Jak se do lesa volá, aneb Česká specialita zvaná dioxin…

9. Leden, 2011 – 15:25
Mńam, trocha dioxinu v krmení nikoho nezabije... Foto: Břetislav Olšer

Mńam, trocha dioxinu v krmení nikoho nezabije... Foto: Břetislav Olšer

V Německu se šíří skandál s výskytem rakovinotvorného dioxinu ve vejcích a v drůbežím i vepřovém mase, jehož cena už se třese v základech, zmatky v cenových relacích těchto komodit se blíží i k Česku. Malér postihl zatím 13 ze 16 spolkových zemí a úřady kvůli němu nechaly preventivně zavřít na pět tisíc chovů. Po globálním vybíjení stád šílených krav, opeřenců během ptačí chřipky, je tady epidemie dioxinová, která likviduje prasata i drůbež.

ČTK hlásí: Ministerstvo zemědělství Šlesvicka-Holštýnska oznámilo, že firma Harles & Jentzsch, která závadné krmné tuky vyráběla, věděla o jejich kontaminaci dioxinem už od března 2010, úřadům to ale nenahlásila.Nynější testy tuků navíc ukázaly, že obsahoval až 78krát více dioxinu, než je povoleno, uvedla agentura DPA. Povolené množství této jedovaté látky je 0,75 nanogramu dioxinu na kilogram tuku. Už březnový test v soukromé laboratoři podle ministerstva potvrdil, že množství dioxinu v přísadě do krmiva dvojnásobně překročila až čtrnáctinásobně povolenou hranici.

Firma vyprodukovala až 3000 tun krmného tuku s dioxinem, což mohlo kontaminovat až 150.000 tun krmiva pro hospodářská zvířata. Podle deníku Bild byly z prodeje staženy stovky tisíc vajec a utraceno bylo zatím osm tisíc slepic. Němečtí zemědělci zatím odhadují způsobené škody až na 60 milionů eur (přes 1,5 miliardy Kč) týdně a žádají jejich náhradu od výrobce kontaminovaného krmiva.

Nebezpečná vejce byla z Německa vyvezena do Nizozemska a Británie. Prezident Agrární komory Jan Veleba navíc vyzval orgány státní správy, aby zakázaly dovozy vepřového masa a vajec z Německa. Státní veterinární správa ČR ale uvedla, že o uzavření hranic členského státu EU může rozhodnout pouze Evropská komise. Schengen je Schengen. Dovoz vajec a drůbežího masa z Německa už pozastavilo Slovensko a Jižní Korea.

Poplašná zpráva, jež se nás netýká? Mnoho povyku pro nic? Tak si alespoň připomeňme, co je ve hře. Dioxin je vysoce toxická a karcinogenní látka, která se velmi pomalu rozkládá. ale moc dobře se váže na tukové tkáně v lidském nebo zvířecím těle a při větších koncentracích může způsobit vážné zdravotní problémy. V Česku ho vyráběla neratovická chemička Spolana jako postřik, který československý režim farizejsky prodával americkému letectvu ve Vietnamu, kde tvořil jednu ze složek proslulého defoliantu Agent Orange.

Operace armády USA s tímto krycím názvem probíhala v letech 1962 až 1971 v jižním Vietnamu. Jednalo se o masové rozprašovaní 72 milionů litrů chemických látek herbicidů. Smyslem byla likvidace džungle sloužící jako úkryt pro základny a zásobovací trasy jednotek Vietkongu a armády severního Vietnamu na Hočiminově stezce…

“Cílem bylo též zničit zemědělské plodiny sloužící jako zdroj potravin pro nepřítele. Nejvíce se používala 2,4-dichlorfenoxyoctová kyselina (2,4-D), 2,4,5-trichlorfenoxyoctová kyselina (2,4,5-T) a jejich směs známá pod kódovým označením Agent Orange, obsahující dioxin” říká ve své zprávě Miroslav Šuta, nezávislý konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik.

Podle oficiálních statistik bylo aplikováno asi sedmasedmdesát tisíc tun herbicidů. I po více než třiceti letech mají obyvatelé města Bien Hoa, odkud vzlétala letadla s nákladem Agent Orange, koncentrace dioxinu v krvi stokrát vyšší než obyvatelé Hanoje, kde Agent Orange nebyl používán. Jedna kávová lžička dioxinu byla schopná otrávit na 300 lidí…

Zvýšené koncentrace dioxinu v krvi mají dodnes i lidé, kteří do oblasti přišli až po válce, nebo děti narozené po roce 1971. U veteránů operace Ranch Hand či u pracovníků Spolany bylo zjištěno postižení nervového systému, například riziko periferní neuropatie, zhoršení paměti, myotonie. Přes 42 000 veteránů US Army z Vietnamu trpí poruchami zraku, téměř tři tisíce jich zcela osleplo, mnoho onemocnělo rakovinou…

V areálu Spolany se dodnes nacházejí objekty zamořené dioxiny. Tyto prostory představují riziko i do budoucna, zejména kvůli nebezpečí povodní. Právě dioxiny jsou spojovány s vysokou úmrtností zaměstnanců Spolany na rakovinu koncem 60. a začátkem 70. let. Sídlem společnosti jsou Neratovice, 25 km severně od Prahy na řece Labi. Její areál se rozkládá na ploše 260 hektarů. V současné době firma zaměstnává necelých 800 odvážných zaměstnanců.

Faktem je, že mnohé naše uzenářské produkty jen tak tak prošly kolem masa, natož vepřového, takže když počítáme jedy třeba v kilogramu klobás, můžeme si hned škrtnout asi dvě třetiny proklamovaného masa, resp. jeho karcinogenních účinků, čímž byl tento výrobek „uchráněn“ od většího množství rakovinotvorných látek. Vařená šunka, párky, klobásy, opečená šunka, slanina a smažená vejce. Hemenex. Éčka… Mňam…

Inu, život je stejně smrtelná choroba. S dioxinem, vepřovým či bez něho…

Reklama:
 1. 21 reakce na “Jak se do lesa volá, aneb Česká specialita zvaná dioxin…”

 2. Pane Olšere,
  Váš zdejší blog neobsahuje část zveřejněnou na iDnes, která se týká Arcelor Mittalu. A já jsem chtěl reagovat zrovna na něj, ale odmítám být „registrovaný“ (třeba i „partner“). Tak to vložím tady.
  Píšete o zisku firmy a o jejím podílu na znečištění životního prostředí Ostravska. Dovolím si přidat informaci, kterou možná víte, možná ne, je ale velmi zajímavá.
  Většinový vlastník Arcelor Mittalu totiž nejméně od roku 2004 nerozděloval zisk, čímž „bral u huby“ menšinové akcionáře (až do loňského roku, kdy bylo rozhodnuto o jejich „vytěsnění“). Po odečtu odvodu na rezervní fond ukládá čistý zisk na fond nerozděleného zisku, jehož výše k 31.12.2008 činila 37.782.548.000,- Kč (téměř 38 miliard Kč). Část z tohoto fondu používal většinový vlastník k půjčkám některým jiným svým firmám, kupř. LNM Technologies Ltd (100% dceřiná společnost ovládající osoby) K 28. únoru 2006 celková výše půjček dosahovala 600 mil. USD při kurzu USD vůči CZK 23,85 (půjčky byly poskytovány při kurzu dolaru nad 25,- Kč). Úročení půjček bylo pod 3 %!!!

  od Lex v Led 10, 2011

 3. Děkuji. Už jsem Váš komentář přidal k blogu na iDnes…

  od olser v Led 10, 2011

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *