Svoboda pro špiona Pollarda, aneb Zruší ruští Židé Palestinu…?

23. Září, 2010 – 23:34

Ještě tři dny zbývají, aby se událo několik zásadních věcí v životě Izraele. Rýsuje se to z 65. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, resp. z projevu Baracka Obamy. Navzdory tomu, že předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu prohlásil, že zmrazení židovské výstavby v Judeji a Samaří skončí podle plánu 26. září, objevila se nová možnost: vy počkáte s osadami, my propustíme Jonathana Pollarda. Oficiálně to sice ještě nikdo pro jistotiu neřekl, ani Obama, ale pravděpodobnost toho je velká. Pokud…Podle dohody, o níž se nyní v Jeruzalémě mluví, by zmrazení dostavby osad bylo prodlouženo o další 3 měsíce, zatímco Pollard by byl z amerického vězení propuštěn několik týdnů předtím, než uplyne 25 let jeho uvěznění. Navíc pokud se osady budou stavět dál, znamená to zrušení nadějných mírových rozhovorů mezi židovským státem a Palestinskou správou.

Je to tragikomická šlamastyka. Je všeobecně známo, že prezident Palestinské správy Mahmúd Abbás vládne jen Západnímu břehu Jordánu, tedy Judeji a Samaří, zlomku „budoucí“ Palestiny, zatímco většinová část – Pásmo Gazy, je ovládáno Hamásem – Hnutím islámského odporu, v jehož čele je generální tajemník politbyra Cháled Mašál, který nechce o nějakém míru s Izraelem ani slyšet. Zvláště po vpádu izraleské armády do Pásma Gazy v rámci vojenské operace “Lité olovo”, kterou během konce prosince 2008 a ledna 2009 uskutečnila armáda Izraele. Zlé jazyky tvrdí, že na obzoru je maximálně vznik Fatáhstanu a Hamástanu.

Generální konzulát Izraele v New Yorku uspořádal v říjnu 2008 u sídla Organizace spojených národů happening, při něž bylo do vzduchu vypuštěno 4.200 rudých balónků. Každý z nich symbolizoval jednu raketu Kassám, která byla na Izrael vystřelena Palestinci z Pásma Gazy od léta 2005, kdy proběhlo stažení izraelský vojáků a osadníků z této části Palestinské autonomie. Akce se uskutečnila ve chvíli, kdy probíhalo zasedání Rady bezpečnosti OSN, která jednala o situaci v Pásmu Gazy. Konzul pro média a veřejné záležitosti David Saranga k tomu dodal, že smyslem akce bylo upoutat pozornost amerických médií, které se zabývají převážně jen utrpením v Gaze v reakci na izraelské kroky a ne utrpením Židů.

S Davidem Sarangou jsem se seznámil v Jeruzalémě na ministerstvu zahraničí, kde pracoval jako tiskový mluvčí ministra Benjamina Netanjahua. Jeho názory na blízkovýchodní situaci byly pragmatické, ale spíš mi připadaly až příliš letargické, jakoby i on už byl z toho mnohaletého marného zápasu unavený. Přiznal však, že politici si židovské loajality všímají, až když potřebují jejich hlasy. Jako ostatně všude ve světe. I když se o Židech říká, že se cítí nadřazení, ve vztahu k Američanům, možná k bohatým americkým Židům, jsou až příliš submisivní, podbíziví a konformní, jako by se zase chtěli někým nechat jen ovládat.

Několik návštěv Izraele a spousta tamních přátel mi poskytuje dostatek materiálů nejen pro mé knihy o této zemi, ale i pro věrohodnou analýzu blízkovýchodní situace. Ministerstvo vnitra Hamásu nedávno prohlásilo, že bude zatýkat veškeré palestinské ozbrojence, co se v Gaze postavili mimo zákon a šíří chaos. Hamás, jenž je sám na seznamu teroristických organizací, se pro svou radikálnost rozešel s umírněnějším hnutím Fatáh, když převzal v roce 2007 násilím moc v Pásmu Gaza. Strana Fatáh od té doby “vládne” jen Palestincům na Západním břehu Jordánu. Tam zase zatkli příznivci bývalého šéfa OOP Arafata stovky příslušníků a vůdců Hamásu a uzavřeli podniky, školy a instituce s Hamásem spojené.

Je pravděpodobné, že nakonec se stane faktem, že vzniknou místo tolik oplakávané Palestiny dva ministáty – Fatáhstan a Hamástan… Hamás, jenž připravil Fatáh o politickou moc nad Pásmem Gazy po krvavých srážkách loni v létě, tvrdí, že předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás a premiér Salam Fajjádjsou jsou zrádci, co spolupracují s Izraelem ve snaze Hamás oslabit. Takže s velkou pompou prezentované „mírové“ včerejší podávání rukou Netanjahua a Abbáse u Obamy je jen bezduchá fraška.

Kdo tedy je tolik zmiňovaný Jonathan Jay Pollard, narozený 7. srpna 1954 v Galvestonu v Texasu, později žil v South Bend v Indianě. Je to bývalý civilní zpravodajský analytik amerického vojenského námořnictva. Od roku 1979 pracoval s vysoce důvěrnými daty a dospěl k názoru, že USA záměrně zatajuje před Izraelem informace dotýkající se jeho národní bezpečnosti. V krátké době po odsouhlasení Pollardovi spolupráce se izraelské rozvědce dostává do rukou velké množství vysoce důvěrných materiálů pocházejících z amerických rozvědných sítí. Problémem se ukázaly být odměny pro Pollarda. Ten peníze za své služby odmítal s tím, že vše dělá ze sympatií k Izraeli. Ovšem špion bez platu je riziko s jeho loajálností. Nakonec soulasil s platem 1 500 USD měsíčně.

V roce 1985 byl zatčen a odsouzen v roce 1986 za špionáž pro Izrael k trestu doživotního vězení, s doporučením, aby mu trest nebyl nikdy podmíněně ukončen. Trest udělený Pollardovi je obecně i mezi zcela nezávislými analytiky považován za exemplárně přísný, neboť v soudním řízení nebylo prokázáno, že by Pollard svou činností nějak významně ohrozil bezpečnost USA nebo něčí životy. Vždyť přece pouze „pracoval“ též v barvách USA, když předával Izraeli údaje o exportu sovětských zbraní do Sýrie a Iráku, o pákistánské atomové bombě či o syrských chemických zbraních. V jiných případech, kdy mnozí vysocí představitelé CIA prodávali informace SSSR a způsobili smrt řady agentů CIA za Železnou oponou, byly uděleny tresty výrazně nižší.

A v této atmosféře nejistoty Esther Pollardova, špionova manželka, nepotvrzené zprávy o svém muži raději už ani nekomentuje. Je totiž známo, že před několika lety se Pollardovi postavili proti jeho výměně za vězněného několikanásobného palestinského vraha Barghútího. Hlava Židovských obcí Judeje a Samaří Dany Dajan nápad komentoval slovy: „Samotná ta myšlenka je ošklivou formou vydírání. Budeme také muset souhlasit se vzdáním se Golanských výšin výměnou za v Gaze drženého uneseného izraelského vojáka Gilada Šalita?“

Netanjahuovi se podařilo o Pollardovi koncem roku 1998 dohodnout už s americkým prezidentem Billem Clintonem, který byl stejně jako Obama demokratem. Netanjahu tehdy souhlasil s propuštěním 500 vězněných palestinskoarabských teroristů výměnou za propuštění Pollarda, to vše v rámci Dohody z Wye Plantation, v níž Izrael souhlasil se stažením z více než 13 % Judeje a Samaří. Clinton ovšem zřejmě právě „jednal“ v Oválné pracovně s Monikou Lewinskou a na poslední chvíli cukl, Pollarda nepropustil, ačkoliv Izrael slíbené stovky teroristů propustil.

Před dvěma roky zase zabodoval premiér Ehud Olmert, který šokoval účastníky pracovního oběda, jehož se v roce 2008 spolu s amerických prezidentem G. W. Bushem účastnili při oslavě 60. výročí založení Izraele vysocí izraelští představitelé, když prohlásil, že je nevhodné hovořit o osudu v USA vězněného izraelského vyzvědače Jonathana Pollarda. Osmi ministrům izraelské vlády při tom zaskočilo slavnostní ragů, ředitelé zpravodajské služby Mossad a Hlavní bezpečnostní služby Šabak, co si mě podali v Jeruzalémě při mém fotografování Ariela Šarona, ministryně zahraničí USA Condoleezza Rice a další vysocí američtí představitelé zarytě mlčeli s očima trapně sklopenýma pod stůl.

Podle zpravodajského webu Arutz Sheva, předseda strany Šas, rabi Eli Jišaj, alespoň předal G. W. Bushovi osobní dopis od Esther Pollard a další psaní od duchovního vůdce strany rabiho Ovadii Josefa, v němž ho žádají o propuštění vězněného vyzvědače na svobodu. Rabi Josef v dopise napsal, že pokud Bush jeho žádosti vyhoví, bude požehnán dlouhým životem. “Jednou z nejdůležitějších micvot (přikázání) judaismu je osvobození zajatců,” napsal Josef. “V tento příhodný čas, pokorně jménem Židů na Sionu žádám vaši excelenci, aby propustila našeho bratra, vězně Jonathana Pollarda, který si odpykává trest za vyzvědačství pro Stát Izrael. Jeho zdraví se zhoršuje.”

„Není tomu tak, že by bylo v národním zájmu Izraele, aby Pollard hnil ve vězení. Je to tak, že lidé, kteří byli do věci zapojeni, mají osobní zájmy a nechtějí za věc přijmout zodpovědnost. Lidem jako ministr obrany Ehud Barak, který jako ředitel vojenské zpravodajské služby odsouhlasil všechny Jonathanovy mise, nebo Rafi Eitan, který jej řídil, je prostě nepříjemné, že by Pollard byl v Izraeli a ovlivňoval jejich pověst…“ říká dnes Pollardova žena. „Olmert sabotuje každou možnost, jak ho propustit… Neexistuje oficiální žádost, tak jaký důvod by Bush měl, aby si dělal problémy se svými politickými soupeři, když to Izrael nechce…?“

Faktem je, že Izrael nikdy oficiálně USA nepožádal o Pollardovo propuštění. Trest doživotí, který dostal, je mimořádně přísný s ohledem na to, že se jednalo o špionáž pro spřátelenou zemi v době míru. Sám Pollard vytknul USA divné chování vůči Izraeli. „Kdybyste byli opravdu spojenci, předávali byste nám ty informace sami a my je nemuseli získávat podobným způsobem.“

Podle blízkovýchodního komentátora Karla Orlíka je ještě jedna potíž, která může zhatit jednání Netanjahua s Abbásem. Ruská karta. „Imigranti z Ruska mohou být největší překážkou v dosažení míru s palestinskými Araby. Rozdělení země nejvíce oponují Rusové a osadníci. Počet jejich dětí v izraelské armádě neustále roste,“ pronesl bývalý americký prezident Bill Clinton pro Foreign Policy magazine.

„Jako starý přítel Izraele musí vědět, že imigranti z bývalého SSSR přispěli velkou měrou k posílení a rozvoje Izraele a jeho armády“ reagoval premiér Netanjahu. „Každý pokus rozdělit izraelskou společnost je zlý. Imigranti z Ruska obohatili naši společnost ve všech oblastech, v kultuře, vědě, sportu ekonomice i obraně. Právě letos slaví celá naše země 20.výročí ruského přistěhovalectví. To svědčí o národní jednotě…“ zareagovala izraelská ministryně pro začlenění imigrantů Sofa Landverová. 

Možná se už sází v nelegálních sázkařských hernách v Gaze, jestli izraelští vojáci ruského původu zruší Palestinu, bude-li Pollard propuštěn nebo ne, zdali bude Abbás pokračovat v mírových rozhovorech s Netanjahuem a kdy vznikne Hamástan. Sázky jsou vysoké. Komické na tom všem je, že v Pásmu Gazy se pořád platí v izraelských šekelech, egyptská libra nemá dobrý kurz. Zbývají ještě tři dny…

Reklama:
 1. 6 reakce na “Svoboda pro špiona Pollarda, aneb Zruší ruští Židé Palestinu…?”

 2. Jak mohou izraelští vojáci ruského původu zrušit
  Palestinu?Je to starodávný územní útvar,který nelze
  zrušit.Budoucí státní útvar Palestinu,lze jen
  zablokovat.
  Jak se dnes jmenují předchůdci Židů,které přivedl
  Abrahám do Palestiny?To vám izraelští přátelé
  neprozradili?Nebo to již ani sami nevědí?

  od pravolitel v Říj 21, 2011

 3. Měl byste číst pozorně, jinak připojuji vysvětlující text… http://olser.cz/2959/jak-vznikli-lokalni-arabove-co-si-dnes-rikaji-palestinci/

  od olser v Říj 24, 2011

 4. Ozaceni vitezstvi v demokratickych volbach nasilnym prevratem je asi nejhlubim omylem celeho clanku. Je zajimave jak lze taky misit nepopularni, medialne nezname, pravdy s nesmysly.

  od Lojza v Lis 18, 2012

 5. Blahoslavení chudí duchem…

  od olser v Lis 19, 2012

 1. 2 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay fan
 3. Úno 11, 2016: temple run game

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *