Za kolik se nechají čeští lékaři koupit, aby nahradili „dederóny“…?

15. Prosinec, 2010 – 23:08
Zapadá už slunce nad českým zdravotnictvím...? Foto: Břetislav Olšer

Zapadá už slunce nad českým zdravotnictvím...? Foto: Břetislav Olšer

Napřed to byli hrdinové socialismu a dopingového světa. Říkali jsme jim dederóni a velebili jejich trabanty, chlapsky vyhlížející atletku Kochovou, agentku Stasi v oboru krasobruslení Katarinu Wittovou i svalnaté „čisté“ plavkyně. Dnes zase horujeme pro platy německých lékařů.

Ví ale naši doktorští nadšenci, že spěchají převážně do nemocnic kolem Drážďan a do opuštěných vesnických ordinací bývalé Honeckerovy NDR? Koho by napadlo, že čeští lékaři budou emigrovat právě do východního Německa, které už dotovali jejich západní bratři více než 30 biliony eur? Že by se jim zastesklo po éře totality? Vzpomínáte; byl konec roku 1989, šampus tekl proudem na oslavu zrušení vlády jedné (komunistické) strany. Dlouho nám však to nadšení nevydrželo.

V Kanadě jsem se setkal se zvláštním zvykem; lidé se tam ptali sebe navzájem: Máš práci? A teprve poté, jakou a za kolik? U nás je zásadní otázka dneška: Kolik si vyděláváš nebo kolik bereš z pracáku či ze sociálky? Práce zkrátka ještě není v Česku na prvním místě v žebříčku nezbytností pro život a nezaměstnanost a bezdomovectví se pro mnohé stává hobby. Nikdo také u nás dnes nepůjde o víkendu pracovat pro svoji firmu zadarmo, jenom aby si udělal dobré jméno v případě, že se bude propouštět, jak to činí mnozí v Kanadě či Japonsku.

Dvacet let již 9. listopadu uplynulo rovněž od chvíle, kdy se německý národ sjednotil nad bouráním Berlínské zdi. První východní Němci už měsíc předtím ve svých trabantech projížděli z Maďarska do Rakouska a dál. Dnes však šokuje fakt, že každý sedmý Němec prahne po dobách před bouráním hanebné zdi, mnozí chtějí dokonce její obnovu. Navzdory mnoha obětem, které padly na oltář svobody, když zeď, jejíž betonový kousek mám jako suvenýr uložený ve vitríně, přelézaly z východní části Berlína do západní.

Podle magazínu Stern vyplývá, že patnáct procent z dvaaosmdesáti milionů Němců touží po návratu do dob před více než dvaceti roky, kdy byla země rozdělena na NDR a SRN. Mezi bývalými západními Němci po tom touží 16 procent, u těch tzv. východních je to každý desátý občan. Západním Němcům vadí vyšší daně, které tvoří už 1,2 bilionu eur na přebudování východních spolkových států. Jejich obyvatelům zase vadí, že se jejich životní úroveň nedostala na úroveň „západních“ Němců. Průměrné platy bývalého NDR jsou na 80 procentech toho, co pobírají západní spolkové země. Více než polovina Němců chce zrušení tzv. daně solidarity určené na přebudování východní části Německa.

„Východní Němci ale na rozdíl od Čechů vždy věděli, že podporu ze západu od bohatého bratra dostanou, takže se moc nesnažili a část lidí z toho žije dodnes – a to jim zápaďáci vyčítají… ti se naopak museli k životní úrovni tvrdě probít přes padesátá léta, východňákům to vše po roce 1989 to spadlo do klína…” Tolik vyjádření jednoho z vyjímečných Čechů, dětského kardiologa Víta Rázka z Lipska, který dlouhodobě pracovně pobývá v SRN.

Několik málo kilometrů za hranicemi u Chebu leží v Bavorsku vesnička Moedlareuth s padesáti obyvateli. Kromě toho, že se zúčastňují také právě zahájeného pivního Oberfestu v bavorském Mnichově, mají víc společného s hlavním městem Německa. Za studené války ji spojenečtí vojáci přejmenovali na “Malý Berlín”. Proč? S hlavním městem je spojena podobným osudem – také zde byla nechvalně známá zeď a pořád ještě stojí. I po dvaceti letech od znovu sjednocení přetrvávají ve vesničce Moedlareuth určité odlišnosti. Například školní systém, poštovní směrovací čísla a telefonní předčíslí. A rovněž pozdrav – východní obyvatelé zdraví formálním “Guten Tag!” zatímco západní používají tradiční katolický pozdrav “Gruess Got!”…

Dnes se v Česku rozjelo odborářské lanaření doktorů. Spíš tedy jejich vydírání. Podepiš, že půjdeš do Německa, kde chceš mít až třikrát víc peněz než v Česku! Razí své heslo Kubkovci, novodobí „vyhledávači talentů“, kterým se prý už upsalo přes 4 200 českých lékařů, když je třicet dvě kliniky z Německa a jedna klinika z Rakouska lákaly na prvním mezinárodním job veletrhu „Lékařství a zdraví“, aby odešli pracovat k nim. Nyní jim schází přes čtyři tisíce lékařů, do budoucna to má být více než dvakrát tolik. Na jednu kliniku připadají maximálně čtyři volná místa. Většinou „enderácká“ zdravotnická zařízení nabízejí měsíční plat 3700 až 4500 eur (zhruba 92 až 110 tisíc korun). Proč ne, stejně jde o eura západoněmeckých daňových poplatníků.

Kubkovci požadují pro začínajícího lékaře 1,5násobek průměrné mzdy v ČR (asi 35 tisíc korun) a pro kvalifikovaného lékaře trojnásobek (asi 72 000 korun). A to za základní pracovní dobu, bez přesčasů, odměn a jiných benefitů. V České republice je asi 45.000 lékařů, z toho zhruba 16.000 jich pracuje v nemocnicích. Průměrný plat lékaře je zhruba 45.000 až 50.000 korun. Průměrná mzda v druhém čtvrtletí letošního roku činila podle Českého statistického úřadu 23.513 korun.

Nechápu, proč by ale ČR měli opustit jen lékaři. Téměř všechny obory přece berou na Západě více, než se vydělá v Česku. Takže, hurá, všichni na Západ a v ČR zůstanou nakonec jen zkorumpovaní „škrtací“ politici, co budou vládnout jen sami sobě a okrádat jeden druhého. Přitom v ČR lidé často dřou jak mezci a pracují více hodin než na západ od našich hranic. Vlastně na východní západ, většinou v NDR.

V Česku sice mají zatím málo, ale jistotu kariérního růstu. Kdo po nich v SRN štěkne, až je nebudou potřebovat? Jako třeba turecké dělníky. A až zjistí, že čeští vyčůránci nehledí na Hippokratovu přísahu, ale na svá konta? Kdo z nás má měsíčně skoro 60 tisíc korun, aniž bychom se chvástali, že naše profese není povoláním, ale posláním.

Je to co svět světem stojí přirozená globální vlastnost druhé signální soustavy, jak jsme si zvykli namyšleně říkat lidského rodu – odcházet za lepším. Kambodžané do Vietnamu, Vietnamci do Česka, Češi do Německa, Němci do USA… Ekonomika a živobytí je sviňa. Týkala se odjakživa všech profesí, kromě té lékařské. Ta se držela jako snad jako jediná hlavní zásady; neodcházíme z míst, kde jsou potřební a nemocní lidé, co se bez nás neobejdou. Také proto existuje pouze v tomto stavovstvu Hippokratova přísaha a lékařské mise do zemí třetího světa…

Ovšem, páni, do nedávna ještě medici, a další doktorští úředníci, když jinak nedáte, poděkujte a běžte si. Napřed ale zaplaťte. Bez školného se vám to za totáče študírovalo. Němci nedali do vašeho vzdělání a praxe ani euro, ba co dím, ani cent, a mají slízat smetanu? Zadarmo? Rok studia bratru 50 tisíc, krát šest, pár roků praxe na zatraceně drahých mašinkách, mzdy… Suma sumárum, vyplázněte pár milionků a čau mňau. Pozdravujte vlaštovky nad Dojčlandem. A též trochu submisivní úcty k vašemu patronovi Walteru Ulbrichtovi…

Ovšem, když jinak nedáte, poděkujte a běžte si. Napřed ale zaplaťte. Bez školného se vám to za totáče študírovalo. Němci nedali do vašeho vzdělání a praxe ani euro, ba co dím, ani cent, a mají slízat smetanu? Zadarmo? Rok studia bratru 50 tisíc, krát šest, pár roků praxe na zatraceně drahých mašinkách, mzdy… Suma sumárum, vyplázněte pár milionků a čau mňau. Pozdravujte vlaštovky nad Dojčlandem. A trochu úcty k Walteru Ulbrichtovi…

Vždycky jsem chirurgy a anesteziology hájil do krve. A budu je hájit dál. Tyto kapacity určitě nevezmou roha, protože mají soudnost a svědomí. A dobře placenou práci i u nás. Jenom aby naši felčaři jednou nedopadli jako ve “snědeném krámu” Ignáta Herrmanna a brzy nepřispěchali domů s prosíkem marnotratného syna…?

Reklama:
 1. 5 reakce na “Za kolik se nechají čeští lékaři koupit, aby nahradili „dederóny“…?”

 2. Moje řeč, ať zaplatí a jdou a jak se budou chtít vrátit tak ať zaplatí znovu.

  od filip v Pro 16, 2010

 3. Asi nějak tak bych si to představoval. Kdo chce kam, pomozme mu tam…

  od olser v Pro 16, 2010

 4. Možná se tam i naučí, jak se chovat k pacientům, podle mých smutných zkušeností to většina našich lékařů ještě neumí.

  od Miluše v Led 27, 2011

 5. Pak nastane ale návrat marnotratných synů a zase budou stávkovat, že nemají práci…

  od olser v Led 27, 2011

 1. 1 Trackback(s)

 2. Úno 11, 2016: temple run

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *