Zabalte to, Kumare, děláte jen zlou krev…

1. Září, 2010 – 12:22
Kdo to byl? Cikán, černý cikán...  Foto: Břetislav Olšer

Kdo to byl? Cikán, černý cikán... Foto: Břetislav Olšer

Zní to obludně, ale jako by si tragédii ve Vítkově indický pseudolidumil Kumar objednal, aby mohl prezentovat svoji protigadžovskou aktivitu. Naštěstí jde pouze o nepravděpodobnou hypotézu. Před několika dny jsem na blogu popsal dosti výrazně už třináctiletou romsko-indickou symbiózu Sri Kumara Vishwanathana, co si údajně právě koupil nedaleko Ostravy nový dům.

Loni v dubnu rasističtí žháři zaútočili na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku a zranili tři lidi. Nejvážněji tehdy ani ne dvouletou Natálku, která utrpěla rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla. Šlo o útok neonacistů.

Tentokrát byl na vině Rom. Tři zápalné lahve i hořící kontejner v domě na Rybářské ulici v Opavě letos na jaře má podle policie na svědomí pětapadesátiletý nájemník jednoho z bytů, Karel Giňa, který jim žhářské útoky nahlásil. Muž již dostal sankci od přestupkové komise města Opavy, kam případ krajská policie předala.

„Jsem z této situace nešťastný. U Giňových jsem byl v pondělí a povídali jsme si o celé situaci. Pan Giňa je z výslechů psychicky vyčerpaný. Věřím v práci policie, avšak je pro mě velmi těžké pochopit, že by si vše Romové vymysleli. Pro hořící kontejner však prý existují důkazy, že je to výmysl. Co se týká zápalných lahví, tak ale mám pochybnosti,“ líčil romský aktivista Kumar Vishwanathan, který se třemi opavskými rodinami v domě na Rybářské ulici spolupracuje.

Tak náš altruista je nešťastný. Proč? Že se nikomu nic nestalo nebo že nemůže rozpoutávat další nenávist proti gadžům? Jo, kdyby se potvrdilo, že za tím vězí opět bílí rasisté, mohl mít další cenu, medaili a k tomu pár Jidášských grošů. Kdyby mu šlo opravdu o smír mezi oběma komunitami, skákal by dva metry vysoko. Ale smůla, není to podle jeho hesla: Čím hůř, tím líp, tak alespoň prohlásí policejní zdroje za nedůvěryhodné.

„Mohu potvrdit, že se v Opavě v dubnu ani v květnu nejednalo o rasistické útoky. Vyšetřování neprokázalo, že by za třemi nalezenými zápalnými lahvemi s minerálním olejem na chodbě a v jednom bytě romského domu a za zapáleným kontejnerem stála cizí osoba. Podle důkazů, které má policie k dispozici, si vše vymyslel a zinscenoval samotný oznamovatel všech případů,“ informoval krajský policejní mluvčí Stanislav Sobol.

„Je to poprvé, co by na sebe Romové takto upozorňovali. Vnímám to, co Karel Giňa udělal, jako zoufalý čin člověka, který se snaží i se svou rodinou utéct z místa, kde nyní bydlí a jsou zde rasisticky opakovaně verbálně napadáni. Ale neví, jak to udělat,“ přemítal dále Vishwanathan s tím, že je to opravdu velmi složitá situace.

Ano, pan Kumar se skutečně ocitl ve velmi složité situaci. Není to totiž poprvé, kdy se ukázalo, že Romové provokují podobné kauzy, aby měli důvod utíkat do zahraničí pro politický azyl a házet tak špínu na Česko.

Navíc se zatím neprokázalo, kdo hodil zápalnou láhev v osadě Bedřiška. Výsledky policejních expertiz potvrdily, že v zápalné láhvi při útoku na dům Romů v ostravské kolonii Bedřiška byl diethylether, což je vysoce hořlavé rozpouštědlo používané například v laboratořích.

Podle policie hořící knot uhasila hrníčkem vody dívka, která v pokoji spala. Policisté stále pracují s několika variantami motivu útoku: mohl souviset s podnikáním poškozených či mezilidskými vztahy. Ve hře je stále i Kumarův oblíbený rasový útok nebo náhodný trestný čin.

Připomíná mi to paličskou činnost jednoho dobrovolného hasiče, který chtěl být slavný a pro své hrdinské kousky si napřed vždycky nějakou stodolu sám zapálil…

To se však rozhodně pana Sri Kumara Vishwanathana samozřejmě netýká. Sám přece nesnáší dělení lidí na kasty, což byl též důvod, proč z Indie uprchl…

http://www.petr-kral.com

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *