Dá si Bárta kuchařskou čepici a obslouží čínského velvyslance…?

7. Listopad, 2010 – 23:00
Vzhůru na české dálnice... Foto: Břetislav Olšer

Vzhůru na české dálnice... Foto: Břetislav Olšer

Kdysi dávný primátor Ostravy Aleš Zedník pozval čínského velvyslance a šokoval média tím, že si oblékl kuchařský hacafrak, na hlavu si dal kuchařskou čepici, sám navařil čínské jídlo a pak obsluhoval vzácného hosta. To vše proto, aby si mj. zajistil místo čestného rady na ruském konzulátu.

Čas oponou trhnul, exprimátor Ostravy už plynně hovoří rusky na ruském konzulátu a v nové vládě ČR se předvádí nový ministra dopravy Vít Bárta. Ve čtvrtek má schůzku s čínským velvyslancem. Možná ho nebude hostit kung-pao, ale určitě necekne ani slovo na téma dodržování lidských práv v Číně. A stoprocentně nevyvěsí tibetskou vlajku na svém ministerstvu.

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) hledá způsoby, jak ušetřit státní kase co nejvíce peněz. Inspiroval se v sousedním Polsku. Výstavbu českých dálnic chce jako naši severní sousedé svěřit čínským firmám Covec. Ty jsou schopné dálnice vybudovat mnohem levněji. Bárta má totiž na stavbu dvou desítek dálnic jen asi 62 miliardy Kč, tedy zhruba o třetinu míň než loni. Bárta je zřejmě bystrý člověk, který ví, že bez Číny dnes těžko který stát může existovat. Čínské podniky chtějí expandovat do světa a čínské vládě se vyplatí své firmy dotovat, aby se dostaly tam, kde potřebují. Těžko jim může EU udělovat pokuty, že někomu nabízejí své výrobky a služby pod cenou. Podnikatel Jančura a jeho Student Agency by mohli povídat…

Polákům právě Covec postavil 50 kilometrů dálnice a ušetřili tím až 60 procent nákladů. Marné jsou vzdechy českých stavebních firem. Byli jste drazí, tak vám Číňané ukáží, zač je toho loket. VzkázaI Bárta. I když si Covec může dovolit nabídnout nižší cenu, protože je dotovaný čínskou vládou. Navíc české stavebnictví se letos od ledna do října propadlo o téměř o 60 miliard Kč a nezaměstnanost hrozí až 40 tisícům pracovníků.

Vít Bárta, co jako exšéf největší české bezpečnostní agentury nemyslí na práva lidská, ale hlavně na ta svá, si zřejmě ještě ke všemu vzal příklad z pragmatických politiků USA. Já na bráchu, brácha na mě. Prezident USA Barack Obama šel dokonce tak daleko, že odmítl přijmout Dalajlámu. Je to od roku 1991 poprvé, co americký prezident odmítl setkání s nejvyšším tibetským duchovním, za což ho pochopitelně kritizoval, kdo jiný, jak Václav Havel. Americký prezident se setkal jen se svým čínským protějškem Chu Ťin-tchaoem a otázku Tibetu vůbec nezmínil.

Pro zacelení všech globálních finančních ztrát mají USA vydáno skoro osm “znárodňovacích” bilionů USD, tedy cca 166 bilionů CZK. Proto nová ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová přiletěla před časem na svoji první oficiální návštěvu ve své funkci právě do Číny. S prosíkem, přičemž také jaksi “zapomněla” na tradiční americkou hitovku – lidská práva, Tibetské problémy i tolik kritizované čínské popravy a útisk opozice v zemi za Velkou zdí. Z tohoto důvodu také Čína obchoduje nejraději s Afrikou, kde je porušování lidských práv v Somálsku, Súdánu či Kongu na denním pořádku.

Bodejď ne, když rezerva Číny v zahraniční měně činí 1,9 bilionu dolarů. Nenápadně během žaludečních křečí Wall Streetu nakoupila vládní dluhopisy USA bratru za bilion dolarů. Čína boduje. Jde jí o zakázky na nekonečné množství produktů – od výbavy letadel a autodílů až po mořské produkty a víno. Mají zájem investovat zejména v automobilovém průmyslu, strojírenství, elektronice nebo textilním, potravinářském a dalším zpracovatelském průmyslu.

Čína je prostě na vlně a Obama jí ze své nedávné devítidenní cestě po Asii vzkázal, že ji nehodlá krotit. Čínská banka China Development Bank poskytla brazilskému obřímu ropnému gigantu půjčku ve výši 10 miliard dolarů za příslib dlouhodobých dodávek ropy Číně. Podobné dohody podepsala Čína s Ruskem. Celkově Čína za únor 2009 investovala do ropy přes čtyřicet milionů miliard dolarů…”

Je to taková česká móda, pokrytecká hra na politický účelový soucit – vyvěšovat na radnicích, dokonce i z oken českého Parlamentu, tibetskou vlajku za účelem požadavků svobody pro Tibet. Dělal to Bursík i mnohé radnice. Vít Bárta to ale ve čtvrtek určitě neudělá, třeba si též dá na hlavu kuchařskou čepici… Jeho slib, že ušetří na dálnicích je důležitější…

Kung-pao z kuřete by za to stálo…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *