Opět mnoho povyku pro nic, natož pro drogy…

3. Říjen, 2010 – 10:37
Tento marocký muzikant by německou policii jistě zaujal víc než Kennedy...   Foto: Břetislav Olšer

Tento marocký muzikant by německou policii jistě zaujal víc než Kennedy... Foto: Břetislav Olšer

Tak se nám zase Němci odvděčili, tentokrát nepříjemností ostravským filharmonikům. Jednotka německé protidrogové policie zasahovala o víkendu na večírku fenomenálního britského houslisty Nigela Kennedyho, vše se událo po koncertě v bavorském Bad Wörishofenu.

Soukromé párty v Kennedyho apartmánu se účastnili kromě členů Kennedyho orchestru a techniků i hudebníci z Janáčkovy filharmonie Ostrava, kteří maestra doprovázeli. Dvěma osobám z dvaceti zúčastněných údajně hrozila podle listu Daily Mail žaloba v souvislosti s užíváním drog. Kannedy, který si občas po koncertě dá jointa pro ulidnění, pozval policisty na večárek, což bodří hoši odmítli. Ve službě prý marihuánu nesmí. Ani ve „větším než menším množství“…

Navíc kdyby měl na pokoji lysohlávky nebo kaktus, mohl by být stíhaný jako náš pěstitel kaktusů, které obsahují omamné látky. V Česku není trestné držení méně než 1,5 gramu heroinu a jednoho gramu kokainu. Povolené množství marihuany je 15 gramů.

JFO znám jako své boty. Pracoval jsem v jejím tiskovém oddělení dva roky, spoluorganizoval jsem meziníárodní hudební festival Janáčkův máj, sedm roků hrál jako houslista v tomto skvělém orchestru i můj starší syn Tomáš. Můžu vsadit krk, i když mám jen jeden, na to, že drogy byly, jsou a budou pro členy JFO tabu. Potvrdil to i ředitel Janáčkovy filharmonie Peter Krajniak. „To je zcela vyloučeno,“ řekl. Bulvár ovšem musí mít své sousto. Policii do pětihvězdičkového hotelu Steingenberger Sonnenhof přivolal jeden z hostů, jemuž vadil hluk, ne drogy. Kennedy pořádal po koncertu připomínajícím díla jazzového velikána Duka Ellingtona na místním Festivalu národů oslavu.

Policisté měli údajně podezření, že se vedle alkoholu užívaly i drogy. Prohledán byl pokoj, osobní prohlídka byla uskutečněna také u několika účasníků párty. Byly totiž údajně nalezeny podezřelé předměty, které byly vhodné k užívání drog. Podle pátečního vydání německého deníku Bild policie u účastníků večírku údajně zajistila marihuanu a heroin a na dvě osoby bylo podáno oznámení kvůli podezření z porušení zákona o omamných látkách. Manažerka slavného houslisty Terri Robsonová řekla listu The Daily Telegraph, že „Nigel a členové českého orchestru pouze slavili závěr festivalu“. Popřela jakékoli drogy na pokoji.

„Z naší strany tam byli slušní lidé, kteří za celý život nepřišli s drogami do kontaktu. Za ně klidně dám ruku do ohně. Jen tam seděli a povídali si s velkou hudební hvězdou,“ uvedl ředitel JFO Krajniak, který na festivalu byl, ale večírku se neúčastnil. Potvrzuje i má slova. Janáčkova filharmonie Ostrava doprovázela stovky vynikajících umělců z celého světa, absolvovala stovky uměleckých turné – od USA, Japonska, Taiwanu, Jižní Koreje, Číny, včetěně celé Evropy.

“S Davidem Gimenezem a José Carrerasem jsem hrál před deseti lety jako člen Janáčkovy filharmonie Ostrava v japonské Fukuoce ve sportovní hale pro 30 tisíc posluchačů, kde ještě spoluúčinkovala Diana Ross a Placido Domingo,” zavzpomínal můj syn.

Placido Domingo je držitelem impozantního výkonu, kdy v červenci 1983 byl ve Státní opeře ve Vídni 83 krát vyvolán nadšeným publikem před oponu. Úspěch si vysloužil za interpretaci v Pucciniho opeře La Bohéme. Potlesk trval nepřetržitě hodinu a půl…

“Moc rád vzpomínám na koncert v Taipei na Taiwanu v roce 1997, kde jsme spolu vystupovali pro 120 tisíc posluchačů. Byl to jedinečný koncert v úžasné atmosféře. Janáčkova fiharmonie Ostrava hrála skvěle,” pochvaloval si dirigent David Gimenez.

Po svém vystoupení v Ostravě mi mj. řekla v rozhovoru španělská sopranistka Montserrat Caballé: “José Carrerase jsem v roce 1970 pozvala k účasti na představení opery Lucrezia Borgia – to byl první velký Carrerasův úspěch. Bylo to po jeho árii Ismael ve Verdiho opeře Nabucco a v opeře Norma, kde byl skvělý. Znovu jsme spolu zpívali o rok později v opeře Marie Stuartovna v Londýně…”

Takže, policie v pozici šikany vůči hudebníkům. Stejně tak virtuální drogové podezření ostravských filharmoniků. Vlastně o žádné podezření nejde, pouze si policie jen hrála na ty, co se hlavně v Česku kasají heslem: Pomáhat a chránit…!

Na druhý den vyšla v německých novinách skvělá recenze na výkon Kennedyho a JFO. Na slavnostní závěr bylo do apartmánu pozváno i pět vedoucích jednotlivých nástrojových skupin. Dnes se všichni členové JFO v pořádku vrátili do Ostravy. Žádné drogy se totiž nenašly, natož nějaké podezřelé předměty, které by byly vhodné k užívání drog. Místo toho dostali všichni za interpretaci Bacha a Ellingtona pozvání na příští Festival národů.

Jako obvykle mnoho povyku pro nic, natož pro neexistující drogy…

http://www.petr-kral.com

Reklama:
  1. 2 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay fan
  3. Úno 11, 2016: temple run

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *