Kačka Neumannová se směje, exrektor Technické univerzity obviněn…

17. Září, 2010 – 9:15
Olympijská vítězka v převleku při úprku před svými věřiteli...   Foto: Břetislav Olšer

Olympijská vítězka v převleku při úprku před svými věřiteli... Foto: Břetislav Olšer

Je to ohrané klišé, ale musím použít výraz Kocourkov, poněvadž jiný vhodnější se mi pro zjevnou rafinovanost Kateřiny Neumannové a naivnost liberecké policie nehodí. Je to už rok a půl, co se od 18. února do 1.března 2009 konalo v Liberci Mistrovství světa v klasickém lyžování.

Mnohým dodnes připomíná traumatizující těžký sen. Z veřejných zdrojů šly na jeho uspořádání více než dvě miliardy korun – ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů.

Náklady na samotnou organizaci mistrovství světa činily přes 623 milionů a zodpovídala za ně Neumannová. Příjmy pořadatelů ale na pokrytí nákladů nestačily, což vedlo k současným dluhům. Náklady byly nakonec o 30 milionů vyšší a příjmy o 86 milionů nižší. Po skončení MS čelí organizátoři řadě žalob. Zatím je dluh ve výši cca 110 milionů Kč. Krámkaři neutržili skoro nic. Nula pro ně od nuly pošla. A to bylo slibů…

K největším věřitelům patří zřejmě Dopravní podnik města Liberce, kterému pořadatelé nezaplatili 21 milionů korun za dopravu při šampionátu. Dlužni zůstali také dalšímu velkému dopravci – ČSAD Semily, který vozil sportovce. Naštěstí si vyžádali zálohu, takže vymáhají dluh jen v řádech milionů korun… Bezmála devět milionů ale organizátoři nezaplatili Technické univerzitě v Liberci za ubytování účastníků. Věřitelé už kvůli dluhům podali na dvě desítky žalob. Pokud se jim nepodaří dohodnout vypořádání dluhu, nevylučují hromadnou žalobu na stát. Sdružení věřitelů, které zastupuje 54 z celkového počtu 83 firem, věří, že po více než sedmnáctiměsíční čekání na peníze by měla mít možnost dostat zpět DPH z neuhrazených faktur. Řada věřitelů je podle něj přičiněním Neumannové v druhotné platební neschopnosti.

Ano, Technická univerzita se domáhá splacení dluhu. Jak na ni? Prostě obviníme jejího rektora, že fixloval a máme ubytování na kolejích zadara. A naše zlatá Kačenka, co si vyžalovala své medaile, když obvinila své soupeřky z dopingu, bude z obliga. Inu, jako příběh o zloději, jenž křičí: Chyťte zloděje! Všechno však jednou končí. Tentokrát v šoku všech zainteresovaných úplně obráceně. Múza Spravedlnosti měla důkladně převázané oči. Obviněná ale není lyžoběžka Neumannová za dluh kolem stovky milionů Kč, za který však nemůže, ale dva muži za pletichy, z nichž jeden působili jako pracovník Technické univerzity v Liberci a druhý jako jednatel soukromé společnosti, která zajišťovala výběrové řízení.

Podle informací ČT je jedním z obviněných mužů bývalý rektor technické univerzity Vojtěch Konopa, druhým je Josef Nadrchal. Co tak „zločinného“ provedli? V rozporu se zákonem o veřejných zakázkách měli společně zadat zakázku za 24,2 miliónů korun předem vybrané firmě, čímž vyřadili ostatní možné zájemce. Jednalo se o veřejnou zakázku na dodatečnou úpravu ubytovacích kapacit na kolejích v Liberci… Získali prý tak tři miliony jako neoprávněný zisk. Povídají zlé jazyky, jimž se nechce vracet mnohem vyšší dluhy a chtějí to svést na jiíné. Kdoví, komu ve skutečnosti zůstalo víc za nehtíky…?..

Je to jak epizodka z Ezopovy bajky o neukojených ambicích jedné vychytralé lišky a neopatrného havrana, resp. urputné lyžařské běžkyně a českého státu. Celý svůj dospělý život nic jiného nedělala, jen běhala a běhala, odtrhávala si od úst a žila si skromně za “nepatrné” milionové dotace sponzorů a Českého lyžařského svazu. Když skončila kariéra naší zlaté stříbrné Kačenky, byl na světě problém; kam s ní, aby se jí nesnížila životní úroveň, kterou si vysloužila, když přinášela čest a slávu naší drahé vlasti. Copak že to děvče umí? Že jen lyžovat, tedy běhat na lyžích nejen po sněhu?

Dáme jí dobrý džob, který k ní bude pasovat. A tak se stala ze dne na den šéfkou Mistrovství světa v lyžování v Liberci, když předcházející manažeři dostali hodinovou výpověď. Říká se tomu tzv. Ještědský puč. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v čele s Kuchtovou nevysvětlilo věrohodně odvolání Romana Kumpošta z funkce šéfa organizačního výboru libereckého mistrovství světa lyžařů 2009 a jeho nahrazení Kateřinou Neumannovou.

Za Kumpoštových odvoláním však byly lobbistické skupiny a jejich snaha ovládnout rozpočet mistrovství. V centru těchto aktivit byl Josef Jindra, manažer a druh Kateřiny Neumannové, který měl přes rok na starost národní marketing mistrovství a moc se nepředvedl. Předsedkyně organizačního výboru Kateřina Neumannová i ředitel běžeckého úseku Mezinárodní lyžařské federace FIS Jürg Capol byli však nadmíru spokojeni, že vznikla ještě před MS asi 550 metrů dlouhá trať na pražském Hradčanském náměstí v rámci druhého ročníku seriálu Tour de Ski.

Na závodní okruh bylo spotřebováno na 2000 kubíků umělého sněhu. Takové množství naplnilo téměř 500 nákladních vozů a vyrábělo se asi tři týdny. Ke skladování sněhu posloužil strahovský stadion, z Hradčan dobře dostupný. A poté nastal víkend 8. – 10. února 2008, slíbený Světový pohár v Liberci na krku, sníh nikde a tak začaly bagry a těžké náklaďáky odvážet sníh z Jizerské lyžařské magistrály, od Smědavy po Soušskou silnici a dál ke Kasárenské. Během pátku a soboty byl zlikvidován asi kilometr za miliony obcemi upravované běžkařské magistrály.

Nezůstalo však jen u toho, sněhožroutům zlaté stříbrné Kačky se zachtělo i sněhu z louky na Jizerce u záchytného parkoviště a z dalších míst v Jizerských horách. Těžká technika notně zdevastovala přírodu, aby odvezla sníh do Vesce u Liberce na dvoukilometrovou trať závodů pro několik desítek profesionálů. Přitom zničila trať, kterou využívají tisíce rekreačních lyžařů a zlikvidovala sníh na chráněných loukách v památkové rezervaci Jizerka. Mistrovství světa v lyžování v Liberci, v nadmořské výšce kolem čtyř stovek metrů, se ukázalo jako tragický omyl.

Za svůj “velečin” si Neumannová vysloužila od Dětí Země pověstného Ropáka a třem firmám udělila v dubnu 2008 Správa Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory pokuty za to, že v únoru odvážely z chráněných území na Jizerce sníh do běžeckého areálu v libereckém Vesci. Jedna ze tří pokut by se měla pohybovat kolem částky dvou milionů kroun… A teď se Technické univerzitě v Liberci dostane za vyučenou, že si dovolila požadovat devět milionů po Kačence a jejím byznysu. Opak bude pravdou. Cálovat bude univerzita. Jako v Kocourkově…

Tak nám dál úspěšně pokračuje už vzpomínaná typicky česká hra na “trafiky” v rámci škatulí, co se mají hejbat podle rčení “já na bráchu, brácha na mě”. Proto bývalá úspěšná lyžoběžka Kateřina Neumannová po pořádání lyžařského mistrovství světa v Liberci přešla k administrativní práci, nyní v oblasti armádního sportu.

Je z ní referentka státní správy na ministerstvu obrany ČR, kde se stará o armádní sport a státní reprezentaci. Komunikuje s jednotlivými sportovními svazy i s ČSTV. Lze očekávat, že se vydá ve stopách exministryně Parkanové a nazpívá též nějaký ukradený kukaččí hit…? Třeba: Vítej, umělým sněhem Pražský hrade zavátý…? Málem se vydala ve stopách své jmenovkyně Kateřiny Jacques Jau Jau…

http://www.petr-kral.com

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *