Voda je pro život absolutně nezbytná, promiňte, lidé bez domovů…

28. Září, 2010 – 20:54
Voda, dobrý sluha, zlý pán... Foto: Břetislav Olšer

Voda, dobrý sluha, zlý pán... Foto: Břetislav Olšer

Vydatné deště už opět zvedly na severu Čech hladiny řek na nebezpečnou úroveň. Nejvyšší stupeň ohrožení byl vyhlášen na pěti řekách. Ti, kteří se ještě nevzpamatovali ze srpnových povodní a museli být znovu vystěhováni ze svých ztracených nebo čerstvě postavených nových domovů, Pákistánce nevyjímaje, mě pošlou k šípku za mé kacířské řeči, ale voda je přesto pořád víc než sůl či zlato.

Už všechny z Frýdlantska a Liberecka slyším: Ty blbečku, přejeme ti, ať ti také vyplaví barák a jen co ho opravíš, ať přijde kalná a ledová voda znovu a na spaní ti zbude jen obecní tělocvična. Nezlobím se, chápu je, také jsem na Valašksu v mém rodném Hovězí zažil každoročně rozvodněnou Bečvu i hořanský potok a průběžně zbořené mosty, utopené sousedy i zatopené sklepy a dohadování s pojišťovnami. Jsou totiž dva přírodní živly, bez nichž se v podstatě nedá existovat – oheň a voda. Zatímco bez ohně lze přežít, voda je absolutní a nezbytnou složkou každého života. Kde není voda, není život.

Máme za sebou opět horké, tropické léto. Nejteplejší za posledních sto let. Zahřál se také povrch Země. Jeho teplota vzrostla o 1,07 stupně Celsia ve srovnání s průměrem za celé 20. století (13,3 stupně Celsia). Pitný režim byl nutný, ale co bude, až se pitná voda vypaří do neznáma, snad jen v zatopených oblastech si dočasně nevzpomenou, jak jim vodní živel najednou schází. Kdoví, jestli postižení povodněmi znenávidí pivo…?

Kdo by to řekl, že když voda pokrývá 71 procent zemského povrchu, že by měly být zhruba za patnáct roků skoro tři a půl miliardy obyvatel zeměkoule bez přístupu k její pitné podobě. Té jsou totiž z oněch dvou vodních třetin pouhá tři procenta. Přitom už více než miliarda lidí v padesáti zemích světa trpí nedostatkem vody. Světová zdravotnická organizace: Tři miliardy tři sta tisíc lidí ve 127 zemích světa se každoročně nakazí chorobami, jejichž příčinou je znečištěná voda…

Je vedro, jazyk se “lepí na vestu” a dehydratovaná těla strádají… Chtělo by to pivo! Český statistický úřad: Česká republika zaujímá v konzumaci alkoholu čtvrtou pozici za Lucemburskem, Irskem a Portugalskem. Průměrný Čech podle statistik ročně vypije deset a půl litru čistého alkoholu. Úměrně narůstající spotřebě se zvyšuje i počet lidí závislých na alkoholu, kterých je v současné době 350 tisíc. Na následky nadměrné konzumace alkoholu zemře ročně v České republice pět tisíc lidí a dalších osm tisíc jich onemocní. Podle údajů statistiků vypije každý Čech včetně kojenců 170 litrů piva, 19 litrů vína a navrch ještě více než deset litrů tvrdého alkoholu. Jak dojde voda, nebude co pít ani v hospodách. Který ze sládků si dovede představit pivo bez kvalitní vody…? Utopie.

Světové zásoby pitné vody jsou však jasně dané a konečné. Představují méně než milion kilometrů krychlových, což údajně není dostatečná zásoba ani pro dnešní světovou populaci. Uvážíme-li, že ročně přibývá asi sto milionů lidí, je to vážný problém. Řešením by mohlo být izraelské odsolování mořské vody či voda z ledovců. Kdyby se prý ale někdo rozhodl toto množství pitné vody vyrobit z vody slané, musel by na to vynaložit prostředky asi pětadvacetkrát větší, než je hodnota zlata vytěženého na celém světě.

Opět statistický úřad: Průměrná denní spotřeba pitné a užitkové vody na jednoho Čecha činí cca 150 až 200 litrů. Průměrné složení denní spotřeby: 46 litrů se vypustí při splachování toalety (6 litrů jedno spláchnutí), 44 litrů je zapotřebí na koupání a sprchování (jednorázové sprchovaní spotřebuje přibližně 30–50 litrů, koupání 150–180 litrů, 17 litrů vynaložíme na praní prádla, 11 litrů na zalévání zahrady, 9 litry musíme umýt nádobí, stejné množství pitné vody spotřebuje naše péče o tělo, 3 litry odebere vaření i pití a přes 10 litrů zbude na mytí a čistění auta plus ostatní činnosti. Kapajícím kohoutkem denně proteče až 17 litrů vody… Z těch více než sto padesáti litrů sladké vody se dá nejmíň polovina nahradit užitkovou recyklací odsolenou vodou.

Je to sice zdánlivě od věci, ale příkladem, jak je voda vzácná, může být židovský stát. Poněkud zmateční  text?Od piva, přes statistiky, české záplavy až k izraelským potížím s nedostatkem vody? Míchání jablek s hruškami? Omyl. Vše souvisí se vším. Pivo, povodně, desalinační zařízení… Občas jsem nakoukl do rozličných zemí s trsunami, povodněmi i tornády. Pochopil sjem, že už dávno neplatí: Cherche la femme, nýbrž – Za vším hledej vodu.

Kdyby české vlády investovaly mimo jiné do čistění koryt řek a říček i protipovodňových zábran a dalších opatření takové miliardy jako třeba Izrael do opatření proti nedostatku vody, bylo by nám hej. Pojišťovny by ušetřily peníze, lidé zbytečné starosti. Teď však nové vládní koště dobře mete, resp. plošně škrtá, aby se ušetřilo a volební kampaň měla své grády. Mohou za to vodohospodáři, že skoro nehnuli ani prstem. Stačilo vyčistit dna řek. Ne až na poslední chvíli, kdy už bylo pozdě. Jakto? Protože prý byla přece krize, a přesto si mnozí politici raději postavili za desítky milionů své vily na Floridě, v Toskánsku či Dubaji. Teď slibují čtyři miliardy. Další virtuální spása…?

Vláda naopak vyšla v jiné sféře své působnosti vstříc zatopeným obcím, kterým zvýšila pravomoc při určování, kolik jim do kasy poskytnou hazardní loterie. Těm však ministerstvo financí zmrazilo na dobu nerčitou 20procentní zdanění, takže si osoby postižené potopami mohou výskat a jít si vyhrát utopené miliony do kasín, aniž by jim výhry byly zdaněny. Další úspory nastanou tím, že kamionová doprava, jejíž řidi jezdí obcemi po okreskách, aby neplatili na dálnicích mýtné, které vláda pro příští rok zvýší o 25 procent, přčiispěje k definitivnímu zborcení povodněmi staticky narušených staveb, čímž se ušetří za jejich údržbu. A mýtné na silnicích druhé a nedálnicové třídy, tedy vedoucích přes obce jako zkrátky pro kamiony, bude zavedeno za rok za dva, ale není to jisté. Takže evakuovaní občané budou mít slespoň hlučně třesoucí se povyražení…

Ale až Izrael spláchnou muslimové do moře, nebude, kdo by uměl mořskou vodu tak dokonale a ve značném množství odsolovat a potřebná zařízení prodávat dalším zemím. Co to má společného s námi? I my budeme jednou potřebovat recyklovanou užitkovou vodu, pokud bude koaliční vláda nadále stejně „škrtové“ spravovat naši zemi. A budeme jako, Egypťané, když vzpomínali na Nil, co svými gigantickými povodněnmi roznášel životadárnou ornou půdu nejen po celé deltě. Než ho zregulovala Asuánská přehrada. Voda je prostě dobrý, ba přímo vynikající sluha a pomocník, někdy ovšem i tragický protivník. Vést války je zvykem ve jménu Boha, dnes také kvůli proklamované svobodě a demokracii, resp. ropě, ale jak se zdá, tragickou novinkou bude brzy válka kvůli vodním zdrojům. Jasně, že těm sladkým a pitným. Asi třicet konfliktů už bylo na Blízkém východu mezi Izraelem a okolními arabskými zeměmi.

Proto instinkt žene muslimy do Evropy, kde je vody habaděj a ještě se s ní může beztrestně plýtvat. Pitné vody je zkrátka ani ne čtyřicetina celkových zásob vody na Zemi. V letech 1940-2010 se světová spotřeba sladké vody zvýšila více než čtyřikrát. Kdo bude mít v polovině třetího tisíciletí pitnou vodu, ten bude nejbohatším. Hmotnost veškeré vody na Zemi se odhaduje na více než tisíc milionů miliard tun, tedy objem skoro třináct set miliard kubických kilometrů… A co pivo? Odsolená voda nepřichází v úvahu. A to zrovna ve chvíli, kdy pivařská lobby ohlásila, že pivní mok je mnohem dietnější než víno…

Asi z toho důvodu Židé milují poušť, že skrývá studnu. Až ji objeví, můžou si třeba postavit pivovar. Čím hlubší studna, tím voda kvalitnější. A Češi si oddechnou, i když majitelem tří největších českých pivovarů se stala jihoafrická pivovarnická společnost South African Brewerles (SAB), ale hlavně že se čepuje lahodný chmelový mok, co by měl kandidovat na Nobelovu cenu smíru. Jinak bychom mohli přijít o jeden z posledních světových rekordů. I ten v pitném režimu se počítá…

A všem zatopeným a hlavně těm, co přičiněním vodního živlu přišli o své blízké či střechu nad hlavou, se omlouvám, že se mi to mluví, když jsem v suchu a neevakuovaný. Voda je zkrátka náramně zlý pán, ale pro život absolutně nezbytný sluha. Včetně té plodové…

PS: Prudké deště v horách v úterý uvolnily půdu okolo mexického Santa Maria Tlahuitoltepec, města s 9 tisíci obyvateli. Podle guvernéra bylo zavaleno až 300 domů. Při sesuvu mohlo o život přijít na 1000 lidí…

http://www.petr-kral.com

Reklama:
 1. 6 reakce na “Voda je pro život absolutně nezbytná, promiňte, lidé bez domovů…”

 2. Kdo dá šanci zdravému selskému rozumu dokázat, že pitná
  voda globální problém má řešení-koho oslovit?

  od Eduard v Pro 26, 2014

 3. Nechtějí povolit ani to, co začal Baťa – vodní kanál…

  od olser v Pro 27, 2014

 4. Kolik lidí může říci znám reálné řešení pitná voda pro 2
  miliardy lidí?Já ano ale to je vše mohu cynikům z OSN a
  EU dokázat že je to možné realizovat po posouzení.
  tel:723731197

  od Eduard v Čec 5, 2015

 5. v PONDĚLÍ ZAVOLÁM´…

  od olser v Čec 5, 2015

 6. Mohl byste mi, prosím, napsat o vodě článek do mých internetových novin Rukojmí.cz?

  http://www.rukojmi.cz/registrace

  od olser v Čec 6, 2015

 1. 1 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *