Jak lze státu jedním šmahem ukrást pod nosem 140 milionů…?

17. Únor, 2011 – 21:09
Jsi hrbatý, nemáš hvězdy a pruhy, nači  ti bude sto milionů v rakouské bance...?  Foto: Břetislav Olšer

Jsi hrbatý, nemáš hvězdy a pruhy, nači ti bude sto milionů v rakouské bance...? Foto: Břetislav Olšer

Prezident J W. Bush se dočkal při návštěvě Česka skvělého daru od ministryně obrany Vlasty Parkanové, která v Praze s kreslířem Výčítalem pohotově, jako kdysi Gustav Brom v Ostravě narychlo sepsal píseň pro J. Gagarina, stvořila a nazpívala kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů!”

A právě Vlasta Parkanová před čtyřmi roky prohlásila, že ministerstvo obrany ČR nemá žádné finanční prostředky, jež by mohly pomoci k obnově Muzea Auschwitz-Birkenau Osvětim (Muzea v Osvětimi-Březince). Bohužel, paní Parkanová, která se vedle své profesionální pěvecké dráhy věnovala jako svému hobby funkci ministryni obrany, řekla jasné ne. Prý nejsou zákonné možnosti jak nějaké peníze z rozpočtu ČR vypáčit.

A to tvrdila v letech, kdy se do zahraničních bank přesouvaly miliony, ukradené z rozpočtu také jejího ministerstva. V době, které se vyšetřování týká, tedy v letech 2005 až 2007, byli ministry obrany postupně Karel Kühnl, Jiří Šedivý a Vlasta Parkanová…

Protikorupční policie dnes navrhla obžalovat 54 lidí, kteří jsou stíháni kvůli rozsáhlým manipulacím s veřejnými zakázkami na ministerstvu obrany. Informoval o tom mluvčí útvaru Roman Skřepek s tím, že jde o dosud největší případ za dobu existence útvaru. „Celkem 18 obviněných z celkového počtu 54 osob je stíháno pro trestný čin účast na zločinném spolčení, doplnil Skřepek.

Tragická záležitost. Kdo tomu velel, kdo zodpovídal na své podřízené, kde byly kontroly? Jakto, že pro něco nejsou zákonné možnosti, kdežto pro zloděje je možné vše…? Obrana státu nemá symbolickou částku na pietu milionů umučených lidí v Osvětimi, zato má přes sto milionů do kapes zlodějů.

Koncentrák Osvětim symbolizuje nepopiratelný děs. Byl to začátek i konec holocaustu, jemuž padlo za oběť přes šest milionů Židů. Ještě předtím bylo ale v noci z 8. na 9. března 1944 zavražděno v plynových komorách koncentračního tábora Osvětim-Březinka 3792 židovských vězňů z tzv. terezínského rodinného tábora. Společné finanční prostředky by měly pomoci udržet pietu tohoto místa i memento pro další generace.

A protože tzv. rodinný tábor tvořili převážně čeští Židé, očekávalo se, že právě česká vláda, nebude lakomá. Je to ten stejný stát, který během českého Vondrova předsednictví EU skutečně nebyl lakomý a vyplatil firmě Promopro 525 miliónů korun a část této sumy, 134,7 miliónu korun, šla na účet do Rakouska v deseti platbách. Dispoziční práva ke všem rakouským účtům má obchodní partner šéfa Promopro, která se dostala k lukrativní zakázce bez výběrového řízení, Jaroslava Veselého a další umělec Libor Veverka.

Když české vládě tolik leží na srdci renovace Pásma Gazy, Kosova i odstranění vepřína z území bývalého kárného cikánského pracovního tábora v Letech, mohla by přispět ne 10 miliony korun jako pro Palestince, ale alespoň symbolickou částkou. Proč cpát do kapes cizích, když můžu do té své, třeba v rakouském finančním ústavu…

Inu, konečně to jde v Česku jako v USA; jsme další země neomezených možností…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *