Chceš-li mír, chystej válku, aneb Když se dva perou, třetí se směje…?

16. Září, 2008 – 18:31

Kdykoli musím opakovat výše uvedené rčení, není mi nejlíp. Na světě to ale tak chodí, po dobrém asi nic nejde a život je navíc smrtelná choroba, ať se nám to líbí nebo ne. Jednou definitivně skončíme všichni, i ti, kteří se zatím domnívají, že jsou nesmrtelní.

Mezi tyto potencionální mučedníky s chimérou věčného bytí v islámském ráji se nastrkuje též íránský prezident Ahmedínežád a nebere si srvítky pro svá prohlášení…

Ministerstvo zahraničí USA proto prostřednictvím Agentury pro obrannou bezpečnostní spolupráci (Defense Security Cooperation Agency), oznámilo Kongresu prodej Izraeli 1.000 sofistikovaných bomb, schopných ničit podzemní bunkry.

Počítá se s tím, že pumy by pravděpodobně byly užity v případě izraelského vojenského úderu proti jaderným zařízením Islámské republiky Írán.

Hlavním dodavatelem zakázky v objemu 77 milionů dolarů má být společnost Boeing Integrated Defense Systems.

Bomba, o jejíž získání Izrael usiluje, je typ GBU-39, vyvinutý jako bomba s nízkými výrobními náklady, vysokou přesností a nízkými vedlejšími škodami.

Podle Jerusalem Post má být 113 kilogramová GPU-39 jednou z nejpřesnějších bomb světa, se stejnými průraznými schopnostmi jako mají běžně 900 kilogramové bomby, ačkoliv nese jen 22,7 kg výbušnin. Výška jen 1,75 metru umožňuje naložit více bomb a zasáhnout i více cílů.

Bomba je schopna proniknout minimálně 90 cm silným železobetonem, přičemž sama má po vyhození z letounu za pomoci rozložitelných pomocných křídel dolet více než 110 km. Kongres USA bude při schvalování tétoho obchodu brát v potaz, že izraelská strategická pozice je „životně důležitá pro zájmy Spojených států na Blízkém východě.“

Institut pro národněbezpečnostní studia (Institute for National Security Studies) v Tel Avivu uvedl, že k útoku na íránské jaderné centrum v Natanzu bude nutné použít stovky bomb GBU-39, má-li být úspěšný.

Fiskální rok 2009, který začne 1. října 2008, bude úvodním rokem nového plánu vojenské pomoci USA Izraeli, který by oběma zeměmi odsouhlasen vloni. Podle plánu získá Izrael během 10 let vojenskou pomoc v celkové hodnotě 30 miliard dolarů (okolo 540 miliard českých korun).

Roční částka bude postupně narůstat z 2,55 miliardy dolarů (okolo 46 miliard korun) v roce 2009 na více než tři miliardy dolarů (zhruba 56 miliard korun) v roce 2013…

„Američané několikrát vyjádřili obavu, aby je Izrael nepostavil před „hotovou věc“. Američané sice Izraeli dodávají jisté moderní zbraně, jiné druhy zbraní však odmítají dodat. Napřiklad letadla schopná v letu zásobit bojové letouny palivem – bez nichž není Izrael schopen provést útok ve vzdálený Íránu…!“ vysvětluje mi Yehuda Lahav, novinář z Tel Avivu.

„Ti, kdo rozšiřují jed a chtějí zničit jiné, musí očekávat následky“ prohlásil na adresu Ahmedínežáda bývalý agent Mossadu Ejtan, když řekl, že by nebyl problém íránského prezidenta unést.

Přesto íránský nejvyšší šéf prohlásil, že Islámská republika zvýšila svoji výrobu plynu, používaného k obohacování uranu, na více než 300 tun.

„Zařízení na přeměnu uranu v Isfahanu je aktivní a vyrobilo již více než tři sta tun UF6 – urania hexafluoridu,“ prohlásil Džavala Vajdího, zástupce předsedy vlivné íránské Nejvyšší národní bezpečnostní rady.

Isfahanské zařízení zpracovává surový uran na plyn UF6, který je poté plněn do více než pěti tisíc nových odstředivek – centrifug – pro obohacování. Konečný materiál je pak využitelný k výrobě jaderných zbraní.

„Není v zájmu Izraele, aby byl předvojem a údernou silou boje proti íránskému zbrojení. Vojenská akce přichází v úvahu až v poslední řadě a i tehdy by nemusela být omezena pouze na židovský stát. Byla by to akce velmi těžko uskutečnitelná a riskantní také kvůli velké vzdálenosti a pro roztroušenost jaderných objektů po celé Islámské republice. Vůbec by se totiž taková akce nepodobala útoku na irácký atomový reaktor Osirak. Ten byl poměrně blízko a jediný v celé zemi…“ říká Yehuda Lahav.

Napětí by se dalo krájet, vyhrůžky padají z obou stran. Sotva se agent Mossadu vyjádři o případném únosu Ahmedínežáda před soud v Haagu, vytáhli studenti z Íránu ještě drsnější kartu.

Íránská organizace Islámští studenti za spravedlnost ( Islamic Students for Justice) vyhlásila, že bohatě odmění toho, kdo zabije izraelského ministra obrany Ehuda Baraka, ředitele civilní zpravodajské služby Mossad Meira Dagana a ředitele vojenské zpravodajské služby Aman Amose Jadlina.

Finanční odměna za vraždu „tří mezinárodních teroristů“ byla oficiálně oznámena na shromáždění v Teheránu. Má být reakcí na atentát na muže č. 2 Hizballáhu Imáda Mugníju, k němuž došlo nedávno v Damašku a z něhož Írán viní Izrael.

Organizace také vyzvala k dobrovolným darům ke zvýšení peněžní odměny. „Studenti“ je známá extrémistická organizace, spojená s další podobnou organizací zvanou Ústředí připomínání mučedníků (Martyrs‘ Commemoration Headquarters), která organizuje vybudování pomníku Mugníjovi v Teheránu.

Ostrým hochům z židovského státu a Islámské republiky zřejmě stoupl adrenalín na nejyvšší úroveň. Jakoby už vůbec nemysleli na mír, ale jen horečně chystali válku…

„V Izraeli se ovšem o možnosti napadení Íránu mluví, ale spíš než o praktické možnosti, v rámci psycholgické války. Vyjádření ministra Rafi Ejtana o možnosti únosu Ahmedínedžada vyvolalo spíš pobavené úsměvy. Ejtan se svého času zúčastnil únosu Adolfa Eichmanna a mnozí se domnívají, že je v zajetí své romantické minulosti a zdá se mu, že co se podařilo v roce 1960 v Argentině, může být provedeno také v roku 2008 v Íránu. Podle všeobecného názoru Ejtan svým žvaněním poškodil Izrael. Jak napsal úvodníkář Haaretzu, kdyby se jednalo skutečně o reálnou představu, nic horšího by se nemohlo stát, než plán předem uveřejnit…“ dodává Yehuda Lahav.

Je tedy pouze otázkou, kdo koho z mocných tohoto světa chce použít jako živý štít – Izraelce či Íránce…

Když se dva perou, třetí se směje. Druhá světová válka budiž toho dokladem…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *