Jak na poslanecké bulače, aneb Kdy též na vyčůránky „spadne klec“?

6. Září, 2010 – 13:59
Což takhle s CK Sněmovna do Thajska...?  Foto: Břetislav Olšer

Což takhle s CK Sněmovna do Thajska...? Foto: Břetislav Olšer

Byl deštivý víkend. Seděl jsem u počítače a představoval si, jak se jako ministr nudím ve Sněmovně ČR a na služebním notebooku si kontroluji své konto, na které mi opět přibylo pár set tisíc. Líbila se mi narůstající sumička s více než šesti nulami. Jo, kdyby to bylo v eurech. Pak jsem zvedl ruku bez mozolů pro tzv. povodňovou daň. A pro další stovku za den v nemocnici.

Co je to stovka pro lidi. Že nemají tolik co já? Ať se snaží. Co mi to dalo lobbování a uplácení, několika miliony jsem sponzoroval svoji partaj, než jsem se dostal nahoru. Každý má stejnou šanci si kariéru předplatit jako já. Máme přece demokracii. A co poslanecká imunita? Paráda. Plná neodpovědnost poslance za všechno, co řekne, nemůže být zkrátka za nic trestně odpovědný. A co teprve nestíhatelnost, tedy vynětí z obecného režimu trestního stíhání. Minimálně po dobu čtyř roků…

Pak jsem se vzpamatoval a spadl z výšin svých fantasmagorií do tvrdé reality invalidního důchodce. Nebylo by špatné zase pracovat. Jak to, že se poslancům nechce? Připomeňme si zásadní poslanecké neřesti, jak je pravidelně zveřejňovalo zpravodajství iDnes.

Odjakživa v každé práci platilo, že když někdo nepřišel do zaměstnání a řádně to omluvenkou nezdůvodnil, měl prostě „bulku“ jako každý flákač. V roce 1995 na to pamatovali i naši legislativci a vytvořili přísný zákon, který postihuje též sněmovní absentéry. Ovšem ouha, páni poslanci jsou hlavičky mazané. Aby zmíněný zákon mohl být naplněn, musí vzniknout orgán komory Parlamentu pověřený rozhodovací pravomocí trestat bulače. A tento orgán už patnáct roků chybí. Už patnáct roků se mohou poslanci beztrestně za naše peníze poflakovat. Proč tak dlouho? Důvod je prostý; jinak by totiž mohli při čtyřech neomluvených absencích přijít o celý plat i náhrady.

Současný základní poslanecký plat je asi 59.000 korun měsíčně. Pokud poslanec zastává nějakou další funkci, plat se mu navyšuje. V případě předsedy výboru, a výborů je nyní ve Sněmovně ČR 16, jde asi o 26.000 korun. Je jasné, že z 200hlavého poslaneckého stádečka má většina svoji lukrativní funkcičku místopředsedy, podpředsedy a jiných podvýborů. Dále má nárok mj. na 35.000 korun měsíčně pro asistenta, 7000 na telefon nebo 9100 na stravné (diety) při tuzemských cestách. Náhrady jsou paušální, takže je poslanci nemusí vyúčtovat. Všichni mají kromě možnosti zdarma využívat MHD také měsíční příspěvek na cestovné ve výši 36 000 korun, který jim vyplatí Sněmovna opět z peněz daňových poplatníků.

Lítají většinou jen mimopražští poslanci, tedy hlavně těch třiadvacet vyvolených za Moravskoslezský kraj. A ti loni prolétali 1 522 660 korun. Sami si tak mohou vybrat cestu po železnici Pendolinem anebo letadly. Obě cesty totiž trvají stejně, tedy přibližně čtyři hodiny. Zatímco vlakem vyjde zpáteční jízdenka na 638 korun, letenka přijde na korun 8 014. To se to pak má z čeho spořit na bytečky a domečky z cizího.

Bývalý ministr životního prostředí Libor Ambrozek přiznal, že zneužil část svých poslaneckých náhrad ke stavbě své vily v Kyjově. Na dům za deset milionů Kč si prostě našetřil. ČT sdělil, že na stavbu použil část svých poslaneckých náhrad, které jsou ale určené výhradně na dopravu, ošacení a ubytování. a přiznejme si, že tak šetřil v duchu rčení „malá domů“, aneb Kdo nekrade, okrádá vlastní rodinu, skoro každý poslanec, i když ne všichni jsou tak naivní jako pan Ambrozek, aby šli s pravdou ven…

Čítankovým příkladem totální anarchie ve Sněmovně ČR byl letošní předvolební úsek života poslanců. Napřed se několik měsíců mezi sebou hádali, dělali si naschvály obstrukcemi, neschválili žádný zákon a pak se na docházení do sněmovny vykašlali úplně. Přitom nám do očí bezostyšně lžou, že jejich morálka neupadá. Mají svým způsobem pravdu, jak může upadat něco, co nikdy neexistovalo. Na začátku května 2010 jich hlasovalo 113 z dvousetčlenného sboru. Pak už jen necelá stovka. A z těch, co na práci za naše peníze kašlou, se omluvila pouze asi polovina. Měli prostě „bulku“, „áčko“, ale na rozdíl od zaměstnanců v jiných profesích, jsou nepostižitelní. Páni tvorstva.

Z peněz daňových poplatníků si staví byty za miliony, mají imunitu, ale absence, ať už omluvená, nebo neomluvená, je nic nestojí. Žádná sankce, žádný finanční postih. Není navíc nikdo, kdo by jejich důvody mohl a chtěl zkoumat. Za omluvu se považuje pouze neschopenka, rozhodnutí Sněmocny o vyslání na zahraniční cestu, případně rodinné důvody, jak je zná Zákoník práce, nikoli však „neodkladná pracovní záležitost v regionu“….

Když se však hlasuje o snížení platů poslanců nebo o zdanění jejich výhod, jsou všichni na svých “teploučkých“ poslaneckých křeslech, dokonce jsou k sobě i okázale nepřátelští poslanci KSČM a ODS tolerantní a džentlmenští a vzájemně se „vypárují“, neplést, prosím, s pářením, i když ani to není výjimkou. Měsíční příjem řadového poslance se tak může vyšplhat až nad 150 tisíc korun. Asi však nedosáhnou rekordu jistého ministra spravedlnosti, jenž v roce 2005 protelefonovat měsíčně za státní peníze až 130 000 Kč. A také se nebránil užívat si ve své funkci poživačných bakchanálií; zval své hosty na obědy v nejdražších pražských restauracích, objednával nákupy květin a prvotřídního alkoholu za zanedbatelných 140 tisíc ročně.

Seděl jsem u počítače a nostalgicky vzpomínal na chvíle, kdy jsem si vylepšoval kádrový profil v Dole ČSA v Karviné jako pomocník vrtaře širokoprofilových vrtů. Chystal jsem se tenkrát na noční, abych vytvořil dvojici se svým předákem. Tramvaj měla zpoždění, ujel mi následný trolejbus i na něho navazující autobus a já v hrůze, že půjdu jako bulač před komisi, vběhl do mě vždy děsící zubní pohotovosti a nechal si raději vyvrtat dva zuby, jen abych měl omluvenku a ne ostudu v práci; černý puntík na svém kádrovém profilu.

Jak tedy na poslanecké bulače, aneb Kdy na tyto vyčůránky „spadne klec“…? Že by začala platit známá předpověd počasí – v Česku Nečas, na Slovensku Slota…?

http://www.petr-kral.com

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *