Špioni, špioni, hejbejte se…

9. Červenec, 2010 – 13:48
Přes sedmnáct roků hlídali Mordechaje Vanunua, který vyzradil, že Izrael má na dvě stě jaderných hlavic... Foto: Břetislav Olšer

Přes sedmnáct roků hlídali Mordechaje Vanunua, který vyzradil, že Izrael má na dvě stě jaderných hlavic... Foto: Břetislav Olšer

Agenturní zpráva: V New Yorku a Moskvě se připravuje výměna velké skupiny agentů ruských a západních tajných služeb. Agenti americké FBI 27. června pozatýkali 10 údajných špionů, kteří léta žili v předměstích měst na východním pobřeží USA. Podle obžaloby přijímali peníze z Moskvy, opačnou cestou měli posílat nasbírané informace. Jedenáctý Rus byl zadržen na Kypru.

Pro pořádek si připomeňme, co tomu všemu předcházelo. Veškerá ta globální špionománie kdysi začala Studenou válkou, tedy Jaltou, Hirošimou a Nagasaki, Berlínskou i Kubánskou krizí a tzv. mccarthismem. SSSR byl USA tragicky podceňován. Šlo přece o zemi zdevastovanou 2. světovou válkou, s téměř zničenou armádou i ochrnutým zbrojním průmyslem a potravinovou krizí. Proto Američané skoro nic nevěděli o výzvědných složkách Sovětů, o plíživé hydře komunismu.

Až se do věci vložil alkoholický senátor Josepf McCarthy. V únoru 1950 na mítinku ve městě Wheeling (Západní Virginie) oznámil, že má v ruce seznam 57 komunistů, kteří pracují na Ministerstvu zahraničí, přičemž Trumanova vláda je tam trpí a ignoruje bezpečnostní riziko, jež představují.
Vzápětí se McCarthy stal předsedou senátního podvýboru, jenž měl komunisty ve státní zprávě vyšetřovat.

Poučný je příběh Jiřího Voskovce, který byl při příjezdu do USA v roce 1950 obviněn z “předčasného antifašismu” a držen téměř rok na ostrově Ellis Island. Výsledek mccarthismu? Dvě popravy, dvě vraždy ve vězení, 3 politické vraždy, 6 úmrtí po obvinění, 15 sebevražd, 11500 propuštění z práce, 12000 demisí ve státní službě, 300 filmových umělců na černé listině, několik desítek exulantů a sledovaných osob (mezi nimi Charlie Chaplin, Joseph Losey, Leonard Bernstein, Arthur Müller i Robert Oppenheimer), 145 zatčených pro komunismus, miliony prověřovaných… Ve srovnání s československými poměry procházka růžovým sadem. Ale my jsme v únoru 1948 o demokracii přišli, Američané se s ní chlubili…

“Miliony osob měly svůj spis a vyskytovaly se na seznamech Komise pro neamerickou činnost, FBI, CIA a Pentagonu….” píše ve své knize o Mccarthym mimo jiné Marie-France Toinetová. “Z celkového počtu 65 milionů v roce 1953 pracujících Američanů se prověrky týkaly asi 13,5 milionů…”

To bylo na začátku studené války. Dnes jsme už o pořádný kus dál. Poslouchat můžu, hlásit musím. Včerejší okolí moskevského vězení Lefortovo, kde jsou zřejmě soustředěny osoby určené k výměně špionů. je nyní středem pozornosti. Podle agentury AP by mělo jít o největší výměnu špionů mezi Ruskem a USA od dob studené války. Jako první byl vyměněn vězněný ruský vědec Igor Suťagin za mediálně nejznámější ruskou rusovlasou, pokud ovšem nemá přeliv nebo paruku, špionku Annu Chapmanovou. Expert moskevského Ústavu strategických studií USA-Kanada Igor Suťagin byl zatčen v říjnu 1999 v Obinsku. Podle obžaloby předal tajné informace o varovných systémech ruských ponorek a letadel britské společnosti Alternative Futures.

Suťagin byl v roce 2004 v Rusku odsouzen k 15 letům vězení za špionáž pro USA, Skripal v roce 2006 za špionáž pro Británii. Zaporožskij dostal v roce 2003 trest 18 let vězení, Sypačov v roce 2002 osmiletý trest žaláře.

To se nám to mele. Jakoby BIS měla tušení, když ve své loňské výroční zprávě napsala:

„Ruští špioni se zaměřují na českou elitu a nové kontakty loví mezi vědci a studenty. Své plány skrývají například za kursy ruského jazyka nebo vědeckou spolupráci. S rozmachem Ruska přichází také jeho zájem o špičkové technologie a zařízení. Lidé pracující na ruské ambasádě tak stále častěji organizují různá setkání vědců z obou zemí a společné projekty. Samotní vědci jsou přitom v tajných plánech naprosto nevinně…“

Potom přišli Poláci s extra story. Tak už je to jasné, tragickou havárii polského letadla s částí polské vládní garnitury způsobila ruská tajná služba. Představivost polských fanatiků nezná mezí. Tajní špioni se podle nich údajně těsně před katastrofou rozmístili po lese, přesně v místech pádu TU-154, aby po jeho totálním zničení začali likvidovat proamerické elementy z vedení polského státu. Když se letoun roztříštil do vzdálenosti několika kilometrů, agenti rychle obíhali trosky, aby dobíjeli přeživší. Jasně to ukazuje video z mobilu ihned po katastrofě. Do zvuku sirény následně padne několik výstřelů a z mlází se ozve „Dej mi zbraň“ a hned nato srdceryvná prosba: „Nezabíjejte nás“…

Také Evropská komise byla ve střehu. Jak oznámila, je ohrožována špionáží. Dokonce k tomu vydala obsažný oběžník. A konečně, odpůrci floskulí mi prominou, trefila hřebík na hlavičku. Cherchez la femme. Za vším hledej agenty coby sličné dlouhonohé stážistky s blonďatými vlasy, které mohou být ze zemí mimo EU. Stojí psáno v oběžníku. A ve hře jsou také dlouhonohé novinářky, počítačové techničky či lobbistky.

Trochu jsem se zamyslel a hned jsem si uvědomil, že o jedné špionážní krásce vím. Je dokonce nejrafinovanější ze všech. Původně totiž byla Martinem Slobodou z Trnavy. Patrně se chtěl(a) ve svých pětadvaceti letech stát špiónem spřátelené mocnosti a změnil(a) si pohlavní identitu a stal(a) se z něj Sandra Slobodová. A okamžitě začala s infiltrací v Česku jako předsedkyně a rozhodce Vnitrostátní a mezinárodní arbitráže. Hned si také vybudovala početný kolektiv spoluagentů. Měly mezi nimi být i celebrity na jedno použití Monika Absolonová, Josef Vojtek a Veronika Žilková.

Potom ve snaze oslabit české hospodářství, uzavřela dvojitá agentka Sandra v příbramské pobočce spořitelny úvěrovou smlouvu na 300 tisíc korun a prokázala se při tom falešnou občankou. Pak šla ještě dál, zřejmě po vzoru ruských špionů, kteří u nás ovlivňovali občany, aby byli proti umístění amerického radaru v Brdech. Infiltrovala do rodiny generála a válečného pilota Jana Irvinga a vzala to přes jeho dceru Ivetu.

Iveta Irvingová pracovala jako zkušená trestní referentka u soudu. Loni v říjnu si ji tam vyhlédli spolupracovníci Sandry Slobodové a přetáhli ji k sobě a tak se ocitla u realitní a poradenské firmy Auriga CZ v pražské Hradební ulici, kde měla působit jako Sandřina pravá ruka. Až sklapka klec. Přišlo se na to, že Sandra není Sandra Slobodová, ale Martin Sloboda a na Slovensku byl na něho(ni) vydán zatykač kvůli podvodům.

To, že si Američané s Rusy dělají naschvály je vcelku logické, ale že jsou na kordy též USA a Izrael? Žid Jonathan Jay Pollard je jako bývalý civilní zpravodajský analytik amerického vojenského námořnictva odsouzen za špionáž pro Izrael k trestu doživotního vězení s doporučením, aby mu trest nebyl nikdy podmíněně ukončen. V jiných případech, kdy mnozí vysocí představitelé CIA prodávali informace SSSR a způsobili smrt řady agentů CIA za Železnou oponou, byly uděleny tresty výrazně nižší.

Americké úřady zadržely též třiaosmdesátiletého židovského inženýra Ben-Ami Kadishe z výzkumném armádním středisku v New Jersey za to, že v 80. letech předávat Izraelcům údaje o americkém jaderném programu, o stíhačkách F 15, které USA prodávaly do zemí Blízkého východu, a protiraketové obraně.

Je zbytečné připomínat Matu Hari, dr.Sorgeho, izraelského Mordechaje Vanunua z Dimony, co práskl na Židy, že mají nejmíň dvě stovky jaderných hlavic, nebo manželeJ uliuse a Ethel Rosenbergovi, které stihl diskutabilní trest smrti za prozrazení receptu na atomovou bombu Sovětům. Také Češi měli svá želízka v ohni. Padesátiletého dr. Karla Köchera a jeho o deset let mladší ženu Hanu zatkla FBI v listopadu 1984 v New Yorku. Manželé byli obviněni z dvacetiletého vyzvědačství ve prospěch socialistického Československa. Paní Köcherová dělala manželovi v letech 1974-1983 kurýra. Köcher dostal trest doživotního vězení, aby byl nakonec vyměněn za sovětského politického vězně – Žida Ščaranského.

Je to jak v dětské říkance: Škatule, škatule, hejbejte se. as od času si vzájemně vypovíme diplomaty nebo vyměníme vyzvědače. Není nutné zmiňovat ani Josefa Švejka a strážmistra Flanderku. Současná špionománie už dávno předčila i jedinečné Haškovo dílo o dobrém vojákovi, jenž byl v jižních Čechách, rodišti nejednoho stepilého jinocha, považován za ruského zvěda. Takže,už žádné dilema; Američané jsou přece ti hodní a Rusové jen zrádní Slované, o nichž jeden pomýlený český básník napsal:

“Neb raději k velikému přichyl tomu tam se dubisku,
jenž vzdoruje zhoubným až dosaváde časům…”

Inu, marná byla Slávy dcera…

Reklama:
  1. 4 reakce na “Špioni, špioni, hejbejte se…”

  2. top

    od Penumbuh Jenggot v Čer 24, 2017

  1. 3 Trackback(s)

  2. Úno 11, 2016: temple run
  3. Kvě 31, 2016: Velvyslanec Schapiro nechce Rusy trestat, ale změnit jejich chování – Nová republika
  4. Led 23, 2018: ????

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *