„Milý otče, kam jsi zašantročil prachy za naši školní docházku…?“

14. Únor, 2011 – 21:31
Uč se, dcero, moudrou býti, my za to dostaneme love...   Foto: Břetislav Olšer

Uč se, dcero, moudrou býti, my za to dostaneme love... Foto: Břetislav Olšer

Přišli mi ke čtyřiašedesátým narozeninám přát mí synové a hned prý: „Milý otče, kam jsi zašantročil ty tisíce za naši školní docházku?“ Mávl jsem rukou nad jejich kanadským žertíkem, ale nebyl to Kunderův Žert, nýbrž pravý valašský šok.

Nebyli Olda, negratulovali mi ke svátku s reprodukcí od Marolda s Bitvou u Lipan, ale přinesli mi jinou pohromu. Ukázali mi čerstvé noviny a ejhle; sedm miliónů korun dostanou žáci základních a středních škol za to, že budou mít malou či nulovou absenci ve škole. A navíc když školu dokončí a z hlavních předmětů nebudou mít horší průměr než 2, dostanou 12 tisíc korun ročně. Tak se bude mít 583 dětí z prostředí sociálního vyloučení, čili z nepřizpůsobivých rodin.

Takže za to, že jsme své děti posílali řádně do školy, jsme nedostali ani floka, zato rodiče, co na vzdělání svých dětí kašlou, budou finančně odměněni, pokud je jakýmkoli způsobem dotlačí do školních škamen. A kromě výše uvedených obolusů, dva tisíce dostane každé z výše uvedených dětí za vysvědčení na konci 1. ročníku SŠ nebo SOU. Po předložení vysvědčení bude v červenci 2011 částka vyplacena zákonnému zástupci dítětem tedy rodičům, kteří nepracují a žijí ze sociálních dávek to jim přijde náramně hodně vhod.

Zvláště, když od září 2011 bude rovněž každý úspěšně absolvovaný měsíc odměněn dalším tisícem korun. Další, už asi sto padesátý vzdělávací projekt „Uč se, more“ (Uč se, člověče) si klade za cíl podpořit děti, které vyrůstají v prostředí sociálního vyloučení, při získávání středoškolského vzdělání, jež jim umožní úspěšné uplatnění na pracovním trhu.

Za vším hledej UniCredit Bank a společnosti Člověk v tísni. Program komplexní podpory vybraných rodin zahrnuje terénní sociální práce, individuální doučování, kariérní poradenství a retrostipendia, resp. vynaložení dalších statisíců… Podmínkou je, že rodiče musí být skoro nevzdělaní. Suma sumárum je tato pozitivní diskriminace pomstou všem rodičům, kteří jsou vystudovaní a vždycky vedli své děti ke studiu i pracovitosti.

Všechno je ale zcela obráceně. Před čtyřmi lety podobný postup začala uplatňovat břeclavská radnice. Takto tam bylo potrestáno dvanáct rodin. Ti, kteří byli zvyklí žít ze sociálních dávek, si jo dávali pozor, aby dítě do školy chodilo. Páni konšelé ve vládě to však zakázali. Nevzali tím ale chuť do rázných opatření Brňanům.

Prvních pět „sociálně vyloučených“ rodin přišlo v Brně o sociální dávky kvůli tomu, že rodiče nedohlédli na školní docházku svých dětí. Peníze začal lidem brát sám magistrát. Podobný plán brát lidem dávky představili nedávno ministři školství a sociálních věcí. Změnu přístupu iniciovala radnice městské části Brno-střed, kde se nacházejí sociálně vyloučené lokality a žije tam nejvíc problémových rodin, u nichž řešili kurátoři záškoláctví jako nejčastější potíž s dětmi a mládeží. Tímto způsobem se řešilo v loňském roce přes sto zanedbávání školní docházky. Je to přes padesát procent všech případů s nezletilými a mladistvými.

Rodiče by mohli přijít o částku v rozmezí od 2600 korun až do 5480 korun měsíčně, což by měl být dostačující nástroj pro to, aby dospělí své povinnosti nezanedbávali. Dnes je na řadě Ústecký kraj, kde se zejména romské rodiny mají nač těšit. Ovšem, podle toho, co právě čtu v novinách od mých synů, všechno je úplně jinak. Ne nepřizpůsobivé a nevzdělané rodiny budou ztratné, ale naopak budou bohatnout. Dvanáct tisíc ročně sice není žádný div světa, ale i k sociálním dávkám ve výši kolem 20 tisíc měsíčně je každá další koruna dobrá. I romská hospodyňka by pro pírko přes plot skočila…

Dostal jsem e-mail od obyvatelky Košic. Cituji jen jeho skromnou část: “Bývam v Košiciach a sme obyčajná, normálna rodina ako tisíce iných na Slovensku. Bývam na sídlisku, ktoré je vzdušnou čiarou ani nie km od sídliska Lunik IX. Naše sídlisko je malé, príjemné, na konci mesta. Domy sú nízke, dvojposchodové, lebo sme blízko letiska. Za domami je pole a krásny výhľad na okolité kopce, polia a LUNIK IX. Sídlisko Lunik IX je postavené asi v najkrajšej časti KE. Z jednej strany je les a z druhej strany ho obmýva Myslavský potok. Jedným slovom idylické bývanie keby….

Keby som sa nezobudila pred pár dňami a rovno pod mojimi oknami ležal súložiaci cigán s cigánkou. Začala som ich vyháňať, no asi 10 minút nič /vedro s vodou tam nemalo dolet/. Tak som začala hádzať paradajky. Vtedy vstal cigán s gaťami spustenými “na pol žrde” pobral sa preč obchytkávajúc polonahú cigánku jednou rukou a druhou päsťou mi hroziac a nadávajúc…

Cigánske deti fetujú už od dvoch rokov, neviem, či im to rodičia dávajú aby zahnali hlad, alebo prečo… To čo robia, nebudem rozoberať, lebo je toho strašne veľa. Tiahnu v obrovských tlupách v kuse. Hulákajú, hrešia, bijú sa, súložia, kadia, močia, pijú, vracajú, chodia štvornožky po zemi, spia hoci kde …. Je im proste jedno kde sú, kedy sú a čo robia. Keď ku mne niekto príde a toto vidí, pripadám si ako asociál, nie len ja…”

Holt, ne každý kanadský žert je pravdivý, ale některé české fórky stojí za to. „Motivace muší bejt“ parafrázovali synové Švejka. „Kdybys byl nevzdělaný vůl, měl bys peníze,“ smáli se mi a společně jsme pak s nostalgií vzpomínali, jak nás táta, jejich děda, jako vesnický učitel, také učil.

Aby naše zkoušení bylo objektivní a spolužáci si nemohli myslet, že jsme s tátou na zkoušení nějak domluvení, mohl si na nás každý spolužák zgustnout a klást nám otázky jaké chtěl. Měl jistotu, že odpovědi nebyly připravené a rovněž si třída mohla rozhodnout o výsledné známce… A všecko zadarmo.

Inu, bláhové dětství…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 11, 2017: buy XiaoMi Mi Mix

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *