Když jsme s Borgem nosili stejně dlouhé vlasy…

5. Listopad, 2010 – 22:28
Lendl a Borg v Ostravě... Foto: Břetislav Olšer

Lendl a Borg v Ostravě... Foto: Břetislav Olšer

Začalo to velmi prozaicky. Napřed se objevil na blogu vzkaz od adminů iDnes, že jsou k mání dvě vstupenky na exhibici Lendl-Borg-Wilander. Kdo prý má zájem… Měl jsem, ovšem stejně tak kolega Ladislav Větvička. A byl problém. Oba jsme z Ostravy, oba vynikáme telepatií, takže naše požadavky do Prahy přišly úplně stejně.

Nakonec rozhodl děd Vševěd a král Šalamoun v jednom Honza Dvořák a dvě vstupenky připadly mně a mé paní. Tož, kurňa, myslel jsem si, jak si to kibicování od Ladě Větvy přečtu a jak sa pobavím. „V ostravskem kraji, kusek pod Hukvaldskym hradem, kaj stary recidyvista Leoš Janaček, obviněny za zneuživani zviřat, obzvlaště lišek, skladal divnu muzyku…“ Tož, to je Laďa, už jsem věřil, jak si počtu, co zrobil Lendl, a jak zatočil s Borgem. Promiň, Laďo.

Měl jsem tak možnost si zavzpomínat na své pinkání a divácké vytržení na kurtech v Umagu, Komenského sadech v Ostravě, v Přerově, v Paříži na Roland Garos i mezi golfem v jihoafrickém Sun City. A také jsem si osvěžil vzpomínky na Ivana Lendla, jelikož pochází rovněž Ostravy. Bylo to snadné; můj přítel Lubomír Man, bývalý československý reprezentant v atletice a též tenista, dnes spisovatel, napsal o Ivanu Lendovi knížku „Jak vyhrát Pomerančovou mísu“. Od roku 1950 do roku 1956 byl stálým členem národního mužstva ČSR a dvakrát se stal vicemistrem ČSR. V roce 1956 získal druhé místo na Sportovních hrách Světového kongresu mládeže a studenstva v Praze. Učil na několika středních školách na Ostravsku, na Vysoké škole báňské, rok pracoval v zahraniční redakci ČTK v Praze.

Legendární tenista Ivan Lendl se po letech vrátil do rodné Ostravy. Ten borec, co se zapsal do seznamu 21 největších tenisových hráčů v období od roku 1946 do roku 1992. Na pozici světové tenisové jedničky mu to vydrželo neuvěřitelných 270 týdnů. Víc zvládli jen Pet Sampras a Roger Federer. Vyhrál 1 070 zápasů dvouhry. Jen Jimmy Connors byl lepší o 152 výher.

A kam v Ostravě, kde byl už od neděle? Na vítkovický hokej i na Gymnázium Matiční, kde studoval také Vojtěch Martínek, Vilém Závada, dokonce Hana Zagorová a současné starostka Mariánských hor a Hulvák Ing. ach. Liana Janáčková. Mluvilo se též o roce 1980, kdy pomohl k vítězství ČSSR v Davis Cupu, což mu ovšem nebránilo, aby roce 1986 emigroval do USA, kde se o šest roků později stal hrdým americkým občanem. Za svoji novou zemi vyhrál osm Grandslamů a probojoval se do 19 grandslamových finále, tedy rekord mezi muži.

S Borgem hrál Lendl poprvé v 19 letech na Štvanici, když už jeho soupeř byl světovou jedničkou. Nakonec se loučili s bilancí 6:2 pro Švéda. „Moc se na exhibici těším, i na Miloše a na debla,“ řekl Lendl. V Česku se objevil od sametové revoluce již poněkolikáté, ale tenis zde dnes hrál teprve potřetí. Americký občan nastoupil v únoru 1990 v exhibici Praze proti Mečířovi, v roce 1998 se pak v Přerově postavil do tří čtyřher na set s Mečířem, Jiřím Hřebcem a Petrem Huťkou. Poprvé po 16 letech tenisové pauzy hrál Lendl dvouhru letos v dubnu v Atlantic City, kde se utkal s Wilanderem a zápas na set prohrál.

K tenisu se vrátil loni, jelikož se lékařům podařilo vyřešit jeho bolavá záda a rád by ve své akademii ukazoval tenis hráčům prakticky. „Vím, že nebudu hrát jako kdysi, chci se bavit. Trénuji třikrát týdně a musím říct, že mi tenis chyběl,“ řekl Lendl, vášnivý golfista, sběratel obrazů, chovatel psů…. Česká sportovní uspořádala již třetí ročník exhibice. Poprvé však s Borgem, který začal hrát za žáky tenis, když mu bylo třináct. Ale už tenkrát byl dosti urputný, oplýval ohromnou ctižádostivost a chvílemi se choval jako cholerik. Když udělal zbytečnou nebo hloupou chybu, praštil raketou o zem, klel, nadával soupeři a dokonce se snažil i podvádět. Dnes už je klidný. Pořád má puls 38 za minutu, zatímco normální lidé mají dvojnásobně větší.

Když mu bylo šestnáct, dostal výprask v Praze. Na Štvanici nastoupil štíhlý blonďáček s dlouhými vlasy. Prohrál s Kodešem 2:6, 3:6, 5:7 a pak s Pálou 4:6, 4:6, 4:6. Přesto se zapsal do světová historie Davisova poháru jako nejmladší hráč – nevídaný talent Björn Borg. Obouruční bekhend a takřka topspinový forhend. Šestkrát vyhrál Roland Garros, pětkrát za sebou Wimbledon, dvakrát Turnaj mistrů a v roce 1975 byl členem týmu, který získal Davisův pohár. V roce 1981 odešel pro zranění z velkého tenisu. A kdyby už nevyhrál ani jeden zápas, stejně vyhrál všechno. Byl hvězdou, která svítila i ve dne. Za svou kariéru vyhrál 64 turnajů ATP ve dvouhře, z toho 11 grandslamových.

Exhibice začala zvesela i navzdory tomu, že tam nebyl Laďa Větvička. Měl by o čem psát. Přišli jsme s mojí paní asi hodinu předem a tak jsem si zašel do tiskového střediska pozdravit své známé. Skoro čtyři roky jsem je kvůli mé nemoci neviděl. Popovídali jsme si, navíc jsem zjistil, že novinářský průkaz je jednosměrný. Tam mě pustili, zpátky už ne. Prý musím mít akreditaci? Kde ji seženu? To prý musím za panem Tejkalem, nebo jak se ten člověk jmenuje. Kde je pan Tejkal? Někde na ploše. Jak se k němu dostanu, když mě na ni nechcete pustit? Ke všemu mám vstupenku a sedím asi dvacet metrů odsud.

Bez akreditace to, nejde, musíte ven a znovu přes kontrolu. Ale já už jednou tou kontrolou prošel a detektor ji už zaregistroval. Nepustí mě. Tak si musíte koupit novou. To je snad logické, řekl poďobaný chlápek a ohlížel se po policistech, aby mě vyvedli před ČEZ Arénu. Naštěstí ne všichni organizátoři a pořadatelé byli takhle prudce inteligentní. Přivolal jsem mobilem na pomoc svoji paní, aby jednoho dobrého muže u vstupu přesvědčila, že jsem její muž, s nímž už jednou prošla do haly. Po předložení obou vstupenek a porovnání stejné řady i sedadel, jsem byl zachráněn. Blahoslavení chudí duchem…

To už hrál Wilander s Nováčkem. Srandisti. Pak přišel na řadu Lendl a Borg. To už šlo o prestiž, Padesátníci se mohli přetrhnout, forhend, beckhend, prohozy, topspinová kouzla, loby… Paráda. Jako za mlada. „Ledoborec“ tentokrát nezvládl zkrotil „Ivana Hrozného“, která snížil jejich vzájemnou bilanci na 6:3.

Čtyřhra už byla show a téměř ze dvou třetin zaplněná hala jásala a slavila úspěch svého hrdiny standing ovation – potleskem ve stoje. A pak zřejmě vzhůru na Stodolní. Kam jinam s hosty nejvzácnějšími. Další vítězství ducha nad hmotou. Co se týká houževnatých padesátníků. Borg má ještě o čtyři roky víc. Nic pochvalného se ovšem nedá říct o Tejkal boys a lady. Laďa by si s tím poradil. Kurňa…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *