Nechť zhyne celý svět, hlavně že zvítězí spravedlnost nebo § 223…!

7. Prosinec, 2010 – 1:49
Kdopak odmete autíčko - obec nebo soukromník...? Foto: Pavla Olšerová

Kdopak odmete autíčko - obec nebo soukromník...? Foto: Pavla Olšerová

Tak už zase sněží, mráz leze za nehty a já zase podpořím pana senátora a primátora Teplic v Čechách Jaroslava Kuberu. Ne ve volbách, ale jeho jedinečný exhibicionismus. I dnes bude v mém blogu kouřit, zákazy proti kuřákům budou podle něj diskriminací a porušováním jejich svobod a lidských práv. Navíc dehet z kouření na plících podle jeho mínění dál zachraňuje lidský život před účinky kyselých dešťů na severu Čech.

Dál má rovněž za cíl nepouštět psy do petrodolarových lázní, fandit výrobcům klimatizací, jelikož přivodí nemoci pacientům, které pak mohou v Teplicích léčit. V arabských zemích mají totiž všichni klimatizace, takže teploty do dvaceti stupňů Celsia jim způsobují revma a jiné potíže, což jsou důvody, proč se létají léčit právě do Teplic. Na závěr reklamního klipu pan Kubera podotkl, že drží palce všem výrobcům klimatizačních zařízení…

S panem primátorem se setkávám jednou ročně v malém baru po novoročním koncertu. On sedí se svojí sedmičlennou suitou kolem jednoho ze sedmi stolků v hospoůdce, která má ještě barový pult. Čtyři muži a čtyři ženy si ostentativně na povel, jakmile tak učiní pan primátr, zapálí cigaretu a hulí a hulí. Je z toho vzápětí takový malý komín, bez ohledu na okolí, tedy i nás, nekuřáky. Nevím, jestli do baru chodí pan primátor s chotí nebo s přítelkyní, jelikož jeho společnice kouří o stošest, zatímco podle primátorových slov má manželku s odporem k cigaretám.

V poslední době se už zdálo, že mu docházejí nápady, jak se zviditelnit. Omyl. Zavedl plivání žvýkaček na teplické chodníky, aby se změnily v tartan, v letadlech děsí letušky kouřením elektronických cigaret a navyšuje městské pojištění, aby mohl svému městu ušetřit na odklízení chodníků na úkor financí za prohrané žaloby a odškodnění za úrazy na náledích. Byl přece iniciátorem zákona, který ruší povinnost majitelů domů zametat v zimě chodníky a tuto povinnost přenesl na obce a města.

Ovšem pozor: Podle § 223 – Kdo jinému z nedbalosti ublíží na zdraví tím, že poruší důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti. Když tedy např. neplněním povinnosti uklízení zasněžených chodníků, resp. uklouznutím na ledu je způsobena zlomenina, může být spáchán trestný čin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Chtělo by se k výše citovanému klipu připsat: Servít je vůl! Ale to bych zase urazil Prof. Radima Servíta, který přednášel na katedře mechaniky inženýrského stavitelství ČVUT. Rozčílil studenty, když u něho museli absolvovat “trapné zkoušení” z chytáků a rozličných špeků. Svoji zlost si vylévali tím, že psali, kde se dalo: „Servít je vůl!“. Po roce 1968 se ale začaly na záchodcích objevovat i jiné nápisy “Promiň Servíte, jsou i větší volové.” Že by už tenkrát vládl Teplicím Jarda Kubera?

Sněží a mrzne, až praští, chodníky jsou neprůchodné, samé náledí, protože majitel domů je už nemusí uklízet, ale město ano. Takže odpovědnost za zlomenou nohu neponese vlastník domu, ale město, které je sice také nestihne uklidit, ale je proti úrazům připojištěno. Jak tvrdí primátor Kubera, město na tom ušetří, jelikož odklízení sněhu je mnohem dražší, než zaplacení pojistného za zlomený úd či jinou část těla.

Jak připomněl bloger Milan Šmíd na Aktuálně.cz, „Fiat iustitia, et pereat mundus”, v překladu: „Nechť zhyne celý svět, hlavně že zvítězí spravedlnost.“ Takové je Kuberovo motto, proto vykouří denně svoji šedesátku, libuje si v astmatech teplických pacientů a ve zlomených končetinách starých lidí z náledí, převážně důchodců, většinou invalidů. Stačí, když se radnice připojistí a nemusejí nic uklízet, protože v případě zlomené nohy či jiných úrazů to přece zaplatí pojišťovna. Je to prý mnohem levnější, než kolik stojí uklízecí technika na zasněžení chodníky.

Opravdu, geniální nápad, ke všemu každé centrum ve městě je plné soukromých podniků, obchodů a firem, které přece nenechají své zákazníky zapadnout sněhem a tak stejně si chodníky sami uklidí. A když si na nich někdo natrhne kolenní vazy, je tady přece zmíněné připojištění obcí, které vše podle zákona z peněz daňových poplatníků hravě zařídí. Nač máme statisíce osob bez práce? Aby pracovaly? Kdepak; přece aby braly podpory v nezaměstnanosti. S lopatami to přece hravě zvládnou úředníci, knihkupci, obchodníci, barmani, kadeřnice….

Zkrátka, lidový človíček Kubera, mírně tuberkulózní typ, se dokáže rázem změnit v poťouchlého Kašpárka i génia přes nápady. Zkrátka Jožin z bažin, trochu šmrncnutý rádoby šoumenem z Vystrkova. Je hrdý, jak zakázal v Teplicích uklízet sníh, jelikož přece vždycky přijde jaro a sněhová nadílka stejně nakonec sama roztaje, naopak dovolil lidem plivat na zem žvýkačky, aby se chodníky změnily v tartan a dalo se po nich líp běhat. Problém s prositucí zařídil tak, že lehké ženy posílá “pracovat” tam, kde na ně bylo nejvíc stěžovatelů…

Našinec by řekl, že pan Kubera chce být posmrtně populární jako Haškův obrlajtnant Bergr od dělostřelectva, který si během bojů vylezl na vysokou jedli a zřídil si tam na větví pozorovací stanoviště “beobachtungspunkt”. Jak ti jeho ustoupili, už nemohl slézt, pokud nemínil padnout do zajetí nepříteli, který mezitím místa pod jeho stromem obsadil. Dva týdny pak nebohý Bergr visel na stromě, a aby nezemřel hlady, ohlodal celý vršek a živil se větvičkami a jehličím. A když ti jeho zase přišli, byl tak zesláblý, že spadl a zabil se. Byl po smrti vyznamenán zlatou záslužnou medalií za chrabrost. Víc než Bergrovi se však podobá Josefu Švejkovi, který prohlásil:

“Poslušné hlásím, pane nadporučíku, že se opravdu pan polní kurát nemýlil. Když jsem sloužil aktivně, byl jsem superarbitrován pro blbost, a ještě k tomu notorickou. Od regimentu nás kvůli tomu pustili dva, mé a ještě jednoho pana hejtmana von Kaunitz. Ten, s dovolením, pane nadporučíku, když šel po ulici, tak se současné pořád dloubal prstem levé ruky v levej nosní díře a druhou rukou v pravý dírce…“

Inu, reklama, jak víno a zadarmo. To se potom Teplice v Čechách mohou pyšnit, že jsou nejlépe si žijicím městem v Česku…

Reklama:
 1. 27 reakce na “Nechť zhyne celý svět, hlavně že zvítězí spravedlnost nebo § 223…!”

 2. Ba ne, dneska Vás, pane Olšere, nepochválím. Alespoň ne potud, pokud máte panu Kuberovi za zlé, že byl iniciátorem změny zákona o pozemních komunikacích ve smyslu přenesení odpovědnosti za škody způsobené neschůdností chodníků na jejich vlastníky.
  Vzpomněl jste Milana Šmída. Ano, právě s tímto novinářem a pedagogem jsem vedl polemiku na toto téma v souvislosti s jeho dvěma články na aktualně.cz v lednu letošního roku. A snažil jsem se mu ozřejmit, že se plete, pokud tvrdí, že tím zákonem se vracíme do doby reálného socialismu. Je to totiž přesně naopak http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milan-smid.php?itemid=8582 a http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milan-smid.php?itemid=8712.
  A protože způsob komunikace v diskusích pod články na blozích je dost nepřehledný, napsal jsem na toto téma i samostatné dva články http://www.vanilka.cz/zrcadlo/postave-snehulaky-zpatky-na-nohy/ a http://www.vanilka.cz/zrcadlo/polemika-o-staveni-snehulaku-na-nohy-nebo-na-hlavu/.
  Myslím, že kdybyste si na oplátku přečetl ty druhé dva výše anoncované články (portál vanilka.cz), možná byste získal na celou věc jiný pohled.
  Viz také má dnešní reakce pod Jiřím Pehe na akt.cz http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jiri-pehe.php?itemid=11505 07.12.2010 15:54:24
  Zdravím Vás a držím Vám palce. Musím říci, že způsob, jakým pronikáte „na dřeň“ problémů je úctyhodný. Nejen náročností a zaujetím (vzdáleně mi připomíná způsob, jakým vznikaly romány Arthura Haileye – nejdříve drahný čas působil v prostředí budoucího předmětu románu, a studoval ho, čímž příběh získal tu autenticitu – ale to Vy víte lépe než já), ale i tím, jak se to liší od mainstreamových žurnalistů („vlk“ píše „žumpalistů“) u nás.
  „Leteckého akrobata“ (cičence na hrazdě pod letadlem) Milo Komínka, který si u nás stihl nad hlavu posadit aureolu, jste té svatozáře zbavil dokonale. Dík!

  od Lex v Pro 7, 2010

 3. Že takový blbeček existuje, to se prostě může stát a s tím se asi nic udělat nedá. Pokud to není dědičné, měli bychom se zamyslet nad funkčností prostředí, které ho vyformovalo do této podoby. Je ovšem tragedie, jestliže takový blbeček může být primátorem-senátorem nebo jakou ještě vyžírkou za velice dobré peníze ze společné kasy. To je tragedie a vypovídá to o stavu této společnosti. Jen tak dál, voda se už vaří…

  od Jan Holý v Pro 7, 2010

 4. No, máte pravdu, ale jen nevím, jak svini dostat do té vařící vody…

  od olser v Pro 7, 2010

 5. Pane Lex, děkuji za Komínkovu atisvatozář, ale trvám si na svém, že neřestné je zvyšovat pojistné měst, aby měla na odškodnění úrazů lidí a ušetřila tak na zametání chodníků…

  od olser v Pro 7, 2010

 6. Nic proti tomu trvání, jenže to není o podstatě, ale o jevu. A chceme-li měnit věci k lepšímu, musíme ovlivňovat ty podstaty, ne měnit jejich obraz. Kde jinde, než v komunálu musí občané dokázat donutit zpanštělé konšely, aby plnili své povinnosti vůči těm občanům, a ne vymetali si cestičku, jak s nimi vy….ávat.
  Pane Olšere,
  většina takových podobných článků, jak je tvoří pánové Pehe, Šmíd, Štern a další, skutečně vyplývá z neznalosti. Empirické poznání, tedy to, co vidí na „svém“ chodníku v určitém místě a v určité době ještě neznamená, že musí jít o rezignaci obce, a už vůbec to neznamená, že je to vina legislativy. Jen ty názory jsou ovlivněny její neznalostí.
  Napíšu to velmi stručně: silniční zákon (13/1997 Sb.) v § 26 odst. 7 stanoví, že „Závadou ve schůdnosti pro účely tohoto zákona se rozumí taková změna ve schůdnosti pozemní komunikace, kterou nemůže chodec předvídat při pohybu přizpůsobeném stavebnímu stavu a dopravně technickému stavu a povětrnostním situacím a jejich důsledkům.“ Paragraf 7 odst. 6 pak to, že „Prováděcí předpis blíže vymezí rozsah, způsob a časové lhůty pro odstraňování závad ve sjízdnosti dálnice, silnice a místní komunikace. Obec stanoví nařízením rozsah, způsob a lhůty odstraňování závad ve schůdnosti chodníků, místních komunikací a průjezdních úseků silnic.“
  Tím prováděcím předpisem je vyhláška č. 104/1997 Sb., a ta v ustanovení § 41 odst. 1, 2 stanoví, že „Zimní údržbou se podle pořadí důležitosti zmírňují závady vznikající povětrnostními vlivy a podmínkami za zimních situací ve sjízdnosti komunikací a ve schůdnosti místních komunikací a průjezdních úseků silnic.
  Zimní údržba se provádí podle plánu zimní údržby. V obvyklé zimní situaci vlastník (správce) komunikace odstraní nebo alespoň zmírní závady ve sjízdnosti (schůdnosti) komunikace v časových lhůtách stanovených plánem zimní údržby, jehož vzor je uveden v příloze č. 6.“
  Ta vyhláška pak dále také stanoví, jak taková údržba (odstraňování závad ve sjízdnosti a schůdnosti) vypadá, stanoví pořadí důležitosti jednotlivých komunikací a časové lhůty pro odstraňování závad.
  Obec nemůže nevydat nařízení o rozsahu, způsobu a lhůtách odstraňování závad ve schůdnosti chodníků, místních komunkací a průjezdních úseků silnic. Stačí se na obci po tomto dokumentu ptát a srovnávat s ním skutečnost.
  Na dodržování povinnosti plynoucích ze zákona dohlíží (má dholížet) státní dozor (§ 41 zákona), kterým je silniční správní úřad. Ten je oprávněn za neplnění povinnosti uložit pořádkovou pokutu až 100 tisíc korun, a to opakovaně až do výše 300 tisíc korun.
  (Omlouvám se, stručněji to nešlo.)
  Proč to píšu – protože podle platné legislativy se obce nemohou vykašlat na údržbu komunikací včetně chodníků, tím spíše na odstraňování závad ve sjízdnosti a schůdnosti.
  Nadávat na legislativu není na místě. Na lidi, kteří na ni kašlou, a na nás samotné, kteří ten šlendrián tolerujeme, ano.
  Mějte se! Lex

  od Lex v Pro 7, 2010

 7. Děkuji za dokonalý odborný rozbor; závěr je jasný – tím, že obce porušují zákon, a to zcela evidentně, měly by za to notně pykat. Děkuji.

  od olser v Pro 8, 2010

 8. Přezíraví konšelé.

  od Lex v Pro 8, 2010

 9. Jsou to hajzlící, co když ptáčka voličského lapají, pěkně mu zpívají…

  od olser v Pro 8, 2010

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *