitom však vyšlo najevo, že skoro osm desítek informací o politicích, tedy jejich rodná čísla, informace o jejich občankách, partnerech, řidičácích, rodičích a další ryze důvěrné věci, chráněné osobní údaje, šlohla ABL z tajných úniků policie.

Takže, pozor, vážení důchodci. Dá se takovému politickému obrtlíku vůbec věřit? Abyste brzy neslyšeli onu zázračnou formulku, na níž má šedá eminence VV, pan ministr Bárta, copyright a vylže se ze všeho. Místo toho, aby řekl: lhal jsem, promiňte, nejsem žádný Ferda Mravenec, ale jen ňouma Brouk Pytlík, řekne:

„Omlouvám se, že jsem neúmyslně uvedl informace, které se ukázaly jako mylné!“

Inu, ani opakované klišé nemusí být za určitých okolnosti na škodu…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *