Pane Zarembo, vrátíte všechny medaile jako Jonesová…?

15. Červenec, 2010 – 23:29
Reprezentant Petr Hejda pod dozorem trenéra Emila Brzósky zvedl na Porubských sportovních hrách 210 kg v nadhozu... Foto: Pavla Olšerová

Reprezentant Petr Hejda pod dozorem trenéra Emila Brzósky zvedl na Porubských sportovních hrách 210 kg v nadhozu... Foto: Pavla Olšerová

Stovky vrcholových sportovců současnosti používá nepovolené povzbuzující látky. Desítky z nich byly pro doping diskvalifikovány opakovaně na dva roky, mnozí doživotně, Marion Jonesová skončila dokonce ve vězení.

A prostý horník Ota Zaremba z Dolu 9. květen ve Stonavě – legendární vzpěrač, zásluhou Emila Brzósky olympijský vítěz z Moskvy 1980, se právě stal členem Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), která přímo navazuje na Dělnickou stranu, již soud zakázal kvůli jejímu napojení na neonacistickou scénu. Prý rázné vyřeší romské otázky.

Loni založil Zaremba v Horní Suché u Havířova klub, kde trénoval dvanáct romských vzpěračů. „Je skvělé, že mohu mladým přidat nějaké zkušenosti.“ I proto se v Horní Suché na Havířovsku, kde žije, necítí zapomenutý. „Kdybych žil v Praze, byl bych pořád na očích jako Fibingerová, Bugár, Železný, či Zátopková. Jenže Horní Suchá není centrem dění.“

Nyní všechny cikány vyhodil; jeden z nich prý mu z peněženky ukradl pět tisíc korun. Do klubu už bude nabírat jen bílé. „Ve skutečné demokracii můžete bez obav říci, že nemáte rád Cikány a Židy. U nás to nejde,“ vysvětluje Zaremba a nedomnívá se, že by DSSS byla napojena na neonacisty. „Možná bych za stranu mohl kandidovat v podzimních komunálních volbách,“ řekl pro server Týden.cz.

A co kdyby ho okradl některý z jeho „gadžovských“ svěřenců? Vyhnal by všecky „bílé“? Nebo se raději soustředil na Romy, jelikož právě proto chce kandidovat za DSSS, aby měl z čeho žít a moc dobře ví, jak DS „zasahovala“ proti Romům v litvínovském Janově…?

Vyjádřil se též kde svému bývalému trenérovi Brzóskovi, k němž údajně cítí absolutní nenávist, protože ho nutil užívat doping a zlikvidoval mu tím jeho zdraví. Chtěl by, aby on i další zodpovědní lidé ze vzpěračského svazu skončili za mřížemi. Jako třeba americká sprinterka Marion Jonesová, co v říjnu 2007 vypověděla u soudu, že již od září 2000 do července 2001 užívala zakázané dopingové látky. Ty jí prý bez jejího vědomí podával její trenér Trevor Graham.

V reakci na její výpověď ji americký olympijský výbor vyzval k vrácení všech olympijských medailí, což Jonesová učinila. Mezinárodní atletická federace IAAF rovněž rozhodla o anulování všech jejích individuálních i štafetových výsledků od 1. září 2000 (tj. včetně výsledků z olympijských her v Sydney). Předloni ji soud ve White Plains odsoudil k půl roku vězení s následnou dvouletou podmínkou. Tento trest Jonesová dostala jak za lhaní o svém dopingu, tak i za krytí svého bývalého partnera Tima Montgomeryho, který čelí obvinění z falšování šeků.

(Wikipedie: Brala látku, které se říkalo „The Clear“ (Čistý), protože v té době byla známými metodami neodhalitelná. Chemický název má tetrahydrogestrinon (THG) a je to zakázaný steroid, který produkovala nechvalně proslulá laboratoř BALCO.)

Řadu let osobně znám olympijského šampiona ve vzpírání z Tokia 1964 Hanse Zdražilu. Vždycky přišel na kafe o berlích; trápila ho artróza kyčlí, kolena, ramena a bolesti páteře. „Za můj současný zdravotní stav ale nemůže jen vzpírání. Před lety jsem měl na šachtě úraz, odnesly to vazy, které ale špatně srostly,“ říká klidný skoro sedmdesátník, jenž byl v roce 1993 vyhlášen českým vzpěračem století. Před olympiádou v Mnichově, na kterou už měl splněný limit, si poranil loket a zase nemocnice. Při obstřicích lokte se nakazil žloutenkou typu B., takže i bez dopingu měl rázem nemocná hlavně játra.

Zdraví Otovi Zarembovi prý zničila hlavně anabolika, ovšem znalci to vidí především na nepředstavitelnou zátěž na klouby, páteř a svaly. Olympijský šampion z Moskvy ve vzpírání v hmotnosti do 100 kilogramů bez skrupulí tvrdí, že během své kariéry dopoval. „Nebyl jsem sám a navíc já jsem steroidy užíval v mnohem menším množství, než moji soupeři,“ je přesvědčen muž, který vytvořil čtyři světové rekordy.

Nepřipadá si ale jako podvodník, když zlato vybojoval se zakázanými prostředky v těle? „Ne, jsem na sebe hrdý. Samotný doping vám nepomůže, pokud nedřete a já za den nevzpíral až 30 tun,“ hájí se. „Nedávno jsem se rozhodl. Chci Brzósku zničit. Nechápu, jak tenhle člověk může dnes šéfovat českému vzpěračství,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES.

Dnes má invalidní důchod 6 440 korun měsíčně a je nezaměstnaný. Kvůli zničenému zdraví nemůže sehnat práci. Bydlí u svých dvaaosmdesátiletých rodičů u Havířova a žije částečně i z jejich důchodů. Má zničená kolena i páteř. Jak by ne, zvedat 220 kg nad hlavu, to nesou klouby těžce. Doping umožní organismu člověka, aby běhal či zvedal víc, než nakolik je jeho tělo stavěné. Rozhodně to není na desítky tun denně. To by zničilo kohokoli i bez steroidů…

MFDnes: Jako zlatý olympionik jste se stal sportovní legendou. Zaplatil jste za to ale krutou daň: zdraví zničené anabolickými steroidy. Šel byste do toho po všem, co jste zažil, znovu?

(Zeremba se zamyslí) „Zničené zdraví je jedna věc, ale ten pocit, že jste nejlepší na světě, se nedá popsat. Šel bych do toho znovu. Jen ten doping měl tenkrát nebýt. Taková ale tenkrát byla doba…“

A nyní se vraťme do roku 2006, kdy Ota Zaremba a Emil Brzóska společně poskytli rozhovor pro Dělnické lisy, periodikum to Dělnické strany: V jedné z mnoha otázce hovoři soudruh Ota poněkud jinak než v úvodu tohoto blogu…

„Asi je zbytečné se ptát, kdo z trenérů pro vás nejvíc znamenal. Je to zde přítomný pan Brzóska…?“

„Bezesporu. Každý potřebuje mít za sebou nějakou podporu. I když jste na výsluní. A když se naše cesty po revoluci rozešly, najednou jsem cítil, že za sebou tu podporu nemám. Musel jsem se starat o vše sám a na to jsem nebyl zvyklý. Jsem rád, že pan Brzóska stal předsedou vzpírání. Věřím, že naše cíle a plány uskutečníme. Chceme, aby to vzpírání šlo zase nahoru. Já si Emila Brzósky nesmírně vážím, kdyby jeho nebylo, tak to vzpírání snad ani nedělám. ..“

Milý Oto, viděli jsme se, když jste byl mezi V.I.P. hosty na MS ve vzpírání v Ostravě. Byl jste hrdina, co se objímal s Emilem Brzóskou. Asi se vám teď nějaký steroid dostal i do všeho zahnědlého mozku. Asi schíza. Víte vlastně, co chcete? Emil Brzóska je pro vás chvíli nejdůležitější člověk vašeho života, vzápětí ho chcete dostat za mříže jako zločince.

Je z vás dnes sociálně vyloučený element. Snad vám DSSS pomůže zase nahoru. Oni se tam specializují na podobné týpky. A co kdybyste vrátil všechny medaile, včetně té olympijské, jak to udělala Jonesová…?

V DSSS bude přece lepší džob, než trénovat cikánské zloděje a absolutně nenávidět člověka, bez něhož bys byl obyčejná nula… A ještě celý rozhovor s Otou Zarembou v Dělnických listech, jimž napsal také věnování s autogramem… http://delnicka.strana.sweb.cz/delnickelisty/Delnicke_2006_02Nahled.pdf

PS: Olympijský vítěz z Moskvy 1980 Ota Zaremba bude muset předstoupit před disciplinární komisi Českého svazu vzpírání. Vedení federace se bude zabývat jeho výroky na adresu Romů…

Reklama:
 1. 2 reakce na “Pane Zarembo, vrátíte všechny medaile jako Jonesová…?”

 2. Občas člověku něco zatemní mozek. Někdy je to pocit křivdy, jindy pocit vlastní vyjímečnosti či dokonce ušlechtilosti.

  Ota Zaremba byl „použit“ a pak klidně odhozen, když už „vrcholovému sportu“ neměl co dát.
  To je jedna strana mince. Ta druhá je mít právo říkat, co si myslím. Tedy i právo nemít rád někoho rád: Cikány, fašisty, gaye, komunisty nebo Židy. Nebo Palestince. V tom právu není nic o ubližování.
  Nemám rád švestky. Mohu to říct?
  Nemám rád třeba blondýnky. Mohu to říct?
  Proč tedy nemohu říct, že nemám rád Cikány, potažmo Rómy? Kdo si osobuje právo brát člověku jeho názor, kterým nikomu neubližuje?
  Pan Olšer? A kdo dal to právo jemu?

  Se vstupem do DSSS je to trošinku jiné. Vypovídá to spíše o Zarembově nevysoké inteligenci.
  A vadí to i Břetislavu Olšerovi – z pochopitelných důvodů. Ale to už je jiná pohádka…

  STK

  od STK v Čec 17, 2010

 1. 1 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *