Měli by naši protikorupčníci navrhnout Assangeho na Řád Bílého lva?

20. Leden, 2011 – 23:29
Já přece nic, já jenom muzikant, co se poctivě živí žebráním...  Foto: Břetislav Olšer

Já přece nic, já jenom muzikant, co se poctivě živí žebráním... Foto: Břetislav Olšer

To bylo řečí a udávání. Zloděj prostě křičel, chyťte zloděje, když bývalý velvyslanec USA v Praze a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William J. Cabaniss obvinil exministra obrany ČR Martina Bartáka, že ho žádal jako náměstek ministra financí o mnohamilionový úplatek, aby prý urovnal spor mezi Tatrou a Pragou.

Začíná mi už být jasné, proč ČR zhruba dva roky čekala na nového amerického velvyslance. Zřejmě byl hledán vhodný člověk pro službu v zemi s jednou z největších korupcí, aby nepodlehl lákavým svodům, jimž, jak to vypadá, asi neodolal velvyslanec USA v Praze a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William J. Cabaniss.

Proto prezident Barack Obama poslal do Česka experta na etiku Normana Eisena. Tento poradce amerického prezidenta pro etické otázky by měl být dočasným šéfem americké ambasády. Devětačtyřicetiletý právník Eisen se seznámil s Obamou na Harvardově univerzitě. Teď má za úkol jako dočasný velvyslanec zřejmě jen vyčistit Augiášův chlév. Novodobý Heráklés…

A zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange by měl podle mě být českými Johnovými protikorupčníky navržen na státní vyznamení Řádem Bílého lva, který propůjčuje nebo uděluje prezident republiky občanům Česka za zvláště vynikající zásluhy o stát, zejména v oblasti politiky, správy státu… Objevil totiž po panu Michálkovi další korupci, další podezřelou kauzičku. USA totiž chtěly podle deníku Právo získat 23 ruských raket Ch-31.

(Řád Bílého lva ovšem obdrželi také Madeleine Albrightová, Jásir Arafat, Leonid Iljič Brežněv, Fidel Castro, Muammar Kaddáfi a další osobnosti novodobého nečeského světa…)

„Ukrajinský zprostředkovatel si vezme 20 procent provize a předá rakety českému obchodníku se zbraněmi, který je doveze do České republiky a zpřístupní je subdodavateli Spojených států pro výboz do USA,“ cituje běloruský list z depeše tehdejšího amerického velvyslance v Praze Williama Cabanisse, kterou objevil WikiLeaks. Protože předchozí pokusy získat rakety přes Ukrajinu ztroskotaly, rozhodl se Washington vyzkoušet cestu přes Bělorusko. Obchod měl být zprostředkován skrze řadu prostředníků, mimo jiné i jednoho z Česka. Ten však od českých úřadu nedostal licenci na nákup raket a české ministerstvo zahraničí v roce 2005 tak nechtěně překazilo Spojeným státům, svému ústřednímu Big Brotherovi, tajný pokus, jak nakoupit ruské letadlové střely vzduch-země.

Vyplývá to z dokumentů amerického velvyslanectví v Praze. To mělo složitým řetězem překupníků dostat od Ruska novější verzi raket a prodat firmě obchodující se zbraněmi. Další diplomatické depeše však vzápětí zklamaně oznamují, že čeští ministerští úředníci, neznalí zpravodajského pozadí operace, obchod zmařili tím, že českému obchodníkovi se zbraněmi nevydali licenci na nákup raket. Americké letectvo tedy rakety CH-31 nezískalo ani za pár milionů dolarů „provize“, legálně se však zadařilo s modifikací ruských do verze MA-31.

Ty se liší tím, že nemají ruský naváděcí systém a bojovou hlavici, zato letí rychlostí 750 metrů za vteřinu a je tak 2,4krát rychlejší než zvuk. Tyto rakety prodává Rusko americké armádě v počtu 20 až 40 kusů ročně. Kolikpak bylo zprostředkovatelů, kolik „zpřístupněných subdodavatelů“, kolik bylo vysázeno úplatků, vlastně provizí? Dnes je vše úplně jinak; z protekcionismu se stal lobbismus, ze spekulace jen obchodní strategie. Takže vlastně vše se děje podle pravidel. Vlk se nažere a koza zůstane celá, resp. Cabaniss je za vodou a rakety ve skladech US Army. A co koncern General Dynamics, jenž převzal v roce 2003 rakouskou pandurovou firmu Steyr…?

Stačí si jen představit, kolik mohla činit dvacetiprocentní provize za nákup raket. Desítky milionů USD…? Kauza české korupce number one s exnáměstkem ministra financí ČR MUDr. Bartákem a jeho úplatkem je proti tomu jen kapka v moři. Měl si totiž říct o pouhých pět milionů dolarů. Třiačtyřicetiletý absolvent lékařské fakulty Univerzity Karlovy, neurochirurg s téměř dvěma desítkami lékařské praxe v nemocnici Na Homolce, člen České neurochirurgické společnosti v rámci České lékařské společnosti J.E. Purkyně. Několik odborných postgraduálních stáží na Harvard University, Oxford University a Hannover University…

Exvelvyslanec USA v Praze a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William J. Cabaniss si na toto vše s korupcí zázračně vzpomněl po více než dvou letech. Proč tak pozdě? Tajil trestný čin, navíc údajně spáchaný na půdě USA? Co na to americké Federální zákony, nejpřísnější na světě? Ať již byl William Cabaniss v jakémkoli postavení, podle americké protikorupční legislativy měl povinnost o žádosti o úplatek uvědomit příslušné státní orgány, které by zcela nepochybně upozornily českou vládu. To patrně neučinil, čímž se provinil proti zákonům své země. Vláda USA proto nepodnikla žádné kroky proti „korupčnickému“ členu české delegace.

Kdoví, proč byl pan Cabaniss odvolán z Prahy, která desítky měsíců neměla nejexcelentnějšího amerického diplomata. Scházel nám? Já si myslím, že ne. Proto o sobě nechal slyšet alespoň tím, že „bonzl“ na Bartáka, že si prý troufl mu ve Washingtonu nabídnout úplatek. Nebylo to náhodou obráceně? Už to vidím; poprvé jede jako náměstek Topolánkovy vlády Barták do USA a hned do Bílého domu. Tam se nebojí oslovit “pána boha” Cabanisse a požádat ho o úplatek několika milionů dolarů. “Víte, excelence, pokud mi dáte dva melouny, jsem schopný problém Tatry s Pragou dát do pořádku. Vše bude OK, pokud budou dolary…”

„Viděli jsme jen vlastní zájmy, chtivost, neodpovědnost a korupci, která podminovávala tvrdě pracující americký lid,” pravdivě pojmenoval problém korupce republikánský kandidát John McCain ještě na mítinku v roce 2008 ve floridském Orlandu, kde slíbil, že „skončí doba, kdy Wall Street fungoval jako kasino.“ Vyzval také k tomu, aby generální ředitelé přestali dostávat multimiliónové částky. Jak nadčasové…

Proto znovu opakuji: Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange by měl být českými protikorupčníky navržen na státní vyznamenání Řád Bílého lva. Místo toho, aby byl uvězněn za údajné vyzrazování státního tajemství. Kdos bez chyby, hoď kamenem. Jo, kdyby odhaloval sever WikiLeaks pouze Putinovy paláce a Medveděvovy indiskrétní výpovědi, bylo by to nade vší pochybnost jenom košer. Ovšem sahat na zájmy civilizovaného Západu…? Kdo to kdy slyšel v demokracii bez cenzury a náhubkových zákonů, se svobodou slova, projevu a názoru…?

Jen s malou justiční berličkou – presumpcí neviny do doby pravomocného rozsudku. Tak se u nás soudy vlečou, nejdéle v EU, kauzy se pozvoilna zametají pod koberec, mnohdy jsou mnozí uprchlíci z Černošic či s „pěti v českých na stole“ osvobozováni nebo nevymahatelní na Bahamách a Švýcarsku…

Inu, jen houšť, pane Juliane. A větší kapky, hlavně kmotry korupčních podvodů. Sem s nimi…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *