Symbióza odborů s lékaři, aneb Kdo z nich je parazitem…?

19. Únor, 2011 – 8:49
Na sto je podob Jiřího Hrabovského... Foto: Břetislav Olšer

Na sto je podob Jiřího Hrabovského... Foto: Břetislav Olšer

Jednoho květnového dne minulého roku si dal odborový předák Engel, momentálně readiolog bez práce, schůzku se šéfem agentury Ewing PR Jiřím Hrabovským a požádal ho, aby pro lékaře vymyslel rafinovanou profesionální kampaň, jež by veřejnosti srozumitelně sdělila, jak jsou nemocniční lékaři v bezvýchodné finanční situaci.

Mediální agentura tak za půl roku připravila kampaň lékařů „Děkujeme, odejdeme“. Začali s geniálním nápadem; sanitní vůz přebarvili napůl na pohřební, na který napsali: „Náš exodus, váš exitus!“ V duchu Hrabovského rétoriky „kdo s námi nesouhlasí, podporuje zlodějnu“, která jakoby odpovídala jeho socialistické praxi v ČST.

Napřed ukončil studia žurnalistiky v době, kdy vrcholila kampaň komunistického režimu proti Chartě 77. Rok po Chartě nastoupil do Československé televize, která v šíření dezinformací hrála klíčovou roli, a brzy se stal jejím prominentním novinářem a tváří komunistické propagandy. Té Charty 77, ke které nyní Kubek přirovnal protest s fingovanými odchody asi čtyř tisíc doktorů do zahraničí.

Hrabovský strávil třináct let na obrazovce jako redaktor ekonomické redakce a moderátor Televizních novin. ČT dnes některé z nich opakuje v podvečer na druhém programu jako ukázku „totalitního“ vysílání. Několikrát jsme se potkali; přezíravá hvězda z Telky. Simona Oktábcová – televizní režisérka, zveřejnila povídání s Jiřím Hrabovským, který mj. říká:

„Každý, kdo chtěl v normalizačních letech pracovat v televizi, musel se přizpůsobit době, ve které žil, a záleželo jenom na něm, zda má určité limity, které nechce překročit. Nikdo mi nemůže vyčítat, že jsem říkal něco, čím bych poškodil lidi. Horší by bylo propůjčit se třeba k pronásledování disidentů nebo tak podobně.“

V lednu 1989 moderoval Palachův týden. Lidi běhali po Václaváku, policie do nich stříkala vodními děly a po něm chtěli, abych mluvil o podvratných živlech. „Tak jsem se z toho snažil dostat tím, že jsem citoval z Rudého práva. Měl jsem možná říct, že to v televizi balím. Tehdy jsem ale měl dvě malé děti a prostě jsem se bál,“ uzavírá svou televizní kariéru Jiří Hrabovský. Já v tom období měl už za sebou svatbu v kostele a po křtu svých synů, bez obav, jestli mě kvůli tomu vyhodí z práce. Inu, každý jsme trochu jiný, že Jiří…

Rok poté pracoval jako reportér pohrobka – totalitního časopisu Svět v obrazech a projezdil část zeměkoule. A pak už přišlo prý nejhezčí profesní období – sedm let, které strávil v automobilce Škoda jako tiskový mluvčí a šéf public relations. Odcházel ze Škodovky s plány, že zůstane na volné noze a bude podnikat v mediální oblasti.

Jiří Hrabovský se též stal šéfem komunikace a mluvčím Čedoku. Zastupoval i českou pobočku mobilního operátora Vodafone v Londýně. Pracoval i jako mediální zástupce České filharmonie. V létě 1999 pak přece jen zamířil do podnikatelských vod a převzal PR agenturu Ewing jako spolumajitel a ředitel. Lékařský odborový klub podporovaný Českou lékařskou komorou si pro svůj protest za zvýšení mezd svých členů najal jeho profesionální PR agenturu, jinak řečeno, společnost, která má v popisu práce ovlivňovat veřejné mínění. Čili ji rafinovaně balamutit jako tzv. pyramidové hry, letadla apod. Pepa Goebbelsů by s uznáním zatleskal.

Do organizace kampaně vnesl vyděračský slogan „Náš exodus – váš exitus“, čili otevřené vyhrožování smrtí, pokud stát nesplní požadavek zvýšit platy protestujícím lékařům. Nato reagoval s profesionálním stoickým klidem: „Pokles popularity zavinila kampaň protistrany. Hysterie kolem porodnic a dětí v inkubátorech byla hnusná. Ale čas to srovná,“ říká Hrabovský s tím, že cílem kampaně nebylo získat lásku a obdiv veřejnosti, ale prosadit stížnosti a argumenty, které dlouho nikdo neřešil.

Prostě pacient, který nemiluje svého lékaře je ten, kdo svému ošetřujícímu doktorovi prostě nedůvěřuje. A mít za lékaře člověka, na kterého není spolehnutí, to musí být tedy výhra. Ale novináři byli hnusní s pravdou o odchodu lékařů od inkubátorů a nedonošenými dětmi a z porodnic, ale Hrabovský se svými sloganem byl naprosto OK. Pacient přece nemusí mít citový vztah ke svému lékaři, ani si ho nemusí vážit, hlavně, že mu dost zaplatí pojišťovny a stát. Že dvacet roků englo-hrabo-kubkům nevadilo sedmnáct ministrů zdravotnictví, to ve své kampani jaksi opomenul říct.

Engel byl navíc ochotný dát za kampaň vůbec poprvé velké peníze. Původně měla kampaň stát doktory 3,5 milionu, jenže kvůli jejímu prodloužení minimálně do konce února se ještě prodraží. Podle Hrabovského je jejich vítězství bezprecedentní v historii porevolučních protestů odborů. Ano, soudruhu, máš pravdu. Odboráři všech lékařských odborů, spojte se. Pacienti vám poděkují za svůj exitus… Až někdo prožije v nemocnici pár měsíců ochrnutý z mozkové mrtvice a musí se znovu učit chodit i přemýšlet, ten pozná zdravotnictví víc než ten, kdo v něm pracuje jen pro peníze třeba pět roků…

Zkrátka symbióza, jinak obecně parazitismus. Dva organismy, kdy jeden parazituje na tom druhém. Kdo je parazitem v tomto „odborářsko-píárovém“ soužití je nabíledni. Lišejníky, tasemnice, vši, roupy, škrkavky, motolice, svalovci, většinou prvoci… Vyberte si; Englové, Hrabovští nebo lékaři…? Byznys za každou cenu. Kdo by chtěl, aby ho operovali pracanti, co tvrdí, že když je padla, je padla a mají fajront?

Inu, čím byl, tím byl rád. Bodejť ne. Bojoval za nemalé peníze pro sebe tím, že dosáhne zvýšení platů lékařů v bezvýchodné situaci s trojnásobkem průměrné mzdy v Česku. No, nekup to…

Reklama:
 1. 3 reakce na “Symbióza odborů s lékaři, aneb Kdo z nich je parazitem…?”

 2. Pokud si naši revoluční odboráři váží toho, co pro ně vyprotestoval MUDr. Engel, pak by
  do práce „zpětnevzatému“ lékaři, svému Robspierovi, mohli jeho další svízelnou cestu v životě
  zjednodušit například trvalým příspěvkem 20.- Kč/měsíčně. Obětováním jediného měsíčního
  „navýšení platu“ by solidární lékaři stačili MUDr. Engelovi kompenzovat jeho „poškození
  zpětnevzetím“ po neuvěřitelnou dobu třiatřiceti let. Vezmu-li pro zjednodušení do úvahy, že ze
  4800 kusů (výpovědí) nastoupí zpět na původní místo pouze 4000 lékařů a zbytek půjde za
  lepším do ciziny, mohl by Robspier Engel mít měsíční žold/odstupné 80000.- Kč. To je dokonce
  až 2x větší plat/žold/odstupné (vyber co libo), než budou mít jeho soukmenovci, revoluční
  odboráři jako průměr. Tento krok by byl důstojný a lékaři by mohli vypadat jako „frajeři“.
  Po pracném uzavření dohody je trapné licitování o dalších podmínkách od lékařů nedůstojné.
  Tato malá skupina VŠ inteligence zhodnotila, byť revolučně odborářskými metodami, své vzdělání
  2 přisypanými miliardami do mezd. Zejména zásluhou MUDr. Engela. Upřímně jim je přeji, ale…
  To další jejich počínání bohužel vnímám jako vydírání nedospělých pubescentů.

  BOB

  od BOB v Úno 19, 2011

 3. Děkuji za skvělé doplnění mého textu, ani já bych to nevyjádřil líp. Děkuji.

  od olser v Úno 19, 2011

 1. 1 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *