Uštvali ho pseudonovináři, když hájil svoji čest…?

12. Červenec, 2010 – 6:55
Yehuda Lahav s manželkou - požehnaná vzpomínka... Foto: Břetislav Olšer

Yehuda Lahav s manželkou - požehnaná vzpomínka... Foto: Břetislav Olšer

Denně mi přijde spousta e-mailů. Též hodně sprostých od mých milých nicků, exulantů či jihočeských cvalíků, spílajících mi, křtěnému valašskému katolíkovi, do židobolševiků, demetních dědků plesnivých a jiných objevných výrazů. Z výplodů těchto mentálně retardovaných jedinců se však vždycky málem potrhám smíchy, z jejich bezmezné stupidity. Minulý týden mi ale přišla velmi smutná zpráva z Izraele. Ve věku 80 roků zemřel můj přítel a novinářský vzor Yehuda Lahav.

Ještě nedávno jsme si psali a slibovali si, jak se zase sejdeme v židovském státu. To když mi od něho přišlo nešťastné psaní, plné rozčarování a frustrace. Na webu Eretz.cz na něho totiž uspořádali štvanici. Moc se trápil, byl z celé aféry psychicky na dně…

“Protože názory na pisatelskou činnost Jigala Arciho v padesátých i pozdějších letech se rozcházejí, dospěla redakce Eretz.cz k závěru, že dříve než přistoupí k definitivnímu závěru a případnému vydání oficiálního stanoviska, bylo by vhodné činnost „dopisovatele z Tel Avivu“ zmapovat, čímž by se do jisté míry předešlo do budoucna spekulacím o tom, co, kdy a kam Jigal Arci před rokem 1990 do československého tisku psal a přispělo k poznání historické pravdy….” napsal zmíněný server a vyhlásil soutěž.

Vlastně hon na člověka. Zúčastnit se ho mohl každý, kdo na e-mailovou adresu redakce Eretz.cz zaslal ofocený (naskenovaný) článek z libovolných novin, vycházejících na území Československa před koncem roku 1989, který je podepsán pseudonymem „Jigal Arci“, případně Yigal Artzi či obdobně. Uzávěrka této „velkolepé“ soutěže o ceny byla vypsána do půlnoci 15. 6. 2009. Platilo pravidlo, že za každý zaslaný článek byl soutěžící zařazen do losování jedenkrát. Ale za zaslání 10 článků bude soutěžící v losování 10x. Ze všech těchto špehovačsky donášeckých příspěvků měl být následně redakcí vylosován jeden, jehož odesilatel obdrží cenu.

“Asi před rokem na Eretz.cz uspořádali diskusi na téma Yehuda Lahav – Yigal Arci, v níž mne neslýchaným způsobem uráželi a ostouzeli. “Vlastizrádce” – to byl poměrně umírněný výraz, jimž mne častovali. (Diskusi si můžete přečíst na stránkách Eretz.cz, Volná tribuna, heslo Yehuda Lahav)…” řekl mi hořce Yehuda Lahav.

“Už několik měsíců na mě nic vlastizrádného nenašli, do dnešního dne nic necitovali a nic neshrnuli. žádal jsem, aby tedy svá nařčení odvolali. Jeden z nich, který si říká Scooolie, se napůl omluvil, ale v podstatě za to, ze zmíněné články nenašel, nikoli za tvrzení, která mně přisuzoval. Napsal jsem jim dva dopisy, ale oni v sobě nemají ani tolik slušnosti, aby mi odpověděli…” dodal.

Yehuda Lahav, vlastním jménem Štefan Weiszlovits, spolupracovník mnoha českých i slovenských sdělovacích prostředků, televizním slovenským zpravodajstvím TA3 počínaje a českým internetovým serverem Neviditelný pes konče. Vše bylo v pořádku i se zdravím mého přítele, než si český server Eretz.cz vymyslel “soutěž o jeho morální likvidaci”. Yehuda Lahav údajně psal v 50. a 60. letech pro Rudé právo pod pseudonymem Jigal Arci…

Setkali jsme se poprvé v roce 2003 během izraelských voleb do Knessetu. Přivezl mě k němu do vkusného bytu v Rishon Lezion můj přítel Tomi Shved z předměstí Tel Avivu, jenž byl též ze Slovenska, z něhož se do Izraele vystěhoval před více než třiceti roky. Yehudu Lahava jsem do té doby znal jen z obrazovky TA3, kde přispíval svými komentáři z Blízkého východu. Obdivoval jsem rovněž jeho jazykové schopnost; domluvil se bez potíží nejen hebrejsky a anglicky, ale také maďarsky, slovensky a rusky. Každý den proto mohl přečíst všechny izraelské noviny, vycházející v mnoha jazycích, pravidelně poslouchal vysílání rozhlasových stanic, kde byly vždy ty nejaktuálnější podrobnosti o každodenních událostech v židovském státu.

Jeho příjmení Lahav vzniklo zcela náhodně. Po vystěhování do Izraele žil určitou dobu se svojí první ženou v kibucu Lehavot Chaviva – Lehavot znamená plameny, Chaviva je jméno izraelské parašutistky, která byla během SNP zavražděná v Kremničce. Z Lehavot pak stačilo udělat jednotné číslo, přidat ho k jeho hebrejskému jménu a na světě byl Yehuda Lahav. Během vojenské služby v židovském státu ale nemohl psát do novin ani pod svým novým jménem, tak si vymyslel ženský pseudonym Ora Šamírová. Přesto byl v bývalém Československu podezřelý jako sionistický špion a dvacet roků měl do své rodné vlasti zakázaný vstup…

Narodil se v roce 1930 v Košicích. Jeho otec byl lékař v Prešově. Před deportací v roce 1942 ho rodiče tajně převezli k babičce a dědečkovi do Budapešti, kde se dožil osvobození. Jeho rodiče zavraždili nacisté v koncentráku. Po osvobození sloužil jako tlumočník v Rudé armádě. Do Izraele přijel v roce 1949. Do roku 1952 byl v kibucu, od roku 1953 pracuje jako novinář pro izraelský a částečně pro zahraniční (český, slovenský a maďarský) tisk. Studoval na Hebrejské universitě v Jeruzalemě, kde mu byl v roce 1978 udělen titul PhD. Jeho autobiografická kniha se jmenuje “Zjizvený život”, slovensky, česky a maďarsky mi vyšla také kniha reportáží “Odsouzeni ke spolužití” o izrealsko-palestinském konfliktu. Je ženatý, mám tři syny, vnučku a tři vnuky…

Skoro osmdesát roků si žil klidně, než si partička pseudonovinářů usmyslela, že ho uštve za to, že tolik hájil svoji čest. Znám tisíce lidí, kteří publikovali v Rudém právu, dnes jsou to významní pravicoví politici, umělci, manažeři a nikoho to nezajímá. Jde o banalitu. Dopustil se jí též komunisté Ludvík Kundera, Pavel Kohout, Milan Uhde, Jiří Pelikán a řada dalších. Nikdo je za to nedehonestuje, všichni jsou dodnes ctěné osobnosti. Proč by právě Yehuda Lahav měl být výjimkou, navíc když mu nic takového neprokázali? Snad proto, že je to židovský novinář, který vždycky říkal, co si myslel, bez ohledu na přání mocipánů, přihlouplých diskutérů a prvotřídních kverulantů…?

Server Eretz.cz patří k mým nejoblíbenějším webům, zveřejnil jsem na něm na stovku svých komentářů, rozhovorů, ukázek z mých knih i fotografií, slouží mi jako aktuální informátor o dění v židovském státu, bezpočtukrát jsem se ve svých textech odkazoval právě na Eretz.cz, proto nechápu jeho postoj k Yehudu Lahavovi, čestnému člověku, s nímž mám velký rozhovor také ve své nejnovější knížce – “Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi”. Dlouhou dobu byla na Eretz.cz také upoutávka na můj web.

Když jsem ale napsal článek, v němž jsem hájil Lahavovu čest, upoutávka rázem zmizela, bez toho, že by mi někdo toto počínání vysvětlil. Stejně tak dopadl i Yehuda Lahav. Vysvětlující, natož omluvný text z Eretz.cz mu nikdy nepřišel, i když svými dopisy redakci dvakrát upozornil na svoji nevinu a neoprávněné nadávky do vlastizrádců atp.

Několikrát se mi svěřil, jak ho těžce celá záležitost zasáhla, jak ho sužuje, hlavně kvůli rodině; třem svým synům a manželce. S osmdesátkou na krku musel najednou čelit sprostým a falešným nařčením. Omluvy se však nedočkal a při stresu během své statečné obhajoby zemřel….

Uštvali ho pseudonovináři a lovci lebek, ženoucí se pouze za bulvární senzací…?

Reklama:
 1. 75 reakce na “Uštvali ho pseudonovináři, když hájil svoji čest…?”

 2. Pan Olsher
  Ja som emigroval do Izraelu v roku 1968 z Prahy a z Kosic
  Nesuhlasim z vasim rozberom situacie o Jehuda Lahav.
  Pokial sa dobre pametam jeho clanky v cs novinach boli vzdy pisane stylom aby vyhovovali komunistickej ideologii.Inac by mu to neboli publikovali.Predsa bolo este niekolko Izraelskych novinarov cs povodu ktori tak isto mohli pisat tak aby to vyhovovalo komunistickym organov a neurobili to z moralnych dovodov.To pre mna znamena ze oni mali svoju hrdost a aj chrbticu a on nemal.
  Ja si dobre pametam jeho clanky ktore mali vzdy proti izraelske zafarbenie.A mimo toho si tiez pametam ze ked som bol mladsi a povedzme ze som tomu dobre nerozumel ako sa rodicia rozculovali na jeho proti izraelskemu postoju.
  Vasa poznamka ze aj iny znami ludia pisali v novinach podla komunistickej discipliny a teraz sa im nic nestalo je nerelevantna z moralneho hladiska.Bolo by byvalo pre neho lepsie a moralnejsie keby bol priznal ze sa v tej dobe zmylil a vsetci by boli na neho zabudli.Ale on tvrdil ze vsetko co pisal v komunistickej dobe o izraeli bola pravda a ze vraj nepisal podla komunistickeho diktatu.To je podla mojho nazoru absurdne tvrdenie.Ved kazdy vie ako to bolo ze sa nedalo nic uverejnit v novinach ked to nebolo napisane ako sa to ziadalo vladnucimi komunistami ktori boli silno proti izraelsky.

  od TOMI QUITT v Čec 12, 2010

 3. Kolik vás emigrovalo, když to bylo zároveň z Prahy i Košic. Vy jste asi dvojjediný. A když jste věděl o článcích v Rudém právu, proč jste to na něho nepráskl do Eretz.cz. Dostal byste pusu a možná i víc… Není vám trapně, pomlouvat mrtvého, aniž máte v ruce důkaz? Copak to jste za žida? Nestydíte se za tu svoji morálku? Diktát dnešní vládní a stranické elity se vám patrně zamlouvá. Zameťte si před vlastním prahem, žvanile…

  od olser v Čec 12, 2010

 4. Vazeny pane Olsere,

  myslim, ze ztracite kontrolu sam nad sebou. Pouzivate ton, ktery jsem znal, kteremu jsem odvykl a se kterym jsem doufal se jiz nesetkat. Dukaz, ze ne kazde prani byva vyslyseno. Je to skoda, protoze jinak Vas blog rad ctu.

  Tomi Quitt je z Kosic a studoval v Praze. Takze kdyz odjizdel, odjizdel z trvaleho i prechodneho bydliste, z Kosic i Prahy. Jinak mate pravdu ze Tomi je dvojjediny. Je jednovajecne dvojce.

  Kritizovat Yehudy Lahava (YL) za jeho clanky pod pseudonymem Jigal Arci (JA) a zucastnit se souteze za nalezeni jeho clanku jsou dve ruzne veci. Pricemz jsem udiven, ze hledani a uverejneni clanku JA povazujete stvani. Proc? Mel se za ne YL stydet?

  Osobne jsem pozadal YL, aby uverejnil na webu sve clanky, aby prestala diskuse o vseobecnostech a zacla o konkretnich textech. YL mi sdelil, ze je nema k mani v Izraeli, ze jsou v Madarsku, a ze k nim momentalne nema pristup. Ta momentalnost trvala leta a tak z toho usuzuji, ze z nejakeho duvodu nechtel, aby vsechny jeho clanky v uplnosti vysly a byly zpristupneny jeho kritikum i zastancum. Je to skoda, protoze jednou k tomu dojde, ale nebude tu YL, aby se k nim vyslovil.

  Zdravi Charles Wiener, Zeneva, Svycarsko

  od Charles Wiener v Čec 12, 2010

 5. Vazeny pan Olser,

  Tomasa Quitta poznam velmi dobre, sme rodina. Karela Wienera osobne nepoznam. Na jednom nemenovanom slovenskom zidovskom internetovom fore (kde nie som a ani by som nechcel byt clenom a ani dobre duse by mna nechceli, ale prispevky pravidelne unikaju)prebehla stvava kapman proti Jehuda Lahavovi. Co je zaujimave, Lahav bol „obvineny, odsudeny a popraveny“ zopar jednotlivcami, samzorejme bez dokazov“. A to ma velmi vie nastvat, ze nasa generacia sa neopoucila z predchadzajucej generacie zijucich v komunistickom rezime. Inac Tomo Quitt a Karel Wiener su inteligentne osoby, ale ked ide o ich osobnu mienku, neexistuje u nich ziadna flexibilita, vsetko musi byt tak, ako oni sa „dovtipia“ bez toho aby si dali namahu precitat tie tzv. antiizraelske publikacie. Podla mojej skromnej mienky, je dolezite si urobit namahu a prestudovat subjekt predtym nez sa verejne vyjadrime.

  Karel W. nemusel vyzvat Jehudu Lahava aby publikoval na webu (nepise na akom webu, privatnom alebo verejnom. Som presvedceny, ze existuje archiv v Prahe, kde sa najdu prispevky od Jehudu Lahava a daju sa digitalne publikovat. Nie je podstatne, ci sa Jehuda Lahav k nim vyslovil, ale co by bolo podstatne keby sa nasla osoba a dala si namahu publikovat aspon vybrane prispevky zo 60 rokoch, ze az potom by mohla prebehnut inteligentna diskusia medzi zastancami a kritikmi. Inac, je to iba tak ako to povedal Jerry Seinfeld v americkom sitcom Seinfeld, je to o nicom.

  Pozdravuje Tibor Martinek (Anshel Moskovic) z Toronta

  od Tibor Martinek v Čec 13, 2010

 6. MaT 5:3

  od Charles Wiener v Čec 13, 2010

 7. Vážený pane Wienere, vždycky nad sebou ztrácím kontrolu, když narazím na ignoranta, který si dovolí plivat po člověku, který se už nikdy nebude moci bránit… To je podlé. Tečka. Doufám, že již pro přístě opomenete tento můj blog. Nerad bych ho totiž musel nechat desinfikovat…

  od olser v Čec 13, 2010

 8. V dobe honu na Lahava na strankach Eretz a fore spominanom panom z Toronta, dovolil si urcity pan zasielat na to ine forum skanovane clanky J. Arciho z ceskych novin zo 60 rokov. Bez komentara. Z obsahu clankov nemohli obvinovatelia vydolovat dokazy o protiizraelskej publikacii. Vyvolalo to u nich nemalu nespokojnost, ktora sa obratila proti zasielatelovi clankov. Vedenie fora potichu „odstranilo“ neprijemneho clena, ktory si dovolil oponovat dokazmi.
  Pan Wiener a dalsi neboli priamy akteri odstranenia, ale vedeli o tom. Ich demokraticke citenie im nekazalo ozvat sa, vehementne protestovat a branit pravo na slobodu prejavu, ale prizmurit oci, robit sa ako keby nic, ich sa to netyka.

  od lichtner v Čec 13, 2010

 9. Ja jsem s panem Lahavem mel diskusi na tema jeho prispevku pod jmenem Jigal Arci v dobe, kdy pan Olser k tomu nemel prilezitost. Byl jsem vzdy proti somarnimu odsouzeni jeho textu a povazoval jsem za dulezite, aby nejprv byly uverejneny jako celek a pak se o nich diskutovalo. Uverejneni jednotlivych textu nedava celkovy obraz a jejich volba je nutne obrazem nazoru uverejnovatele.

  Tonu pana Olsera je smutnym prikladem neschopnosti diskutovat. Utoky na osoby a ne na nazory osob je typickym prikladem systemu, proti kterym pan Olser tvrdi, ze vystupuje.

  Co se tyce lichtnera, Svetlo ho zjevne neosvetlilo.

  Zdravi Charles Wiener

  od Charles Wiener v Čec 13, 2010

 10. Pomolouvat člověka, který už nežije, je nedůstojné. Není to košer, je to chucpe…

  od olser v Čec 13, 2010

 11. Pokousim se to napsat po cesky, ja take jsem stravil prazskou jar v Praze, bydlel sem na koleji na Strahove u Quittovcov. Zhodu okolnosti tam taky bydlela aj majitelka Svetlo, Silvia N. (Bergidova).

  Zjevne Svetlo neosvetlilo este zadnych slovenskych alebo nekolik ceskych Zidu. Nemuze! Protoze cteni clenove nelen pomolouvaji cloveka, kteri uz nezije, ale taky nedustojne pomolouvaji osoby, ktore sice este ziju, ale byli „likvidovani“ a nemuzu se vubec branit . To je „ich“ modus operandi.

  Ja sem do 68 necetl Rude Pravo, muj nebohy tata ctel iba Pracu a ja sem cetl vecsinou Sport. Takze osobne nevim co psal Yehuda Lahal, nebo pseudonym Jigal Jarci. Tolik vim, ze 20 let po nezne revoluce jsem nectel zadne negativne komentare o Lahavovi, az kdy cteni „historici“ na slovenskom zidovskom fore (Stretnutie a po fingovanom unose 1 aprila 2009, prekrstili to na Svetlo)doslova zlyncovali nejen Yehudu Lahava a ale tez clena fora, ktry se odvazil publikovat na fore naskanovane prispevky z Rudeho prava. Karel W. nezahajil zadni diskusie na Svetle, nezadal je a pochybuji o jeho moralnem prave nazvat pana Olsera, ze je neschopny diskutovat. Na druhej strane, Karel W. muze klidne diskutovat tuto temu za nekolik tyzdnu medzi svimi slovenskymi a ceskymi landsmenmi v Mariankach, v hoteli kde Zidy podla vedeni su nejhorsi klienti. Otkud to znam, ta steznost byla uverejnena primo na Karelovej webke, Deti Maislovky. Zadna diskuse… ani na Osvetlenem Svetlo!

  Kdy by nekdo chctel pochopit psychyku Karela W. a „osvetlenych“ clenu Svetlo, doporucuju aby si precteli zaujimave komentare napsane „jednym z nas“ (taky obet likvidace na Osvetlenem fore), na yahoogroups web stranke free_str -> http://groups.yahoo.com/search?query=free_str.

  Na zaver iba tolko, Yehuda Lahav bol asi „pussycat“ oproti dnesnej lavici v Izraeli a ich liberlnych spojencu v Amerike, vo Velkej
  Brutanii a bohvie este kde, ci je to Meretz, Peace Now na cele s Oppenheimerom, ktory otvorene vpluva (po vydhodniarski, harka) na Izrael a najnovsia mala ale velmi vokalna fenomena, JStreet. Ale to nevadi nasim landsmenom, iba Yehuda Lahav je trnom v ich ociach. Mam taky osobny dojem, ze aj kvoli tomu, ze Yehuda Lahav pisal aj v madarcine (hoci je to uznany mensinovy jazyk na Slovensku, na Osvetlenom fore Svetlo je viacmenej zakazany, alebo aspon netolerovany, tabu). A demokratovi Karelovi, ktory zije v multi nacionalnom state Svajciarsko, anti madarcina na fore nevadi. Ale to je zase iny pribeh, na ine komentare.

  od Tibor Martinek v Čec 13, 2010

 12. VAZENY PAN OLSER
  SKUTOCNE SOM NECAKAL OD TAKEHO VAZNEHO CESKEHO NOVINARA TAKU HRUBU A NESLUSNU REAKCIU
  TO SA SKUTOCNE PODOBA VIAC NA JAZYK MADARSKEHO KOCISA (TO JE CLOCVEK CO VEDIE KONE ) A NIE NA CESKEHO INTELIGENTNEHO CLOVEKA
  ALE ASI SOM VAS NADCENOVAL A VASU INTELIGENCIU
  KU VECI:ZIL SOM SVOJHO CASU V PRAHE A PRISIEL SOM TAM Z KOSIC
  MOZETE SI PISAT AKE HRUBOSTI CHCETE A JA TRVAM NA TOM ZE JL PISAL PODLA DOBOVEJ POTREBY AKO SI TO KOMUNISTI ZIADALI PROTI IZRAESKE CLANKY A TO BOLO NEMORALNE
  ZDRAVI
  TOMO QUITT Z IZRAELA

  od TOMAS QUITT v Čec 13, 2010

 13. Matematicka pravdepodobnost pane Olsere, ze Vas blog „naboura“ reditel zemekoule TM/Toronto, cini bratru 1: 6 000 000 000. Tak s timhle sa nedalo vubec pocitat, nebo snad jo? LOL

  Mazel tov!

  Jan Kleinmann, Lund (SE)

  od Paul Kleinmann v Čec 13, 2010

 14. hyeny a supové rvou zuřivě bezbrannou oběť…

  od olser v Čec 13, 2010

 15. Vazeny pan Olser,

  ako novopeceny „reditel zemekoule“ mal som „intimny“ rozhovor z jednym mojim o 3 roky starsim kamaratom, ktory do 1964 zil v Bratislave a cital clanky od Jigala Jarciho v tedajsej tlaci (Rude Pravo, Pravda, Smena). Treba sa pozerat udalosti z perspektivy vtedajsej doby, zaciatkoch 60-ich rokov. Bola to doba Novotneho a tzv. de-stalinizacia. Zidia, ktori boli vyluceny z komunistickej strany v 50 rokoch sa ponahlali s rehabilitaciou a boli prijaty spet do komunistickej strany. Jednou z hlavnej priciny bola, ze ich deti boli blizko vysokoskolskeho veku a bez clenstva stranyt by sa tazko dostali na prestiznu medicinu alebo v tej dobe, na menej prestizne studovanie prava. Dalsim faktorom dostat spet clenstvo v komunistickej strane (ina strana samozrejme nebola) bol fakt, ze zidovsky rodicia sa dostavali spet na veduce pozicie na pracoviskach a v tedajsej dobre bez clenstva v strane okrem malo vynimiek to neslo. Ci to bolo moralne? Z pohladu vtedajsej doby, pokial nespolupracovali s organmi StB ako informatori a agenti, tazko sa to da odsudit. (autor a riaditel zemegule moze dodat, ze jeho nebohy otec nevstupil do strany, nerehabilitoval, pretoze nebol nikdy clenom KSS alebo KSC, ale preto nemohol ani vykonavat veducu funkciu na pracovisku. Jeho synovi bolo jasne povedane v 1967, ze nemozu ho kvoli tomu prijat na pravnicku fakultu, aj ked mal podobne vysledky ako jeho zidovsky rovesnik z Kosic, ale jeho otec bol clenom v strane. Na druhej strane, ludaci mali dost velky vpliv aby syn byvaleho velitela policie pocas vojnoveho slovenskeho statu, Jan Carnogursky bol prijaty)

  Co to ma spolocneho s Yehuda Lahav? Vela. Hoci v zaciatkoch 60-ich rokov prebiehala de-stalinizacia, politicky tzv. „socialisticky tabor“ bol jednoznacne „zamilovany“ do Gamela Abdula Nassera, egyptskeho diktatora. Pod zamienkou panarabizmu chcel podobne ako dnes Ahmadejidan, aby Izrael bol vymazany z mapy. Izrael bol povazovany vychodnym blokom za pariah stat. Podla mojho kamarata, Jigal Jarci, zahranicny korespondent, pisal vecsinou o zivote v Izraeli (podobne ako dnes Jana Shemesh, zahranicna korespondenka pre dennik Sme) a predstavoval svoje laviciarske nazory o mieromiluvnom spoluziti medzi Zidmi a Arabmi na Blizkom vychode. V tom case zivot z Izraeli nebol lahky a bola vysoka nezamestnanost. Samzozrejme, ze sa to odzrkadlovalo v publikaciach od Jarciho, ale ako konstatovanie neprijemnych faktov a nie ako kritika izraelskeho statu. V tom case sa prakticky sa nic nepisalo o Izraeli v tlaci ovladanou organmi KSS a KSC a pre zidovsku komunitu to bola prva prilezitost aby aspon nieco citat o Izraeli. Podla mojho kamarata, clanky boli natolko sikovne pisane, ze sa dalo citat aj „medzi riadkami“ a cenzura to neprichytila.

  Na druhej strane ak by Jarci pisal iba pozitivne a v superlativoch o Izraeli, jeho clanky by urcite neboli publikovane. Ci Yehuda Lahav (ak naozaj pisal pod menom Jarci) sa dopustil faux pas? S perspektivi vtedajsej dobe, sotva, podobne ako vela rodicov z predchadzajucej generacie boli clenmi KSC. Je take anglicke prislovie: „What is good for the goose, it is good for the gander“. Neexistuje ziadny dokaz a zdoraznujem pre Toma Quitta a Karela Wienera a ich ostatnych ich privrzencom z fora Svetlo (Vera B z Londyna) a Deti Maislovky, ze neexistuje ziadny dokaz o obsahovani negativneho skreslenia zivota v Izraeli pocas prvej polovice 60 rokoch od reality v clankoch pisane Jarcim, neexistuje ziadny dokaz, ze clanky pisane Jarcim obsahovali antiizraelsku propagandu. Ja verim mojmu kamaratovi a som pevne presvedceny, ze Zidia slovenskeho a ceskeho povodu sa neopravnene dopustali a dopustaju vrazednej fame voci Yehuda Lahavovi (rest in peace). Konstatujem, ze je to hanebny cin (urcite budem napadnuty Paulom a ktovie este s kym, ale to su bezvyznamne osoby plne nenavisti). Mozme nesuhlasit s politckym nazormi Yehudu Lahava, ale ho nenavidiet?

  Na dodatok, co sa tyka „moralnych demokratov“ Karela W., Toma Q a Silviu N.a Emil Weissa, moderatorov yahoogroups web stranok Deti Maislovky, Stretnutie v Kosiciach a Svetlo, maju nieco spolocne, ale nechvalia sa o tom. Fora su nastavene tak, ze cenzuruju kazdy prispevok, predtym nez sa rozhodnu prispevok od clena fora prepustit. Robia presne to iste ako komunisti za totality (VYLUCUJU A CENZURUJU), ale maju chutzpu ten rezim odsudzovat a plus ohovarat, ociernovat, napadavat Yehudu Lahava.

  NETOLEROVAT DISSENT? To je na odsudenie!

  Ako advokati v americkych filmoch: I rest my case.

  Tibor z Toronta

  od Tibor Martinek v Čec 14, 2010

 16. Vážený pane Olšere
  Prosím o uveřejnění na Vašem blogu. Nejsem schopný správně opsat kontrolní značky, zkoušel jsem to asi 8 krát. Váš Ber Borochov. A moc vám děkuju.
  ———-
  Krátce po vypsání nechutné soutěže na eretz.cz jsme jim trochu naivně poslali facsimilie všech 26 článků Jigala Arciho z Rudého Práva v letech 1961 až 1965. Doufali jsem, že konečně skončí zuřivá kampaň proti Jigalu Arcimu, který byl v té době vážně nemocný. Ani jeden z těch článků nebyl ani v náznaku protiizraelský, antisemitský nabo jinak urážející. Pravdivě informovaly o situaci v zemi. Byly napsány v duchu té doby, tak jako psali mnozí jiní do komunistického tisku. Často kritizovaly izraelskou vládu, tak jak byly v tehdejším československém tisku kritizovány vlády ostatních kapitalistických zemí. Kdyby je ale někdo dnes porovnal třeba s kritickými články vůči české vládě publikované v dnešním tisku, divil by se, jak jsou mírné a vyvážené a hlavně profesionelně napsané. Ani jeden ze současných českých novinářů nesahá Jigalu Arcimu ani po kolena. Hyeny z eretz.cz žádný z těchto článků nezveřejnily, nehodil jsem jim! Několikrát jsem je marně žádal, aby alespoň jeden článek,
  kterýkoliv, zveřejnili. Soutěž nebyla ještě uzavřena, soutěž s uzávěrkou půlnoc 15. 6. 2009 snad stále ještě běží!
  Ti, kteří se dnes tak spravedlivě rozhořčují nad těmi 50 let starými články je pravdepodobně ani nečetli!
  Kromě politických článků do Rudého Práva psal Jigal Arci i politicky neutrální příspěvky o Izraeli do jiných publikací (snad Lidé a země), ty se bohužel nezachovaly nebo zatím nebyly nalezeny.

  od olser v Čec 14, 2010

 17. TM se sam priznava, ze clanky YL, vychazejici pod jmenem JA, v dobe jejich vychazeni necetl. Pridal se k diskusi proste proto, ze ma potrebu sem prenest spor, ktery vede s diskusni forem, ze ktereho byl vyloucen. Za to vyhrozuje clenum soudnimi zalobami, resp. Jednu podal a nedavno ji v Torontu prohral.

  Muj dnesni prispevek nebude muj, ale Yehudy Lahava, z“l. Predavam mu slovo.

  Toto je vynatek z textu, ktery vysel v casopise Delet :
  Nemám vo zvyku reagovať na kritiku svojich článkov: každý súdny čitateľ má predsa možnosť prečítať článok, prečítať kritiku a vytvoriť svoj vlastný názor.
  Písal som pod menom Jigal Arci do českých a slovenských novín (ani vtedy nie do Pravdy!) v šesťdesiatych rokoch. Yehuda Lahav (Jigal Arci)

  Toto jsou vynatky z komunikaci, ktere mi YL zaslal :
  Netvrdím, že za tyto roky jsem nikdy nechybil anebo nenapsal něco, co bych dnes nepodepsal – ale v každém případě jsem psal podle svého nejlepšího svědomí ….
  Jsem Vám vděčný za Váš dopis, který mi umožňuje věcnou diskusi o mé minulosti, činnosti a novinářském přístupu.
  Myslím, že nechápete správně smysl členství v Komunistické straně Izraele. Jak jsem Vám to již napsal, byla to jediná opravdu společná židovsko-arabská strana, jejíž společný mírový program přijali její židovští i arabští členové a který – tak jsme se domnívali – byl podporován Sovětským svazem. To bylo rozhodující – a dodnes toho nelituji.
  Úpřimně řečeno, mně se s Vámi příjemně hovoří, takže čekám na pokračování. Přeji Vám vše nejlepší a srdečně Vás zdravím, Yehuda Lahav

  Zdravi Charles Wiener

  od Charles Wiener v Čec 14, 2010

 18. Váš přítel a novinářský vzor?

  Pan Lahav dokázal být k Israeli často kritický, kdežto vy jste jedna z mnoha novinářských hyen, které na censurovaném a sterilizovaném Neviditelném Psu mohou dnes, nikým nerušeny, hlásat své, výhradně proisraelské, propagandistické nesmysly.

  Vaše přístupy k novinařině se liší tak zásadně, že člověka okamžtě napadá myšlenka, jakým způsobem jste asi zneužil důvěry staršího člověka…

  od Alex Juchelka v Čec 14, 2010

 19. Vazeny pan Olser,

  aby bolo jasne, pridal som k diskusie kvoli tomu, ze nie je to prvykrat, co som znechuteny z postoja mnohych mojich rovesnikov pochadzajucich zo Slovenska a Ceskej Republiky. Nema nic spolocneho zo sporom o ktorom pise KW, tam su uplne iny hraci, tak neviem ,ze preco KW pletie jablka a pomarance (len pre upresnenie, ten spor sa neskoncil, sud vyhovel mojej ziadosti o odvolanie, napriek vehementnemu odporu druhej strany). Ked prvykrat napadol YL clen mojej rodiny TQ, napisal som verejne moj nazor. Stojim za tym, ze bez dokazov sa nemoze a nesmie odsudzovat! A zneuzit zidovsky forum jednotlivcami, kde oponent sa nedostane k slovu je tiez nemoralne.

  Mozem s cistym svedomim napisat, ze aktivna nenavist KW k osobam, ktore sa odvazia nesuhlasit s nim sa odzrkadluje na jeho pochybnom postoji voci Yahudovi Lahavovi z“l . Zato, ze s nim korespondoval alebo telefonicky s nim vypraval, este neznamena, ze ma nejake moralne pravo ho usvedcovat z cinov ktorych sa nedopustil. Co sa dialo v Eretz.cz a na zidovskom fore Svetlo (Stretnutie) pripomina viac Inkviziciu ako inteligentnu diskusiu medzi vzdelanymi zidmi. Mnohi vyznamny intelektuali a umelci boli v povojnovej Europe clenmi respektivnnych komunistickych stran vo Francuzku, v Talianksu, ale neprebehla imkvizicia proti nim. Jedinne slovensky a cesky Zidia vedia lepsie? Kolky z „nasich“ boli nie len radovymi clenmy KSC, ale boli vov vyznamnych funkciach, v plene KSC a KSS? Slovensky sudruhovia, clenovia plena UV KSS, Dr. Krizan, Spronc a Langer aktivne podporovali februarovy prevrat a dopustali sa zlocinov proti ludskym pravam (kolektivizacia pody, represia intelektualov a podnikatelov – kapitalistickych burzujov, znarodnenie majetku bez kompenzacie a politicky vezni), az do doby ked Stalinovi sa nepacilo, ze Zidia su vo vysokych stranickych funkciach. Iny cas, iny mrav. Yehuda Lahav s porovnanim tych sudruhov je tzadik.

  „…ale v každém případě jsem psal podle svého nejlepšího svědomí… pisal Yehuda Lahav. Rozdiel medzi jeho oponentmi je, ze oni pisu podla potreby davovej psychozi, a zdaleka nie podla svedomia , ale podla ich nutnej potreby prejavit osklivu netoleranciu a nenavist.

  Mam iba jednu otazku pre Karela W. Ako vysvetli, ze jeho rodina ostala po komunistickom februarovom prevrate v 1948 v Prahe, ked boli americky statny obcania? Ti co nemali rad komunizmus radsej zdrchli do Izraela, USA, Kanady, Australii. „Something seems to be rotten in the Kingdom od Denmark“.

  Jeden memej slavny rabin z Bardejovskych kupeloch povedal: „Bud k sebe objektivne sebakriticky, predtym nez budes kritizovat inych“. Ale to je na diskusiu inokedy…

  Tibor z Toronta

  od Tibor Martinek v Čec 14, 2010

 20. Eretz.cz má déle než rok k dispozici všechny články Jigala Arciho z Rudého Práva ze 60. let.
  Proč je nezveřejní? Proč? Co se jim na nich nelíbí?

  od Ber Borochov v Čec 14, 2010

 21. Tolik slov, tolik invektiv, tolik domněnek, tolik závěrů bez přečtení jediného slova od Jigala Arci. Tady je alespoň jeden článek z Literárních Novin z roku 1966:
  http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=LitNII/15.1966/13/8.png
  Už jen jeho název DEBENGURIONIZACE asi mnohé pobouří, a proto připojuji odkaz na objektivnější zhodnocení Ben-Guriona ve Wikipedii:
  http://en.wikipedia.org/wiki/David_Ben-Gurion

  Obávám se, že málokdo, kdo mohl v roce 1966 v Československu článek o Ben-Gurionovi a Izraeli té doby číst, si o zakladateli Izraele a zemi samotné odnesl pozitivní dojmy. A nepochybuji naopak, že Arci byl záměrně kritický na vše, s výjimkou izraelských komunistů. Nečetl jsem jiné články JA, ale tento se ideálně hodil československému tisku té doby. Jistě také není náhodou, že Lahav dával přednost psát pod pseudonymem.

  Na závěr se podivuji, že nikoho nanapadlo ptát se, proč Yehuda Lahav nedal sám k dispozici své články, aby si o něm lidé mohli udělat správný dojem. A proč naopak nazýval fakt, že se o to snažili jiní, „honem“ na sebe.
  Ta jediná objektivní cesta byla a je právě publikovat jeho články, a oskenované proto, aby je nikdo nemohl pozměnit.
  A pokud mají jiní, kdo na tento blog přispívají, další publikace – sem s nimi, a rozhodně spíše než s s urážkami od všech těch, kdo nečetli jediné slovo z pera YL.

  od Tomáš Nevěřící v Čec 14, 2010

 22. Nepovedal by som, ze clanok Jigala Arciho v Literanich novinach z 1966 je az tak poburujuci. Definitivne je pisany z pohladu laviciara ale nie ideologickeho komunistu, ktory by chcel nastolit diktaturu proletariatu v krajine kde zil. Najviac mu vadilo (ci opravnene, to je debata na iny den) konfrontacny postoj Ben Guriona voci Arabom, autokraticky styl vedenia vlady a zblizenie z vtedajsou Nemeckou spolkovou republikou. V tretom, podlahol vtedajsmu ideologickemu postoju Moskvy visa NSR, pretoze NSR bol stat ovela vyspelejsi ako Moskovska NDR a Moskva sa s tym nevedela zmierit a radsej rozsirovala svoju spinavu propagandu. Zda sa mi, ze Yehuda Lahav nevedel sa zmierit z konceptom vedenia izraelskeho statu voci Nemecku (teda v tom case, NSR); prijmeme vase peniaze (kompenzacia), zblizime sa vzajomnou spolupracou a ciastocne odpustime, ale nikdy nezabudneme. Jednym slovom ako osoba, ktora prezila holocaust, bol k takemu postoju alergicky a ideologia v tom hrala u Lahava asi mensiu ulohu. Kritizovanim Ben Guriona nepovedal nic nove, s vekom Ben Gurion sa stal kontraverznejsi v izraelskej politickej spolocnosti. Ako vela novinarov podlahol subjektivnemu pohladu na udalosti z jeho ideologickeho pohladu. Pokial veril tomu, podla mojej skromnej mienky, nedopustil sa moralnej prostitucie. Jedna moznost je, ze sa nechcel vracat do minulosti, pretoze asi prisiel na to, ze bol zneuzity vtedajsim komunistickym rezimom. Aj ked Arci bol zamerne kriticky skoro na vsetko v izraelskej politike, nikdy nekritizoval existenciu statu a nepochyboval, ze Izrael je domov pre Zidov (ale v jeho ociach s mierovym spoluzitimn zo susednymi Arabmi) Keby publikoval svoje clanky iba v Izraeli, som presvedceny, ze by neexistovala terajsia debata. Na druhej strane, Haaretz pravidelne publikuje ovela kontraverznejsie clanky od lavicovo zameranych novinarov a cez internet je dostupny vo vsetkych styroch kutoch sveta.
  Stvaju ich nasi cesky a slovensky „priatelia“? Sotva.

  od Tibor Martinek v Čec 16, 2010

 23. Na uzaver diskusie jedno odhalenie:

  Tomas Q. a Karel W. nie len kritizuju Yehudu Lahava za jeho minulost ale nazvali ho cloveka bez chrbtice. Zaujimave? Na druhej strane tie iste osoby nemaju osobne zabrany byt aktivnyi clenmi jedneho fora (yahoogroups Svetlo, predchodca Stretnutie), pod vedenim jednej skutocnej hyeny, moderatora Emila Weissa. Pan Weiss totiz po emigracie z Bratislavi do Haify v 1968 si vymyslel „lahsiu cesticku“ ako si zarobit slusne peniaze. Pod zamienkou, ze zaobstara pre novych pristahovalcov bez colne Hi-Fi stereo skrinky z Nemecka, vylakal ticice a tisice americkych dolarov a miesto nakupu objednaneho tovaru, zmizol aj s peniazmi v zapadnom Nemecku (dokonca ukryval sa 6 mesiacov aj v Toronte, ale tu mu asi smrdelo a vratil sa do Nemecka). Pred odchodom z Haify este stihol, nie raz, ale dva krat predat aj byt patriaci statnej vypocnej agenture, Sochnut. Trestne organy vysetrovali jeho podvod a pretoze ho nevedeli najst, podla izraelskeho zakona, podvodnictvo a kradez je premlcana po 10 rokoch. Objavil sa na scene v 2004, ked fotograf Yuri Dojc zalozil forum Stretnutie a behom niekolko mesiacov Emil W. ocaril mnohych clenov svojim Rasputinskym manierom (nie je nutne opisat podrobnosti ale podobaju sa na preslaveneho Rasputina) a prakticky prevzal moc na internetovom fore Stretnutie. Dokonca mal chutzpu verejne obvinit (samozrejme bez dokazov) spoluzakladeta fora a prveho moderatora (mojho „klokana“ kamarata z Australie) z podvodnickych aktivit. Za ten „gerojsky“ cin bol odmeneny terajsou majitelkou fora Svetlo, Silviou Neugröschel tzv. Oscarom (zlatym mackom)na stretnuti stretnutiarov v 2007. Mimochodom, nehanbil sa napadnut aj organizatora uspesneho prveho stretnutia rodakov z Bratislavy a organizatorku tretieho stretntuia, Dovolenka na Taloch). Ako na to byvalo na zjazdoch KSC, clenovia fora hanebne mlcali ako ryby. Vytvoril sa kult osobnosti a z Emila sa stal Emilko. Narastlo nie len jeho sebavedomiie ale aj zlomyselna drzost a prihlasil sa forum aj ako fingovany clen, Stein. Pouzival toho clena na ocernenie a diskreditvanie nepohodlnych clenov. Ked bol odhaleny jednym inteligentnym clenom z Izraela (dokonca priatel Toma Q.) okamzite ho obvinil z hackerizmu. Samzorejme drviva vecsina fora to zozrala a mala mensina, ktori to nezozrali, boli vyluceny ( ako v 50 rokoch z KSC).
  Polozim otazku: Ako je mozne, ze kritikom Yehudu Lahava nevadi z moralneho hladiska byt aktivnym clenom skupiny pod vedenim moderatora-jednej hyeny? Kto potom nema chrbticu? Kritizovat Emila W. na fore je nemozne, prispevky su prisne cenzurovane. Prajem im prijemnu spolocnost zo zloduchom na coskorom stretnuti v „bahne“ jedneho hoteli v Marianskych Laznach.

  Mozno moj komentar je ostry, dopredu sa ospravedlnujem ak sa niekto bude citit urazeny, ale je nacase spoznat dvojtvarnost generacie mojich rovesnikov z byvaleho Ceskoslovenska. Je to velmi smutna realita. Zial…

  Tibor M.
  p.s. fakta o Emilovi W. boli overene z viacerych kredibilnych zdrojov

  od Tibor M v Čec 16, 2010

 24. TM pise „pridal som k diskusie kvoli tomu, ze nie je to prvykrat, co som znechuteny z postoja mnohych mojich rovesnikov pochadzajucich zo Slovenska a Ceskej Republiky. Nema nic spolocneho zo sporom o ktorom pise KW,“ To, ze se pridal k diskusi je naprosto legitimni, to ze nemame stejne nazory jako ja, take. Ovsem o tom sporu se prvni zminil TM (prispevky #4, #10, #14 od Tibor Martinek v Čvc 13, 2010), ne ja – muj prvni a jediny prispevek, kde na to reaguji, je #16 …. Staci cist diskusi, aby bylo jasne, ze TM pise nepravdu.

  TM spravne poukazuje na to, ze mnozi zide byli take komunisty a nekteri z nich i vysoce postaveni. Lze otevrit diskusi o odpovednosti ceskoslovenskych obcanu na udrzeni komunismu dle jejich nabozenskeho puvodu, ale pokud jsem rozumel, tematem teto diskuse jsou clanky Jigala Arciho, pravym jmenem Yahuda Lahav.

  „aktivna nenavist KW k osobam, ktore sa odvazia nesuhlasit s nim sa odzrkadluje na jeho pochybnom postoji voci Yahudovi Lahavovi z”l .Zato, ze s nim korespondoval alebo telefonicky s nim vypraval, este neznamena, ze ma nejake moralne pravo ho usvedcovat z cinov ktorych sa nedopustil.“
  Predne necitim nenavist k nikomu. Ani k TM. Je skoda, ze existuji lide, kteri nachazeji radost v destrukci prace jinych. Jako pisatele pocitacovych viru, kteri jsou technicky schopni, ale vyuzivaji svoje schopnosti negativnim zpusobem. Ci lide, kteri se sziraji a otravuji jine, jako TM. Tot vse.

  Byl jsem v komunikaci s YL, docela pratelskem, pres ruznice nasich nazoru. Na rozdil od TM si byl YL vedom, ze dluzi vysvetleni nekterych svych postoju a jak jsem ho jiz citoval, nikterak nezakryval, ze napsal veci, ktere by dnes nenapsal, nepodepsal. Jestli mu necinilo potize to vysvetlit mne a jiste jinym v private, nenasel silu tak udelat verejne.

  Nikdy jsem neobvinoval YL z veci, ktere nedelal. Videl jsem vsak jinak impakt, ktere jeho clanky mely v ramci ideologickeho boje, ktery komunismus vedl se Zapadem a jeste vice s Izraelem. YL byl levicovy sionista a svymi clanky objektivne pomahal antisionisticke kampani CSSR. YL mi napsal, ze to nebylo jeho cilem. Coz pripoustim. Je to ale jako strojevudce, ktery rozjede vlak. Kdyz z ni vyskoci, je odpovedny za skody, ktere vlak ucini? Je autor odpovedny za sve dilo? Toto je otazka, ktera daleko presahuje ramec diskuse o YL.

  TM ma pravdu kdyz pise, ze „Mnohi vyznamny intelektuali a umelci boli v povojnovej Europe clenmi respektivnnych komunistickych stran vo Francuzku, v Talianksu, ale neprebehla imkvizicia proti nim.“ Predne by se musela definovat respektibilita politicke strany. Jakekoliv, komunisticke nevyjimaje. Pokud diskutujeme, diskutuje o liech. Nekteri z vyznamnych komunistu zapadnich KS, kdyz se dozvedeli o zlocinech komunismu, rady KS opustili. Napr. Howard Fast. Yves Montand clenem KSF myslim nikdy nebyl, ale prestal ji podporovat. Nektri prohledli jiz pred valkou, jako Arthur Koestler. Otazka je, kdy se lide fakta dozvedeli a jak na ne reagovali. Chruscev mel projev o zlocinech Stalina, doslo k potlaceni madarske revoluce, Novotny, ktery byl aktivni v dobe procesu, byl sefem KSC a prezidentem CSR/CSSR a YL zacina psat pro cs.stranicky tisk. Ne pro Zivot a zeme. A to YL nikdy uspokojive nevysvetlil. Bud byl slepy, nebo nemel pater. Protoze fakta jiz v te dobe znama byla a inteligentni byl, aby je mohl analyzovat a udelat si z nich zavery. Stat se komunistou v dobe nastupu Hitlera k moci ci v dobe boje proti nacismu, to chapu. Zustat jim po odhaleni zlocinu Stalina a videt, ze SSSR neprestal byt imperialistickou zemi, ktera uchvacovala nova uzemi primo i neprimo a uvnitr techto uzemi potlacovala zakladni svobody, na to clovek potreboval pajsl.

  Zdravi Charles Wiener

  od Charles Wiener v Čec 16, 2010

 25. Mily Karle

  Zalistuj si v Literarnich novinach s prispevkem Jigala Arciho jak uveden nahore v prispevku Nevericiho Tomase. Par stranek dal, na strane http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=LitNII/15.1966/13/11.png najdes vpravo dole redakcni radu:

  Lumir Civrny
  Bohumil Hrabal
  Frantisek Hrubin
  Karel Kosik
  Milan Kundera
  Jan Otcenasek
  Jan Prochazka
  Jaroslav Putik
  Jiri Sotola
  a dalsi

  Pro takovou nebo podobnou redakcni radu, pro kterou psal Jigal Arci, se asi nikomu z nas psat nepodari.
  Zdravi Honza Bock

  od Honza Bock v Čec 17, 2010

 26. Karel W. pise: „YL byl levicovy sionista a svymi clanky objektivne pomahal antisionisticke kampani CSSR.“

  Antisionizmus je kodovane slovo pre antisemitizmus. Rozsirilo sa vo vychodnom bloku na podnet Stalina od roku 1951. Komunisti sotva potrebovali pomoc od Yehudu Lahava v ich antisionistickej kampami. Kazdy normalne rozmyslajuci Cechoslovak v tej dobe si jasne uvedomil, ze autokraticke crty vedenia vlady Ben Gurionom (davam konkretny priklad, nesuhlas autokratickeho sposobu dolezitych rozhodnuti Ben Gurionom) sa nie velmi lisili od autokratickeho vedenia vlady a statu v CSR (CSSR). Tomu sa hovori „citat medzi riadkami“.

  Poznamka mimo debaty, nic sa nezmenilo v Izraelskej politike od casu Ben Guriona, Golda Meier mala svoj „kitchen kabinet“, dokonca im aj varila, Netahanyu ma 7 clenny „security cabinet“, kde sa uskutucnuju najdolezite rozhodnutia.

  od Tibor M v Čec 17, 2010

 27. Honza dokazuje svym prispevkem, proc si myslim, ze by bylo zahodne uverejnit VSECHNY prispevky Jigala Arciho, ktere uverejnil ve VSECH komunistickeho Ceskoslovensko do listopadu 1989. Jenom pak lze delat analyzu. JA psal do LN. Ale psal take do Rudeho Prava. Treba by Honza mohl napsat, kdo tyto noviny ridil a jaka byla jeho redakcni rada. Tim by doplnil jeho prispevek.

  TM se najednou stal specialistou, ale predtim napsal, ze prispevky JA necetl.

  Neznam jedineho politika, ktery by nemel svuj vnitrni kruh ci nebyl clenem nejakeho.

  Ben Gurion mel vizi a byl schopen ho uskutecnit. Nebyl andel, ale urcite v podminkach, ve kterych pracoval, to nemel vzdy lehke. Udelal x bot, napr. tim, ze dal moznost religioznim delat rozhodci izraelske politiky a mit pod svoi kontrolou matricni zalezitosti. Ale summa summarum to byl statnik. TM chtel delat v Torontu politika a nebyl zvolen. Zavidi?

  Co se tyce vareni Goldy Meir, porad lepsi, nez Antonin Zapotocky, ktery pozval Slanskeho k sobe a kdyz tento po veceri odchazel, zasel soudruh prezident (sefem partaje byl uz Novotny) do kuchyne, aby telefonem avizoval zatykajici tym, ze Slansky od neho odchazi a mohou ho zatknout.

  Zdravi Charles Wiener

  od Charles Wiener v Čec 17, 2010

 28. Ja svym prispevkem nic nedokazuju a uz vubec ne neco, co si mysli Karel.
  Kdyz chce Karel analyzovat vsechny prispevky, ktere Jigal Arci napsal do vsech publikaci v tehdejsim Ceskoslovensku do roku 1989, nebude jeho analyza uplna. Kdyz uz chce posuzovat nebo dokonce soudit osobu Jigala Arciho, nesmi se omezit na obdobi do roku 1989 a take ne jen na prispevky v Ceskoslovensku. Jigal Arci psal i do publikaci v jinych zemich.
  Novotny v dobe zatceni Slanskeho nebyl sefem KSC. Predsedou KSC byl Gottwald.

  od Honza Bock v Čec 17, 2010

 29. A Zapotocky samozrejme nebyl prezidentem!

  od Honza Bock v Čec 17, 2010

 30. Karel Wiener,

  chovas sa ako jeden BESNY pes, dotieravy hmyz, po anglicky sa ta opytam: WHAT’S YOUR F*****G PROBLEM? Hladas bezpredmetne a z temou nesuviace dovody na nenavist, pretoze ti dochadzaju logicke argumenty podporovat tvoju nezmyselnu poziciu a este chces navadzat citatelov na osobne ucty. Aj slepy vidi, ze som reagoval na naskanovany clanok od Arciho v Literarnych novinach a nie zo zavisti k Ben Gurionovi, pre b-ha, este z coho ma Karel W. obcini?

  Keby karel W. nebol zaslepeny cirou nenavistou (bez priciny!), zistil by, ze v Ontariu komunalne zastupenie nie je na zaklade prislusnosti politickych stran. Poslanci(-yne), starostovi a primator Toronto kandiduju a su zveleny bez podpory akejkolvek politickej strany, jednym slovom poslanci su pred volitelmi apoliticky. Pre europana je to tazko pochopitelny koncept.

  To Karelovi W. napisala jedna byvala clenka jeho „milovaneho“ fora, citujem: „Tolko slusnosti by si mnel mit v sobe a ospravedlnit sa Tiborovi Martinkovi. Nie Ty si ho vyhodil z fora, takze on s Tebou nic nemal a nie TM se sudi s Tebou, tak si daj toaletny papir pres pusu, kdyz si ju oteviras!!!“

  Pre tvoju expertnu znalost, by si mal vediet nieco elementarne (vsak Watson), ze Novotny sa stal prezidentom a prvym tajomnikom KSC az v 1957 po smrti Anotnina Zapotockeho. Zapotocky, niekdajsi „odborar“ (predseda ROH) sa stal prvym tajomnikom a prezidentom po umrti Gottvalda v 1953. Pozicia generalneho tajomnika KSC bola zrusena. Seda eminencia v tej dobre bol Karol Bacilek (len skoda, ze ho cholera nechytila).

  Je nacase aby Karel W. uz laskave vysvetlil, ze preco americky statny obcania Wienerovci ostali po februarovom prevrate v komunistickom Ceskoslovensku a tiez nevyuzili druhu sancu na legalnu emigraciu v 1964. (Aby mohol citat komunisticku tlac a neskor zo Zenevy kydat na Yehudu Lahava?)

  od Tibor M. v Čec 18, 2010

 31. Novotny se stal prvnim tajemnikem UV KSC uz v zari 1953.
  Zapotocky prvnim tajemnikem nikdy nebyl. V letech 1922-25 byl generalnim tajemnikem.

  od Honza Bock v Čec 18, 2010

 32. Mily pan Bock,

  ospravedlnujem sa, asi pomylil som jedneho Tondu (pivara)z Antoninem. Pametam sa hmlisto, ze v 57 Slovaci (teda aj nasi rodicia) fandili Viliamovi Sirokemu – predsedovi vlady, ay ho zvolili za prezidenta. Ale, ze preco, na to sa uz nepametam.

  od Tibor M. v Čec 18, 2010

 33. Slansky byl ustredni tajemnik do 23.11.1951, predpokladam den sveho zatceni. Gottwald byl predseda do sve smrti, t.j. 14.03.1953. Pak byla tato funkce zrusena. Tyto funkce bezely soubezne.

  Pak byla pulrocni dira; Novotny byl zvolen az 04.09.1953 prvni tajemnik a tim zustal do sveho odvolani 05.01.1968. Pak byl Dubcek do xx.04.1969 a Husak do xx.05.1971, kdy prejmenovali funkci na generalni tajemnik, kterou Husak plnil do xx.xx.1987. Tu prevzal Jakes do 24.11.1989, po nem Urbanek do 20.12.1989 a Adamec do 01.09.1990. Pak se KSC rozpadla na ceskou KSCM a slovenskou KSS, pozdejsi Strana demokratickej l’avice ….

  Ne ze bych to znal zpameti, s daty mi pomohl web. A jak je vidno, ne uplne.

  Ale pamatuji si na zatykani, at uz skrz otce spoluzaka, ktery bydlel v nasem cinzaku, ucitele, odvedeneho ze skoly, ci oznameni, ze zatkli Slanskeho a myslim Taussingerovou. Pamatuji si na smrt Stalina a hned po nem Gottwalda a jeho pohreb, pamatuji si na zvoleni Novotneho prezidentem – kdyz to bylo ohlaseno z amplionu, sel jsem u nadrazi Tesnov a pritel rodicu na to reagoval slovy „to si neumis predstavit, jaka je to svine“. No a pak co nasledovalo. Co se delo po okupaci vim jenom z druh ruky, to uz jsem tam nezil. .

  Napsal jsem text, zkratil ho a a namisto, aby v nem zustalo, ze Zapotocky nikdy nebyl sefem KSC, uvedl jsem nespravne, ze Novotny byl sefem jiz pri zatykani Slanskeho. Mea culpa, mea maxima. Ze preklepy ci zkratky jsou mozne dokazuje i Honza, neb kdo „V letech 1922-25 byl generalnim tajemnikem.“ neuvadi ani http://cs.wikipedia.org/wiki/Komunistick%C3%A1_strana_%C4%8Ceskoslovenska – uvadi „různé osoby (1921–1925)“

  „Pre tvoju expertnu znalost, by si mal vediet nieco elementarne (vsak Watson), ze Novotny sa stal prezidentom a prvym tajomnikom KSC az v 1957 po smrti Anotnina Zapotockeho.“ dokazuje, ze Sherlock Holmes v podani TM je neuspesny – sefem KSC se Novotny nestal po umrti Zapotockeho (13.11.1957), ale jiz po umrti Gottwalda, jak jsem uvedl vyse. Po smrti Zapotockeho si k tomu 19.11.1957 pouze pridal post prezidenta.

  Zdracvi Charles Wiener

  od Charles Wiener v Čec 18, 2010

 34. TM pise, ze „v 57 Slovaci (teda aj nasi rodicia) fandili Viliamovi Sirokemu – predsedovi vlady, ay ho zvolili za prezidenta. Ale, ze preco, na to sa uz nepametam.“ Nevim, jakou mel sanci – jeho zena byla zidovka a to byl v te dobe velky handicap. Nemluve o tom, ze Novotny v roce 1953 chtel separaci funkci sefa KSC a prezidenta, protoze nemel sanci na oboji. Ale v roce 1957 toto pro neho neplatilo.

  Zdravi Charles Wiener

  od Charles Wiener v Čec 18, 2010

 35. Ked je sezona hladat vinnikov, trocha odbocim. Podla mojej skromnej mienky, zacnime s Britmi a s Chamberlainom. Definitivne mal tiez dostat slucku v Norimberku ako vojnovy zlocinec zodpovedny za genocidu. Priamo prispel k zaniku prej Ceskoslovenskej republiky, k vziknutiu vazalskeho klerofasistickeho statu na Slovensku a vyhubeniu vecsiny Zidov zijucich v predvojnovom Ceskoslovenku. Nehovorim ani o obetiach v Anglicku,,, ale to je uz ich problem. Ale nebol jedinny aglican, ktory zapredal Ceskoslovensko a zapricinil katastroficku tragediu pre cesky a slovensky narod. Druhykrat Cesi a Slovaci boli zapredany v Jalte Winstonom Churchillom a smrtelne chorym americkym prezidentom Franklinom D. Roosveltom. (Terajsi americky prezident Barack Obama ho verne sleduje visa k jeho postoju k Izraelu). Ich cin dovolil aby „gerojska Ruda-Cervena armada“ sa stala osloboditelom Prahy a tym padom Ceskoslovenska a ostatne zlo potom nasledovalo az do roku 1989. Ked sa pozeram na tie udalosti, vobec sa necudujem, ze mnohi Zidia, prezilci holocaustu, skandovali osloboditelom, teda Sovietskemu Svazu. Zapadna velmoc, Britania nebola priklad, Amerika mala svoje caro, ale z pohladu laviciara, tiez sa necinne spravala na vystrajanie Hitlera do 1941. Vtedy este nebola televizia, internet a trvalo to dlhe roky pokial historicka pravda vyplavala nahor. Drviva vecsina mladych zidovskych sympatizerov komunizmu vytriezvela v emigracii, ale Yehuda Lahavovi trvalo dlhsiu dobu. Aj ked sa odklonil od sovietskeho modelu.

  Niektori moji rovesnici tvrdo odzudzuju Lahava. Ale tie iste osoby neodsuduli maniere Emila Weissa, moderatora jednej slovenskej zidovskej web stranky, ktory ako hyena obvinil kolegu moderatora, mojho klokana kamarata, z podvodnickych aktivit pred aspon 400 rovesnikov a zbavil sa ho podobne ako komunisti v 50 rokoch. Bez dokazov, bez moznosti obhajit sa. Zial aj prispievatel diskusie , Karel Wiener podlahol masovej psychoze a v privatnych e-mailoch sa stotoznoval „s oficialnou verziou“ obvinenia. Vtedajsi majitel fora, svetoznamy fotograf Yuri Dojc, tiez zlyhal z moralneho hladiska a dovolil aby stvanie nadalej pokracovalo proti tej osobe na jeho fore. (predidem Karela W., tie udalosti sa udiali 9-10 mesiacov pred sudnou zalobou za ohovaranie. Az od oktobra 2007 som sa stal obetou stvania, pretoze som si dovolil obhajovat mojho napadnuteho klokana kamarata, vyjadril som sa negativne na usporiadanie mini stretnutia pocas Yom Kippur v jednej bratislavskej restauracie, ktoreho sa zucastnil aj cestny predseda Ustredneho svazu Zidovskych nabozenskych obci, prof. Palo Traubner – aj ked dodrzial postenie)a nesuhlasil som aby clenovia jedneho internetoveho yahoogroups fora, ktora je dodana uplne zadarmo firmou Yahoo!, financovali moderatora web stranky, ktora funguje automaticky.(pre zaujimavost, Karel W. sa s tym postojom voci odmene moderatora sa viackrat privatne stotoznil, ale nemal odvahu sa vyjadrit verejne, lebo vedel, ze (odmena) je to v nesulade pravidiel Yahoogroups). Voda sa preliala z pohara, ked terajsia majitelka fora, Silvia N. zkomponovala prispevok pod menom fiktivneho clena Petra Steina a obvinila klokana a mna, ze „podjebavame“ a treba nas umlcat. Vobec jej nevadilo, ze je manzelka predsedu Aachenskej obce. Ziadny spor neexistoval medzi Karelom W. a Tiborom M. Tak neviem dodnes , odkial nabral tu jedovatu nenavist.

  Zdoraznujem, uz aj pre moralne zlyhanie Karela W. teraz nema ziadnu moralnu a eticku autoritu hrubo kritizovat Yehudu Lahava.

  od Tibor M. v Čec 18, 2010

 36. to som dostal dnes od Karela Winera, VYDERANIE:
  From: charles.wiener@bluewin.ch (charles.wiener@bluewin.ch)
  Sent: July 18, 2010 6:46:08 AM
  To: MARTINEK Tibor (spravodlivost@hotmail.com)

  Tibore,
  jestli se neuklidnis, budou se na webu diskutovat Tve osobni zalezitosti. Pocinaje historii Tve sestry. Chces skutecne jit tak daleko?
  Karel

  S prepacenim, ze to nie je na temu, ale iba tolko; nie je to tajomstvo v Kosiciach, ze moja sestra je vazne chora v poslednej dobe je hospitalizovana. Predidem tu hyenu Wienera. Moja sestra bola zial diagnozovana „Demencia pri Alzheimarovej chorobe. Je neschopna samostatneho fungovania, vyzaduje opatrovatelsku starostlivost“. Dostava top starostlivost, tak ako od lekarov kliniky vo Fakulltnej nemocnici ,a tak isto od v Liecebni Samuela Bluma, ale zazrak na vylecenie neexistuje. Nasa mama, 85 rocna zena , ktora prezila holocaust, nie je schopna sa o nu starat, aj pre nu sme ziskali vdaka nezysnej pomoci sestrickam-opatrovatelkam zamestanych ZNO v Kosiciach a prikladnej spoluprace podpredsedu ZNO v Kosiciach opatrovatelsku sluzbu.

  Preco sa Karel Wiener nespyta tych zlomyselnych spiclov a udavacov, ze preco skoro bez vynimly ani jedna osoba ju nenavstivila ked bola asi 4x v nemocnici v Kosiciach? (nebudemn spominat mena, ale urcite sa spoznaju) To je tiez na Zidov dost hanebny skutok. Radsej sa idu zabavat do Marianskych Laznach, budu sa chvalit o ich nemoralnom chovani?

  Ak chce Karel Wiener tuto tragediu vyuzit proti mne, tak mam jeden odkaz, nech ho slak trafi!!! Nie je Zid, je hyena!!! FUJ!!!

  od Tibor M. v Čec 18, 2010

 37. To vse co TM pise jsem nevedel a netyka se mne to.

  Spise jsem chtel vedet, jestli je ochoten diskutovat SVE privatni veci zpusobem, jakym diskutuje privatni veci jinych. V tomto pripade, jak ON pritahl svou sestru do Toronta. Nevim o tom mnoho, ale dost na to, abych polozil otazku o jeho moralite. Vim jen naznaky, ktere jsem se dozvedel behem meho pobytu v Kanade, ale i ty ho zrejme mohou vyvest z rovnovahy.

  Vypada to ale na to, ze TM skutecne nezna limit a pise veci o sve sestre, ktere jsou kryte lekarskym tajemstvim. Nic jsem neuverejnil – napsal jsem mu privatni e-mail, ve kterem jsem mu chtel pripomenout, ze privatni veci by se nemely diskutovat na webu. TM je ale takovy hlupak, ze nezna jakekoliv meze.

  Zdravi Karel

  od Charles Wiener v Čec 18, 2010

 38. Karel Wiener ma vydieral. Vyhrazal sa, ze bude na webu diskutovat historiu mojej sestry, to je ton a obsah jedneho vydierajuceho emailu. Jasne naznacil, ci ma doniest do diskusie osobne zalezitosti o historie mojej sestry. Zial, nemala stastny zivot, obetovala sa opatrovat nasho neboheo otca, ked bol chory a teraz trpi nevyliecitelnou chorobou. To co moze vediet su besne klebety a nicim sa nelisi vytahovat historiu od naj najspinavejsich komunistov. To je jeden gauner, spodina… Teraz uz nema co diskutovat. Stav o mojej sestre nie je ziadnym tajomstvom v Kosiciach, vie to cela kosicka zidovska komunita.

  Neviem odkial berie dalsie bluznenie, ze ja som pritiahol sestru do Toronta. To su uz naozaj chore mozgy. Naozajstna, s prepacenim, ze nemam lepsi slovensky vyraz, kokotina. Ste hoveda, svine, hyeny, hajzli! To plati na Wienorovych torontskych zvanych priatelov, ktori s prepacenim, hovno vedia. Iba zlomyselnost a kryt svoje nedostatky. Pekna ceska a slovenska zidovska spolocnost, kto potrebuje antisemtov, ked najdeme medzi nami dost nositelov vrazednych fam. Hlavna vec je , ze lize zadok jednemu naozajstnemu gaunerovi, Weissovi, ktory znizil reputaciu mojho klokana priatela medzi blbcami (ktori uveria vsetko, co precitaju an ich web stranke), ze az mu jazyk smrdi… A preco nepsomina pan Wiener, ze na dovolenke na Talochv 2007, Yuri Dojc mu skoro jednu „dal na papulu“, pretoze vulgarne a neopravnene napadol organizatorku stretnutia, stratil trpezlivost? Aj ked som tam nebol, rozpravalo sa o tom velmi hlasne v Toronte.(bolo ich tam niekolko).

  Teraz sa ukazal pan Wiener, chodi po svete zbierat klebety a informacie aby mohol osoby ktore s nim na weboch nesuhlasia jednoducho vydierat. Typicka metoda StB-akov. Je nacase aby zmizol!

  od Tibor M. v Čec 18, 2010

 39. Moji informace o tom, ze Antonin Zapotocky byl v letech 1922-1925 generalnim tajemnikem KSC mam potvzenu z udaju na http://old.hrad.cz/president/zapotocky.html .
  Jsou to stranky Hradu a povazuji je za spolehlivejsi nez Wikipedii, do ktere si muze psat vice mene kazdy co se mu zachce.
  Antonnin Zapotocky byl zvolen generalnim sekretarem UV KSC v breznu 1922, kdy nahradil Bohumila Jilka. Sekretarem UV KSC byl az do dubna 1925, kdy na nej byl vydan zatykac.
  Slansky byl generalnim tajemnikem do 6.9.1951, clenem politickeho sekretariatu do 6.12.1951. Zatcen byl 23.11.1951.

  od Honza Bock v Čec 18, 2010

 40. Vazeny pan Olser,dobre robite, ked nereagujete na prispevky pana Martineka z Toronta. Nezaujimaju Vas „drby“ /ani inych/ z nejakych for, ktore menovany IMHO nemiestne a urazlivym stylom prenasa do Vaseho blogu. Zastavte prosim tuto formu „jedovatej diskusie“.
  Vazeny pan Wiener, pokuste sa aj Vy nereagovat na pisatela z Toronta. K nicomu to nevedie.

  od Peter Praker v Čec 18, 2010

 41. Pan Praker,

  malo by Vas zaujimat, ze stvanica na Yehudu Lahava zacala „na tom slovenskom zidovskom fore“ v dobe ked Eretz.cz vypisal sutaz na preposlanie naskanovanych clankov z byvalej komunistickej tlace. Nebola to nahoda. Je doleizte aby obecenstvo poznalo zazemie, odkial sa „striela“. Urazky su na mieste, ak niekto pouziva „uderi pod pas“ pocas diskusie. A vyderanie o eskalacie osobnych utokov naozaj nemoze nikde viect.

  Na druhej strane, cakam kedy Eretz.cz uverejni naskanovane prispevky Jigala Arciho, aby sme to precitali a mohla by prebehnut prakticka diskusia (zatial je viac menej teoreticka)

  od Tibor M. v Čec 18, 2010

 42. Ve jménu památky člověka Yehuda Lahava se přikláním k názoru Petera Prakera, aby tato ponižující diskuze plná jedu a nenávisti skončila…

  od olser v Čec 18, 2010

 43. To, že se zastáváte Lahava je od vás sice pěkné, ale jinak jste stejný neinformovaný, fanaticky proisraelský propagandista, jako lidé z Eretz.cz, které kritizujete.

  Zkuste Lahavovu památku uctít především tím, že budete psát o Izraeli pravdivěji (tzn. kritičtěji), než doposud. Podle toho se pozná, zda byl Lahav opravdu váš přítel a novinářský vzor…

  od Alex Juchelka v Čec 19, 2010

 44. Opravdu si myslíte, že nepíši o Izraeli kriticky? Líp čtěte a míň žvaňte…

  http://olser.cz/1128/necin-jinemu-to-co-tobe-nemilo-aneb-zidovsky-extremismus-pod-lupou/

  od olser v Čec 19, 2010

 45. To je ovšem jedna z mála, možná jediná, výjimka, která potvrzuje pravidlo. Drtivá většina vašich ostatních článků je jednoznačnou proisraelskou propagandou. Podotýkám, že vaše psaní znám pouze ze stránek Neviditelného Psa, kde lze váš postoj k Israeli jen ztěží považovat za vyrovnaný.

  Aby bylo jasno, osobně mi vaše psaní nevadí, nedělám si iluse o povaze ‚novinařiny‘ na NP a na rozdíl od mnoha v ČR nejsem na podobných ‚informacích‘ závislý, ozval jsem se pouze proto, že kritizovat pseudonovináře na Eretz.cz a tvrdit, že Lahav je váš novinářský vzor považuji zrovna u vás za zcela absurdní. Možná, že jsem na to neměl vůbec reagovat… Mějte se.

  od Alex Juchelka v Čec 19, 2010

 46. Vazeny pan Juchelka,

  dovolim sa Vas spytat,ze preco by sa malo kriticky pisat o Izraeli? Pretoze ma rozhodne jednu z najuspesnejsich hospodarskych vysledkov medzi rozvojovymi krajinami, v case ked velka cast Europy a USA trpia najhorsiou hospodarskou krizou od depresie v 1929? Pretoze ma rekordny rast zahranicnych investici v „high tech“ priemysle?
  Pretoze pred rokmi opustili Gazu a Hamash vytvoril tam hniezdo teroru a skoro cely svet mlci? A co nie pravda, ze krajina „kvitne“? Su tam urcite problemy, ale podla mojej mienky, to je uloha izraelskych novinarov kriticky poukazat na domace problemy. Neviem ako by sa Vam pacilo keby nemecky alebo rakusky novinari pisali kriticky o Cesku. Nam v Kanade urcite by sa nam nepacilo keby nas kritizovali americky novinari. Na druhej strane, Yehuda Lahav bol Izraelski novinar, jeho kritika bola z pohladu laviciara (mozno umierneneho komunistu, neskor skor socialneho demokrata)ale jeho novinarsky styl pisania sa mi zda ako citatel briliatny.

  od Tibor M. v Čec 19, 2010

 47. „…dovolim sa Vas spytat,ze preco by sa malo kriticky pisat o Izraeli?“

  A proč ne? Nikde přece netvrdím, že by se mělo psát pouze kriticky.

  „Nam v Kanade urcite by sa nam nepacilo keby nas kritizovali americky novinari. “

  To chápu, ale kdybychom na vás většinou pěli samou chválu, to byste brali, ne?

  od Alex Juchelka v Čec 19, 2010

 48. Odpovedat na prvu cast komentara by som radej nechal odpovedat pana Olsera, je ovela viac kvlalfikovany ako ja.

  Na druhu cast skusim dat odpoved, pretoze som ciastocne kvalifikovany (zijem v Kanade). Priznam sa,ze nesledujem velmi americku tlac. Ani vecerne americke televizne noviny, a ked, tak trocha CNN. Ked Kanadu kritizuju americky novinari, alebo politici, dozvieme sa o tom z kanadskej tlace, ale aj ked chvalia Kanadu. Zavisi velakrat, ci novinar je nakloneny k demokratom alebo k republikanom. Ked Kanada sa rozhodla nevyslat vojakov do Iraku, boli sme za to kritizovany nie len republikanmi, ale aj konzervativnymi novinarmi. Na druhej strane, ked Kanada vyslala vojakov do Afgansitanu, boli sme chvaleny nie len konzervativnymi novinarmi ale novinarmi blizky k demokratom. Ked Obama reforomoval americke zdravotnictvo (podla mojej skromnej mienky, opravnene), konzervativna tlac hladala kriticke chyby v nasom zdravotnickom systeme, naozajstnym socialistickym (dlha doba cakania na specialistov, na MRI, atd.), ktore kanadania volaju Medicare. Novinari blizky demokratom chvalili kanadsky system Medicare (vseobecny pristup k zakladnym zdravotnym sluzbam pre obyvatelstvo kanady. A veru, chvalu sme brali, este k tomu od nasicj americkych susedov (inych zatial nemame).

  od Tibor M. v Čec 20, 2010

 49. Pane Tibore, děkuji za snahu, ale já jsem si již na obě ‚otázky‘ vyčerpávajícícm způsobem odpověděl sám… ; )

  od Alex Juchelka v Čec 20, 2010

 50. Je potrebne pisat aj o Izraeli, ale nie vsetkemu napisanemu slepo verit. Su noviny /anglicke, ceske, slovenske../,ktore zverejnuju len pozitivne alebo len negativne clanky. Podla toho, ktorej strane, smeru su naklonene. Izrael je demokraticky stat, prosperuje, ziju tam naozaj mudre hlavy /najvyssi pocet nositelov Nobel.cien/. A ako kazdy iny demokraticky stat, ma svoje klady a zapory. Priatel /stat/, ktory prijme aj kritiku vie, ze tato moze byt-byva, konstruktivna.

  od Peter Praker v Čec 20, 2010

 51. „Priatel /stat/, ktory prijme aj kritiku vie, ze tato moze byt-byva, konstruktivna“.

  Ale od koho? novinara, ktory sedi v Prahe alebo v Bratislave. A odkial moze ten novinar vediet, ktora publikacia v Izraelskej tlaci je kredibilna. „The truth is in eyes of the beholder“ (Pravda je v ociach svedka?)
  Dovolim dodat, ze novinari radi „rozdavaju“ kritiku“ (to je asi ich dana uloha v spolocnosti), ale zriedkavo je konstruktivna. Podobne ako kritika opozicie v parlamentoch v demokratickych statoch. (Cest vynimkam -u novinarov a politikov v opozicii). Ak pan Praker mal moznost citat niektore prispevky Jigala Arciho, alebo neskor Yehudu Lahava, bola podla jeho mienky (alebo aj inej osoby zapojenej do diskusie)kritika Izraela alebo radsej povedane, izrelskej vladnej politiky konstruktivna?

  od Tibor M v Čec 20, 2010

 52. Moj prispevok bol mysleny vseobecne /moze byt-byva/. Izrael prijima kritiku, dokazuje to kazdy den.

  „Ak pan Praker mal moznost citat niektore prispevky Jigala Arciho, alebo neskor Yehudu Lahava, bola podla jeho mienky (alebo aj inej osoby zapojenej do diskusie)kritika Izraela alebo radsej povedane, izrelskej vladnej politiky konstruktivna?“

  Bola teda predsalen destruktivna? Vasa otazka nekoresponduje celkom s Vami predtym napisanym.
  Nerozumiem.

  od Peter Praker v Čec 21, 2010

 53. Pan Martinek, Vase prispevky mozno citat v diskusii viacerych rozne orientovanych periodikach. Su IMHO poväcsinou konfrontacne ladene. Nemam zaujem s Vami -bojovat-,ste nevypocitatelnym az nebezpecnym protivnikom.

  od Peter Praker v Čec 21, 2010

 54. „Nemam zaujem s Vami -bojovat-,ste nevypocitatelnym az nebezpecnym protivnikom.“

  Hmm, keby som bol „zenska“, mohol by som by nazvany aj femme fatale.

  Zapojil som sa do diskusie, pretoze prispevky od niektorych jednotlivcov boli „deja vu“. A nedalo sa im oponovat, boli chraneni cenzurou. Ukazalo sa, ze „ostre pero“ vynesie aj tie najhorsie crty z „vnutra“ cloveka. Ja som za ostre pero, ale v ramci fair play. Pan Olser ma urcity postoj a velky respekt k novinarovi Yehuda Lahav. Moze byt za to slusne kritizovany, tak isto Yehuda Lahav z“l? Samozrejme, ale byt napadnuty (destruktivne)? To uz moze vyvolat reakciu a „ostre pero“. Ale po zakonceni diskusie „ostrym perom“, nepovedal by som, ze „stipnut ako komar“ ma nejaky zmysel. Preto nie je uz ziadny dovod na obhajobu, a ani na „ostre pero“. Ako to Beatles nahral: „Let it be…“

  p.s. na urcitej Yahoo web stranke, pre nejaku, aj pre mna neznamu pricinu, na portali Yahoo! sa ukazu prispevky od mnohych osob, dokonca aj z tzv uzavretych yahoogroups web stranok (for). Michael W.,bracha Karela W., casto pise komentare na clanky v Yahoo. Zaujal ma jeden z jeho komentarov, kde otvorene vyslovil suhlas z vrazdou somalskych piratov ruskymi vojenskymi namornikmi po oslobodeni zajatej lodi. Taky postoj vyvolal od o mna „ostre pero“. Aj ked ti pirati su hyeni, v civilizovanej spolocnosti si nezasluzia byt zavrazdeny. Ak som bol za moju oponenturu „nebezpecny“, so let it be…

  od Tibor M. v Čec 21, 2010

 55. Don’t have a lot of money to buy a car? Worry no more, because it is possible to get the loan to resolve such kind of problems. So take a car loan to buy all you want.

  od NikkiClarke30 v Srp 23, 2010

 56. Odpovídám pouze na česky psané komentáře…

  od olser v Srp 23, 2010

 57. Pane Olsere,,,,,,na slovensky pisane taktiez nereagujete ?
  Ja citam vase aj ,ked su v cestine,,,cize by som ich mal prestat citat ?

  od jozef v Zář 25, 2010

 58. Pan Juchelka, co vam vadi na Izraeli ? Povedste nam, chcel by som vediet ako sa na ten zidovsky stat pozera cesky antisemita. Pan Olser je zidovskeho povodu , preco by nemal pisat pekne o krajine na ktoru je hrdy,,,presne ako ja. Vadi vam , ze zidia maju svoj stat ? Keby sme ho mali pred druhou svetovou vojnou bolo by nas o 6 000 000 viacej.

  od jozef v Zář 25, 2010

 59. Samozřejmě, že na slovenské příspěvky odpovídám. Ta poznámka je pouze pro dotěry, co si píší své reklamy v angličtině. Jinak nejsem židovského původu, ale prostě Židy uznávám jako nejchytrejší národ…

  od olser v Zář 25, 2010

 60. Pane Josef, aby bylo jasno, Izrael neni zidovsky stat. Ziji tam Krestane, Mohamedani, Arabove, Palestinci a kdyz jste pripomel antisemity, ziji tam mnozi nezidovsti Semite.
  Zide svuj stat nemaji. V Izraeli ziji Izraelite!

  O 6 milionu viacej stale muzete mit, kdyz se tam odstehuje prave tolik americkych zidu.

  od Jarda v Lis 10, 2010

 61. Mýlíte se! Zkuste říct v Mea She´arim, Haifě či Tel Avivu nebo v kibucech, že Izrael není židovský stát a jeho obyvatelé že jsou Izraelité a ne Židé. Se zlou se potážete…

  od olser v Lis 10, 2010

 62. Celkem neni dulezite co si jakykoliv nafoukanec mysli. Obcane Izraele jsou Izraelite a ne vsichni jsou zide. Statisticky je zidu 75% ovsem kdo neni verici a neprovozuje Judaismus, neni opravdovy zid ale pouze Izraelec.

  Zamyslete se nad pojmem neverici zid a neverici krestan! Nesmysl, ze?

  od Jarda v Lis 11, 2010

 63. Blahoslavení chudobní duchem…

  od olser v Lis 11, 2010

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *