Paní eurokomisařko, proč se neubytujete v Paříži s rumunskými Romy?

16. Září, 2010 – 20:42
Romové...  Foto: Břetislav Olšer

Romové... Foto: Břetislav Olšer

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy „zlovolně“ vzkázal eurokomisařce Viviane Redingové za kritiku deportace Romů z Paříže, že si je může přijmout ve své zemi, v Lucembursku. Premiér Petr Nečas v Bruselu zdůraznil, že členské země jsou oprávněny vynucovat dodržování zákonů na svém území.

To lze chápat jako nepřímou podporu Francie. Kritikou však naopak nešetřila zmocněnkyně OSN pro lidská práva Navi Pillay. Francouzi z celkového počtu více než 15 tisíc romských přistěhovalců jich už vyhostili skoro tisíc do Rumunska a Bulharska. Loni bylo vráceno z Paříže přes deset tisíc kočovných Romů, jejichž provizorní utečenecké tábory byly už srovnány se zemí. Vláda v rámci programu tzv. dobrovolné repatriace každému dospělému Romovi zaplatí 300 a dítěti 100 eur, asi 7500 a 2500 Kč. Neúspěšní azylanti bez odporu vzali „výslužku“, aby se po čase zase do své zaslíbené země nelegálně vrátili.

Italský ministr vnitra Roberto Maroni, člen proti přistěhovalecké strany Liga severu, přivítal vyhoštění desítek Romů z Francie do Rumunska v rámci „dobrovolné repatriace“. Vyslovil se pro to, aby byla povolena povinná deportace Romů z Itálie nesplňujících základní kritéria pro pobyt v zemi. Chce zkrátka vyhostit všechny občany jiných zemí Evropské unie, kteří žijí výlučně ze státní podpory. Pan prezident Sarkozy měl pravdu, když naznačil, aby si eurokomisařka z Lucemburska dala se zmíněnými multikulturními Romy rande. Buď u sebe doma, kde by je mohla ubytovat na své chatě, nebo by mohla přijet do Paříže a poznat, jak si žijí v tamních slamech. Třeba by jim mohla zapůjčit platební kartu-platinovou.

Primátorka Chomutova Řápková též vzkázala Kocábovi, aby přijel osobně, že mu ráda týdenní pobyt v domě s nepřizpůsobivými lidmi zaplatí, aby si vyzkoušel, jaké to je. Aby si užil smradu, odpadků, nepořádku a zničených kuchyňských i jiných zařízení. Kocáb to však ignoroval a poslal za sebe svoji milou tiskovou mluvčí Abbasovou. Zbytečný ministr asi dostal varovný cink od exprezidenta Havla, jehož poradkyně JUDr. Jana Chalupová se v roce 1997 vydala do Ostravy, aby v Mariánských Horách a Hulvákách pokárala starostku Lianu Janáčkovou za to, že těm nebohým Romům cpe prachy, aby se vystěhovali do Kanady.

I když vše bylo zásluhou médií jako obvykle úplně jinak. Po povodních v roce 1997 oslovil starostku Josef Klíma z TV Nova. Mám výčitky svědomí, on vlastně přijel za mnou, jelikož jsem se zrovna vrátil z Toronta a jako český novinář jsem v jednom deníku popsal tzv. romský exodus do Kanady už v únoru 1997. Pepino si vzal ode mě námět, aby pár měsíců poté v Torontu natočil proslulou reportáž “Cikáni jdou do nebe”. Janáčková mu tenkrát jen špitla, že by za vrácení dekretu na nájem bytu přispěla na letenku do Kanady.

Bylo totiž jasné, že když někdo emigruje a nevrátí nájemní dekret, tak není páky, aby se s takovým nájemním bytem dalo něco udělal, čímž by se stal teoreticky nadosmrti mrtvý. Paní doktorce Chalupové bylo rovněž nabídnuto bezplatné přenocování v některém z vybydlených bytů na Železné 12, což je Dům náhradního bydlení, kde žijí Ti, které za neplacení nájmu odsoudil Okresní soud na tuto adresu. Velmi důležité je konstatování; jen a pouze okresní soud je ten, který rozsudkem určí místo k bydlení tomu, kdo se provinil neplacením nájmu – nikoliv radnice, ta podává pouze žalobu na vyklizení původního bytu. Když míní někdo dobrovolně opustit Česko, tak mu v tom nelze bránit a přivazovat ho řetězem k boudě, jsme svobodní lidé, ale je třeba vrátit nájemní byt. Samozřejmě, že by o tom daru – příspěvku na letenku – muselo rozhodovat zastupitelstvo.

Nic z toho, byť to bylo starostkou žurnalistům vysvětleno, se nikdy nikde v médiích neobjevilo. Místo toho se na radnici v M. Horách zjevila JUDr. Jana Chalupová, dostala kytici růží a keramického čertíka z Čertovy Lhotky, jak se kdysi zmíněný ostravský obvod jmenoval. Na Železné 12 nakonec raději nespala, ale byla se tam podívat a mluvila s tamními obyvateli, co se topili v odpadcích. Poté jí bylo nabídnuto radnicí, aby stát něco udělal s budovou v sousedství, která by se hodila pro vzdělávací kurs “Správná dívka”, kde by mohli učit romští pedagogové romská děvčata, která “dostudovala” základní školu, aby neskončila na E 55 nebo těhotná.

“Naučila by se ve státem dotovaných kursech zdravě vařit, šít, nekupovat zbytečnosti, vyplňovat papíry pro poštu a banku, nenechat se uhranout podvodníky. Proč se mají stát mašinou k rodění dětí, které pak šoupnou do kojeňáku, jen aby měly stálý příjem pro své tzv. druhy…?” říká Ing. Jiří Jezerský z mariánskohorské radnice.

To se paní Janě moc líbilo a slíbila, že se tímto nápadem na Hradě budou zabývat. Druhý den odjela a za měsíc prázdná budova školy byla do cihly svými romskými sousedy rozkradena. Než však odjela, dokonce souhlasila s tím, že nájem se platit má a že existuje možnost, jak ho přímo inkasovat exekučně z dávek. Nepřipomíná to Chomutov a obrácení Ferdyše Pištory…?

Výzvy ministra Michaela Kocába a úřadu ombudsmana adresovaná chomutovskému magistrátu, aby zastavil exekuce finanční hotovosti neplatičů, podle primátorky Ivany Řápkové (ODS) nabádají radnici, aby porušila zákon: „V případě, že bychom zastavili právě tento poslední možný krok, jak nás vyzývá ministr Kocáb, porušili bychom povinnosti vyplývající ze zákona o obci, protože obec je povinna trvale sledovat, zda dlužníci včas a řádně plní své závazky, a zabezpečit, aby nedošlo k jejich promlčení,“ řekla.

Takže jenom tolik na adresu soudružek Viviane Redingové a Navi Pillay. Lepší je jednou na vlastní oči vidět, cítit a brodit se v odpadcích, než stokrát jen naslouchat a kritizovat…

http://www.petr-kral.com

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *