Podnikavci ze Stodolní jásají, zbytek Ostravy trne strachy…

30. Říjen, 2010 – 22:23
Travestiti možná zavítají z Bangkoku rovnou na Stodolní... Foto: Břetislav Olšer

Travestiti možná zavítají z Bangkoku rovnou na Stodolní... Foto: Břetislav Olšer

Stodolní ulice v centru Ostravy je unikátní fenomén českého bujného nočního života. Na ulici kdysi čtvrté cenové skupiny, obývané bezdomovci a jinými sociálně vyloučenými inividui, se dnes nachází desítky barů, restaurací a klubů, které jsou zejména o víkendu hojně navštěvovány mladou a střední generací. Kdysi tady frčelo čikuli a toluen, dnes taneční drogy, marihuana i heráček a hašiš. Co bylo zdravější…? Vlastně, co bylo míň nezdravé…?

Přesto o štamgasty nejznámější ulice v ČR a okolí policie příliš nedbá. Za malé množství jakékoliv drogy hrozí v přestupkovém řízení pokuta až 15 tisíc korun, za konopné drogy v množství větším než malém může být uložen trest odnětí svobody až na jeden rok.
Množství větší než malé je jí už patrně šumafuk. Vláda ČR totiž rozhodla ve prospěch Stodolní ulice, že trestné už nebude mít u sebe méně než 1,5 gramu heroinu, gram kokainu a dva gramy pervitinu. Marihuany je dnes možné držet až 15 gramů. Majitel tohoto množství „trávy“ sice spáchá přestupek, ale soudu a vězení se nebude muset bát. Ovšem, za malé množství jakékoliv drogy hrozí v přestupkovém řízení pokuta až 15 tisíc Kč, za konopné drogy, hlavně „canabis“, v množství větším než malém může být hpoteticky uložen trest odnětí svobody až na jeden rok. Ke všemu společně s Dány vedeme v Evropě v opilství mezi dětmi, jelikož v našich obchodech a též nálevnách typu Stodolní je nezletilým alkohol vůbec nejdostupnější ze všech zemí EU… 

Nicméně, pokud přijede na oficiální návštěvu Ostravy nějaký velvyslanec, třeba USA, když v Praze ještě pobýval, nezajímá ho koncert vážné hudby či divadelní představení ani průmyslový skanzen, ale Stodolní ulice. Chcete mít úspěšnou obchodní schůzku, jedině na Stodolní. Každý totiž ví, že nikde jinde nenajde levnější dívky, striptýz zadarmo a další požitky nočního až ranního života. Nevím, zavítá-li kancléřka Merklová do Hamburku, jestli tam pospíchá na „hříšnou míli“, jak se říká zábavnímu centru v St. Pauli.

A aby se tato Stodolní exkluzivita ještě víc zpřístupnila co největšímu počtu veřejnosti a dostala se co nejblíž k jejím penězům, samozřejmě, že ve vší počestnosti, má Stodolní svůj web, své rádio a 20. listopadu 2009 byla na konci této ulice vybudována nová vlaková zastávka Ostrava-Stodolní, přestože pár stovek metrů odsud je nádraží Ostrava-Střed. Rozhodnutí „vyšší moci“. Tak do ulice, která se skoro počtem barů a vináren dá srovnat s hamburským Reeperbahnem ve čtvrti St. Pauli, metaforicky možná i s amsterodamským sexy rájem za tamním nádražím nebo s pražskou Perlovkou, se začaly hrnout tisíce občanů severní a jižní Moravy, Slezska i z rozličných měst z Čech. Inu, zábavní centrum, kde najdete vše, co srdce, hrdlo i peněženky a jiné potřebně lidské propriety ráčí.

Zvláštností je, že každý bar z počtu zhruba šedesáti na několik stovkách metrů ulice, má svá specifika a zákony. Dodnes je zde vše potřebné pro další vítězství hmoty nad duchem; od lehkých dívek až po drogy a kradená auta i tisíce zcela marných a nevyslyšených stížností obyvatel přilehlých domů. Přesto, nebo spíš právě pro toto filmové dobrodružství, se za touto raritou pořádají zájezdy z celé naší republiky a nejen z ní. Z pátku na sobotu a ze soboty na neděli to na Stodolní buší o sto šest. Zvláště ve čtyřech místních hotelích. Neříkejme jim hodinové, asi by se jejich majitelé urazili, ale co kdyby… Je to zde totiž jako v babylonském zmatení jazyků. Anglicky, polsky, německy, rusky, švédsky, ale i japonsky, čínsky a vietnamsky. Určitě se tu domluvíte i řadou jiných řečí.

Bastila, Boomerang, Broadway, Kongo, Corrida, Dejá Vu, Dublin Pup, Floridita, Sydney Club, Monaco… no, prosím, letem světem; stačí si vybrat jazyk, dívku a máte to v suchu. Ne že by to bylo nepříjemné, občas se nechám přimět k návštěvě tohoto hříšného zákoutí Ostravy. Ale jen do určitých mezí – finančních i s ohledem na svůj pokročilejší věk. Nostalgie; kdysi jsem navštěvoval vůbec první hospůdku na této ulici. Jmenovala se Černý pavouk a krásně to v ní vonělo mariánkou. Inu, chlapi pili, baby kuřily, fajně bylo… Brzy si však asi přestanu užívat. Pan velkopodnikatel ze Student Agency Radim Jančura přišel s dalším byznys nápadem.

V Česku se začínají připravovat železniční spoje nového druhu, které v poslední době zažívají úspěch i jinde ve světě. Jde o speciální vlaky za kulturní zábavou. Od příštího roku by je mezi Prahou a Ostravou chtěla provozovat právě Student Agency. Spoje by například lidem z Prahy umožnily vyrazit za zábavou rovněž do proslulé ostravské Stodolní ulice. „Chceme vytvořit naprosto nový trh, a to jsou lidé, kteří jsou ochotni zajet „zapařit“ na nejznámější zábavní ulici v této zemi,“ uvedl ředitel Jančura. (Zapařit, neznamená studovat Bibli a žít v celibátu asketickým životem – pozn. autora.)

„Já si myslím, že ten plán může být rozumný, může to přivést nové zákazníky na železnici,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Karel Potměšil. Noví zákazníci jsou zapotřebí, protože popularita železnice v Česku neustále a zdá se, že i nezadržitelně klesá. Zatímco ještě v polovině 90. let přepravila ročně více než 220 milionů cestujících, loni už to bylo jen něco málo přes 160 milionů. A máme to.

Vlaky Student Agency budou jezdit pod značkou HighJet a budou mít celkem šest tříd. Na palubě nebude chybět kinosál, konferenční místnost, profesionální kuchyně a řada dalších překvapení. Jedna souprava přijde na tři sta milionů korun. Pro záchranu české železnice vše; přivezeme do Ostravy třeba rowdies, spěchajících v komfortu na Baník. Osoby hledané policií jistě též rády využijí této bezpečné přepravy. Za tři stovky, no, nekup to. Tak nám ke komandy kukláčů hlídaným speciálním vlakům pro fanoušky Baníku, Olomouce, Brna, Sparty či Slávie, jimž stát zajistí dovoz a odvoz nejen na stadion a zpátky, přibudou další železniční spoje. Co bychom neudělali, aby se na železnice vrátili klienti. Jedno jací a za jakoukoli cenu…?

Na silnicích by hledané recidivisty každou chvíli někdo kontroloval, vlakem jsou za pár hodin z Prahy v Ostravě a na Slovensko je to co by kamenem dohodil. Též ideální způsob, jak pašovat do barů narkotika. Skvělý kšeft. Když někdo riskuje doživotní vězení v Thajsku převozem kokainu, proč by to neriskl super vlakem bez kontrol s pervitinem, lysohlávkami, čichacím afrodiziakem poppersem, LSD či extází. Za víkend si takový dealer vydělá tisíckrát na zpáteční jízdenku. A také je třeba myslel na mladé Brity, Němce, Švédy, Iry a další cizince, co jezdí do Česka za levným pitím, jídlem, drogami a sexem. Thajsko je z Anglie, Německa či Nizozemska proti Ostravě přece zatraceně daleko.

Ostrava je v tomto ohledu značka ideál. Dřív byla příliš z ruky, ale nyní? Tak se nám přes víkendy za dva tři roky na Stodolní nahromadí kromě lačných turistů i výkvět evropské kriminality, notoriků, sexuálních deviantů a hlavně bordelářů, co už dnes odpadky zavalenou stanici Ostrava – Stodolní dál patřičně „vylepší“. O práci pro lékaře z venerologických ambulancí – kožních oddělení ani nemluvě. Nejlepší je AIDS a zároveň těhotenství. Ani rozdávání milionu kondomů v ČR, včetně Stodolní, nepomohlo…

Podnikavci ze Stodolní si mnou ruce a chystají svá konta na nápor slušných obolusů, ostravští chachaři se zase žárlivě vztekají, že přijdou o své dívky, a devadesát procent normálních Ostravanů jen s hrůzou trne, co se zase bude dít a jestli dál poroste ostravská kriminalita a hromadění špíny.

A žádná Janáčkova filharmonie, Národní divadlo moravskoslezské, Janáčkova konzervatoř či Dům knihy Librex nebo industriání skanzen Vítkovice a hornické muzeum v Landeku s jeho unikátní Venuší. Začíná mi být protivná ta potrhle tržní země, jež si vždy potrpěla na nějakého toho big brothera, v níž jsou nejsledovanější jihoamerické telenovely a reality show, nejčtenější bulvár s celebritami na jedno použití či romány pro dívky od grafomana, s lukrativní psací normou dvaceti stránek za den.

Je to pecka, pod falešnou záminkou kulturní zábavy se budou organizovat zájezdy za alkoholovými radovánkami. Občas i piča bezalkoholna. Nepamatuji si, že by něco podobného někde existovalo. My jsme jezdili pravidelně jako zájezdy do Zlína do divadla, nebo na muzikály do Prahy či do krumlovského otáčivého teatru. Jen na MDŽ byly pořádány párty pro muže za účelem oslavit svátek žen pořádnou opicí. Také jsem na trajektu z finského přístavu Turku do Stockholmu zažil večírek mladých Finů, kteří využili toho, že na švédských lodích nebyla prohibice a přes noc se vždycky intoxikovali, jak to jen šlo, pak se vyspali ve stockholmském skanzenu a večer odpluili trajektem zase zpět do Turku.

Stodolní přijde asi opět do Guinnessovy knihy rekordů – tentokrát v počtu notoriků na jednu hříšnou míli… Kéž by to byly jen moje katastrofické scénáře. Ovšem fakt, že zhruba třetina studentů právě neprošla maturitní generálkou, jelikož si neporadila ani s měkkými a tvrdými „i“ a „y“, Je další Damoklův meč nad hlavama těch, co raději paří na Stodolní a nestudují…

Nicméně nezoufejte, vážení spořádaní občané Ostravska, neviditelná ruka trhu vše vyřeší. Nechejte vše na Boží vůli a mlýnech, co sice melou pomalu, ale jistě. Snad. První trest už přišel formou nakládačky, kterou Ostrava dostala od Plzně, co jí vyfoukla titul Město evropské kultury 2015…

Reklama:
 1. 4 reakce na “Podnikavci ze Stodolní jásají, zbytek Ostravy trne strachy…”

 2. Mohu jenom zatleskat, ale je možné, že v pokročilejším věku nerozumíme okolí a světu kolem sebe. Bohužel, kultura žádná, pouze peníze a peníze a požitky.

  od Ivana v Lis 8, 2010

 3. Nic proti zábavě nemám, nejsem rozhodně puritán, ale čeho je moc, toho je příliš…

  od olser v Lis 8, 2010

 4. Málem by se chtělo zvolat“zlatí komunisti“, protože za jejich časů takový bordel nebyl, ať si každý říká co chce!

  od filip v Pro 13, 2010

 1. 1 Trackback(s)

 2. Úno 2, 2018: ??????

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *