Proč nejsou zachránci lidských životů v žebříčku Forbesu…?

22. Září, 2010 – 23:59

Nedávno jsem málem klesl na úroveň autora bulváru, kdy jsem psal o rozmarech švédské modelky Elin Nordegrenové, která po rozvodu s nejvíc vydělávajícím sportovcem světa, golfistou Tigerem Woodsem, získala majetkové vyrovnání kolem 16 miliard Kč. Jak jistě záhy pochopíte, nebyl tento můj text účelový.

Asi jsem úzkoprsý, ale nedá mi, starému hloubavci, abych se nezamyslel, kolik si asi vydělávají ti nejlepší lékaři, kteří jsou ztěží nahraditelní jinou profesí, natož sportovci nebo modelkami. Není to žádný můj lobbing, ale ryzí pragmatismus; také chci mít zajištěnu lékařskou pomoc, i když se už na Hippokrata nedbá. Viz. kolem 50 milionů nepojištěných Američanů, mnozí desítky roků bez jediného ošetření. Asi nemají levný Johnův časopis „Svět pojištěnce“…

To Tiger Woods se umí jinak otáčet. Je na čele deseti nejlépe placených sportovců světa se 112 miliony dolarů ročně, boxer Oscar de la Hoya si vydělává za rok 55 milionů dolarů, golfista Phil Mickelson 51 milionů a jezdec F1 Alonso pouhých 35 milionů USD. Pak jsem si přečetl, jak slovenští lékaři v Bánské Bystřici uskutečnili tzv. dominotransplantaci. Milan Lackovič (34) z Bratislavy daroval svá játra těžce nemocnému pacientovi v České republice a sám přijal játra zesnulého dárce.

Marně jsem si lámal hlavu, co je tak zázračného a k životu lidstva nepostradatelného, když golfista zvládne se nejlíp trefit míčkem do jamky, nebo když boxer někomu způsobí levým hákem mozkový výron či fotbalista Ronaldo za pár miliard placírkou či bodlem šoupá míče do branky soupeře. Kdoví, za kým by šel, kdyby mu zjistili onkologický nádor. Jestli za Tigerem Woodsem nebo k chirurgovi…?

Forbes na svůj seznam zařazuje osoby, jejichž majetek dosahuje aspoň miliardy dolarů. 999 999 milionů nestačí. Nejsou však mezi nimi lékaři; nejvíc si vydělávají v civilizovaných zemích anesteziologové – v průměru téměř dvě stě tisíc dolarů ročně (3,8 milionu korun), což odpovídá asi 320 tisícům korun měsíčně. Se svým platem za nimi následují špičkoví chirurgové (310 tisíc korun měsíčně) a stomatologové (290 tisíc korun měsíčně). Lékaři mají alespoň satisfakci, když desítkám z nich byla udělena Nobelova cen za medicínské objevy v oblasti fyziky či chemie.

Přestože českému podnikateli Kellnerovi oproti loňsku vzrostl majetek o 1,6 miliardy dolarů na 7,6 miliardy USD (142,3 miliardy Kč), ve srovnání s ostatními dolarovými miliardáři klesl o 13 příček z loňského 76. místa. Spolumajitel těžební společnosti OKD Bakala se umístil s 1,2 miliardami dolarů na 828. místě. Babiš, majitel firmy Agrofert, se s majetkem v hodnotě rovné miliardy dolarů dostal na 937. místo. Prošel jsem si celičký seznam důkladně, ale profesor Christiaan Neethling Barnard tam prostě nebyl. Tedy si nenašetřil za celý svůj život ani desetinu Ronaldových příjmů.

Že kdyby měli lékaři reklamu, že by si též vydělávali miliardy? Copak záchrana lidského života není lepší reklama než prací prášky, alkohol, holicí strojky či dámské vložky OB…? Reklama na skalpel, neetická věc. Zdraví jako volný trh? To snad ne… Nemravné. Je mi jasné, že budu nařčen, jako obvykle, ze závisti. A že ji nikomu nevymluvím, byť můžu s klidným svědomím skromně říct, že mám slušný důchod, čtyřicet roků žijeme s jednou manželkou v panelovém bytě, nikdy jsme nevlastnili automobil, chatu či chalupu a jsme relativně šťastní, že ještě vůbec jsme. Hlavně přičiněním právě lékařů. Peníze jsou pro nás jako nutné zlo a obnošené ponožky; stejně smrdí, stejně se dají vyprat a stejně tíží krevní oběh.

Stačí si ale spočítat: Za 40 roků si běžný řidič koupí v průměru pět aut, k tomu minimálně tisícovka měsíčně za palivo, další účty za daně, pojíštění, povinné ručení, dálniční známky, pneumatiky, opravy a jiné nutné výdaje. To vše krát 480 měsíců. A už začněte konečně věřit, že optimismus a ne peníze hrají nejdominantnější roli při dosahování nadprůměrné délky lidského života? Také vám už vychází, že jsem vlastně několikanásobný milionář…?

Má mě snad mrzet, že jsem se zatím nedostal do první tisícovky snobského žebříčku nabobů v Magazínu Forbes…?

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *