Vyděrači nebo jen odpovědní otcové či matky svých rodin…?

30. Září, 2010 – 1:00

Nic nového; na obzoru jen další vlna odchodů českých lékařů do ciziny. Jak už Právo informovalo, 30 německých klinik a jedna rakouská u nás dokonce chystají koncem října v Praze masivní nábor nových tuzemských zdravotníků. A nejen kvalifikovaných zdravotních sester. Kdo neumí dobře německy, může se zadarmo v SRN v jazykovém kurzu doučit.

I lidská trpělivost má své meze. Pohár přetekl a jde se na věc. Více než 3 000 lékařů už podepsalo prohlášení, že ke konci roku 2010 podají výpověď z pracovního poměru, pokud jim nebudou platy zásadním způsobem zvýšeny. Schválení hysterického návrhu ministra práce a sociálních věcí by z ČR vyhnalo do emigrace tisíce kvalifikovaných lékařů. Spíš to ale byla nezrealizovatelná reforma českého zdravotnictví, na jejímž chaosu se za dvacet roků podepsalo neuvěřitelných sedmnáct ministrů tohoto nevděčného rezortu. Od Klenera po Hegera…

„Návrh je ekonomicky nesmyslný, neboť plánované snížení platů zaměstnanců veřejného sektoru o cca 15 miliard. Kč povede jen ke snížení koupěschopnosti obyvatel a v důsledku snížení jejich spotřeby, způsobí prohloubení ekonomické krize. Dojde k poklesu výběru pojistného na zdravotní a sociální pojištění, což způsobí kolaps důchodového systému a rozvrácení veřejného zdravotního pojištění. Chronicky podfinancované zdravotnictví v ČR, která mezi státy OECD patří do čtveřice zemí vydávajících na zdravotnictví nejnižší procento HDP, se zhroutí…“ napsal MUDr. Milan Kubek, prezident ČLK. Možná právě jeho kritický pohled na situaci v našem zdravotnictví vedl k záměrnému poškození jeho jména.

Ze soudního spisu: Vrchní soud v Praze rozhodl dne 21. září 2010 o žalobě MUDr. Milana Kubka a MUDr. Davida Ratha proti vydavateli Lidových novin tak, že je povinen do tří dnů od právní moci rozsudku (tj. od doručení rozsudku účastníkům) zveřejnit na 1. straně deníku Lidové noviny omluvu MUDr. Milanovi Kubkovi a MUDr. Davidovi Rathovi za nepravdivé údaje zveřejněné dne 9. 2. 2009 v článku „Rathova podivná atestace“.

Vrchní soud konstatoval, že údaj, že David Rath vydal sám sobě a Milanu Kubkovi lékařskou atestaci je zjevně nepravdiví, protože oba lékaři složili první a druhou atestaci z interního lékařství mnohem dřív než se David Rath stal ministrem zdravotnictví. Stejně nepravdivý je i údaj o tom, že to jim mělo otevřít soukromou praxi, což oba učinili opět mnohem dřív, než se stal Rath ministrem. Oba nepravdivé údaje se dotýkají profesní cti lékařů… Vydavatel Lidových novin je povinen zaplatit oběma lékařům kromě omluvy soudní výdaje. A to bylo vysoce okarmovaných blogů, které haněly Ratha i jeho atestaci. Je to sice narcis a mírně vyšinutý jedinec, ale atestaci uidělal zcela regulérně.

Představme si, že v Česku trpí mnohem víc lidí na kardiovaskulární choroby a rakovinu, zatímco na Perkinsonovu a Aitzheimerovu chorobu skoro nejmíň na světě. Potěšující zpráva hlavně pro pojišťovny a sociální úředníky. Pacienti s těmito onemocněními, kteří vyžadují pro svoji demenci neustálou péči, jsou v menšině a stát na ně tolik nedoplácí. Navíc ušetří tím, že nemocní zemřou dřív na infarkt či onkologické choroby a Parkinsona či Altzheimera se vůbec nedožijí, takže ubude vyplácení důchodů i dávek pro nesvéprávné invalidy. Horší je to v USA, kde se tito dementní lidé naopak dožívají vysokého věku, což vyžaduje státní náklady na jejich péči. Navíc věk dožití je tam vyšší a úmrtnost na jiné nemocí je poměrně nižší než v Česku, označeného za nejsmutnější národ, což vyplývá z britského žebříčku štěstí Happy Planet Index.

Webový portál televize Sky News s odkazem na výzkum švédských a britských lékařů: Demence se stala nejzávažnějším společenským i zdravotním problémem a jen v roce 2010 přijde svět na 388 miliard liber (11,5 bilionu korun). Počet lidí trpících demencí se navíc do roku 2030 zdvojnásobí. Výsledky studie varují, že finanční škody a náklady na léčbu různých forem demence porostou. Odborníci z Karolinského institutu ve Švédsku a Královské akademie v Londýně dospěli k závěru, že pokud by léčba demence byla zemí, stala by se díky dotacím a nákladům 18. největší světovou ekonomikou.

Ačkoli je jak vidno demence jednou z nejdražších chorob na světě, stále se na její léčbu a výzkum nevydává tolik peněz jako na výzkum ostatních vážných chorob. A toho se naše pojišťovny bojí jako čert kříže, že by někdo, nedej Bože, chtěl víc. Alzheimerova choroba, degenerativní onemocnění mozku, je jednou z nejčastějších příčin vzniku demence. Podle dohadů trpí demencí na světě čtvrtina lidí starších 85 let, z toho v 50 až 60 procentech případů je demence způsobena Alzheimerovou chorobou. V Česku nás přijdou dementi relativně nejlevněji. Myslím, jen ty oficiálně touto nemocí postiženi. Není řeč o některých politicích. Prostě se u nás lidé 80 a více let většinou nedožijí. Ministr Heger a hlavně šéf VZP Horák si mohou mnout spokojeně ruce. Všeho však dočasu…

Snažil jsem si nedávno v jednom ze svých blogů představit, kolik mají ročně lékaři, kteří provádějí neuvěřitelné mnohahodinové operace. Pokud znám platy těch z Ostravy, tak jejich příjmy za rok představují mnohem míň než tisícinu toho, co si vydělávají za stejné období špičkoví sportovci světa.

Inu, babo kořenářko, raď…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *