Úspora škrty a ztráta generální stávkou? Pěšky, jak za vozem…

4. Listopad, 2010 – 0:29
Když stávkuji potřební... Foto: Břetislav Olšer

Když stávkuji potřební... Foto: Břetislav Olšer

Je většinou nepsaným zvykem, že každá vláda v civilizovaných zemí má svých sto dnů „hájení“. V této imunitě si na ni netroufnou ani všemocné odbory. Zřejmě kromě Česka. Dne 21. září 2010 se sjelo do Prahy na 40 tisíc odborářů. To byla doba vládnutí ještě kus od inkriminované stovky dnů. Stávková pohotovost od 11. října tak stále trvá. Je řecká cesta do pekel na spadnutí…?

Nic se naštěstí nezměnilo, vláda myslí pro příští rok na desetiprocentním snížení objemu mezd ve státní a veřejné správě. Nadále chce také definovat oblasti, kam by se mohlo rozšířit takzvané pásmové odměňování, které je nyní možné například ve zdravotnictví či u uměleckých profesí. V jeho rámci je možné určit tarifní plat bez ohledu na počet odpracovaných let. Také míní zavést smluvní platy.

Jen mi vysvětlete, z čeho mají mít čeští stávkující např. zvýšené platy, když je státní dluh přes bilion a odboráři prošutrují stávkami další tisíce miliard tím, že nepracují a de facto brání jiným v práci. To fakt nemá logiku, tento způsob vydírání je velmi nešťastný a kontraproduktivní. Odbory melou své a požadují, aby vláda nerozšiřovala okruh zaměstnanců s tzv. pásmovým odměňováním. V jeho rámci lze určit tarifní plat bez ohledu na počet odpracovaných let. Nyní se tento systém uplatňuje ve zdravotnictví. Vládní trojkoalice a odbory. Dva tvrdohlaví berani. Kdyby vláda zlevila pár procent, odbory by se nažraly a státní rozpočet zůstal v podstatě celý. Je to blázinec. Pěšky, jak za vozem. Kdyby měl premiér trošku Filipa, uznal by, že zisk vládními škrty je stejný, jako ztráta odborářskou generální stávkou.

Viz. Francie, co se vůbec odjakživa vymykala zdravému rozumu. Např.revoluce, kdy byli nakonec samotní vůdci popraveni, aniž by se k něčemu kloudnému dopracovali, kromě vynálezu gilotiny a krveprolití. Dá se říct, že fanatické demonstrace, s účastní 3,5 milionů lidí, kteří nepracují, a jsou proti zvýšení minimálního věku odchodu do důchodu z 60 na 62 let, které dnes sužují zemi galského kohouta, k ničemu smysluplnému nevedou. Tato taškařice stojí totiž zemi až 400 miliónů eur denně (asi 4,9 až 9,8 miliardy korun).

Proč si nevzít příklad z nejmoudřejší a nejzkušenější odborové organizace na světě. Je jí izraelský Histadrut. Podle webu IsraelNationalNews.com, generální stávku, která měla vypuknout v pondělí od 6 hodin ráno v celém Izraeli, se podařilo po maratónu jednání mezi zástupci ministerstva financí a odborové federace Histadrut odvrátit.

Histadrut od vlády žádal zvýšení platů o 10,5 % během tří let. Ministerstvo financí bylo ochotné nabídnout jen 1,5 %. V rámci jednání, trvajících více než půl dne, se nakonec obě strany dohodly na tom, že zaměstnancům během tří a půl roku vzrostou platy o 6 %. Tedy moudrý kompromis.

Pokud by se plánovaná stávka uskutečnila, přerušila by práci ministerstva a státní instituce jako například Izraelská pošta, vodovodní společnosti a Národní pojišťovna. Nepracovala by ani letiště a železnice a nemocnice by se zabývaly jen naléhavými případy. V noci byla dojednaná platová dohoda oficiálně podepsána. Odbory židovského státu si vzaly poučení.

Odborová ústředna izraelského veřejného sektoru Histadrut zahájila totiž už 25. července 2007 v 6 hodin izraelského času celonárodní stávku. Reagovala tak na neúspěšná mzdová jednání s vládou. Analytici ze Sdružení průmyslníků předpovídali, že generální stávka více než 600.000 odborářů bude stát izraelské hospodářství ve svůj první den 800 milionů šekelů (4 miliardy českých korun) a ztráty s každým dalším dnem porostou. Stávka veřejného sektoru ochromila práci vládních úřadů, letiště a provoz na železnici i nemocnice, fungující jen v nouzovém režimu. Zemi tak vznikly obrovské škody, zejména v oblasti turistického průmyslu a obchodu. Vyhozené peníze, které by se tolik hodily zadluženým kibucům…

Nepracovalo se na úřadech místní ani centrální úrovni, s výjimkou strategického resortu obrany. Nefungovaly pošty, soudy, ústřední banka – Bank of Israel. Zastavil se i provoz v přístavech. Ke stávce se připojili i zaměstnanci elektrárenských a vodárenských společností. V těchto odvětvím měla však stávka spíše symbolickou povahu, protože k zastavení životně důležitých dodávek nedošlo a zaměstnanci pouze omezili údržbu a některé další vedlejší činnosti. Nyní proto všichni přijali rozumný kompromis…

Asi proto má Izrael přes 33 tisíc USD HDP… Kolik má Česko, jež je svým počtem obyvatel na tom skoro stejně jako židovský stát, který před dvaašedesáti roky začínal jako my, rovněž socialisticky…? Proč nevzít konečně rozum do hrsti a nepodřezávat si větev sami pod sebou…? Kde totiž nic není, ani čert nebere. Roztomilá floskule. Nic proti ničemu…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *