Jak vzpomíná ministryně zahraničí Riceová na diktátora Kaddáfího?

25. Únor, 2011 – 19:30
Vždy připraveny... Foto: Břetislav Olšer

Vždy připraveny... Foto: Břetislav Olšer

Čechy krásné, Česko mé, bylo kdysi také nazýváno Československou socialistickou teroristickou republikou. Nejefektivnější zbraní české produkce se totiž ukázal semtínsko-pardubický, ne však perník, nýbrž semtex. Český Řád bílého lva obdržel nejen Benito Mussolini, ale také Stalin, Jásir Arafat, Kaddáfí..

Výše zmíněná plastická trhavina byla vyvinuta koncem 50. let a sériová produkce probíhala v šedesátých letech v Pardubicicích. Její název vznikl kombinací slov SEMTín a EXplosive. Původně byl Semtex určen především pro odminovací prostředky, postupně se však jeho použití rozšířovalo i pro civilní trhací práce, především jako trhavina určená pro speciální destrukční práce. Možná i proto šlo o trhavinu nedetektovatelnou, tedy nezjistitelnou, a bylo ji možné pronést bez potíží také do letadel. A tak byla nálož semtexu o váze 450g vložena 21. prosince 1988 libyjskými teroristy do magnetofonu, který skončil v trupu Boeingu 747.

V 19 hod. 02 min. 46 vteřin nálož vybuchla. Letadlo letící ve výšce 9 400 metrů rychlostí 804 km/hod se během několika vteřin změnilo ve žhavou ohnivou kouli a rozprsklo se jako rachejtle. Trosky dopadaly na skotské město Lockerbie, v němž zůstalo jedenáct mrtvých včetně celé čtyřčlenné rodiny Jacka a Rosalindy Somerville a jejich dětí Paula a Lynsey, když jejich domy rozbořilo křídlo s palivem. V letadle zahynulo 259 pasažérů a členů posádky…

Nyní je vhodný dialog dvou francouzských válečníků. Colbert (Mazarinův osobní sekretář, po jeho smrti se stal ministrem financí Francie): “Když se jedná o to, kde sehnat peníze, nastává moment, kdy pouhé čachrování už nestačí. Byl bych rád, kdyby mi pan kardinál vysvětlil, jak přijít k dalším penězům, když jsme už zadlužení po krk…?”

Mazarin: “Když je člověk dlužník a obyčejný smrtelník, jde do vězení. Ale se státem je to jiné. Stát nemůžeme zavřít do vězení. Vrší další a další dluhy. Tak to dělají všechny státy.”

Colbert: “Opravdu? Myslíte? Nicméně, potřebujeme peníze! A jak je sehnat, když už máme všechny myslitelné daně?”

Mazarin: “Tak vytvoříme další…”

Colbert: “Nemůžeme zatížit chudé více než už jsou!”

Mazarin: “Ano, to je nemožné.”

Colbert: “Tak tedy bohaté?”

Mazarin: “Bohaté také ne. Ti už by nemohli víc utrácet. Jeden bohatý, který utrácí, živí stovky chudých.”

Colbert: “Tak jak to uděláme…?”

Libye zaplatila pozůstalým celkem 2,7 miliardy dolarů odškodného…Pryč pak byly doby, kdy americký prezident Ronald Reagan nazýval Muammara Kaddáfího „šíleným psem Blízkého východu“ a americká armáda ho málem zabila při odvetných útocích v Libyi. USA si ví vždycky rady. Přerod sponzora terorismu ve světem uznaného vůdce zpečetila americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová svoji návštěvou Libye. Prostě takové obrácení Ferdyše Pištory po muslimsku. Riceová tak potvrzila, že Kaddáfí se napravil a dnes je Washingtonem vydáván za příklad pro ostatní – jmenovitě Írán a Severní Koreu. Libyjci a USA spolu nemluvili přes padesát let, poslední americký šéf diplomacie byl v Tripolisu v roce 1953.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová jednala 5. září 2008 v Libyi s Muammarem Kaddáfím. Hlavním tématem jejich rozhovoru byl obchod a investice. Její návštěva Libye je označována za historickou, protože Riceová je prvním šéfem americké diplomacie, který do této severoafrické země za posledních 55 let přicestoval. Autoritativní vládce Kaddáfí ji přijal v komplexu, který USA v roce 1986 vybombardovaly. 

„Zbývá ještě dlouhá cesta, kterou musíme ujít, věřím ale, že tato návštěva dokazuje, že USA nemají trvalé nepřátele,“ prohlásila Riceová po uvítání na letišti v Tripolisu. „Má návštěva ukázala, kam až dospěly vztahy mezi USA a Libyí, ale je to teprve začátek příběhu, ne jeho konec,“ upozornila. Před schůzkou s Kaddáfím jednala Riceová se svým libyjským protějškem Muhammadem Šalghamem. Posuzovali spolu možnosti spolupráce, především v otázce vývozu libyjské ropy a v otázce Libyjců studujících v USA.

Ministři hovořili i o společné strategii boje s terorismem, o palestinsko-izraelském konfliktu a o kontroverzním íránském jaderném programu. Jo, jo, to byly ještě časy, nás diktítorů… Návštěva dokládala jednoznačné oteplování ve vztazích mezi oběma zeměmi, které v roce 1980 přerušily i diplomatické styky. Uskutečňila se pět let poté, co Tripolis oznámil, že se vzdává vývoje zbraní hromadného ničení. V krvi a strachu se však nyní obtížně rodí vztah USA během povstání proti diktátorovi Muammaru Kaddáfímu. Rodí se nová Libye. Jaká bude?

Lidé, kteří byli po léta blízko vůdci Kaddaímu a znají ho, se obávají toho, že masakrům ještě není konec. A to přesto, že pád muže, jenž stojí v čele své země 42 let, tu bude coby dup. Dlouholetý šéf Kaddáfího protokolu, bývalý ministr vnitra i vlivný diplomat svorně diktátor dobrovolně neodejde a má li zemřít, vezme s sebou do hrobu co nejvíce Libyjců jako trest za to, že mu lid vypověděl poslušnost. Takový mučednický grupáč.

„Bohužel se bojím, že to Libyjci i Libyjky draze vykoupí, protože ten člověk je všeho schopen. Myslím, že tam budou strašné masakry,“ řekl zástupce Tripolisu v Lize arabských států Abdal Munajn Húní. Je nereálné, že by do země přišly ze zahraničí jakékoliv jednotky, které by pomohly režim neutralizovat. To neudělá ani Západ, ani arabský svět. Kaddáfí se opírá o své elitní jednotky, které čítají asi pět tisíc mužů. Jde o členy kmenů z Ghany  a Nigérie. Část armády a bezpečnostního aparátu mu zůstala věrná, z velké části jde o příslušníky jeho kmene Kaddáfa.

Turecké redakci stanice CNN Saíf Islám řekl, že rodina nikam neodejde. „Plán A je žít a zemřít v Libyi, plán B je žít a zemřít v Libyi, plán C je žít a zemřít v Libyi,“ sdělil. Nejmladší Saíf Arab, který je v rodinné hierarchii poslední, poté, co se přidal ke vzbouřencům, uvedl, že jeho otec se buď zabije, nebo odletí do Jižní Ameriky.

Můj přítel a znalec problematiky Blízkého východu Karel Orlík mi poskytl obsah arabské Charty. Neuškodí porovnat ji se současnými událostmi v muslimských zemích. Arabská Charta lidských práv z 22. května 2004:

Premise: Vlast Arabů je kolébkou náboženství a civilizací. Vznešený islám podporuje věčné principy bratrství, rovnosti a tolerance mezi lidmi. Jsme hrdí na přínos arabského národa v oblasti lidských hodnot a principů. Věříme v jednotu arabského národa. Odmítáme všechny formy rasismu a sionismu. Uznáváme Deklaraci lidských práv, vyhlášenou Chartou OSN.

Čl.2. odst. 3. Odsuzujeme všechny formy rasismu a sionismu, které musí být zlikvidovány.

Čl.3. odst.3. Muži a ženy jsou si rovni v lidské důstojnosti, v právech a povinnostech v rámci pozitivní diskriminace, zavedené islámským právem šaría ku prospěchu žen.

Čl.11. Všichni jsou si před zákonem rovni.

Čl.24. Každý občan má právo svobodně vyvíjet politickou činnost.

Čl.25. Minoritám se nesmí bránit praktikovat svou kulturu, používat svůj jazyk a praktikovat své náboženství. Výkon těchto práv se má řídit zákonem.

Čl.30, odst.2. Svobodně projevovat něčí náboženství, vykonávat náboženské obřady, ať jako jednotlivec či v komunitě, může být předmětem jen takových omezení, které stanovuje zákon.

To ostatní už zvládnete sami; porovnat, co se činí podle Charty a co jen zvůlí muslimů…? Stejně tak si každsý musí dle své fantazie srovnat v hlavě svoji představu, jak dnes vzpomíná politická důchodkyně Condolezza Riceová na mužného Kaddáfího, s nímž se před léty na letišti v Tripolisu tak vásnivě objímala…

A fakta? Oslavy Nového roku 2001 v egyptské Alexandrii zastínil krvavý útok na křesťany. Po půlnoční mši explodovala nálož umístěná před jedním z kostelů koptské církve. Podle údajů egyptské policie zahynulo 21 lidí a nejméně devadesát dalších utrpěly zranění…

Arabská Charta má další černou skvrnu – americká blonďatá reportérka CSB Lara Loganová, která již má na kontě válečné zpravodajství v Íráku i Afgánistánu, byla při nepokojích v Káhiře napadena zhruba dvěma sty vzbouřenými egypťany. Stalo se tak v pátek při rezignaci prezidenta Husní Mubaraka. Loganovou dav oddělil od štábu a obklíčil ji. Poté ji egypťané brutálně zbili a pokusili se i o znásilnění. To už však zasáhla skupina žen a egyptských vojáku a pomohla jí dostat se do ústraní. Unikla tak jako údajná izraelská špionka jisté smrti…

Ano, odsuzujeme všechny formy rasismu a sionismu, které musí být zlikvidovány. Ať žije arabská revoluce mladých…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *