Česko ve výprodeji; Karlštejn, hotel Pupp a krumlovský zámek…?

2. Říjen, 2010 – 18:34

Napřed chtěl jistý Američan koupit hrad Karlštejn. Český klenot, postavený Karlem IV. v letech 1348-1355 k ochraně říšských korunovačních klenotů. V jeho Kapli sv. Kříže, se dochoval unikátní soubor 129 gotických deskových obrazů Mistra Theodorika znázorňujících nebeské vojsko Kristovo.

Výprodej pokračuje. Jeden z nejznámějších českých hotelů, karlovarský Grandhotel Pupp, je na prodej. Nabízí ho portál londýnské realitní společnosti Luxury Business Holding. Mezi nemovitostmi k prodeji ohlašují Britové i zámek v Moravském Krumlově, kde je expozice slavné Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Záměr prodeje obou staveb potvrdila česká pobočka Luxury, cenu ale nechtěla uvést.

Jsou dvě možnosti: Buďto už jsme opravdu na mizině a startujeme další výprodej, nebo někomu „kape na karbid“. Pravda, Pupp patří Švýcarům, ale předtím to byl československý hotel. Než začal výprodej Česka. Ta druhá možnost je však pouze hypotetická. Je u nás totiž mnohem víc byznysmenů a kulturních barbarů, než pracujících lidí se soudným úsudkem. Vezměme si třeba „myšlení národa“, jak jsou nazývány české sdělovací prostředky.

Kromě Práva už skoro všechna ostatní média koupily zahraniční firmy mj. z Francie, Německa či Švýcarska. O pivovarech pro JAR nebo o dalších podnicích, spadajících do kategorie „rodinného stříbra“ a „střelených za babku“, ani nemluvě. Jde převážně o firmy židovských zakladatelů – Moserem v Karlových Varech počínaje, Koh-i-norem a OP Prostějov či Fezko Strakonice a Solo Sušice konče. A to ještě nebyla řeč o indické Nové huti Ostrava a dalších ztracených existencích.

Možná máte v paměti film Velká sázka o malé pivo, který vznikl podle skutečného pokusu Harryho Jelínka, českého podvodníka, který prodal Karlštejn. Podle slov kastelána hradu ing. Jaromíra Kubů, dezorientovaný americký kupec mu dal dokonce zálohu ve výši 30.000 amerických dolarů. Tato událost se stala před 2. světovou válkou. Před tuctem roků dostali na Karlštejně dopis od paní z Františkových Lázní. Podle ní jí nebyla kladně vyřízena restituce na hrad Karlštejn. Hodlala ho proto koupit za 300 milionů korun v hotovosti. Považovala se za přímého potomka Karla IV. Zřejmě složitý případ duševní retardace…

A co zmíněné dvě „čerstvé“ lokality k mání? Skutečně jsou obě tyto nemovitosti na prodej. Jsou nabízeny přes britský portál Luxury Business Holding. Zatím však není žádný konkrétní zájemce… Vlastníkem zámku Moravský Krumlov je bratislavská firma Incheba, respektive její česká dceřiná společnost Incheba Praha. Je to ta samá Incheba, co měla v nájmu též vyhořelé křídlo bývalého Parku kultury a oddechu Juldy Fuldy na pražském Výstavišti. To vše dává tušit, že jde o velké peníze. Moravskokrumlovský zámek, kde je Muchova Slovanská epopej dosud vystavena a kam lákala desetitisíce turistů ročně, totiž patří od roku 2004 právě společnosti Incheba Praha. Ta kvůli nájemním podmínkám Výstaviště vedla ostrou válku o stamiliony korun s vedením pražské radnice.

Pokud by se radním podařil převoz epopeje do pronajatých prostor Národní galerie v pražském Veletržním paláci, ztratil by tím moravskokrumlovský zámek Incheby návštěvnost a tím i hodnotu. Soud rozhodl, že Mucha patří Praze, což může být její odveta za pokusy Incheby upřít městu výplatu pojistky za předloni vyhořelé křídlo Paláce na Výstavišti.

Incheba zdůraznila, že zachování vystavovacích prostorů pro epopej bude důležitým bodem jednání se zájemcem o zámek. Mucha kdysi obrazy daroval Praze pod podmínkou, že pro ně vybuduje výstavní prostor. Proto se možná ve hře zjevil britský kupec, aby zrenovoval zámek, vybudoval odpovídají prostory a Muchovo dílo mohlo zůstat i nadále v Moravském Krumlově.

Co se týká Grandhotelu Pupp, který asi špatně ovládá švýcarská investiční banka M.M.Warburg Bank a provozuje jej akciová společnost Grandhotel Pupp Karlovy Vary, je podle mnohých jenom pro odlákání pozornosti, i když se loni propadl do ztráty 16,6 milionu korun, kterou způsobil zejména výrazný pokles klientely. Využití kapacity hotelu se snížilo na 40 procent. Jeho výnosy loni klesly o 49 milionů korun na 235 milionů korun. Pětihvězdičkový hotel, v němž noc ve dvoulůžkovém pokoji přijde na 7600 Kč a noc v apartmá na 14.600 Kč, kromě ubytovacích a restauračních služeb nabízí i kongresové prostory, balneoprovoz, moderní fitness studio, solárium, kasino či sedm kilometrů vzdálené osmnáctijamkové golfové hřiště.

Vzpomínám si, kdy jsem v něm strávil dva týdny, když jsem byl v týmu pracovníků Vědeckovýzkumného uhelného ústavu v Ostravě-Radvanicích v době, kdy ještě jako jedno ze špičkových vědeckých pracovišť spoluorganizovalo světovou konference o hornictví. Jo, tentokrát v Karlových Varech, kdy ještě nestál hotel Termál a o socialistickém filmovém festivalu nebylo v podstatě vidu ani slechu. Dnes bych víc jako patnáct tisíc za nocleh nedal…

Ale to už je úplně jiná kapitola. Inu, dobře prý už jednou bylo, jen přesně nevím kdy…

http://www.petr-kral.com

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *