Další vítězství rozumu nad korupci, aneb Za porod 5 tisíc korun…?

6. Leden, 2011 – 15:12
Jak nouze naučila i lékaře housti...  Foto: Břetislav Olšer

Jak nouze naučila i lékaře housti... Foto: Břetislav Olšer

Napsal jsem 20. prosince 2010 blog „Jak se máte, doktoři, co za 100Kč/hod. musíte transplantovat srdce?“ Snažil jsem se zdůvodnit svůj názor, že korupce je nezničitelná a že je lepší vyjít pacientům vstříc a zlegalizovat finanční částky pro ošetřující lékaře, do tého chvíle pod zákonem jako úplatek.

Napsal jsem mj.: „Neznám pacienta, který by alespoň jednou v životě „načerno“ neobdaroval v dobrém úmyslu svého doktora čokoládou, bonboniérou, lahví vína nebo obálkou s odpovídajícím obolusem. Za nadstandardní pokoj si můžu připlatit, za nadstandardní lékařskou péči ne? Vím o pacientech, za jejichž těžká onemocnění vydá stát miliony. A kdo tedy a jakým právem jim má co zakazovat, aby projevili alespoň vděčnost a své lékaře obdarovali podle svých možností? Etika…? Zeptejte se umírajícího, co říká na pochybné etické hodnoty…?“

Je to snad dobře, že se rozdávají obálky vlevo i vpravo? Jasně, že není, ale je třeba rozlišovat. Znám důchodce, který dal jako „všimné“ pro svého operatéra 20 tisíc Kč. Umělé koleno není zubní korunka. Ale zkuste věřit, když je vám osmdesát, že váši lékaři, co vás uspí před náročnou operací, poté vám dvakrát přeřežou nohu a místo starého bolavého kolena vám dají úplně nový umělý kloub a vše zase složí zpátky tak zodpovědně, že máte jistotu, že se zase nejenže probudíte z narkozy, ale po měsíci rehabilitace budete už bez nesnesitelných bolestí opět normálně chodit. Tohle stojí za všechny peníze, jako každé jiné zdraví.

A ejhle, jedna vlaštovka sice jaro nedělá, ale mimo jiné v domažlické nemocnici už zavádějí nevídaný jev, tedy v Česku nevídaný, zatímco v jiných zemích zcela běžný úkaz. Každý pacient si bude moci vybrat svého operatéra, porodníka či anesteziologa a zaplatit jim podle legálně určených sazeb – za porod 5000 Kč, za operaci apendixu či kolena „n“ tisíc Kč a tak podobně. Další vítězství rozumu nad korupcí.

Jak napsala krajská mutace MF DNES, uvedl zástupce ředitelky Domažlické nemocnice a zástupce primáře chirurgického oddělení Petr Suastika, že v Plzeňském kraji tuto službu u nich zavedli na začátku roku a funguje i v Rokycanské nemocnici. Podle nemocnic se tak stane situace ve zdravotnictví transparentnější, když není výjimkou strkání obálek z rukou pacientů do kapes lékařů. Pokud operuje vybraný lékař u velkého zákroku, tak se v Domažlicích platí pět tisíc korun, za malou operaci zaplatí pacient patnáct set korun.

Podobnou situaci zažila před několika lety i Fakultní nemocnice v Plzni, kdy zavedla šetrnější operaci prostaty s pomocí laseru. Pojišťovna však operaci neproplácela. Přitom zájem ze strany pacientů byl obrovský. Několik měsíců si tedy pacienti museli platit speciální vlákno potřebné k této operaci. „Pacienti ocenili, že po této operaci mohli jít dříve domů a rádi si 20 tisíc korun zaplatili,“ uvedla mluvčí FN Renata Jenšíková s tím, že dnes už pojišťovna tuto operaci proplácí.

A nikdo z toho nedělá vědu. Na své si přijde nemocnice i ošetřující lékař. Žádná věda. Zbavíte alespoň pacienty dalšího stresu, že dělají zakázanou věc. Jakoby je už dost netrápila sama jejich nemoc. Zlepšíte jim psychiku, že pro své zdraví udělali maximum; každý přece ví, že „víra tvá tě uzdraví“. Ano, korupce je za určitých okolností nemravná a nemorální. Ale proč nezaplatit za nadstandardní službu, za dobře vykonanou práci. To by pak musely být úplatky rovněž nadstandardní prémie či mimořádné odměny a zasloužená hodnocení v různch zaměstnáních…

Můžeme s tím nesouhlasit, ale to asi tak jediné, co s tím můžeme dělat. Korupce je chobotnice; utnete jednu hlavu, naroste jich pět nových. Má bezpočet přídomků – úplatek, provize, protekcionismus, boj s větrnými mlýny, Don Quijot by mohl povídat, jánabráchismus a spousta jiných. Je prostě nezničitelná, avšak životy zachraňující. Proto je moudré a logické řešení nejen z Domažlické a Rokycanské nemocnice.

Je to rána pokrytecká morálce, směšné etice a jediné rozumné řešení, jak snížit působnost hydry zvané korupce… A čeští odboráži by tak alespoň nešířili svoje katastrofické prognózy a poplašnou vyděračskou zprávu, že se pacienti a sedmý postsametový ministr zdravotnictví Leoš Heger „budou divit, jak podceňovali riziko odchodu skoro čtyř tisíc lékařů do zahraničí či do soukromé praxe a jejich „údajné“ rušení svých již podaných výpovědí, jelikož hrozí kolaps našich nemocnic…“

Takže, lékaři, rozum do hrsti, skalpel do ruky a odbory si držet pořádně daleko od těla…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay fan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *