Kalousek sliboval, Nečas mlčí a Brdy si rvou vlasy…

28. Listopad, 2010 – 21:12
Jo, když radar, tak jedině v plujícím muzeu v New Yorku... Foto: Břetislav Olšer

Jo, když radar, tak jedině v plujícím muzeu v New Yorku... Foto: Břetislav Olšer

Starostové Brdska si dnes zoufají. Čeká je sešup z extraligy do obecního přeboru. Na projekty, které rozjeli kvůli slibovanému radaru USA, totiž nejsou peníze. Drzáci, starostové. Nechtěli jste radar, tak si brečte, ale na tom správném hrobě. Dnes, kdy se škrtá, kde se dá, a vy si přijdete s požadavky na miliardy pro své zanedbané obce?

Změnila se vláda: Běžte si za tou, co vám naslibovala ty miliardové nesmysly. Ale ouha; vlastně v zásadních bodech pro Brdy se vláda ani tolik nezměnila; ministrem financí byl v roce 2007 a nyní zase je Miroslav Kalousek, také dnešní premiér Nečas byl v Topolánkově „radarové“ vládě ministrem práce a sociálních věcí. A teď dělají mrtvého brouka, o svých slibech mlčí, ticho po pěšině. A nikomu z těchto filutů nevadí, co bylo řečeno před celým národem v ČT, že nejde o účelovou dotaci, že i tak by se tento region musel renovovat. Radar neradar. Že by sladká pomsta Lize starostů, co byli proti radaru?

A všechno začalo tak pompézně. Americký radar v Brdech zachrání tuto oblast, kde jen lišky a Klvaňa dávali dobrou noc. Miliardy a sliby létayi jak rakety Persing… To bylo slibů, obhajování a vysvětlování za nemalý peníz, vášnivých demonstrací pro a proti. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce 7. října 2007 vyplynulo, že z českých i evropských zdrojů by do Brd, kde Američané ještě chtěli umístit radar protiraketové obrany, měla jít asi jedna miliarda korun, řekl náměstek ministra financí a předseda Komise pro rozvoj Brdska Ivan Fuksa.

Podle něj ministerstvo financí vyčlenilo asi 200 až 250 milionů korun, zbytek by měl jít mimo jiné z evropských fondů. “Přestože existuje několik obdobných regionů, tento si to skutečně zaslouží,” uvedl. Podle něj je Brdsko srovnatelné s regiony, které bylo třeba obnovovat po pádu železné opony. “Dokud tyto lokality nebudou bezproblémově dostupné, tak soukromý sektor tam nepřijde,” dodal.

Vláda postavila do čela Komise pro rozvoj Brdska Ivana Fuchsu. Je spolupracovníkem „mluvčího radaru“ Tomáše Klvani. Orgán má určovat podobu investic, které budou směřovat do brdského regionu, bez ohledu na to, zda tam Američané nakonec raketovou základnu postaví.

Nakonec to byla pro brdské obce na rozvoj zanedbaného regionu miliarda a čtvrt – 600 milionů měly dostat plzeňské obce, 400 milionů středočeské a 250 milionů by spolkly opravy silnic. Co to znamenalo pro starosty obcí? Ti museli nechat podrobně rozpracovat návrhy projektů a odevzdali je vládě. Ani tyto projekty nebyly zadarmo. A obce měly své dlouhodobě zanedbané záležitosti – rozbité komunikace, chybějící chodníky, nedostatečnou kapacitu ve školách…

Dlouhé seznamy požadavků na nové kanalizace, vodovody, plynofikace, rekonstrukce komunikací, ale i na opravy škol a školek, obecních úřadů a dalšího obecního majetku vznikaly ve dvacítce obcí, které leží v nejbližším okolí lokality uvažované pro výstavbu americké radarové základy v Brdech. Spálené Poříčí, Struhařice, Lipnice, Rožmitál pod Třemšínem, Strašice, Nezvěstice… Mnohým hrozí bankrot? Rozkopaná plynofikace a další stavby na dluh. Kdo to zaplatí? Asi nikdo, ale naštěstí; jinak by to zase museli zatáhnout daňoví poplatníci. A těch 121 tisíc státníhoi dluhu jim snad už bohaté stačí…

Když ptáčka lapali, pěkně mu zpívali; konkrétně lidová pěnice Vlastička Parkanová. Když totiž kvůli radaru přiletěl do Prahy sám prezident USA J. W. Bush, čekal jej za jeho úsilí skvělý dárek od ministryně obrany ČR Vlasty Parkanové. Ta nelenila a s kreslířem Výčítalem pohotově, jako kdysi Gustav Brom v Ostravě narychlo sepsal píseň pro J. Gagarina, stvořila a na stejnou melodii nazpívala kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Začala velkolepá propagační akce. Bratru Big Brotherovi za 15 milionů Kč. Na konci května 2007 byla totiž při Úřadu vlády ČR vytvořena funkce Vládního koordinátora pro komunikaci programu protiraketové obrany. Koordinátorem byl jmenován Tomáš Klvaňa. Ovšem, situace se prudce změnila, Topolánka vystřídal Fischer a brdské obce, co si už začaly stavět kanalizace či plynovody a kdovíco ještě, jsou teď v rozpacích. Dostanou slíbené peníze nebo ne?

V rámci proradarové propagandy něco stála i studie dopadů na zdraví a životní prostředí, zpracovaná dokonce pro výkonnější radar stejného typu, jakým je ten, který by mohl být umístěn v ČR. Na přelomu března a dubna 2007 byla také spuštěna společná internetová prezentace – denně aktualizovaný informační server o všech souvislostech případného umístění radarového komponentu protiraketové obrany na území ČR. Vše na patřičné internetové adrese.

A besedovalo se, navštěvovalo starosty, hádalo se a přelo, i na nespisovné výrazy došlo. Trapnost stíhala trapnost, dokonce se do ní nechal namočit i senátor a herec-dobrák Tomáš Töpfer, jenž se málem stal obětí inzultace. Inu, profesionální fackovací panák… Nějaký milionek též stálo, když rezort MO v této souvislosti velmi úzce spolupracoval s Národní referenční laboratoří pro neionizujicí elektromagnetická pole a záření Státního zdravotního úřadu, která na základě poskytnutých technických údajů radaru vypracovala vlastní studii možného vlivu na zdraví obyvatel.

Ostatně to “potvrdily” i výsledky tichomořského měření devítičlenného českého expertního týmu pod vedením hlavního hygienika ČR Michaela Víta. Součástí týmu na Marshallových ostrovech byli kromě zástupců ministerstev obrany a zdravotnictví také dva nezávislí odborníci z Akademie věd a Jihočeské univerzity. Nicméně i přesto si starostové nechali, patrně na obecní náklady, sami přeložit 400stránkovou studii radaru od amerických expertů vydanou agenturou MDA. Cesta za romantikou, možná placená americkou stranou, také jistě nebyla levná. Zmíněné ostrovy přece leží v Mikronésii uprostřed Tichého oceánu, zhruba mezi Japonskem, Filipínami, Papuyí-Novou Guinejí, Novým Zélandem a Havají…

Pak Obama o půlnoci zatelefonoval do Prahy, že radar končí. A bylo to. Tak nám odklidili ostnatý drát ve Vojenském újezdu Brdy, kde kótu 718 do té chvíle obklopoval ženijní zátaras z tzv. žiletkového plotu. Zmizel vojenský prostor se zákazem vstupu. Dokonce tam mohli i Greenpeace a členové hnutí Ne základnám. Zmizely v nenávratnu také peníze.

Tak pomalu končí habaďura a jeden z největších podvodů na český národ, zvaná americký radar v Brdech. Radují se jen ti, jimž uvízlo pár milionků z přípravných akcí a akciček za nehty. Skvělý byznys pro společnost s ručením velmi neomezeným Vondra a spol… Jo, kdyby šlo o Radara O´Reillyho alias Garryho Burghoffa z MASH 4077, to by asi nebylo tolik povyku pro nic kolem jeho umístění v českých Brdech, natož v Rusku, na Balkáně či Turecku. Řeč však byla o americkém zařízení z Marshallových ostrovů. O to je jeho konec trapnější a nákladnější…

Inu, krize byla veliká, dolarů proklatě ubylo, dvě třetiny soukromých firem v USA už byly zestátněny za několik trilionů USD a je třeba z toho nějak ven. I když jen z louže pod okap. Kdypak se ozvou potrefení husáci – Kalousek s Nečasem, co slibovali peníze, jak na běžícím pásu? My nic, to všecko Fuksa… Inu, Brdy, pro vládu jen suché prdy…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *