Je Česko zase rejdištěm mazaných ruských špiónů…?

27. Červen, 2010 – 12:07
Lepší vrabci v hrsti než holub na střeše - heslo špiónů... Foto: Břetislav Olšer

Lepší vrabci v hrsti než holub na střeše - heslo špiónů... Foto: Břetislav Olšer

A zase tady máme výroční zprávu Bezpečnostní informační služby BIS. Opět v ní dominuje varování před infiltrací ruských špiónů. Tentokrát už nejde o radar USA v Brdech, jak o tomto zvěstovala národu česká „biska“ ve svém minulém výročním plku:

„Ruské zpravodajské služby se v souvislosti s plány na vybudování americké radarové základny na našem území aktivně snaží ovlivňovat české politiky a média. Chtějí obrátit veřejné mínění na stranu odpůrců radaru a také vyvolat strach z údajného návratu nacismu v Evropě. V rámci prosazování svých zájmů se zpravodajské služby Ruské federace v uplynulém roce snažily kontaktovat, infiltrovat a ovlivňovat osoby a subjekty, především ze sféry občanské společnosti, politiky a médií, mající vliv na veřejné mínění…“

Nakonec bublina splaskla, radar se nekoná, ale dál je třeba bezpečnostně a informačně sloužit lidu. A kdo je na paškále nyní? Opět Rusové. Ruská ambasáda v Praze prý se už řadu let podílí na soutěži studentů v ruském jazyce, podporuje obchodní záměry ruských podnikatelů a snaží se udržovat kontakty na české politiky. Ruské federace tak prý nenápadným způsobem Česko zpravodajsky vytěžuje… Že bychom neměli rádi ani Puškina a jeho recitační soutěž…?

V letošní zprávě se mj. píše: „Ruští špioni se zaměřují na českou elitu a nové kontakty loví mezi vědci a studenty. Své plány skrývají například za kursy ruského jazyka nebo vědeckou spolupráci. S rozmachem Ruska přichází také jeho zájem o špičkové technologie a zařízení. Lidé pracující na ruské ambasádě tak stále častěji organizují různá setkání vědců z obou zemí a společné projekty. Samotní vědci jsou přitom v tajných plánech naprosto nevinně…“

A jakoby toho rejdování špiónů po Česku nebylo málo, máme tady další vyzvědače, o nichž však BIS zarytě mlčí, tentokrát z Francie. Jak se dočteme na jistém webu, francouzské aliance poskytují výuku francouzštiny pro všechny kategorie obyvatelstva: pro středoškoláky, pro dospělé, ale i pro důchodce a státní úředníky. V každé Francouzské alianci v ČR je dnes možné dělat všechny stupně zkoušky a každá z nich představuje zároveň i místo, kde studenty spolehlivě připraví dle podmínek Společného evropského referenčního jazykového rámce.

Jak rafinovaná konspirace. Je velmi zvláštní, že podle BIS „loví ruští špióni mezi našimi studenty a své plány skrývají například za kursy ruského jazyka“, zatímco ti francouzští je pouze počestně kurzy svého mateřského jazyka vzdělávají. Inu, když se jazykové kurzy dvou zemí tak výrazně ve svých úmyslech liší…

Momentálně má Francouzská aliance 6 regionálních poboček umístěných v Brně, v Českých Budějovicích, v Liberci, v Ostravě, v Pardubicích a v Plzni. Tyto asociace údajně podléhají českému právu, jsou apolitická a nekonfesionální. Každá z nich je v přímém kontaktu s regionálním prostředím, s místními organizacemi, samosprávou a českou veřejností v celé její rozmanitosti. Důvtipná infiltrace?

Síť FA jedinečným způsobem doplňuje činnost Francouzského institutu v Praze, jehož aktivity se vztahují hlavně k hlavnímu městu a týkají se inovování a experimentování v kulturní oblasti. Oddělení spolupráce Francouzského velvyslanectví rozvíjí a zaštiťuje tyto aktivity v mezinárodním a mezivládním politickém rámci.

A další rána pod pás, o níž rovněž není ve zprávě BIS ani stopy. Podle posledních údajů zprávy Open Doors 2008 o stavu mezinárodní akademické mobility v USA, sestavované každoročně newyorským Institutem mezinárodního vzdělávání, studovalo v České republice ve školním roce 2006–07 3 145 amerických studentů, což představuje meziroční nárůst o 10,5 procenta.

Česká republika s tímto počtem obsadila 15. místo mezi všemi zeměmi světa a potvrdila tak svou atraktivitu pro převážně krátkodobé studium amerických vysokoškoláků a vedoucí pozici ve východoevropském regionu. Počet Američanů přijíždějících za studijními pobyty v ČR prudce roste již od roku 2000–01. Za šest let se zvýšil o 150 procent. Celkem u nás působí asi 30 tisíc občanů USA. Že by též rezidentů – poslouchat můžu, hlásit musím…?

Jsme přece v NATO, proto američtí vojenští experti cvičně kontrolují vojenské základny v České republice. Kvůli pozorovací misi nad vojenskými objekty v České republice přiletěl do Česka jednatřicetičlenný americký tým se speciálním letounem Boeing 707 OC-135B. A největší česká cestovní kancelář Čedok se dostala pod křídla Američanů. Celkem 98procentní podíl v ní od skupiny Unimex odkoupila americká finanční společnost Odien.

Jeden špion stíhá druhého, dokonce se domlouvají při hod-dogu. Americký prezident Barack Obama si ve čtvrtek 24. června 2010 zašel se svým ruským protějškem Dmitrijem Medvěděvem po několikahodinovém jednání v Bílém domě na typický americký oběd. K jídlu si obě hlavy států daly cheeseburger ve zcela obyčejné restauraci Ray’s Hell Burger v Arlingtonu. A aby se ministr zahraničí Ruska Lavrov nenudil, zatkla americká kontrarozvědka deset „ruských špiónů“.

Osm lidí zadržených bylo obviněno z „dlouhodobé tajné činnosti“ na americkém území a z praní špinavých peněz. Další dvě osoby jsou údajně podezřelé z napomáhání této činnosti. Pouze jeden pár se hlásil k ruské národnosti, ostatní se vydávaly za občany západních států, včetně Američanů….

A teď další rána do vazu „antiruské bisce“. Návrh připravený Merkelovou a Medveděvem vyzvedává bezpečnostní diskusi o konkrétních problémových bodech na ministerské úrovni. Vše je řízeno výborem složeným z německé ministryně zahraniční politiky EU Catherine Ashtonové a ruského ministra zahraničí Lavrova. A Rusové už zcela se svými vyzvědači pronikli do SRN.

Rusko dodává Německu téměř 40% zemního plynu. Bez ruské energie by německá ekonomika byla v potížích. Ruská špionáž se zajímá přredevším o technologie a odborné znalosti k rozvinutí svého hospodářství, o zbrojním průmyslu ani nemluvě. Proč asi už Němci mají tisíce svých podniků, které v Rusku investovaly…? BIS je prostě sto roků za opicemi, Rruští rezidenti už nás dávno přečetli a teď jen sbírání vyzvědačskou smetanu.

To vše už dávno před BIS předpověděl Jaroslav Hašek ve svém nesmrtelném Švejkovi…

„Všem četnickým stanicím se přísně ukládá, aby s nesmírně zvýšenou pozorností sledovaly všechny osoby procházející jich rayonem. Přesunutí našich vojsk ve východní Haliči dalo původ k tomu, že některé ruské vojenské části, překročivše Karpaty, zaujaly posice ve vnitrozemí naší říše… Tato nová situace umožnila ruským vyzvědačům, při pohyblivosti fronty, vniknutí hlouběji do území našeho mocnářství, zejména do Slezska i Moravy, odkud dle důvěrných zpráv velké množství ruských vyzvědačů odebralo se do Čech…”

A Hašek se musel vyznat; byl přece komisařem VŘSR v Irkutsku…

…”Je zjištěno, že mezi nimi jest mnoho ruských Čechů, vychovaných ve vysokých štábních vojenských školách Ruska, kteří ovládajíce dokonale český jazyk, jeví se býti zvláště nebezpečnými vyzvědači, neboť oni mohou a jistě provedou i mezi českým obyvatelstvem velezrádnou propagandu,” psalo se ve vyhlášce rakousko-uherské policie před sto lety, a takto píše BIS v roce 2010:

“Kromě rozsáhlých ruských kontaktů do českého kriminálního prostředí spolupracují tyto skupiny při realizaci svých zájmů také s odborníky – právníky, finančníky a poradci různého druhu a zaměření…“

Strážmistr Flanderka slovy Haška zdůvodnil zadržení ruského špiona Josefa Švejka: “Jisto je, že dle jeho vlastního doznání jediné to, že nemá aparát fotografický s sebou, zabránilo tomu, aby nefotografoval nádražní budovy a vůbec místa strategické důležitosti, a jest nesporné, že by byl tak učinil, kdyby byl měl dotyčný fotografický přístroj, který ukryl, při sobě…”

Jsme v NATO a EU, kamarádíme se s USA, takže je to něco jiného, než zlé Rusko. Ovšem špióni jsou také za oceánem…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *