Justiční mafie, Ovčákov a panoptikum – takový je dnešní obraz Česka…?

1. Prosinec, 2010 – 9:24
Britští korupčníci v akci s jointem... Foto: Břetislav Olšer

Britští korupčníci v akci s jointem... Foto: Břetislav Olšer

Blahé paměti Nejvyšší státní zástupkyně, stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD a dnes advokátka Marie Benešová předloni v rozhlase pronesla, že v Česku funguje justiční mafie a byl z toho poprask, soud, trapasy a nakonec vyhazov justičních ikon – Vesecké, Kučery a dalších bossů. Ale nic víc. Jen soud dal de facto Benešové za pravdu. Koberec pro zametání českých kauz je čím dál objemnější. A to není všem dnům konec.

Z posledních pár roků se u nás udály další kolosální korupční případy, ale sedět za ně šli pouze z Liberty Svoboda a Snopková… Mám v PC obsáhlou databázi, stačí si ve vyhledávači zadat heslo a připomenu si, co se u nás kdy a kde šustlo. Nemusím si pranic vygooglovávat… A proto mi vrtá v hlavě spousta podivně sublimovaných případů, jež byly v době svého vzniku bombasticky popisovány krvavými titulky v médiích. Kájínek, Krejčíř, Pitr, Spyra-Doležal a další a další… Potom pět milionů „cash“ v „domečku“ v Černošicích, odkud v klidu odcházel svojí zahradou před momentem ještě zatčený, s pouty na rukou zločinec prvního kalibru Radovan Krejčíř, aniž by ho kdo zadržel.

Komando policistů URNA jen zatklo Krejčíře a předalo jej vyšetřovatelům, kteří pak přepočítávali cca pět milionů, které se náhodou zrovna ocitly v hale Krejčířovy vily. A milý Radovan se ozval až z ostrova daňového ráje. Pak prchl do JAR, kde byl zatčen a náš ministr vnitra se pyšně nadýmal jak kohout před kamerami se vzkazem, že tak dopadnou všichni zločinci. Výsledek? Krejčíř už v JAR uslyšel z Česka sedmý výrok české justice – nevinen. Pak vzal roha i rošťák ze Setuzy Pitr. Policii před nosem, přes pátrání Interpolu navštěvoval svoji rodinu v Čechách, lyžoval si v Alpách, než ho zatkli Švýcaři. A zase je klid po pěšině. Co bude dál? Bude vydán… nebude…? Člověk, co má bezedná konta právě ve švýcarských bankách. A zametací koberec tloustne.

A co tajné jednání Doležel – Spyra. Tajemník socialistických premiérů, jak si říkal o úplatek “pět v českých na stole”. Bomba. To bude šatlava a nejmíň Pulitzer. Ovšem ouha. Další provokace, inscenace, konspirace a hra na tajné agenty znovu vybouchla, jak palubní sáček plný zvratků. Zdeněk Doležel si nedávno opět vyslechl osvobozující verdikt v kauze známé jako “pět na stole v českých”. Vynesl jej nedávno pražský městský soud, který Doležela v druhém kole procesu opět pro nedostatek důkazů, resp. pro žádný důkaz, zprostil obžaloby z pokusu o podvod. Zametači pod koberce znovu vzorně zapracovali…

A sotva se stal Radek John ministrem vnitra, hned byla na stole notně proleželá kauza Kajínek. Humbuk byl kolem jeho autobiografickém filmu, co kampani Slámová a spol. napomohl, a jinak nic. Bude obnoven soud…? Třeba nespáchal nájemnou vraždu podnikatele Štefana Jandy a jeho osobního ochránce Juliána Pokoše. A nepostřelil bodyguarda Vojtěcha Pokoše. Svůj k svému. Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. Každopádně ho ale vinín ze smrti a konce kariéry PhDr. Milana Kohoutka, který byl známý svojí snahou o humanizaci vězeňství a pustil mě do cely posledního odsouzeného k trestu smrti u nás Zdenkovi Vocáskovi. Asi to byla chyba; zřejmě netušil, že pro některé gaunery jsou veškeré lidské přístupy zcela zbytečné. Spáchal sebevraždu skokem z okna své pracovny na nádvoří věznice Mírov…

A jiný důkaz o tom, jak dopadnou “investigativní případy” postavené na práskačském blátě; třebíčský okresní soud zprostil obžaloby oba aktéry případu Budišov. Bývalý poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka byli obžalováni z vydírání architekta Marka Řičáře. Kauzu, která je spojena s budišovským zámkem, projednával soud několik roků. Z vydírání byl původně obžalován také bývalý starosta Budišova Ladislav Péťa, který však byl osvobozen a na stíháním způsobený stres zemřel na rakovinu.

1) Výsledek opoziční smlouvy – „Opční akciový program dozorčí rady ČEZ“, megakorupční veletoč (ČSSD a ODS si rozdělily hodně přes miliardu Kč) – zahájeno vyšetřování za Paroubka, uloženo k ledu za režie Vesecké a Topolánka. 2) Korupce stíhaček Jas Grippen – sice se hlavně napakovala ČSSD, ale ve vládě s nimi byla ODS i KDU-ČSL, a zkroušená Čunkovou aférou, raději nic nešetřila, protože by ohrozila Kalouska a tím křehkou stabilitu vlády (která stejně padla). 3) Transportéry Pandur – ČSSD inkasovala za zadávací parametry a podpis 1. smlouvy, ODS za nepochopitelný podpis definitivní smlouvy – méně transportérů, šíleně předražených. Ve hře byla i vozidla ATF Dingo 1 ISA…

Aby toho nebylo málo; Evropská komise pohrozila Česku soudem kvůli výběru vojenských transportních letadel CASA. Českou vládu podezírala z porušení pravidel EU pro veřejné zakázky. Podle komise mělo Česko letadla vybrat na základě celoevropského tendru, ale místo toho o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodlo bez výběrového řízení. České ministerstvo obrany pohrůžku Evropské komise odmítlo komentovat. A už shání smetáček a těžce zvedá smetím už podložený korupční koberec…

Vyšetřovatelé vojenské policie v minulých letech pokračovali v rozkrývání velké korupční aféry v armádě. Šlo například o tyto kauzy: Černé konto na generálním štábu. Z podvodně získaných 17,5 milionu korun se pořádaly opulentní večírky, rozdávaly předražené dary, kupovala se i luxusní dovolená v Tichomoří. Na své si přišla i Vojenská ubytovací správa. Zločinným spolčením bylo podle policie manipulováno nejméně třiceti veřejnými zakázkami v armádě v celkovém objemu kolem 300 milionů korun. V případu je obviněných přes 50 lidí. Kdy se bude trestat? Až se vypráší korupční koberec, tedy asi nikdy…

Lidové noviny komentují fakt, že Velká Británie ukončila vyšetřování korupční aféry s Grippeny. Britský protikorupční úřad stíhal rakouského lobbistu Alfonse Mensdorfa- Pouillyho za to, že uplácel neznámé úředníky a další zástupce vlád v Česku, Rakousku a Maďarsku. Po dohodě britských úřadů se zbrojařským koncernem BAE na pokutě ve výši osmi a půl miliardy korun však prý už není ve veřejném zájmu pokračovat ve vyšetřování. Komentátor píše, že „je to špatná zpráva o tom, jak se i na méně zkaženém Západě lze vykoupit z pravidla, že po zločinu přichází trest.“ Od autora se dále dozvídáme, že aféra s grippeny nebude nikdy objasněna. „Britové nám na rozloučenou nechali brutální informaci: kvůli grippenům se uplácelo i v České republice. Ale kde není žalobce, není ani soudce…“

Dva bývalí významní manažeři rakouské zbrojařské firmy Steyr, patřící USA, popsali reportérovi MF Dnes přestrojenému za podnikatele způsob, jak prosadila firma Steyr, aby si česká armáda koupila právě její obrněné transportéry Pandur. Bývalí manažeři Steyru Wolfgang Habitzl a Herwig Jedlaucnik tvrdí: na zákulisních dohodách se podíleli Stanislav Gross, Karel Kühnl a Martin Barták. Svědectví manažerů, kteří měli „český projekt“ na starosti, je zajímavé zejména proto, že právě oni první dva jmenovaní byli u většiny jednání a přesně znají veškeré podrobnosti.

Na dvou schůzkách popsali detaily a plány, jak chtěli ovlivnit výběrové řízení a komu plánovali poslat peníze. Pro prosazení zakázky si najali lobbistickou firmu a slíbili jí provizi. „Část té provize není jen pro tu společnost, ale oni také musí platit své „výdaje“, někdo jim pomohl…dvě až tři procenta byla pro politické strany,“ vyprávěl tlumeným hlasem Wolfgang Habitzl. První smlouvu na pandury uzavřela po dlouhém jednání Paroubkova vláda. Cena všech transportérů byla 20 miliard. Dvě až tři procenta by tak znamenala půl miliardy. Novináři nakonec vše prohlásili za pouhý žert, kdy chtěl žurnalisty MF iDnes zesměšnit a vše si vymysleli…?

Náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva domlouval provizi za stamilionovou zakázku. Nákup minometů za stovky milionů korun Kopřiva dohadoval spolu s lobbistou Josefem Jindrou. Ministr obrany Alexandr Vondra Kopřivu odvolal a jemu i Jindrovi hrozí trestní stíhání, informoval server iDnes.cz. Na jednání Kopřiva podle serveru mluvil i o tom, jak obejít veřejnou soutěž. Obří armádní zakázku měla podle Kopřivových a Jindrových plánů získat finská společnost Patria. Aby se vyhnula výběrovému řízení, chtěl Kopřiva vytvořit společný projekt se Slováky. Díky směrnicím Evropské unie totiž není v případě spolupráce dvou států výběrové řízení nutné.

Firma Patria chtěla v minulosti dodat české armádě obrněné transportéry, kontrakt ale nakonec získala rakouská zbrojovka Steyr se stroji Pandur. I tuto zakázku provází velké podezření z korupce, policie to vyšetřuje. Nabízí se proto otázka, zda kontrakt pro Patrii bez výběrového řízení neměl být součástí nějakého „revanše“. Zakázka na transportéry je nicméně mnohem větší než kontrakt na minomety.

Jeden kus obrněného armádního vozu přišel české vojsko až dvakrát dráž než jiné evropské armády. Vyplývá to z nahrávek MF DNES, na kterých dlouholetý náměstek na ministerstvu obrany Jaroslav Kopřiva odkryl podivné postupy ministerstva. Mluvil třeba o okolnostech nákupů obrněných vozidel Iveco a Dingo. Firma Patria chtěla v minulosti dodat české armádě obrněné transportéry, kontrakt ale nakonec získala rakouská zbrojovka Steyr se stroji Pandur. I tuto zakázku provází velké podezření z korupce, policie to vyšetřuje. Nabízí se proto otázka, zda kontrakt pro Patrii bez výběrového řízení neměl být součástí nějakého „revanše“. Zakázka na transportéry je nicméně mnohem větší než kontrakt na minomety.

Kromě Kopřivy, kterého Vondra odvolal v úterý, nyní ministr oznámil, že končí i šéf sekce správy majetku Jiří Král a bezpečnostní ředitel David Průša. Samotného Kopřivu na postu náměstka pro vyzbrojování zastoupí další z náměstků – Jan Fulík, v jehož kompetenci v resortu je zahraničí.

Ministerstvo také čeká prověrka všech kontraktů, včetně připravovaných. V první fázi se prověrky budou týkat kontraktů spjatých s informačními systémy.

Nejnovější „padání hlav“ na ministerstvu začalo poté, co MF DNES upozornila na jednání náměstka pro vyzbrojování Jaroslava Kopřivy. Ten se zabýval

A to se na tu pravou bombu čekalo až do dnešních dnů. Trvalo to napínavých více než 35 měsíců. Tentokrát šlo o kauzu náměstka MUDr. Bartáka a jeho úplatek. Třiačtyřicetiletý absolvent lékařské fakulty Univerzity Karlovy, neurochirurg s téměř dvěma desítkami lékařské praxe v nemocnici Na Homolce, člen České neurochirurgické společnosti v rámci České lékařské společnosti J.E. Purkyně. Několik odborných postgraduálních stáží na Harvard University, Oxford University a Hannover University…

Proti němu exvelvyslanec USA v Praze a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William J. Cabaniss, co si na vše s korupcí zázračně vzpomněl po více než dvou letech. Proč tak pozdě? Tajil přece trestný čin, navíc údajně spáchaný na půdě USA. Co na to americké Federální zákony, nejpřísnější na světě? Ať již byl William Cabaniss v jakémkoli postavení, podle americké protikorupční legislativy měl povinnost o žádosti o úplatek uvědomit příslušné státní orgány, které by zcela nepochybně upozornily českou vládu.

Prezident Tatry Ronald Adams zároveň řekl, že ho před třemi roky požádal o pět milionů dolarů za urovnání sporů, které tehdy měla Tatra s firmou Praga obchodník se zbraněmi Michal Smrž. „Cabanisse a Adamse lze přirovnat k postřeleným zvířatům, kteří v agonii kopou kolem sebe,“ uvedl v rozhovoru pro deník E15 Smrž. Podle červnové zprávy pro akcionáře se loni Tatra propadla do ztráty 712 milionů korun..

Smrž tvrdí, že továrna „potřebuje nějakou story pro banky“, u nichž je značně předlužená. „Nechápu, jak mohou Cabaniss s Adamsem ještě stále udržovat banky i spoluakcionáře Tatry Ravindera Kumara Rishiho v důvěře, že to otočí a zase budou v zisku,“ řekl Smrž. Jako, když se u nás za totality rozsvěcovala na šachtách rudé hvězda coby symbol plnění socialistického plánu, byť byly zásoníky na uhlí prázdné. Zároveň souhlasí se šéfem Pragy Petrem Ptáčkem, podle něhož má vedení továrny obavy z americké justice a chce svými výroky na adresu Bartáka odvést pozornost od podezřelé provize. Jde o smlouvu uzavřenou mezi Tatrou a bývalým vojákem Pavlem Stoškem, který měl za 27 milionů korun pomoci zprostředkovat miliardovou zakázku od české armády…?

Už to vidím v barvách pruhů a hvězd; poprvé jede jako náměstek Topolánkovy vlády Barták do USA a hned do Bílého domu. Tam se nebojí oslovit excelenci “pána Boha” Cabanisse a požádat ho o úplatek několika milionů dolarů. “Víte, excelence, pokud mi dáte dva melouny, jsem schopný problém Tatry s Pragou dát do pořádku. Vše bude OK, pokud budou dolary…” Netušil jsem, že máme ve vládních delegacích Jamese Bondy…

A nyní jen skromná sumarizace náplněného vynálezu českého slova „tunelování“. Stamiliardové tunely modré zlodějské mafie Salzmann – Česká spořitelna, Soudek – Škodovka, sponzor Lájosz Bács, sponzor Radživ Sinha, Pepa z Hong-Kongu a miliony v igelitové tašce, Viktor Kožený – harvardské fondy, Ruml, Čermák – Helbig, mercedesy, Česká Lotynka, Česká námořní plavba, Procházka – IPB, Motoinvest – Tykač, CS Fondy, Kreditní banka, Češka – Fond národního majetku, LTO, obrana – zakázky, padáky, švýcarské konto, privatizace Telecomu, Macek – „poradce“ při privatizaci spořitelny, Mach – stadion Sparty, investiční fond Trend, knižní velkoobchod – Macek, Telecom – Dyba, Smetka – H System, Banka Bohemia, Plzeňská banka, kauza Lízner – kuponová privatizace, Kočárník – Česká pojišťovna, privatizace IPB – Nomura, Rubáš a Diag Human, Ruml – letiště Mošnov, Balabán – Železárny Bohumín…

V africké Ghaně se před pěti lety objevila pozoruhodná skupina Čechů, která chtěla zprivatizovat továrnu na kakao. Tehdejší poslanec, místopředseda rozpočtového výboru Sněmovny a vlivný člen ČSSD Michal Kraus se vydal se dvěma podnikateli do africké Ghany. Jedním z jeho společníků na cestě byl kontroverzní podnikatel František Rigo, podezřelý ze stomilionových podvodů, a jediným cílem mise bylo uzavření kontraktu na zakoupení ghanského podniku na zpracování kakaových bobů. V projektu šlo o zakoupení 31 procent podniku PBC v přepočtu – podle tehdejšího kurzu – za téměř půl miliardy korun. Do dnešního dne nepadly pravomocné rozsudky.

Korupční zametací koberec je už skoro metrový a nevypadá to, že by se měl přestat dál nadýmat českou korupcí. Jedině Barbora Snopková a bývalý sociálnědemokratický ministr financí Ivo Svoboda, co koupili Libertu v roce 1996, byli obětní beránci. Za vytunelování Liberty pak byli v únoru 2005 pravomocně odsouzeni na pět let do vězení. Oběma původně hrozilo až 12 let vězení. Nakonec ale dostali tresty na spodní hranici sazby, soud přihlédl k nízké společenské nebezpečnosti i dosavadní bezúhonnosti dvojice. A to je jediná zpronevěra u nás potrestaná. Navíc Barbora Snopková, bývalá poradkyně exministra financí Iva Svobody, nyní požaduje za své věznění miliardu od státu.

Jen jsem zvědavý, kdy někdo odpovědný _krimi_cenz justice prohlásí, že v případě výše uvedených případů jde o zmateční kauzy a vše bude definitivně odloženo pro nedostatek důkazů. Běžná česká justiční fráze, nebo snad běžná fráze české justiční mafie…?

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *